O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisini o‘tkazdilar
Oqo‘rda qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Qozog‘iston rahbari va xalqiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda bu kun O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligi tarixida alohida ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
- Bugun biz Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisini o‘tkazmoqdamiz. Bu mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari rivojida tarixiy voqea hisoblanadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlari yuqori sur’atda rivojlangani alohida qayd etildi.
Tashrif doirasida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlari, biznes forumi, siyosiy maslahatlashuvlar, tahliliy markazlar forumi, intellektual o‘yinlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Kino kunlari, ko‘rgazmalar, konsertlar va boshqa ko‘plab tadbirlar davom etmoqda.
Ikki mamlakat rahbarlari 2024-2034-yillarga mo‘ljallangan strategik sheriklik va ittifoqchilik dasturi qabul qilinganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Bu dastur O‘zbekiston-Qozog‘iston do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarida yangi sifat bosqichi boshlanganini anglatadi.
Majlis davomida davlatimiz rahbari bir qator ustuvor vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
Avvalo, xalqaro tuzilmalar doirasida pozitsiyalarni muvofiqlashtirish va umumiy manfaatlarni samarali ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Muloqotlar natijadorligini oshirish, Parlamentlararo forumni ta’sis etish, Ekspertlar kengashining qizg‘in ishini davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tovar ayirboshlash hajmini yaqin yillarda 10 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi. Shu maqsadda oy oxirigacha alohida dastur qabul qilinadi. Bunda bozorlarni o‘zaro shakllantirish, mavjud cheklovlarni bartaraf etishga alohida e’tibor qaratiladi.
Mamlakatimiz yetakchisi sanoat kooperatsiyasining yangi strategiyasini qabul qilish zarurligini ta’kidladi.
Tomonlar kecha bo‘lib o‘tgan biznes forumi va ishbilarmonlik uchrashuvlari yakunlari bo‘yicha 7 milliard dollarlik salmoqli kelishuvlar imzolanganini ijobiy baholadilar.
Gap energetika, logistika, qurilish, kimyo, elektrotexnika, to‘qimachilik, agrosanoat va boshqa sohalardagi hamkorlik haqida bormoqda.
Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini ishga tushirishni jadallashtirish va istiqbolli loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma jamg‘arma tashkil etish masalasini o‘rganishga kelishib olindi.
Iqtisodiy hamkorlikning haqiqiy harakatlantiruvchi kuchi bo‘lgan hududlar o‘rtasidagi aloqalar strategik sheriklikning muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilandi.
Forumni barcha viloyatlar va markaziy shaharlarni qamrab olgan holda Hududlar kengashiga aylantirish va uning birinchi yig‘ilishini kuzda Samarqandda o‘tkazishga qaror qilindi. Hukumatlarga aniq kelishuvlarga erishish uchun hududlarga o‘zaro tashriflar jadvalini tasdiqlash topshirildi.
Energetika quvvatlari va infratuzilmasini qurish, muqobil energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirishga tayyorlik bildirildi. Yirik mintaqaviy loyihalarni, eng avvalo, Qambarota GES qurilishini tayyorlash ishlari jadallashtiriladi.
Transport va tranzit sohasida ishbilarmon doiralarni jalb etgan holda ikki mamlakat o‘rtasida yangi transport yo‘laklarini qurish loyihalarini ishlab chiqishga kelishib olindi. Bundan tashqari, zamonaviy logistika infratuzilmasini yaratish ishlarini kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Mintaqada suvdan foydalanish masalalariga yagona yondashuv mavjudligi qayd etildi. Ishonchli huquqiy bazani shakllantirish, suv xo‘jaligi obyektlarini avtomatlashtirish va raqamlashtirish ishlari davom ettiriladi.
Madaniyat, ta’lim, yoshlar va turizm sohalaridagi almashinuvlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
- Shu kunlarda Ostonada O‘zbek kinosi kunlari, ko‘rgazmalar, festivallar, konsertlar o‘tkazilmoqda. "Zakovat" intellektual o‘yini muvaffaqiyatli o‘tdi. Bunday tadbirlar yoshlarimizni yanada yaqinlashtiradi, ularni umumiy tariximiz va qadriyatlarimiz bilan yaqindan tanishtiradi, - dedi davlatimiz rahbari.
Madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha 2024-2025-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasi ham bunga xizmat qiladi.
Ta’lim sohasida bugun ikki mamlakatdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari - Olmaotada Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti hamda Chirchiqda Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti filiallari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Mamlakatimiz rahbari Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevga Ostona shahrida o‘zbek xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykalini o‘rnatish tashabbusi uchun minnatdorlik bildirdi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda integratsiya va hamkorlikni chuqurlashtirish tarafdori ekanliklarini tasdiqladi. Ta’kidlanganidek, Maslahat uchrashuvi mintaqa oldida turgan vazifalarni birgalikda hal etish va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan mintaqaviy kun tartibini ishlab chiqishning samarali mexanizmiga aylandi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi va boshqa tuzilmalar doirasida yaqin va ochiq muloqotni davom ettirishga tayyorlik bildirildi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev Qasim-Jomart Toqayevni Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi majlisini o‘tkazish uchun O‘zbekistonga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

Президенты Узбекистана и Казахстана провели первое заседание Высшего межгосударственного совета
В резиденции «Акорда» под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета.
