Ўзбекистон-Қозоғистон: Марказий Осиё равнақи йўлида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 7-9 август кунлари давлат ташрифи билан Қозоғистонда бўлади. Мамлакатимиз етакчиси ташриф давомида Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг олтинчи Маслаҳат учрашувида ва “Марказий Осиё+Япония” форматидаги саммитда иштирок этади.
Ушбу ташриф икки давлатнинг иттифоқчилик, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш йўлидаги яна бир муҳим қадам бўлади.
Cўнгги йилларда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги муносабатлар мисли кўрилмаган даражага кўтарилиб, икки ва кўп томонлама асосдаги конструктив ҳамда ўзаро манфаатли шерикликнинг намунасини кўрсатмоқда.
Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари минтақани мустаҳкамлаш, шунингдек, халқаро ҳамкорликнинг тобора оммалашиб бораётган механизмига айланиб бораётган Маслаҳат учрашувлари ва “Марказий Осиё плюс” платформалари доирасида саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш, глобал ва минтақавий сиёсат масалаларида бир-бирини қўллаб-қувватлашга содиқдирлар.
Мамлакатлар халқаро ва минтақавий ташкилотлар – БМТ, ШҲТ, МДҲ, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ва бошқа тузилмалар доирасида ҳам ўзаро муносабатларни самарали мустаҳкамлаб келмоқда.
Парламентлараро алоқалар ва идоралараро ҳамкорлик фаол мулоқот, мунтазам ташрифлар алмашинуви билан ажралиб туради ва янги амалий мазмун билан тўлдирилмоқда. Икки томонлама алоқларнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди.
1997 йилдан буён Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия фаолият кўрсатмоқда, 2018 йилда эса икки томонлама муносабатларнинг янги механизми – Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми ишга туширилди.
Қозоғистон Ўзбекистоннинг энг йирик ташқи савдо шерикларидан бири саналади. Мамлакатимиз умумий ташқи савдо ҳажмининг 9,3 фоизи Қозоғистон ҳиссасига тўғри келади. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми изчил ўсиб бормоқда ва 2023 йилда бу кўрсаткич 4,4 миллиард АҚШ долларини ташкил этди. Таъкидлаш керакки, сўнгги йилларда Ўзбекистонда қозоқ капитали иштирокидаги корхоналари сони кескин ортди. Хусусан, бугунги кунда мамлакатимизда 1100 та Қозоғистон томони инвестицияси асосида очилган корхоналар фаолият юритмоқда. Ўз навбатида, Қозоғистонда 1400 дан ортиқ ўзбек капитали иштирокидаги корхоналар мавжуд.
Транспорт коммуникациялари соҳасида ҳам икки мамлакатнинг автомобиль ва темир йўллари интеграциялашган. Бу муҳим транспорт алоқа тармоғи учинчи давлатлар учун ҳам транзит вазифасини бажармоқда. 2023 йилда темир йўл транспортида халқаро ташиш ҳажми 23,46 миллион тонна, автомобиль транспортида 2,1 миллион тонна, ҳаво транспортида эса 90 минг тоннани ташкил этди.
Инвестиция, саноат, қишлоқ хўжалиги, энергетика, фармацевтика, қурилиш ва бошқа соҳаларда ҳам алоқалар кенгайиб бормоқда. Бу саъй-ҳаракатларга қўшимча туртки бериш мақсадида Халқаро саноат кооперацияси марказини қуриш лойиҳаси фаол амалга оширилаётир.
