“Ўзбекистон-2030” стратегиясида юртимизда жаҳон стандартларига тўлиқ жавоб берадиган, ижодий ёндашув ва касбий маҳоратни ривожлантиришга хизмат қиладиган таълим тизимини яратишга қаратилган.
Жумладан, давлат-хусусий шерикчилик асосида ташкил этилган хусусий сектор вакиллари учун банк кредитлари бўйича биноларни гаровга қўйиш ҳуқуқларининг берилиши ва кўп қаватли уйларда ёки шахсий уй жойларда мактабгача таълим ташкилотларини ташкил этиш имкониятларининг яратилиши мактабгача таълим муассасалари сонининг 33942 тага етишига ва 3-7 ёшдаги болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасининг 74,0 фоизга ошишига ижобий таъсир кўрсатди.
Таълим соҳасидаги муҳим жиҳатлардан яна бири бу - умумий ўрта таълимни ривожлантириш учун хусусий секторни жалб қилишдир. Мазкур масалага мисол сифатида 2023 йилда “E-auksion” электрон савдолари орқали 4,79 гектар ер майдони нодавлат умумтаълим муассасаларини қуриш учун ажратилганини келтириш мумкин. Бу эса келажакда таълим хизматларининг хилма-хиллиги ва уларнинг сифатини оширишга кўмаклашади. Шунингдек, хусусий секторнинг жалб этилиши орқали таълим муассасаларида замонавий ўқитиш усуллари, технологиялар ва дастурлар жорий этилиши мумкин, бу эса ўқувчиларнинг таълим олиш тажрибасини янада бойитади ва уларнинг келажакдаги муваффақиятларига тайёрлайди.
Ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини қўллаб-қувватлаш ва янада ошириш мақсадида халқаро имтиҳонларда юқори балл олган ёшларнинг харажатларини қоплаб бериш бўйича давлат хизматлари йўлга қўйилди (2023 йилда мазкур хизмат йўлга қўйилганидан бошлаб ёшларнинг 35,6 миллиард сўмлик харажатлари қоплаб берилди – 2024 йил 8 агуст ҳолатига кўра 1$ = 12536,61 сум) ва ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида 800 турдаги танловлар, мусобақалар ва ўйинлар ўтказилди.
Ёшларни замонавий билим ва кўникмаларга ўргатиш ҳамда уларнинг юқори даромадли соҳаларда қулай ишлашлари учун шароитлар яратиш мақсадида https://uzbekcoders.uz платформасида АҚШнинг Coursera компанияси курслари ташкил этилди, натижада 215 мингдан ортиқ ёшлар мазкур курсларда қамраб олинди. Шунингдек, спорт билан шуғулланувчи ёшлар сонини ошириш мақсадида “Беш ташаббус олимпиадаси” доирасида маҳаллаларда яшаётган ёшлар ўртасида спортнинг 11 тури бўйича беш босқичли маҳалла-сектор-туман-вилоят-республика даражасида спорт мусобақалари ташкил этилди.
Глобал инновацион индексдаги паст кўрсаткичлар бўйича аниқ чора-тадбирлар режасининг тасдиқланиши, мамлакатнинг инновацион салоҳиятини оширишга бўлган интилишини кўрсатмоқда. 2023 йилги Глобал инновацион индекс рейтингида Ўзбекистон 132 мамлакатлар орасида 82-ўринни сақлаб қолди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг муҳим жиҳатларидан бири бу соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш ҳисобланади. Миллатнинг саломатлиги – унинг фаровонлигининг асосидир. Тиббиётга инвестициялар киритиш, замонавий тиббий марказларни ташкил этиш ва сифатли тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш соғлом ва самарали жамиятни шакллантиришга хизмат қилади. Бу ўз навбатида, фуқароларнинг жисмонан ва руҳан фаровонлигига ғамхўрлик қилишга шароит яратиб беради.
