Davlatimiz rahbarining "Qoraqalpog'istonning taniqli shoiri va mutafakkiri Ajiniyoz Kosibay ulining 200 yilligini keng nishonlash to'g'risida" gi qarori so'zning to'liq ma'nosida yangi O'zbekistonning ma'naviy-ijtimoiy va adabiy-madaniy hayotidagi tarixiy voqea bo'ldi. Sayyoramizda xavf va tashvish kuchayib borayotgan, dunyo nozik ipga osilgan bizning notinch asrimizda ajdodlarimizning adabiy merosini o'rganish va ommalashtirish, yuksak insoniy g'oyalarni ulug'lash va, albatta, milliy va umuminsoniy qadriyatlarning bir qismi hisoblangan muhim va ezgu ishdir. Hazret Ajiniyozning namunali hayoti va faoliyati yuksak e'tibor va hayratga loyiqdir, u har doim o'z ijodida faqat insoniylik, tinchlik va farovonlikni qadrlagan va tarannum etgan va Prezident qarorida Millatlar va xalqlarning do'stligi va birdamligi alohida qayd etilgan. Oliy hujjatda Ajiniyoz"o'z betakror va mazmunli ijodi bilan xalqimiz madaniyati va adabiyoti rivojiga munosib hissa qo'shgan, yosh avlodni vatanparvarlik va ezgu g'oyalar ruhida tarbiyalagan, o'zbek va qoraqalpoq xalqlari o'rtasida azaliy do'stlik va hamjihatlikni mustahkamlagan buyuk san'atkor" ekani alohida ta'kidlangan. Unutilmas shoirning ijodi o'zining ulkan ko'lami bilan qalblarni o'ziga tortadigan to'la suvli daryoga o'xshaydi. Shoir umrining oxirigacha xalqning dardi bilan yashab, uning intilishlari va ezgu fikrlarini kuylagan. U turkiy xalqlar orasida nihoyatda mashhur bo'lib, uning ismi hammaning og'zida yangradi.
Aytishimiz mumkinki, ushbu qaror xalqimizning ma'naviy hayoti sohasidagi davlatimizning keng ko'lamli islohotlarining samarali va yorqin namunasidir. O'sha paytda juda mashhur bo'lgan shergazihan va Kutlimurod Xiva madrasalarida tahsil olgan, Sharq va Islom bilimlarini chuqur o'zlashtirgan shoir yoshligidan iltifot va e'tiborga sazovor bo'ldi. Talaba bo'lganida, chiroyli qo'l yozuvi bilan u yozuvchi bo'lib ishlagan, xattotlik san'atini o'rgangan, Alisher Navoiy divanining qo'lyozmasini qayta yozgan. Uning butun hayoti murakkab sinovlarga to'la edi, u o'z vatanini, o'chog'ini yo'qotgan, chet elliklarning achchiq nonini tatib ko'rgan, ammo keyin ham ko'nglini yo'qotmagan, birdamlik va do'stlikni g'ayrat va g'ayrat bilan kuylagan irodali va tinimsiz qo'shiqchi edi. Shoirning hayoti haqida gapiradigan bo'lsak, uning yagona quroli dombra va qo'shiqlar edi. Bir so'z bilan aytganda, she'rlar, hazillar va qizil so'zlar bilan, shuningdek, otashin va pirsingli misralarda u raqiblarini pastga va kulga urdi, har doim keskinlik musobaqasida g'olib chiqdi.
Jang kuni Jasur,
Shubhasiz maydonni boshdan kechiradi.
Jasur va qo'rqoq o'rtasidagi farq,
Shubhasiz, maydonni ochib beradi.
Endi sayyoradagi odamlar yaxshilik va yomonlik, odob-axloq va xiyonat, hasad, ikkiyuzlamachilik va axloqsizlik nima ekanligini har qachongidan ham yaxshiroq bilishadi. Shuning uchun Ajiniyozning jasorat, qat'iyat va qo'rqmaslik haqidagi olovli motivlari har qachongidan ham dolzarbdir. Aynan shu jihatlar, umuminsoniy g'oyalar, ezgu intilishlarning dunyo ahamiyati tufayli shoir tavalludining 200 yilligini nishonlash tadbirlari YUNESKOning xalqaro yubileylarni o'tkazish rejasiga kiritilgan, bu ham bizning fikrimizning yorqin dalilidir.
