O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-avgust kuni Ostona shahrida Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil iyul oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishlari, shuningdek, Turkmaniston mahsulotlari ko‘rgazmasining samarali natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmini oshirish va iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlari, jumladan, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 августа в рамках программы пребывания в городе Астане провел встречу с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечены плодотворные результаты состоявшихся в июле этого года в Ташкенте очередного заседания Межправительственной комиссии и Делового совета, а также выставки туркменской продукции.
Особое внимание было уделено вопросам увеличения объемов взаимной торговли и продвижения проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе в промышленности, энергетике, аграрном секторе, сфере транспорта.
Подчеркнута важность расширения межрегиональных связей и активизации программ культурно-гуманитарного обмена.