Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisi yakunida ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani imzoladilar va Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisi qarorini qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida quyidagi hujjatlar imzolandi:
- Mehnat faoliyati va fuqarolarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2025-2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha amaliy harakatlar rejasi;
- Maktabgacha ta’lim, kasb-hunar ta’limi, o‘rta maxsus, oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnomalar;
- 2024-2026-yillarga mo‘ljallangan madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha "yo‘l xaritasi";
- 2024-2026-yillarga mo‘ljallangan turizm sohasidagi harakatlar rejasi;
- O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolarga xizmat ko‘rsatish va ijtimoiy innovatsiyalar davlat agentligi o‘rtasida 2024-2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi va Ozarbayjon Respublikasi Adliya vazirligi Adliya akademiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi va Ozarbayjon Respublikasi Ichki ishlar vazirligi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Sud ekspertizasi markazlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma.
Tashrif doirasida Toshkent va Boku, Shahrisabz va Baylagan, Jizzax va Guba shaharlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitimlar va boshqa ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.

Двусторонние отношения Узбекистана и Азербайджана выведены на уровень союзничества
По итогам состоявшегося первого заседания Высшего межгосударственного совета состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписали Договор о союзнических отношениях и приняли Решение первого заседания Высшего межгосударственного совета.
В присутствии глав государств были подписаны следующие документы:
– Межправительственное соглашение о трудовой деятельности и защите прав граждан;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2025–2026 годы;
– План практических действий по дальнейшему расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества;
– Протоколы о сотрудничестве в области дошкольного, профессионального, среднего специального, высшего образования и науки;
– «Дорожная карта» культурно-гуманитарного сотрудничества на 2024–2026 годы;
– План действий в сфере туризма на 2024–2026 годы;
– Программа сотрудничества между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики на 2024–2026 годы;
– Протокол о сотрудничестве между Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и Академией юстиции Министерства юстиции Азербайджанской Республики;
– Соглашение о сотрудничестве между Национальной гвардией Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Азербайджанской Республики;
– Протокол о сотрудничестве между центрами судебной экспертизы.
В рамках визита также заключены соглашения о сотрудничестве между городами Ташкентом и Баку, Шахрисабзом и Бейлаганом, Джизаком и Губой, другие двусторонние документы.