"Mening qabilalarim bor" she'rida aynan shu mavzular Jeyxun daryosining jilovsiz to'lqinlari kabi bo'ronli notalarda, jo'shqin ohanglarda kuylangan.
Siz, Qajban, men qanday odamman, deb so'radingiz,
Bizning oramizda qozon qabilalari kabi shlyapa bor.
So'zlarda xato qilaman, qat'iy hukm qilmang,
Va mening qabilalarimni yuving va Kungrat qiling.
Ular yolg'on bilan yashamaydilar, hech qachon yolg'on gapirmaydilar,
Ular hech qachon asl yo'ldan qaytmaydilar,
Ular hech qachon qo'rqoqni o'zlari bilan olib ketishmaydi,
Mening qabilalarim qoraqalpoq deb tanilgan.
Hech shubha yo'qki, she'rda "mening qabilalarim" ni alohida g'urur bilan kuylash o'zbek, qozoq, qirg'iz, turkman va boshqa xalqlarni ham anglatadi.
Yuqorida ta'kidlab o'tilganidek, azob-uqubatlar va azob-uqubatlarga mahkum bo'lgan shoir butun hayoti davomida Muynakka etib bordi, oyatlarda vatandoshlarga bo'lgan intilishini bildirdi. Davlatimiz rahbarining hozir amalga oshirilayotgan islohotlarga e'tibor qaratib, Qoraqalpog'iston tuprog'ida, xususan, Mo'ynoq shahrida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli bunyodkorlik ishlari to'g'risida aytgan so'zlari beixtiyor esga olinadi: "Madaniyat Mo'ynoq bilan boshlanadi! Bizning o'zgarishlarimiz shubhali bo'lib tuyulganlar kelib, bugungi Muynakka qarashsin!»
Biz, qalam xizmatchilari, shoirlar va yozuvchilar, Muynakka ijodiy sayohatlarda, Ajiniyaz qabri yaqin, yaqin joyda ekanligini ko'p marta eshitganmiz. Shuningdek, Qoraqalpog'iston yozuvchilar uyushmasi raisi Kengesbay Karimovning hurmatli ajdodimiz yetib borish qiyin bo'lgan joyda dafn etilgani, unga yetib borish oson emas, yo'l oson emasligi haqidagi afsuslarini ham esladik.
Bugun Muynaka aeroportiga parvozlar yo'lga qo'yildi. Atrofda chiroyli, toza va qulay. Qarorda alohida ta'kidlanganidek, Mo'ynoq tumanida abadiy panoh topgan Buyuk Ajiniyozning dafn etilgan joyini obodonlashtirish, munosib yodgorlik o'rnatish, bu yerda eko-Park, ya'ni Ajiniyoz Kosibay ula nomini olgan bog ' xiyobonini yaratish muhim va kerakli natija bo'ldi.
Bugungi kunga qadar Ajiniyozning o'zbek tilidagi asarlari kam nashr etilgan bo'lsa-da, u o'zbek xalqining shoiri hisoblanadi. Biz uning qo'shiqlari bilan tanishmiz, uning xalq qo'shiqlari bizni hayratda qoldirdi. Qarorda ta'kidlanganidek, "tanlangan asarlar" kitobini o'zbek va qoraqalpoq tillarida nashr etish, shoir ijodiga bag'ishlangan badiiy, ilmiy-ommabop asarlarni qayta nashr etish va ularning taqdimotini o'tkazish alohida vazifa hisoblanadi. Prezident tashabbusi bilan nashr etilgan "turkiy adabiyot marvaridlari" to'plamida yuz jilddan iborat bo'lib, qoraqalpoq adabiyotiga, xususan Ajiniyoz she'rlariga katta o'rin ajratilgan. Bugungi kunga qadar bizning taniqli ustalarimiz, Qoraqalpog'iston xalq shoirlari Rustam Musurman va Muzaffar Ahmad tomonidan Ajiniyoz asarlarining namunalari tarjima qilingan. Va endi taniqli shoirning adabiy merosi qayta tarjima qilindi, to'liq va katta hajmda nashrga tayyorlandi. Xudo beradi, tez orada o'zbek va qoraqalpoq tillaridagi ushbu hashamatli nashr rang-barang dizayni va zamonaviy tipografik dizayni bilan alohida to'plamlar ko'rinishida kun yorug'ligini ko'radi.