Ўзбекистон ва Қозоғистон барча йўналишларда икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириб, яқин қўшнилар сифатида Марказий Осиё минтақасида тинчлик ва фаровонликни таъминлашга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Икки мамлакат халқлари ўртасидаги дўстликнинг мустаҳкам пойдевори уларнинг тарихий, маънавий ва маданий яқинлиги саналиб, ушбу ришталар ҳозирги босқичда маданий-гуманитар алоқаларни самарали ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Эътиборлиси, мамлакатимизда қозоқ миллати вакилларининг ўз она тилини асраб-авайлаши учун барча шарт-шароит яратилган. Хусусан, Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети, Қорақалпоғистон давлат университети, Гулистон давлат университети, Нукус, Жиззах ва Навоий давлат педагогика институтларида қозоқ тили факультети ҳамда қозоқ тили ва адабиёти бўлимлари фаолияти йўлга қўйилган.
2022 йил 22 декабрда имзоланган Олий таълим ва олий таълимдан кейинги таълим соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битим, шунингдек, икки мамлакат университетлари ўртасида имзоланган ҳамкорлик тўғрисидаги 280 дан ортиқ ҳужжатлар асосида академик алмашинув фаол ривожланмоқда, қўшма таълим дастурлари, илмий-тадқиқот ишлари ва лойиҳалар амалга оширилмоқда, илмий-амалий анжуманлар, семинарлар мунтазам ташкил этилмоқда. Ўзбекистон шаҳарларида ҳар йили Қозоғистон олий ўқув юртларининг кўргазма ва ярмаркалари – Қозоғистон таълим кунлари ўтказиляпти.
Ўзаро маданий-маърифий тадбирлар – Маданият кунлари, кино, спорт мусобақаларини ўтказиш ҳам анъанавий тус олган. Шу ўринда, Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг ижодий жамоалари икки мамлакатда ўтказилаётган халқаро танлов, фестиваль, ярмарка ва кўргазмаларда фаол иштирок этаётганини қайд этиш керак.
2022 йилда бутун Ўзбекистон бўйлаб қозоқ халқининг буюк фарзанди, шоир ва мутафаккир Абай Қўнонбоев ҳаёти ва ижодига бағишланган тадбирлар ўтказилди. 2022 йил декабрь ойида Ўзбекистонга олий даражадаги давлат ташрифи чоғида икки мамлакат раҳбарлари буюк қозоқ шоири ва мутафаккири меросига бағишланган кўргазмани биргаликда томоша қилишди.
Айни пайтда ягона туризм брендини яратиш ва сайёҳлик кластерларини ишга тушириш бўйича ишлар фаол давом этмоқда. Икки давлатнинг жуғрофий жиҳатдан яқинлиги, шунингдек, улкан тарихий-маданий мерос ва сайёҳлик имкониятлари мавжудлигини инобатга олган ҳолда, бундай ёндашув, экспертларнинг фикрича, Марказий Осиёга сайёҳлар оқимини ошириш ва икки халқ маданий меросини янада оммалаштиришга ёрдам беради.
Мақоламиз бошида қайд этиб ўтганимиздек, давлат ташрифи доирасида Президент Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарларининг олтинчи Маслаҳат учрашувида иштирок этади.
Шу ўринда алоҳида таъкидлаш керакки, минтақавий ҳамкорликнинг ушбу механизми Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган. Форумлар доирасида Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари минтақавий савдо-сотиқ, транспорт-транзит салоҳиятини, саноат кооперациясини, сув-энергетика алоқаларини янада ривожлантириш, иқлим ўзгаришига мослашиш, шунингдек, хавфсизликни таъминлаш, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурдилар.
Мазкур платформа ишга туширилгандан сўнг бешта самарали саммит бўлиб ўтди ва улар минтақадаги кўп томонлама ҳамкорлик ривожига янги суръат бағишлади.
Бугунги кунда минтақада қулай сиёсий муҳит яратилгани халқаро майдонда эътироф этилмоқда. Ушбу саъй-ҳаракатлар натижасида Марказий Осиё фаровон, барқарор ҳамда инвестициялар ва ҳамкорлик учун жозибадор манзилга айланаётир.
2022 йилда Қирғизистонда бўлиб ўтган тўртинчи саммит чоғида минтақа тарихида биринчи марта “XXI асрда Марказий Осиёни ривожлантириш мақсадида дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳамкорлик тўғрисида”ги шартнома имзоланган эди.
