Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi hamda 2021–2025-yillarda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasi ijrosini ta’minlash, fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning shaffof va sog‘lom raqobat tamoyiliga asoslangan tizimini, shuningdek, ijtimoiy foydali dasturlar samaradorligini oshirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish maqsadida:
1. Quyidagilar fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
davlat va jamiyat hayotida fuqarolik jamiyati institutlari faolligini yanada oshirish hamda ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-ma’naviy va gumanitar sohalarni rivojlantirishda ularning salohiyatidan to‘laqonli foydalanish;
jamiyat manfaatlari va aholining haqiqiy ehtiyojlarini ko‘zlagan, joylarda saqlanib qolayotgan dolzarb muammolarni hal etishga qaratilgan tashabbuslarni ro‘yobga chiqarishga ko‘maklashish;
davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida o‘zaro manfaatli ijtimoiy sheriklikni yanada rivojlantirish;
fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini rivojlantirishga ko‘maklashish yo‘lida ta’sirchan jamoatchilik nazorati olib borilishini rag‘batlantirish;
fuqarolik jamiyati institutlarining xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarini yo‘lga qo‘yish hamda ularning xorijdagi uyushmalari bilan hamkorligini mustahkamlash;
fuqarolik jamiyati institutlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va ularga o‘z faoliyatini amalga oshirishi uchun qulay tashkiliy-huquqiy sharoitlar yaratish.
2. Oliy Majlis palatalari, Oliy Majlis huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha parlament komissiyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar kengashlari (keyingi o‘rinlarda – mahalliy kengashlar) hamda ularning huzuridagi ijtimoiy sheriklik bo‘yicha jamoat komissiyalarining quyidagi tashabbuslari qo‘llab-quvvatlansin:
Oliy Majlis, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi hamda mahalliy kengashlar huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini
va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlarini qo‘shib yuborish va ularning negizida Oliy Majlis huzuridagi Fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi (keyingi o‘rinlarda – Fond) hamda uning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi alohida bo‘linmalarini (keyingi o‘rinlarda – alohida bo‘linmalar) tashkil etish;
Fond mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati a’zolaridan iborat bo‘lgan parlament palatalari vakillari har yili navbatma-navbat raislik qiladigan Parlament komissiyasini (keyingi o‘rinlarda – Parlament komissiyasi) tuzish, uning faoliyatiga manfaatdor vazirlik va idoralar hamda faol jamoatchilik vakillarini jalb etish;
fuqarolik jamiyati institutlari vakillari va tashabbuskor fuqarolarni “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlash vakolatini Parlament komissiyasiga o‘tkazish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va mahalliy kengashlar huzurida ularning vakolatiga kiradigan vazifalarni samarali amalga oshirishga ko‘maklashuvchi fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat bo‘lgan maslahat guruhlari faoliyatini jamoatchilik asosida yo‘lga qo‘yish.
3. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki:
Fond jami 45 ta, shu jumladan, ijro etuvchi devon – 17 ta, alohida bo‘linmalar – 28 ta shtat birligidan iborat bo‘ladi;
Fond ijro etuvchi devoni faoliyatini saqlash, xodimlarining mehnatiga haq to‘lash xarajatlari O‘zbekiston Respublikasining respublika budjeti, alohida bo‘linmalarning xuddi shunday xarajatlari tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi budjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy budjetlari hisobidan qoplanadi;
Fond faoliyatini tashkil etish tartibi va uning xodimlari mehnatiga haq to‘lash shartlari Oliy Majlis palatalari tomonidan belgilanadi.
4. Oliy Majlis palatalariga ikki oy muddatda fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining “Ijtimoiy sheriklik to‘g‘risida”gi Qonuni va boshqa qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish hamda o‘z qarorlarini qayta ko‘rib chiqish tavsiya etilsin.
5. 2024-yil 1-oktabrdan 2027-yil 1-oktabrga qadar Fond mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladigan davlat grantlari va davlat ijtimoiy buyurtmalari loyihalari doirasida to‘lanadigan quyidagi soliq turlari bo‘yicha belgilangan soliq stavkalari 50 foizga kamaytirilsin:
loyihaga mehnat va fuqarolik-huquqiy shartnomalari asosida jalb qilingan mutaxassislarning mehnatga haq to‘lash tarzida olgan daromadlaridan to‘lanadigan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i;
nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan mehnatga haq to‘lashga doir xarajatlari bo‘yicha to‘lanadigan ijtimoiy soliq.
6. Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Adliya vazirligining quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan oilalar a’zolariga homiylik tashkilotlari tomonidan soliq davri mobaynida to‘g‘ridan to‘g‘ri beriladigan pul mablag‘lari tarzidagi homiylik xayriyalarining soliq solinmaydigan miqdorini o‘n besh million so‘mdan bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravarigacha oshirish;
2025-yil 1-yanvardan boshlab nogironligi bo‘lgan shaxslar, faxriylar, xotin-qizlar hamda bolalar jamoat birlashmalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun belgilangan davlat bojlari miqdorini ikki baravarga kamaytirilgan holda undirish.
Adliya vazirligi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksi va “Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonuniga mazkur banddan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
7. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
bir kalendar yilda bank hisobvaraqlarida pul aylanmasi bo‘lmagan jamoat fondlari uchun ushbu kalendar yilda o‘z faoliyatini auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish ixtiyoriy tartibda amalga oshiriladi;
har yili vazirlik va idoralar fuqarolik jamiyati institutlariga budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan ijtimoiy buyurtma berish bo‘yicha tanlovlar tashkil etadi. Bunda tanlovlar ustuvor ravishda inson huquqlarini himoya qilish, korrupsiyaga murosasiz muhitni shakllantirish hamda ta’lim, tibbiyot, ekologiya, qurilish, transport, kommunal xo‘jaligi, bandlik, ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish va boshqa sohalarning eng dolzarb muammolari yechimiga qaratiladi;
har yili kamida bir marotaba vazirliklar, idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan sohaviy va hududiy fuqarolik jamiyati institutlari vakillari bilan ochiq muloqot o‘tkaziladi;
fuqarolik jamiyati institutlariga tegishli soha va tarmoqlarda mavjud muammolarning ta’sirchan yechimini nazarda tutuvchi tashabbusli loyihalarni amalga oshirish uchun davlat ijtimoiy buyurtmasini olish to‘g‘risida manfaatdor davlat organiga taklif kiritish huquqi beriladi. Bunda tashabbusli loyiha belgilangan tartibga muvofiq davlat organi huzuridagi jamoatchilik kengashi tomonidan ijobiy baholangan taqdirda, uning tashabbuskoriga davlat organining budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining ming baravarigacha miqdorda to‘g‘ridan to‘g‘ri shartnoma tuzish yo‘li bilan ijtimoiy buyurtma berilishi mumkin.
8. Belgilab qo‘yilsinki:
davlat organlari huzuridagi jamoatchilik kengashlari (keyingi o‘rinlarda – jamoatchilik kengashlari) raislari fuqarolik jamiyati institutlari vakillari orasidan tasdiqlanadi;
har yili jamoatchilik kengashlarining faoliyati samaradorligi baholanadi va uning natijalari e’lon qilinadi;
jamoatchilik kengashlarining faol a’zolari davlat organining budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan moddiy rag‘batlantirib boriladi.
“Yuksalish” harakatiga har yili jamoatchilik kengashlari faoliyat samaradorligini baholash va uning natijalarini o‘z rasmiy veb-sayti hamda ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilib borish tavsiya etilsin.
9. Davlat organlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
ikki oy muddatda o‘zlarining huzuridagi jamoatchilik kengashlari faoliyatini qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda hamda mazkur Farmonning 8-bandida nazarda tutilgan talablar asosida qayta tashkil etsin;
“Yuksalish” harakatiga uning so‘roviga asosan jamoatchilik kengashlari faoliyatiga doir ma’lumotlarni taqdim etib borilishini ta’minlasin.
10. Adliya vazirligi uch oy muddatda O‘zbekiston Respublikasining “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi Qonunini jamoatchilik nazorati mexanizmlarini yanada kengaytirish nuqtayi nazaridan takomillashtirish bo‘yicha qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin. Bunda quyidagilar nazarda tutilsin:
jamoatchilik nazoratining ilg‘or xorijiy tajribaga asoslangan ta’sirchan shakllari;
jamoatchilik nazoratining har bir shaklini amalga oshirish mexanizmi va tartib-taomillari;
jamoatchilik nazoratining natijalariga ko‘ra yakuniy hujjatlarni rasmiylashtirish, jamoatchilik nazorati obyektiga kiritish va ularni ko‘rib chiqishning aniq tartibi va muddatlari;
davlat organi huzuridagi jamoatchilik kengashlari faoliyatini tartibga solish.