Qabul qilingan qaror asosida O'zbekiston va Qoraqalpog'iston yozuvchilar uyushmalari, ittifoqning mintaqaviy bo'limlari, ijodiy maktablar va, albatta, oliy o'quv yurtlari, umumta'lim maktablari va o'quv yurtlari doirasida talabalar, keng jamoatchilik ishtirokida ko'zda tutilgan tadbirlar yuqori darajada tashkil etiladi va o'tkaziladi. Ushbu vazifalarni amalga oshirish uchun rejalar va dasturlar tuzilgan. Hurmatli shoir barchamizga tegishli, har birimiz uchun aziz.

Есть мои храбрые племена
Решение главы нашего государства "О широком праздновании 200-летия со дня рождения выдающегося каракалпакского поэта и мыслителя Ажинияза Косыбай улы" стало в полном смысле слова историческим событием в духовно-общественной и литературно-культурной жизни нашего нового Узбекистана. В наш неспокойный век, когда растут опасность и тревога на планете, когда мир висит на тонком волоске, является важным и благородным делом изучение и популяризация литературного наследия наших предков, прославляющие высокие гуманные идеи, и, безусловно, считающиеся частью национальных и общечеловеческих ценностей. Высокого внимания и восхищения заслуживает образцовая жизнь и деятельность хазрета Ажинияза, всегда ценившего и воспевавшего в своем творчестве только человечность, мир и благоденствие, и что особо отмечено в постановлении Президента, дружбу и солидарность наций, народов. В высочайшем документе отдельно подчеркивается, что Ажинияз "великий искусник, внесший своим неповторимым и содержательным творчеством достойный вклад в развитие культуры и литературы нашего народа, воспитание молодого поколения в духе патриотических и благородных идей, укрепление вековой дружбы и солидарности между узбекским и каракалпакским народами". Творчество незабвенного поэта подобно полноводной реке, которая своим огромным размахом пленит сердца. До конца своей жизни поэт жил болью народа, воспевая его чаяния и благородные помыслы. Он стал невероятно популярным среди тюркских народов, его имя звучало у всех на устах.
Можно сказать, что это решение является действенным и ярким примером масштабных реформ нашего государства в сфере духовной жизни народа. Поэт, получивший образование в очень знаменитых в то время хивинских медресе Шергазихана и Кутлимурода, глубоко овладевший как восточными, так и исламскими знаниями, с юных лет завоевал благосклонность и внимание. Будучи учащимся, владея красивым почерком, он работал писарем, научился искусству каллиграфии, переписал рукопись дивана Алишера Навои. Вся его жизнь была полна сложных испытаний, он волевой и неколебимый певец, который лишился родного края, своего очага, вкусил горький хлеб чужбины, но и тогда не падая духом, яро и воодушевленно воспевал солидарность и дружбу. Если говорить о жизни поэта, его единственным оружием были домбра и песни. Словом, стихами, шутками и красным словцом, а также пламенными и пронзительными строфами он в пух и прах поражал противников, неизменно выходил победителем в состязании в острословии.
Смельчака в день сраженья,
Испытает поле, несомненно.
Разницу удальца и труса,
Выявляет поле, несомненно.
