Аввал хабар берганимиздек, шу кунларда Қорақалпоғистон Республикасида 2022 йил июль ойида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича Комиссия аъзолари гуруҳларга бўлинган ҳолда ўрганишлар олиб бормоқда.
Хусусан, комиссия аъзолари бўлиб ўтган воқеалардан жабр кўрган фуқаролар — Бухоро вилояти Ғиждувон туманида яшовчи Умид Муҳамедов ва Искандар Икрамовлар билан учрашиб, уларнинг мурожаатларини кўриб чиқишди. Маълум бўлишича, уларга тегишли бўлган автомашина бўлиб ўтган воқеалар оқибатида ёниб кетган. Автомашинанинг ҳолати воқеа содир бўлган жойга борган ҳолда ўрганилди.
Шунингдек, комиссия аъзолари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорги Кенгеси маъмурий биносига ўтказиш пунктида хизмат олиб бораётган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари билан суҳбатлар ўтказилди. Ўрганишлар жараёнида хизмат олиб бораётган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари Қорақалпоғистонда рўй берган воқеалар вақтида амалга оширилган ҳаракатлар, тартибсизликларни бартараф этиш бўйича қилинган чоралар ҳақида батафсил сўзлаб беришди.
Бундан ташқари, комиссия аъзолари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари билан мулоқотлар қилишди. Депутатлар билан мамлакатимизда амалга оширилаётган Конституциявий ислоҳотлар бўйича аҳолининг хабардорлиги, ушбу тартибсизликларнинг келиб чиқиш сабаблари тўғрисидаги фикрлар алмашилди.
Комиссия аъзолари шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси маъмурий биноси ва ҳудуди хавфсизлигини таъминловчи ва ушбу воқеалар бўлган куни хизматда бўлган ходимлар билан учрашишди. Суҳбат давомида Қорақалпоғистонда рўй берган воқеалар вақтида ходимлар томонидан амалга оширилган ҳаракатлар, кўрилган чоралар ҳақида маълумотлар олинди.

As previously reported, these days, members of the Commission for the Study of the Circumstances and Events that Occurred in July 2022 in the Republic of Karakalpakstan, divided into groups, are conducting studies.
In particular, the members of the Commission met with residents of the Gijduvan district of the Bukhara region Umid Mukhamedov and Iskandar Ikramov, who suffered as a result of the events, and considered their appeals. It turned out that their car burned down during those events, the condition of which was studied with a visit to the scene.
Also, members of the Commission held conversations with law enforcement officers serving at the crossing point to the administrative building of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan. During the study, law enforcement officials spoke in detail about the actions taken during the events that occurred in the Republic of Karakalpakstan and measures to eliminate them.
In addition, members of the Commission spoke with deputies of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan. An exchange of views took place on informing the population about the ongoing constitutional reforms in our country, the causes of these disorders.
The members of the Commission also met with the security guards of the administrative building, who ensure the security of the territory of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, during the events. During the conversation, information was received on the actions and measures taken by employees during the events that occurred in the Republic of Karakalpakstan.