11. Oliy Majlis palatalari, Adliya vazirligi, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, “Yuksalish” harakati, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi, Demokratik jarayonlarni tahlil qilish markazi, O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi va O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasining:
har yili dekabr oyining birinchi haftasida “Fuqarolik jamiyati haftaligi”ni o‘tkazib borish, uning doirasida Oliy Majlis, Adliya vazirligida nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan uchrashuv va muloqot o‘tkazish, fuqarolik jamiyati institutlarini rag‘batlantirish bo‘yicha tadbirlar tashkil etish, shu jumladan, “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlash;
har ikki yilda Fond tomonidan taqdirlanadigan “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofotini ta’sis etish;
jurnalistlar o‘rtasida har yili an’anaviy o‘tkazib kelinayotgan “Oltin qalam” milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovda fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatini yoritish yo‘nalishida nominatsiya tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
Adliya vazirligi bir oy muddatda “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti bilan taqdirlash tartibi to‘g‘risidagi nizom loyihasini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Belgilansinki, mazkur bandning ikkinchi va uchinchi xatboshilarida nazarda tutilgan tadbirlarni o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlar Fondga ajratiladigan mablag‘lar, homiylik xayriyalari hamda qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan qoplanadi.
12. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi a’zolarining mazkur assotsiatsiya raisiga Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va uning qo‘mitalari (komissiyalar) majlislarida nodavlat notijorat tashkilotlarining vakili sifatida ishtirok etish huquqini berish haqidagi taklifi qo‘llab-quvvatlansin.
Nodavlat notijorat tashkilotlarining vakili ijtimoiy sheriklik va jamoatchilik nazoratining ta’sirchan mexanizmlarini joriy qilish, ularni amaliyotga to‘g‘ri qo‘llash yuzasidan takliflar kiritishi hamda nodavlat notijorat tashkilotlarining huquq va manfaatlarini ifoda etishi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
13. Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda har yili ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini amalga oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarini ijtimoiy sheriklik asosida jalb qilish dasturini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
14. Raqamli texnologiyalar vazirligi Fond bilan birgalikda 2024-yil 1-oktabrdan boshlab fuqarolik jamiyati institutlariga davlat subsidiyalari, grantlari va ijtimoiy buyurtmalarini ajratish bilan bog‘liq barcha jarayonlarning shaffofligini ta’minlashga qaratilgan quyidagi asosiy imkoniyatlarni nazarda tutuvchi yagona elektron platformani ishga tushirsin:
fuqarolik jamiyati institutlari va keng jamoatchilik tomonidan tanlovlar yo‘nalishlarini shakllantirish hamda ularning muhokamasida bevosita ishtirok etish;
tanlovlarda ishtirok etish uchun loyihalarni topshirish va davlat subsidiyasini olish uchun buyurtmalarni yuborish, ularni ko‘rib chiqish
va baholash jarayonlarini kuzatib borish;
tanlov ishtirokchilaridan talab etiladigan hujjatlarni elektron platformani davlat organlarining ma’lumotlar bazalariga integratsiya qilish orqali onlayn olish.
15. Adliya vazirligi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish markazining Tugatish komissiyasi bilan birgalikda Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish markazining mol-mulki ushbu sohada faoliyat yuritayotgan nodavlat notijorat tashkilotlari ehtiyoji uchun yo‘naltirilishini ta’minlasin.
16. Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari har yili Parlament komissiyasining asoslantirilgan hisob-kitoblariga ko‘ra fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq xarajatlarni Davlat budjeti parametrlarida nazarda tutsin.
17. Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Mazkur Farmonning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib adliya vaziri A.D. Tashkulov belgilansin.
Farmon ijrosini nazorat qilish va mas’ul ijrochilarning faoliyatini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.Q. Davletov zimmasiga yuklansin.

В целях обеспечения исполнения Конституции Республики Узбекистан в новой редакции, Стратегии «Узбекистан – 2030» и Концепции развития гражданского общества в 2021–2025 годах, создания системы государственной поддержки институтов гражданского общества, основанной на принципах прозрачности и здоровой конкуренции, а также дополнительных условий для повышения эффективности социально значимых программ:
1. Определить основными направлениями государственной поддержки институтов гражданского общества:
дальнейшее повышение активности институтов гражданского общества в жизни государства и общества, полноценное использование
их потенциала в развитии социально-экономической, культурно-духовной и гуманитарной сфер;
оказание содействия реализации инициатив, нацеленных на интересы общества и реальные потребности населения, а также направленных на решение актуальных проблем, сохраняющихся на местах;
дальнейшее развитие взаимовыгодного социального партнерства между государственными органами и институтами гражданского общества;
стимулирование осуществления институтами гражданского общества действенного общественного контроля на пути содействия развитию всех сфер жизни государства и общества;
налаживание связей институтов гражданского общества с соотечественниками за рубежом и укрепление сотрудничества с их зарубежными ассоциациями;
укрепление материально-технической базы институтов гражданского общества и создание им благоприятных организационно-правовых условий для осуществления деятельности.