Сейчас люди планеты лучше, чем когда-либо, знают, что такое добро и зло, порядочность и коварство, зависть, лицемерие и безнравственность. Поэтому огненные мотивы Ажинияза о доблести, упорства и бесстрашия актуальны как никогда. Именно из-за этих аспектов, общечеловеческих идей, мирового значения благородных чаяний мероприятия по празднованию 200-летия со дня рождения поэта включены в план ЮНЕСКО по проведению международных юбилеев, что также является ярким доказательством нашего мнения.
В стихотворении "Есть мои племена" именно эти темы воспеты на бурных нотах, кипучих тонах, как необузданные волны реки Джейхун.
Ты спросил, Кажбан, с какого я рода,
Средь нас есть с шапкой как казан племена.
В словах ошибусь, не суди ты строго,
И Хытай, и Кунграт мои племена.
Живут не по лжи, не врут никогда,
С истого пути не свернут никогда,
В путь с собой труса не берут никогда,
Каракалпаком слывут мои племена.
Нет сомнений, что в стихотворении с особой гордостью воспевая «мои племена» подразумеваются также узбекский, казахский, киргизский, туркменский и другие народы.
Как говорилось выше, поэт, обреченный мытарствам и страданиям, в течение всей своей жизни тянулся к Муйнаку, тоску по землякам выразил в стихах. Невольно вспоминаются окрыленные слова главы нашего государства, которые он произнес, обращая внимание на проводимые ныне реформы, о повсеместной созидательной работе на каракалпакской земле, в частности в Муйнаке: «Культура начинается с Муйнака! Те, кому кажутся сомнительными наши преобразования, пусть придут и посмотрят на сегодняшний Муйнак!»
Мы, служители пера, поэты и писатели в творческих поездках в Муйнак, много раз слышали, что могила Ажинияза находится поблизости, где-то рядом. А еще мы помнили полные сожаления слова председателя Союза писателей Каракалпакстана Кенгесбая Каримова, что досточтимый предок похоронен на труднодоступном месте, добраться до него не просто, путь нелегкий.
Сегодня налажены полеты в аэропорт Муйнака. Вокруг ухожено, чисто и уютно. Как особо подчеркнуто в решении, благоустройство места погребения великого Ажинияза, нашедшего вечное пристанище в Муйнакском районе, установление достойного памятника, создание на этой местности эко-парка, то есть аллеи-сада, носящего имя Ажинияза Косыбай улы, стало важным и желаемым результатом.
Хотя до сегодняшних дней произведения Ажинияза на узбекском языке изданы немного, но он считается поэтом и узбекского народа. Нам знакомы его песни, мы были очарованы его народными напевами. Как отмечено в решении, издание книги «Избранные произведения» на узбекском и каракалпакском языках, переиздание художественных, научно-популярных произведений, посвященных творчеству поэта и проведение их презентации, является особой задачей. В изданном по инициативе президента сборнике «Жемчужины тюркской литературы», который состоит из ста томов, отведено значительное место каракалпакской литературе, в частности стихотворениям Ажинияза. До настоящего времени нашими известными мастерами, народными поэтами Каракалпакстана Рустамом Мусурманом и Музаффаром Ахмадом переведены образцы произведений Ажинияза. А сейчас литературное наследие именитого поэта переведено заново, подготовлено к печати в полном и большом объеме. Даст бог, в скором времени это роскошное издание на узбекском и каракалпакском языках, с красочным дизайном и современными типографскими оформлениями увидит свет в виде отдельных сборников.
На основании принятого решения будут организованы и проведены на высоком уровне предусмотренные мероприятия в рамках союзов писателей Узбекистана и Каракалпакстана, региональных отделений союза, творческих школ и, конечно же, высших учебных заведений, общеобразовательных школ и учебных учреждений, с участием студенческой молодежи, широкой общественности. Составлены планы и программы по реализации этих задач. Достопочтенный поэт имеет отношение ко всем нам, дорог каждому из нас.
Неслучайно, что вступительные строки стихотворения Ибрайима Юсупова "Спой мне песни Ажинияза", известного в переводе маститого наставника, мастера пера Абдуллы Орипова, стали сегодняшним призывом к добру.