Минтақадаги қулай ишбилармонлик муҳити ўзаро савдо ва инвестицияларнинг ўсишига ёрдам беради. Ушбу жиҳат 2016-2023 йилларда Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми қарийб 3 баробарга, яъни 2,5 миллиард доллардан 7,2 миллиард долларга ўсишида муҳим омил бўлди.
Умуман олганда, бугунги кунда минтақавий шерикликни чуқурлаштириш ва ривожлантириш, уни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш учун кенг имкониятлар яратилмоқда. Кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро ёрдам ва ҳамкорлик солномасида Марказий Осиё давлатлари учун чинакамига янги саҳифа очилди.
Шу нуқтаи назардан, Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган икки томонлама ва минтақавий саммитлар томонларнинг самарали ва ўзаро манфаатли алоқаларини мустаҳкамлаш ҳамда Марказий Осиё минтақасининг халқаро нуфузини оширишга содиқлигини яна бир бор тасдиқлаши баробарида келгусидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб беради.

Узбекистан–Казахстан: вместе к процветанию Центральной Азии
7-9 августа Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит с государственным визитом Казахстан, а также примет участие в шестой Консультативной встрече глав государств нашего региона и саммите в формате «Центральная Азия+Япония», которые состоятся в Астане.
Данный визит станет очередным важным шагом к укреплению союзнических отношений, дружбы и добрососедства двух стран.
За последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном вышло на беспрецедентный уровень, демонстрируя показательный пример конструктивного и взаимовыгодного партнерства на двусторонней и многосторонней основах.
Лидеры Узбекистана и Казахстана привержены консолидации региона, а также координации усилий в рамках Консультативных встреч и площадок «Центральная Азия плюс», становящихся все более востребованным механизмом международного сотрудничества, поддерживают друг друга в вопросах глобальной и региональной политики.
Плодотворное взаимодействие осуществляется странами в рамках международных и региональных организаций - ООН, ШОС, СНГ, Организации экономического сотрудничества, Организации исламского сотрудничества, Организации тюркских государств, Международного фонда спасения Арала и других объединений.
Межпарламентские связи и межведомственное сотрудничество также характеризуются активным диалогом, регулярным обменом визитами, наполняются новым содержанием. Укрепилась договорно-правовая база двустороннего сотрудничества.
С 1997 года между Узбекистаном и Казахстаном действует Совместная Межправительственная комиссия по двустороннему сотрудничеству, а в 2018 году запущен механизм двустороннего взаимодействия – Форум межрегионального сотрудничества.
Казахстан продолжает оставаться одним из крупнейших внешнеторговых партнёров Узбекистана. На долю Казахстана приходится 9,3% общего объема внешней торговли страны. Объемы взаимной торговли планомерно растут, и в 2023 году этот показатель составил 4,4 миллиарда долларов США. Увеличивается и число казахстанских предприятий в Узбекистане: сегодня оно превысило 1100. В свою очередь, в Казахстане действует более 1400 предприятий с узбекским капиталом.
В сфере транспортных коммуникаций автомобильные и железные дороги наших стран интегрируются, и эта важная коммуникационная сеть выполняет, в том числе, транзитную функцию для третьих государств. В 2023 году объём международных перевозок железнодорожным транспортом составил 23,46 миллиона тонн, автомобильным – 2,1 миллиона тонн, воздушным – 90 тысяч тонн.
Растут кооперационные связи в сферах инвестиций, промышленности, сельском хозяйстве, энергетики, фармацевтики, строительства и других областях. Для придания дополнительного импульса этим усилиям ведется активная реализация проекта строительства Международного центра промышленной кооперации.
Развивая сотрудничество по всем направлениями, Узбекистан и Казахстан, как добрые соседи вносят весомый вклад в обеспечение мира и процветания на всем пространстве региона Центральной Азии.