2. Поддержать следующие инициативы палат Олий Мажлиса, Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, кенгашей народных депутатов областей и города Ташкента (далее – местные кенгаши), а также общественных комиссий по социальному партнерству при них:
слияние общественных фондов по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе, Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан и местных кенгашах и образование на их базе Общественного фонда по поддержке институтов гражданского общества при Олий Мажлисе (далее – Фонд), а также его отдельных подразделений в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте (далее – отдельные подразделения);
создание Парламентской комиссии по управлению средствами Фонда (далее – Парламентская комиссия) из числа депутатов Законодательной палаты и членов Сената Олий Мажлиса, в которой ежегодно председательствуют представители палат парламента в порядке очередности, привлечение к ее деятельности заинтересованных министерств и ведомств, а также активных представителей общественности;
передача Парламентской комиссии полномочия по награждению представителей институтов гражданского общества и инициативных граждан нагрудным знаком «Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун» («За вклад в развитие гражданского общества»);
налаживание на общественных началах деятельности консультативных групп из числа представителей институтов гражданского общества
при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан и местных кенгашах, содействующих эффективной реализации задач, относящихся к их компетенции.
3. Принять к сведению, что:
Фонд состоит всего из 45, в том числе исполнительный аппарат – из 17, отдельные подразделения – из 28 штатных единиц;
расходы на содержание деятельности исполнительного аппарата Фонда, оплату труда работников покрываются за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, аналогичные расходы отдельных подразделений – за счет бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента соответственно;
порядок организации деятельности Фонда и условия оплаты труда его работников определяются палатами Олий Мажлиса.
4. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса в двухмесячный срок внести изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О социальном партнерстве» и другие законодательные акты, а также пересмотреть свои постановления в связи с совершенствованием системы государственной поддержки институтов гражданского общества.
5. Снизить на период с 1 октября 2024 года до 1 октября 2027 года на 50 процентов ставки налога, установленные по следующим видам налога, уплачиваемого в рамках проектов государственных грантов и социальных заказов, осуществляемых за счет средств Фонда:
налог на доходы физических лиц, уплачиваемый с доходов специалистов, привлеченных к проекту на основе трудового и гражданско-правового договоров, полученных в виде оплаты труда;
социальный налог, уплачиваемый негосударственными некоммерческими организациями, средствами массовой информации и органами самоуправления граждан по расходам оплаты труда.
6. Согласиться с предложениями Министерства экономики и финансов и Министерства юстиции:
о повышении необлагаемого налогом размера благотворительных пожертвований в виде денежных средств, непосредственно передаваемых в течение налогового периода благотворительными организациями членам семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», с пятнадцати миллионов сумов до стократного размера базовой расчетной величины;
о взимании с 1 января 2025 года государственной пошлины, установленной для государственной регистрации общественных объединений лиц с инвалидностью, ветеранов, женщин и детей, с уменьшением ее в два раза.
Министерству юстиции совместно с Министерством экономики и финансов в месячный срок внести в Кабинет Министров проект закона о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс и Закон Республики Узбекистан «О государственной пошлине», вытекающих из настоящего пункта.
7. Установить порядок, в соответствии с которым:
общественные фонды, не имевшие денежный оборот на банковских счетах в течение одного календарного года, проводят аудиторскую проверку своей деятельности в данном календарном году в добровольном порядке;
ежегодно министерства и ведомства организуют конкурсы по предоставлению социального заказа институтам гражданского общества за счет внебюджетных средств. При этом конкурсы в приоритетном порядке ориентируются на решение наиболее актуальных проблем в сфере защиты прав человека, формирования непримиримой среды к коррупции, а также в области образования, медицины, экологии, строительства, транспорта, коммунального хозяйства, занятости, оказания социальных услуг и других;
не реже одного раза в год министерствами, ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента проводится открытый диалог с представителями отраслевых и региональных институтов гражданского общества;
институтам гражданского общества предоставляется право вносить предложения в заинтересованный государственный орган о получении государственных социальных заказов для реализации инициативных проектов, предусматривающих действенное решение проблем, имеющихся в соответствующих сферах и отраслях. При этом в случае положительной оценки инициативного проекта общественным советом при государственном органе в соответствии с установленным порядком, допускается предоставление его инициатору за счет внебюджетных средств государственного органа социального заказа путем заключения прямого договора до тысячекратного размера базовой расчетной величины.
