Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev o‘tkazilgan muzokaralar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdilar.
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stona munosabatlarni rivojlantirishda tarixiy voqea bo‘lganini katta mamnuniyat bilan ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashrifning asosiy natijalaridan biri sifatida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani alohida qayd etdi. Bu, O‘zbekiston yetakchisi ta’kidlaganidek, davlatlararo hamkorlikni mustahkamlashda yangi sahifa ochilganini anglatadi va tomonlarning ko‘p qirrali sheriklikni har taraflama rivojlantirishga qat’iy sodiqligini tasdiqlaydi.
Tashrif davomida ittifoqchilik munosabatlarini chuqurlashtirish bo‘yicha yangi takliflarni ishlab chiqish va amalga oshirishning samarali mexanizmi bo‘lishi ko‘zda tutilgan Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisi ham bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti yil boshidan buyon Hukumatlararo komissiya majlislari, siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha maslahatlashuvlar, parlament a’zolari uchrashuvlari, hududlar forumi, shuningdek, bir qator madaniy va ishbilarmonlik tadbirlari o‘tkazilgani ushbu sammit muvaffaqiyatining poydevori bo‘lganiga e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston qardosh Ozarbayjonning ulkan yutuqlaridan xursand.
Davlatimiz rahbari qardosh mamlakatda iqtisodiyot, sanoat jadal rivojlanib, aholi turmush darajasi yaxshilanayotganini ta’kidladi. Ilhom Aliyevni Ozarbayjonning hududiy yaxlitligi tiklangani va azaliy ozarbayjon yerlari qaytarilgani bilan yana bir bor muborakbod etdi.
Ijtimoiy infratuzilma va ishlab chiqarish obyektlari faol qurilayotgan Qorabog‘ qayta tiklanayotganiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston Ozarbayjonni bu olijanob ishda bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyor.
- Ozarbayjon bizning muhim strategik hamkorimiz va ittifoqchimizdir. Bizni mushtarak tarixiy ildizlarimiz va ko‘p asrlik do‘stligimiz, yagona din, o‘xshash madaniyat va an’analar bog‘lab turadi. Bularning barchasi har tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish uchun ishonchli poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda, - dedi O‘zbekiston rahbari.
Muzokaralar chog‘ida Prezidentlar ko‘p qirrali munosabatlarning barcha yo‘nalishlarini, jumladan, savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va madaniyat sohalarini muhokama qildilar.
Tomonlar siyosiy muloqotni mustahkamlash, ko‘p tomonlama platformalarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash, parlamentlar, hukumatlar, tarmoq idoralari va hududlar darajasida faol aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.
Barqaror o‘sish sur’atlarini namoyon etayotgan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan kelgusi yilni O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi iqtisodiy kooperatsiya yili deb e’lon qilish hamda 20 ta asosiy yo‘nalish bo‘yicha dastur qabul qilishga ahdlashildi.
Kuni kecha biznes forumi samarali o‘tgani, unda o‘nlab shartnoma va bitimlar imzolangani qayd etildi. Ushbu kelishuvlar doirasida mehmonxona, to‘qimachilik klasterlari, tikuvchilik fabrikasini barpo etish, qurilish materiallarini ishlab chiqarish kabi muhim loyihalar amalga oshiriladi.
Uchinchi mamlakatlardagi istiqbolli loyihalarda birgalikda ishtirok etish bo‘yicha ishlanmalar mavjudligi aytildi. Shu ma’noda, bunday loyihalarni ilgari surish maqsadida tashkil etilgan qo‘shma investitsiya kompaniyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgani ta’kidlandi.
Transport bog‘liqligini, shu jumladan Transkaspiy yo‘lagini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Yetakchilar "yashil" energiya ishlab chiqarish va uni Ozarbayjon orqali Yevropa mamlakatlariga eksport qilish bo‘yicha keng ko‘lamli mintaqaviy loyihani amalga oshirishni tezlashtirishga kelishib oldilar.
Hududlar o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish maqsadida bu bo‘yicha "yo‘l xaritasi" qabul qilinadi, shuningdek, Qo‘qon shahrida navbatdagi hududlar forumi o‘tkaziladi.
Davlat rahbarlari madaniyat, yoshlar va axborot siyosati, ilm-fan, ta’lim va sport sohalarida muloqot va almashinuvlarni kengaytirishga kelishib oldilar.
Mamlakatlarimizda har yili o‘zaro madaniyat va kino kunlarini, ijodiy jamoalarning ko‘rgazma va safarlarini o‘tkazish an’anasi endilikda nafaqat poytaxtlarda, balki aholining asosiy qismi istiqomat qilayotgan hududlarda ham davom ettiriladi.
