Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-avgust kuni temir yo‘l sohasida olib borilayotgan ishlar va kelgusi rejalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
O‘tgan yili 10-oktyabrda “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilishga oid Prezident qarori qabul qilingan edi. Bu jarayonga ko‘maklashish maqsadida xalqaro konsalting kompaniyasi ham jalb etildi.
Jamiyat tarkibida infratuzilma, vagon xizmati, yo‘lovchilarni tashish kabilar bilan shug‘ullanuvchi 6 ta mustaqil korxona ish boshladi. Samarasiz va bir-birini takrorlovchi vazifalar birlashtirilib, ortiqchalari qisqartirildi.
Poyezdlar tarkibiga 1 ming 40 ta yangi yuk va 45 ta yo‘lovchi vagoni qo‘shildi. Ichki yo‘nalishda yuk tashish muddati 2 karra qisqardi. “Keles” stansiyasida qo‘shimcha 2 ta elektrlashgan yo‘lni qurish orqali Toshkent atrofida poyezdlarni o‘tkazish imkoniyati 30 foizga oshdi.
Ilgari yillar davomida zararga ishlab kelgan “O‘zbekiston temir yo‘llari” bu islohotlar natijasida foyda ko‘rishga o‘tdi.
Taqdimotda galdagi vazifalar, hal qilinishi lozim bo‘lgan dolzarb masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Keyingi vaqtlarda yo‘lovchi vagonlarining ahvoli, sovutish tizimidagi muammolar bo‘yicha ko‘p e’tirozlar bo‘lmoqda. 143 ta vagon ta’mirtalab. 59 ta lokomotiv xizmat muddatini o‘tab bo‘lgan.
Shuning uchun yangi yo‘lovchi vagonlar ishlab chiqarishga Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasidan 50 million dollar ajratilmoqda. 38 ta lokomotiv olib kelish va 12 ta elektrovozni modernizatsiya qilish bo‘yicha xitoylik hamkorlar bilan 181 million dollarlik kelishuvga erishilgan.
Mutasaddilar ushbu mablag‘lar hisobidan poyezdlar parkini yangilash rejalari bo‘yicha axborot berdi.
Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yili qoraqalpog‘istonlik saylovchilar bilan uchrashuvda Toshkentdan Nukusga tezyurar poyezd qatnovi yo‘lga qo‘yilishini aytgan edi.
Buning uchun Janubiy Koreyaning Hyundai Rotem kompaniyasidan 6 ta zamonaviy elektropoyezd olib kelinishi belgilangan. Hozirgi kunda uzunligi 465 kilometr bo‘lgan “Buxoro-Urganch-Xiva” temir yo‘li elektrlashtirilmoqda va buni yil oxirigacha yakunlash mo‘ljallangan. Kelgusi yillarda 196 kilometrlik “Miskin-Nukus” tarmog‘i elektrlashtiriladi. Natijada yo‘lovchilarning manzilga yetib borish vaqti 16 soatdan 7 soatgacha qisqaradi.
Taqdimotda, shuningdek, aksiyadorlik jamiyatiga qarashli nosohaviy aktivlarni xususiylashtirish, sohada xizmatlar sifati va eksportini oshirish masalalari bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 августа ознакомился с презентацией о проводимой работе и планах на перспективу в железнодорожной сфере.
10 октября прошлого года было принято постановление Президента о трансформации акционерного общества "Узбекистон темир йуллари". Для содействия этому процессу была привлечена международная консалтинговая компания.
В составе общества начали действовать 6 самостоятельных предприятий, занимающихся инфраструктурой, обслуживанием вагонов, пассажирскими перевозками и другими направлениями. Объединены неэффективные и дублирующие задачи, сокращены лишние.
Парк подвижного состава пополнился 1040 грузовыми и 45 пассажирскими вагонами. Продолжительность грузоперевозок по внутренним направлениям сократилась в 2 раза. За счет строительства дополнительно двух электрифицированных линий на станции "Келес" возможность пропуска поездов вокруг Ташкента увеличилась на 30 процентов.
В результате этих реформ "Узбекистон темир йуллари", долгие годы работавшее в убыток, начало получать прибыль.
На презентации также рассмотрены предстоящие задачи, актуальные вопросы, требующие своего решения.
В последнее время от потребителей поступает много претензий по поводу состояния пассажирских вагонов, проблем в системе охлаждения. 143 вагона требуют ремонта, 59 локомотивов выработали свой срок службы.
Поэтому на производство новых вагонов из Фонда развития промышленности выделяется 50 миллионов долларов. С китайскими партнерами достигнута договоренность о поставке 38 локомотивов и модернизации 12 электровозов на сумму 181 миллион долларов.
Ответственные лица представили информацию о планах по обновлению парка поездов за счет этих средств.
В прошлом году на встрече с избирателями Каракалпакстана Шавкат Мирзиёев заявил, что будет запущено движение скоростного поезда из Ташкента в Нукус.
Для этого планируется приобрести 6 современных электропоездов южнокорейской компании Hyundai Rotem. В настоящее время проводится электрификация железной дороги «Бухара-Ургенч-Хива» протяженностью 465 километров, ее планируется завершить до конца года. В ближайшие годы будет электрифицирована 196-километровая линия «Мискин-Нукус». В результате время в пути сократится с 16 до 7 часов.
В ходе презентации также даны указания по вопросам приватизации непрофильных объектов акционерного общества, повышения качества и увеличения экспорта услуг в сфере.