O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘iston Respublikasiga davlat tashrifi va Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining sammiti doirasidagi tadbirlar yakunlandi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Ostona shahrida O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari tor doirada uchrashuv va Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisini o‘tkazdilar. Ikki tomonlama hujjatlar to‘plami qabul qilindi. Qo‘shma loyihalarni ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev davlatimiz rahbariga O‘zbekiston-Qozog‘iston do‘stligini mustahkamlashga qo‘shgan ulkan hissasi uchun o‘z mamlakatining oliy davlat mukofoti - "Oltin Qiron" ordenini tantanali ravishda topshirdi.
Yetakchilar Qozog‘iston poytaxtida buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykali ochilishida ishtirok etdilar.
Bugun O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining oltinchi Maslahat uchrashuvida ishtirok etdi va mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlashning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyevga mintaqada do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro anglashuvni rivojlantirishdagi alohida xizmatlari uchun Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Faxriy nishonini tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Sammit doirasida Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda ikki tomonlama do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, Ostona xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni Qozog‘iston Bosh vaziri Oljas Bektenov kuzatib qo‘ydi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

Государственный визит в Казахстан завершился
Мероприятия государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Казахстан и саммита глав государств Центральной Азии завершились.
В рамках программы пребывания в городе Астане лидеры Узбекистана и Казахстана провели встречу в узком кругу и первое заседание Высшего межгосударственного совета. Принят солидный пакет двусторонних документов. Состоялась церемония запуска совместных проектов.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев торжественно вручил главе нашего государства высшую государственную награду своей страны – орден «Алтын Қыран» за исключительный вклад в укрепление узбекско-казахской дружбы.
Лидеры приняли участие в церемонии открытия памятника великому поэту и мыслителю Алишеру Навои в столице Казахстана.
Сегодня Президент Узбекистана принял участие в шестой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и обозначил приоритетные направления дальнейшего укрепления регионального взаимодействия.
Состоялась торжественная церемония вручения Шавкату Мирзиёеву Почетного знака глав государств стран Центральной Азии за выдающиеся заслуги в развитии дружбы, добрососедства и взаимопонимания в регионе.
На полях саммита состоялась встреча с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, на которой рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту Астаны высокого гостя проводил Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.