O‘zbekiston quruvchilariga bayram tabrigi
Avvalo, o‘z hayotini dunyodagi eng sharafli kasblardan biri bo‘lgan qurilish sohasiga bag‘ishlagan siz, azizlarni qutlug‘ kasb bayramingiz bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, barchangizga o‘zimning chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Hech shubhasiz, bugun biz ko‘p millatli xalqimiz bilan birgalikda barpo etayotgan Yangi O‘zbekistonda yuz berayotgan eng muhim o‘zgarishlar haqida so‘z yuritganda, barcha mintaqa va hududlarimizni qamrab olgan keng ko‘lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari haqida alohida fikr yuritishimiz tabiiydir.
Chindan ham, so‘nggi yillarda yurtimiz ulkan qurilish va bunyodkorlik mamlakatiga aylandi. Xalqimizning ko‘z o‘ngida qad rostlayotgan zamonaviy turar-joylar, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish majmualari, muhandislik-kommunikatsiya, yo‘l va transport tarmoqlari, ta’lim-tarbiya, sog‘liqni saqlash, madaniyat va sport muassasalari, bog‘ va xiyobonlar, obod shahar va qishloqlarimiz qiyofasida sizlarning beqiyos kuch-g‘ayratingiz, yuksak salohiyat va mahoratingiz mujassam ekanini e’tirof etgan holda, barchangizni yangi hayot bunyodkorlari deya e’zozlab, fidokorona mehnatingiz uchun chin dildan tashakkur bildiramiz.
Qadrli bunyodkorlar!
Ma’lumki, hozirgi kunda qurilish sohasi mamlakatimiz iqtisodiyotining tayanch tarmoqlaridan biriga aylanmoqda. Joriy yilning birinchi yarmida qurilish ishlari hajmi 2023 yilga nisbatan 10 foizdan ziyod ortib, salkam 80 trillion so‘mga yetgani, sohaning yalpi ichki mahsulotimizdagi ulushi 6 foizdan ko‘proqni tashkil etayotgani buning yaqqol tasdig‘idir.
Eng asosiysi, barcha sohalar qatori qurilish tarmog‘idagi ulkan ishlarimiz ham inson qadrini ulug‘lash, uning hayotiy manfaatlarini ta’minlashga qaratilmoqda. O‘tgan yili birgina investitsiya dasturi doirasida 2 ming 526 ta ijtimoiy va infratuzilma obyektlarida qurilish va rekonstruksiya ishlari bajarilgani, “Tashabbusli budjet” tizimi asosida mahallalarimizdagi 4 mingdan ortiq obyektda 4,5 trillion so‘mlik qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilgani ham shundan dalolat beradi.
Ayniqsa, keyingi yillarda xalqimiz uchun zamonaviy uy-joylar barpo etish bo‘yicha misli ko‘rilmagan natijalar qo‘lga kiritilayotganini ta’kidlash lozim. Oxirgi yetti yarim yilda jami 412 mingta kvartiradan iborat yoki 26 million kvadrat metrlik qariyb 10 mingta uy-joylar barpo etilgani misolida bunga to‘la ishonch hosil qilish mumkin.
Bu ishlarimizning davomi sifatida joriy yilda 52 ta hududda “Yangi O‘zbekiston” massivlari bunyod etilmoqda. “Yangi Toshkent” va Olimpiya shaharchasi kabi mega obyektlarimizda ham bunyodkorlik ishlari yuqori sur’atlar bilan olib borilmoqda. Sohada “yashil” standartlar, energiyani tejaydigan yangi texnologiyalar, “aqlli shahar”, “aqlli uy” tamoyillari faol qo‘llanmoqda.
Qurilish sohasida birinchi marta yuqori malakali kadrlar, mustahkam materiallar, mashina va mexanizmlar bazasi hamda mezonlarni o‘zida ifoda etadigan resurslar milliy klassifikatori shakllandi, mutaxassislarni sertifikatlash tizimi joriy qilinib, Kompetensiyani rivojlantirish instituti tashkil etildi.
Qurilish sohasini bugungi shiddatli zamon talablariga mos holda rivojlantirish, shaharsozlik hujjatlarini ishlab chiqishda jamoatchilik fikrini o‘rganish va ularning ijrosi bo‘yicha jamoatchilik nazoratini o‘rnatish bugungi kunda g‘oyat dolzarb ahamiyatga ega.