Estrada san’atining afsonaviy yulduzlari Farruh Zokirov va Po‘lat Bulbul o‘g‘lining yuksak xizmatlari e’tirofi sifatida Prezidentlar ularga ikki mamlakatning “xalq artisti” faxriy unvonlarini berishga qaror qildilar.
Yakunda davlatimiz rahbari ozarbayjonlik hamkasbiga taklif va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik izhor etdi. Samarali muzokaralar natijalari O‘zbekiston-Ozarbayjon aloqalarini yanada rivojlantirishga kuchli turtki berishiga hamda qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Лидеры Узбекистана и Азербайджана подвели итоги плодотворных переговоров
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поделились своими оценками состоявшихся переговоров.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что государственный визит Президента Азербайджана в Узбекистан стал историческим событием в развитии многовековых дружественных отношений между двумя странами.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что одним из ключевых результатов визита стало подписание Договора о союзнических отношениях. Это, по словам лидера Узбекистана, знаменует начало новой главы в укреплении межгосударственного взаимодействия и подтверждает твёрдую приверженность сторон курсу на всестороннее развитие многопланового партнерства.
В ходе визита также состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета, который призван стать эффективным механизмом выработки и реализации новых предложений по углублению союзнических отношений.
Президент Узбекистана обратил внимание, что с начала года были проведены заседания Межправительственной комиссии, консультации по вопросам политики и безопасности, встречи парламентариев, форум регионов, а также целый ряд культурных и деловых мероприятий, что стало залогом успеха нынешнего саммита.
В Узбекистане искренне рады большим достижениям братского Азербайджана.
Глава нашего государства отметил динамичный рост экономики, промышленности и улучшение уровня жизни населения в братской стране. Вновь поздравил Ильхама Алиева с восстановлением территориальной целостности Азербайджана и возвращением исконных азербайджанских земель.
Отдельное внимание было уделено восстановлению Карабаха, где активно возводятся социальная инфраструктура и производственные объекты. Узбекистан готов и впредь поддерживать Азербайджан в этой благородной работе.
– Азербайджан наш важный стратегический партнер и союзник. Нас связывают общие исторические корни и многовековая дружба, у нас одна религия, схожие культура и традиции. Всё это служит надёжной основой для углубления всестороннего сотрудничества, – подчеркнул лидер Узбекистана.
В ходе состоявшихся переговоров Президенты обсудили весь спектр многогранных отношений, включая торговлю, промышленную кооперацию, энергетику, транспорт, сельское хозяйство и культуру.
Стороны договорились укреплять политический диалог, оказывать взаимную поддержку на многосторонних платформах, продолжать активные контакты на уровне парламентов, правительств, отраслевых ведомств и регионов.
Была подчеркнута важность наращивания торгово-экономического взаимодействия, которое демонстрирует устойчивую динамику роста. В этой связи было решено объявить следующий год Годом экономической кооперации между Узбекистаном и Азербайджаном с принятием программы по 20 основным направлениям.
Отмечено, что накануне плодотворно прошел бизнес-форум, в ходе которого были подписаны десятки контрактов и соглашений. В рамках этих договоренностей будут реализованы важные проекты, такие как строительство гостиницы, текстильных кластеров, швейной фабрики, выпуск строительных материалов и другие.
Есть наработки по совместному участию в перспективных проектах в третьих странах. В данном контексте отмечена успешная деятельность совместной инвестиционной компании, созданной для продвижения таких проектов.
Особое внимание было уделено развитию транспортной взаимосвязанности, в том числе путем развития Транскаспийского коридора.
Лидеры согласились ускорить реализацию масштабного регионального проекта по производству «зеленой» энергии и её экспорту через Азербайджан в страны Европы.
В целях активизации контактов между регионами будет принята «дорожная карта» межрегиональной кооперации, а также проведен очередной Форум регионов в городе Коканде.
Главы государств условились расширять контакты и обмены в сфере культуры, молодёжной и информационной политики, науки, образования и спорта.
Сложившаяся добрая традиция ежегодно проводить в наших странах взаимные Дни культуры и кино, выставки и гастроли творческих коллективов будет продолжена, теперь не только в столицах, но и в регионах, где проживает основная часть нашего населения.
В знак признания высоких заслуг легендарных звезд эстрады Фарруха Закирова и Полада Бюльбюль оглы Президенты приняли решение присвоить им почетные звания народных артистов двух стран.
В завершение глава нашего государства поблагодарил азербайджанского коллегу за поддержку предложений и инициатив. Выразил уверенность, что итоги плодотворных переговоров придадут мощный импульс дальнейшему развитию узбекско-азербайджанских связей и послужат укреплению отношений дружбы и союзничества между братскими странами.