O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Ostona shahrida o‘zbek xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykalini tantanali ravishda ochdilar.
Davlatimiz rahbari Qasim-Jomart Toqayevning Alisher Navoiyga haykal o‘rnatish tashabbusi uchun samimiy minnatdorlik bildirib, Qozog‘iston poytaxti markazida muhtasham yodgorlik bunyod etilgani qozoq xalqining qardosh O‘zbekistonga bo‘lgan chuqur hurmatining yorqin ifodasi ekanini ta’kidladi.
- Buyuk faylasuf va insoparvar shoir Alisher Navoiyning ijodiy merosi nafaqat o‘zbek xalqiga, balki butun dunyoga tegishli noyob boylikdir. Navoiy asarlari XVI asrdayoq italyan va nemis tillariga tarjima qilingan bo‘lsa, bugungi kunda dunyoning deyarli barcha tillarida yangramoqda. Asrlar davomida hayotning o‘ziga xos ensiklopediyasi bo‘lgan uning ijodi millionlab insonlarni hayratga solib, ruhlantirib kelmoqda, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Hazrat Alisher Navoiyning ulkan xizmati shundaki, u o‘zbek adabiyotining va o‘zbek adabiy tilining asoschisidir.
Haykali Toshkentning markaziy maydonlaridan birini bezab turgan qozoq xalqining buyuk farzandi, qozoq adabiyotining mumtoz namoyandasi Abay Qo‘nonboyev Sharqning boshqa buyuk shoirlari qatori Alisher Navoiyni ham o‘zining ustozi deb bilgan.
Navoiy va Abay ijodi abadiyat, do‘stlik, muhabbat va sadoqat she’riyatidir. Ularning falsafiy qarashlari millatning ma’naviy yuksalishida bebaho manba hisoblanadi.
2020-yilda marhum qozoq shoiri Nesipbek Aytuli Alisher Navoiyning eng muhim asari - "Xamsa"ni qozoq tiliga tarjima qilib, nashr etdi va ushbu kitobga so‘zboshi shaxsan Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev tomonidan yozildi.
- Ishonchim komilki, Alisher Navoiy haykali ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va qardoshlik rishtalarining yana bir yorqin ramziga aylanadi, uning merosi esa yana ko‘plab avlodlarni buyuk yutuqlarga ilhomlantiradi, - dedi so‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев торжественно открыли памятник великому сыну узбекского народа, поэту и мыслителю Мир Алишеру Навои в городе Астане.
Глава нашего государства, выразив искреннюю признательность за инициативу Касым-Жомарта Токаева установить памятник Алишеру Навои, отметил, что возведение величественного монумента в самом центре столицы Казахстана является ярким подтверждением глубокого уважения казахского народа к братскому Узбекистану.
– Творческое наследие великого философа и гуманиста Алишера Навои – это уникальное богатство, принадлежащее не только узбекскому народу, но и всему миру. Произведения Навои ещё в XVI веке были переведены на итальянский и немецкий языки, а сегодня звучат почти на всех языках мира. Веками его творчество, являющееся своеобразной энциклопедией жизни, восхищало и воодушевляло миллионы людей, – отметил Президент Узбекистана.
Главная заслуга Алишера Навои в том, что он стал основоположником узбекской литературы и создателем литературного узбекского языка.
Великий сын казахского народа, классик казахской литературы, Абай Кунанбаев, памятник которому украшает одну из центральных площадей Ташкента, считал своим учителем Алишера Навои, наряду с другими величайшими поэтами Востока.
Творчество Навои и Абая – это поэзия вечности, дружбы, любви и верности. Их философские мысли, являются бесценным активом в духовном становлении нации.
В 2020 году ныне покойный казахский поэт Несипбек Айтулы, перевёл и издал на казахском языке самый главный труд Алишера Навои – «Хамсу» («Пятерица»), а предисловие к этой книге написал лично Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
– Уверен, что памятник Алишеру Навои станет еще одним ярким символом крепнущих уз дружбы и братства между народами двух стран, а его наследие будет вдохновлять ещё многие поколения на великие достижения, – в завершение подчеркнул Президент Узбекистана.