Глава нашего государства, выразив лидеру и народу Казахстана благодарность за оказываемый теплый прием, подчеркнул, что сегодня особый день в истории узбекско-казахстанского взаимодействия.
– Сегодня мы проводим первое заседание Высшего межгосударственного совета, что является историческим событием в развитии отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Особо отмечено, что в последние годы узбекско-казахстанские отношения приобрели высокую динамику.
В рамках подготовки к визиту успешно проведены заседания Межправкомиссии и Делового совета, бизнес-форум, политические консультации, форум аналитических центров, интеллектуальные игры. Проходят Дни кино, выставки, концерты и многие другие мероприятия.
Лидеры двух стран приветствовали принятие исторической Программы стратегического партнёрства и союзничества на 2024-2034 годы, которая знаменует начало нового качественного этапа в узбекско-казахстанских отношениях дружбы и добрососедства.
В ходе заседания глава нашего государства обозначил ряд приоритетных задач.
Прежде всего подчеркнута важность координации позиций и эффективного продвижения общих интересов в рамках международных структур.
Достигнута договоренность повысить результативность контактов, учредить Межпарламентский форум, продолжить тесную работу Экспертного совета.
Подробно обсуждены возможности доведения объемов товарооборота до 10 миллиардов долларов в ближайшие годы. В этих целях до конца месяца будет принята отдельная Программа. При этом особое внимание будет уделено взаимному формированию рынков, устранению имеющихся ограничений.
Лидер нашей страны указал на необходимость принятия новой стратегии промышленной кооперации.
Стороны приветствовали подписание по итогам состоявшихся накануне бизнес-форума и деловых встреч солидного пакета соглашений на 7 миллиардов долларов.
Речь идет о кооперации в области энергетики, логистики, строительства, химической, электротехнической, текстильной, агропромышленной и других отраслях.
Достигнута договоренность ускорить запуск Международного центра промышленной кооперации и проработать вопрос создания Совместного фонда для финансовой поддержки перспективных проектов.
В качестве одного из важных направлений стратегического партнерства обозначено взаимодействие между регионами, являющимися реальными драйверами экономического сотрудничества.
Принято решение трансформировать Форум в Совет регионов с подключением всех областей и центральных городов и провести первое его заседание осенью в Самарканде. Правительствам поручено утвердить график взаимных визитов регионов для достижения конкретных соглашений.
Выражена готовность к совместной реализации проектов по строительству энергетических мощностей и инфраструктуры, развитию альтернативных источников энергии. Будет ускорена подготовка крупных региональных проектов, прежде всего строительства Камбаратинской ГЭС.
В сфере транспорта и транзита достигнута договоренность проработать проекты строительства новых транспортных коридоров между двумя странами с подключением деловых кругов. Кроме того, подчеркнута важность усиления работы по созданию современной логистической инфраструктуры.
Отмечен единый подход к вопросам водопользования в регионе. Будет продолжена работа по формированию надежной правовой базы, автоматизации и цифровизации объектов водного хозяйства.
Особое внимание уделено развитию обменов в сфере культуры, образования, молодежи и туризма.
- В эти дни в Астане проходят Дни узбекского кино, выставки, фестивали, концерты. Успешно состоялась интеллектуальная игра «Заковат». Такие мероприятия еще больше сближают нашу молодёжь и приобщают ее к общей истории и ценностям, - подчеркнул глава нашего государства.
Этому также послужит принимаемый План мероприятий по культурно-гуманитарному сотрудничеству на 2024-2025 годы.
В сфере образования сегодня будет дан старт деятельности филиалов ведущих вузов в двух странах – Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в Алматы и Южно-Казахстанского университета имени Мухтара Ауэзова в Чирчике.
Лидер нашей страны также выразил благодарность Президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву за инициативу об открытии в городе Астане памятника великому сыну узбекского народа, поэту и мыслителю Алишеру Навои.
Стороны подтвердили приверженность углублению интеграции и сотрудничества в Центральной Азии. Отмечено, что Консультативная встреча стала эффективным механизмом совместного решения стоящих перед регионом задач и выработки региональной повестки на долгосрочную перспективу.
Выражена готовность поддерживать тесный и открытый диалог в рамках Организации Объединённых Наций, Шанхайской организации сотрудничества, Организации тюркских государств, Международного фонда спасения Арала и других структур.
В завершение переговоров Шавкат Мирзиёев пригласил Касым-Жомарта Токаева посетить с визитом Узбекистан для проведения второго заседания Высшего межгосударственного совета.