председатели общественных советов при государственных органах (далее – общественные советы) утверждаются из числа представителей институтов гражданского общества;
ежегодно оценивается эффективность деятельности общественных советов и объявляются результаты оценки;
активные члены общественных советов материально поощряются за счет внебюджетных средств государственного органа.
Рекомендовать Движению «Юксалиш» ежегодно оценивать эффективность деятельности общественных советов и публиковать результаты на своем официальном веб-сайте и в социальных сетях.
9. Государственным органам, а также Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
в двухмесячный срок реорганизовать деятельность общественных советов, находящихся при них, в порядке, установленном актами законодательства, а также на основе требований, предусмотренных пунктом 8 настоящего Указа;
обеспечить предоставление Движению «Юксалиш» информации о деятельности общественных советов по его запросу.
10. Министерству юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проект закона по совершенствованию Закона Республики Узбекистан «Об общественном контроле» с точки зрения дальнейшего расширения механизмов общественного контроля. При этом предусмотреть:
действенные формы общественного контроля, основанного на передовом зарубежном опыте;
механизмы и процедуры реализации каждой формы общественного контроля;
конкретный порядок и сроки оформления итоговых документов по результатам общественного контроля, внесения их в объект общественного контроля и рассмотрения;
упорядочение деятельности общественных советов при государственном органе.
11. Одобрить предложения палат Олий Мажлиса, Министерства юстиции, Ассоциации махаллей Узбекистана, Движения «Юксалиш», Центра «Стратегия развития», Центра анализа демократических процессов, Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана и Союза журналистов Узбекистана:
о проведении ежегодно в первую неделю декабря «Недели гражданского общества», в ее рамках – встреч и диалогов в Олий Мажлисе, Министерстве юстиции с представителями негосударственных некоммерческих организаций, организации мероприятий по стимулированию институтов гражданского общества, в том числе награждении нагрудным знаком «Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун»;
об учреждении национальной премии «Фуқаролик ташаббуси» («Гражданская инициатива»), вручаемой Фондом каждые два года;
об учреждении номинации в направлении освещения деятельности институтов гражданского общества в международном конкурсе за национальную премию «Олтин қалам», традиционно проводимом каждый год среди журналистов.
Министерству юстиции в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров проект положения о порядке награждения национальной премией «Фуқаролик ташаббуси».
Установить, что расходы, связанные с проведением мероприятий, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего пункта, покрываются за счет средств, выделяемых Фонду, благотворительных пожертвований и иных источников, не запрещенных актами законодательства.
12. Одобрить предложение Законодательной палаты Олий Мажлиса и членов Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана о предоставлении председателю данной ассоциации права участвовать на заседаниях Законодательной палаты Олий Мажлиса и ее комитетов (комиссий) в качестве представителя негосударственных некоммерческих организаций.
Принять к сведению, что представитель негосударственных некоммерческих организаций вносит предложения по внедрению действенных механизмов социального партнерства и общественного контроля, правильному применению их на практике, а также представляет права и интересы негосударственных некоммерческих организаций.
13. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами ежегодно разрабатывать и вносить
на утверждение в Кабинет Министров программу привлечения институтов гражданского общества к реализации программ социально-экономического развития на основе социального партнерства.
14. Министерству цифровых технологий совместно с Фондом с 1 октября 2024 года запустить единую электронную платформу, направленную на обеспечение прозрачности всех процессов, связанных с выделением институтам гражданского общества государственных субсидий, грантов и социальных заказов, а также предусматривающую следующие основные возможности:
формирование институтами гражданского общества и широкой общественностью направлений конкурсов и непосредственное участие в их обсуждении;
отправка проектов для участия в конкурсах и подача заявок для получения государственной субсидии, отслеживание за процессами их рассмотрения и оценки.
получение в режиме онлайн документов, требуемых от участников конкурса путем интеграции электронной платформы в базу данных государственных органов.
15. Министерству юстиции совместно с Ликвидационной комиссией Центра развития гражданского общества обеспечить направление имущества Центра развития гражданского общества на нужды негосударственных некоммерческих организаций, осуществляющих деятельность в этой сфере.
16. Министерству экономики и финансов, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента ежегодно предусматривать в параметрах Государственного бюджета расходы, связанные с поддержкой институтов гражданского общества согласно обоснованным расчетам Парламентской комиссии.
17. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
18. Возложить на министра юстиции Ташкулова А.Д. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Контроль за исполнением настоящего Указа и осуществление координации деятельности ответственных исполнителей возложить
на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Давлетова Р.К.