Крепким фундаментом дружбы между народами двух стран служит их историческая, духовная и культурная близость, способствующая плодотворному развитию культурно-гуманитарного сотрудничества на современном этапе.
Для представителей казахской национальности в нашей стране созданы все условия для сохранения родного языка. В Ташкентском государственном педагогическом университете имени Низами, Каракалпакском государственном университете, Гулистанском государственном университете, Нукусском, Джизакском и Навоийском государственных педагогических институтах созданы факультеты обучения на казахском языке и отделения казахского языка и литературы.
На основе заключенного 22 декабря 2022 года межправительственного соглашения о сотрудничестве в области высшего и послевузовского образования, а также подписанных между вузами двух стран более 280 документов о сотрудничестве активно развивается академический обмен, реализуются совместные образовательные программы, исследовательские проекты, проводятся научно-практические конференции и семинары. Ежегодно в городах Узбекистана проходят выставки-ярмарки вузов Казахстана – Дни казахстанского образования.
Регулярно проводятся взаимные культурно-просветительские мероприятия - Дни культуры, кино, спортивные соревнования. Творческие коллективы Узбекистана и Казахстана принимают участие в международных конкурсах, фестивалях, ярмарках и выставках, проводимых на территории двух стран.
В 2022 году по всему Узбекистану прошли мероприятия, посвящённые жизни и творчеству великого сына казахского народа, поэта и мыслителя Абая Кунанбаева. В ходе государственного визита на высшем уровне в Узбекистан в декабре 2022 года главы двух стран совместно ознакомились с экспозицией в рамках выставки, посвященной наследию великого казахского поэта и мыслителя.
В настоящее время ведется активная работа по созданию единого туристического бренда и запуска туристических кластеров. С учетом географической близости двух стран, а также наличия огромного историко-культурного наследия и туристических возможностей данный подход, как считают эксперты, будет способствовать увеличению потока туристов в Центральную Азию и, как следствие, популяризации ее культуры.
Как отмечалось выше, в ходе государственного визита Президент Шавкат Мирзиёев также примет участие в очередной Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
Здесь важно отметить, что данный механизм регионального сотрудничества был создан по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. В рамках форумов главами центральноазиатских государств выдвигаются важные инициативы по дальнейшему развитию региональной торговли, транспортно-транзитного потенциала, промышленной кооперации, водно-энергетического нексуса, адаптации к изменению климата, а также укреплению безопасности, культурно-гуманитарного сотрудничества и другим направлениям.
С момента начала функционирования данной площадки состоялось пять плодотворных саммитов, придавших новую динамику развития многостороннего сотрудничества в регионе.
Сегодня во всем мире признается, что в регионе создана благоприятная политическая атмосфера, Центральная Азия становится процветающим, стабильным и привлекательным для инвестиций и сотрудничества регионом.
В 2022 году в ходе очередного четвёртого саммита в Кыргызстане впервые в истории региона подписан Договор о дружбе, добрососедстве и сотрудничестве в целях развития Центральной Азии в XXI веке.
Благоприятная среда способствует росту взаимной торговли и инвестиций. В 2016-2023 годах товарооборот Узбекистана со странами Центральной Азии вырос почти в 3 раза – с 2,5 миллиарда долларов до 7,2 миллиарда долларов.
В целом, сегодня создаются широкие возможности для углубления и наращивания регионального сотрудничества, его выводу на качественно новый уровень. Перед государствами Центральной Азии поистине открылась новая страница в многовековой летописи дружбы, добрососедства, взаимной поддержки и сотрудничества.
В данном контексте, предстоящие двусторонний и региональный саммиты в Астане, как ожидается, еще раз подтвердят приверженность сторон укреплению плодотворного и взаимовыгодного сотрудничества и повышению международного имиджа региона Центральной Азии, определят приоритетные направления взаимодействия на перспективу.