Shuningdek, loyiha tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish, qurilish materiallari bozorini tartibga solish, raqamlashtirish ishlarini chuqurlashtirish, bino va inshootlarda qulay va ekologik xavfsiz yashash sharoitlarini yaratish, energiya samaradorligini oshirish, qurilish ishlari jarayonida xavfsizlik va ta’sirchan nazoratni ta’minlash bo‘yicha oldimizda katta vazifalar turganini siz – sohada katta bilim va tajribaga ega bo‘lgan ishchi va quruvchi, me’mor
va muhandislar, olim va mutaxassislar yaxshi bilasiz.
Ishonchim komil, sizlar ana shunday murakkab va mas’uliyatli vazifalarni muvaffaqiyatli ado etishda yanada jonbozlik ko‘rsatib, qurilish sohasi ravnaqini yangi bosqichga olib chiqasizlar.
Albatta, soha vakillarining mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish, ish va turmush sharoitlarini yaxshilash masalalariga biz bundan buyon ham ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Siz, azizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, tuganmas kuch-g‘ayrat, xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik va fayzu baraka tilayman.
Jonajon Vatanimizni har tomonlama go‘zal va obod etishda sizlarga yangi zafar va omadlar yor bo‘lsin!

Искренне, от всего сердца поздравляю всех вас, кто посвятил жизнь одной из самых почетных профессий в мире – строительству – с замечательным профессиональным праздником и выражаю вам глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Сегодня мы вместе с нашим многонациональным народом строим Новый Узбекистан и, говоря о важнейших преобразованиях, конечно, особо отмечаем охватившее все наши регионы масштабные работы по строительству и благоустройству.
Действительно, в последние годы Узбекистан превратился в страну созидания и грандиозного строительства. На глазах народа возводятся современные жилые дома, производственные и сервисные комплексы, инженерно-коммуникационные, дорожно-транспортные сети, учреждения образования и воспитания, здравоохранения, культуры и спорта, парки и скверы, благоустроенные города и села, и мы видим в них воплощение вашей силы и энтузиазма, высокого потенциала и мастерства, чтим вас как созидателей новой жизни и искренне благодарим за самоотверженный труд.
Дорогие строители!
Как известно, в настоящее время строительство стало одним из драйверов экономики страны. Его объемы в первой половине этого года выросли более чем на 10 процентов по сравнению с тем же периодом 2023 года и составили около 80 триллионов сумов, доля отрасли в валовом внутреннем продукте превысила 6 процентов.
Самое главное, наша колоссальная работа в строительстве, как и во всех сферах, прежде всего направлена на обеспечение прав, жизненных интересов человека. Только в прошлом году в рамках Инвестиционной программы были осуществлены строительство и реконструкция на 2 526 социальных и инфраструктурных объектах, на основе системы «Инициативный бюджет» свыше чем на 4 тысячах объектах в махаллях выполнено строительство и благоустройство на 4,5 триллиона сумов.
Следует особо отметить, что в последние годы были достигнуты небывалые результаты в возведении современного жилья для населения. Так, за семь с половиной лет сдано в эксплуатацию порядка 10 тысяч домов, состоящих из 412 тысяч квартир, общей площадью 26 миллионов квадратных метров.
В продолжение этого в нынешнем году на 52 территориях возводятся массивы «Новый Узбекистан». Высокими темпами идет работа также на таких наших мегаобъектах, как «Новый Ташкент» и Олимпийский городок. В этом важном секторе промышленности активно применяются «зеленые» стандарты, новые энергосберегающие технологии, принципы «умный город», «умный дом». Впервые составлен национальный классификатор ресурсов, отражающий базу и критерии высококвалифицированных кадров, качественных материалов, машин и механизмов, внедрена система сертификации специалистов, создан Институт по развитию компетенций.
Сегодня чрезвычайно актуальное значение приобретает развитие строительной индустрии в соответствии с требованиями стремительно меняющегося времени, изучение общественного мнения при разработке градостроительной документации и установление общественного контроля над ее исполнением. Рабочие и строители, архитекторы и инженеры, ученые и специалисты с большим опытом и знаниями, все вы также хорошо знаете, какие актуальные задачи стоят перед нами по совершенствованию деятельности проектных организаций, упорядочению рынка стройматериалов, углублению мер по цифровизации, созданию благоприятных и экологически безопасных условий в зданиях и сооружениях, повышению их энергоэффективности, обеспечению безопасности и действенного контроля над производственными процессами.
Убежден, что для успешного выполнения таких сложных и ответственных задач вы проявите еще больший энтузиазм и выведете развитие строительства на новый уровень.
Безусловно, мы и впредь будем уделять приоритетное внимание вопросам стимулирования самоотверженного труда представителей отрасли, улучшению условий труда и жизни.
Еще раз поздравляю вас, мои дорогие, с профессиональным праздником, желаю всем вам здоровья, сил и энергии, мира и благополучия вашим семьям.