Стратегия доирасида 2023 йилда соғлиқни сақлаш соҳасида хам сезиларли ишлар амалга оширилди, хусусан оналар ва болалар саломатлилигини мустахкамлаш ҳамда касалликларни олдини олиш мақсадида:
8,6 миллион (92%) репродуктив ёшдаги аёллар тиббий кўрикдан ўтказилди, 2,2 миллион ҳомиладор ва эмизадиган аёлларга 308 116 қадоқ йод препаратлари, 5,9 миллион 35 ёшгача бўлган аёлларга 636 129 қадоқ темир препаратлари ва 168 389 қадоқ фолий кислотаси берилди;
6-23 ойлик 416 655 нафар болалар биринчи босқичда ва 175 592 нафар болалар иккинчи босқичда 53,3 миллион (пакет) микроэлементлар кукунлари, 3-15 ёшдаги 8,4 миллион болалар 847 371 қадоқ йод препаратлари билан таъминланди ва 2-10 ёшдаги 6,3 миллион болалар (99%) дегельминтизациядан ўтказилди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ижтимоий адолат ва хилма-хиллик ҳам муҳим ўрин тутади. Жинси, ижтимоий мақоми ёки этник мансублигидан қатъи назар, тенгликни таъминлаш ҳар бир фуқарога ўз салохиятини амалга ошириши мумкин бўлган жамиятни шакллантиришга ёрдам беради.
Ижтимоий ҳимояни маҳалла даражасида ташкил этиш, ижтимоий хизмат ва ёрдамларни комплекс ёндашув асосида кўрсатиш, аҳолининг оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолишининг олдини олиш, шунингдек, ижтимоий ҳимоянинг манзиллилиги ва самарадорлигини ошириш ҳамда аҳолининг кўмакка муҳтож қатлами ижтимоийлашувини таъминлаш мақсадида, 2023 йилнинг 15 октябридан бошлаб 28 та туман (шаҳар)да “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ижтимоий ходимлар гуруҳлари томонидан ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар кўрсатишнинг янги тизими йўлга қўйилди.
Аёлларнинг мавжуд муаммоларини ўрганиб бориш ва уларга систематик равишда ечим топиш мақсадида "Xotinqizlar.uz" деб номланган ягона миллий интерактив платформа ишга туширилди. Платформа мавжуд муаммолар бўйича онлайн мурожаатлар қабул қилиш, уларни тегишли давлат идораларига жўнатиш ва ижросини назорат қилиш, зўравонлик вa тазйиқдан ҳимояланиш борасида онлайн психологик маслаҳатларни бериб бориш, аёлларнинг ишга жойлашишига кўмаклашиш, уй-жойини таъмирлаш, уй-жой билан таъминлаш, ижара тўловлари учун компенсациялар тўлаш, ногирон аёлларга тезкор тиббий ёрдам кўрсатиш ва бошқа хизматларни кўрсатишни назарда тутади. 2023 йил якунига кўра, ушбу платформа орқали 490 111 та аёллар муаммоси аниқланган бўлиб, улардан 472 458 таси ўз ечимини топди.
Шуни таъкидлаш лозимки, “Ўзбекистон-2030” стратегиясининг амалга оширилиши таҳлили шуни кўрсатадики, ҳукумат томонидан инсон капиталини ривожлантиришда муҳим қадамлар ташланди, бу эса Ўзбекистоннинг барқарор иқтисодий ва ижтимоий тараққиёти учун муҳим омилдир. Бу фақат билим ва соғлиққа сармоя киритиш эмас, балки келажакка стратегик сармоядир, унда ақлли, соғлом ва мотивацияга эга инсонлар мамлакатнинг барқарор ривожланиши учун етакчи куч бўлиб хизмат қилади.

Развитие человеческого ресурса - главная задача Стратегии “Узбекистан – 2030”
Стратегия «Узбекистан - 2030» фокусируется на создании в стране современной системы, соответствующей мировым стандартам и способствующей развитию критического мышления, творческого подхода и профессионализма.
Вместе с тем, предоставление права передачи здания в залог по банковским кредитам и возможности организации деятельности дошкольного образования в многоквартирных домах или домах индивидуальных застроек для частного сектора, созданного на основе Государственно-частного партнерства ГЧП, оказало положительное влияние на увеличение количества дошкольных организаций до 33 942 единиц и роста охвата детей в возрасте трех-семи лет должным образованием до 74 процентов.
Важным аспектом также является привлечение частного сектора для развития общего среднего образования. Пример тому - выставление через электронные торги E-auksion 4,79 гектара под строительство негосударственных общеобразовательных учреждений, что в дальнейшем будет способствовать предоставлению разных и качественных образовательных услуг.
В целях всесторонней поддержки и повышения интеллектуального потенциала молодежи запущена государственная услуга по возмещению расходов (потраченных на сдачу международных экзаменов) тем, кто набрал высокий балл (только за истекший период компенсировано 35,6 млрд сумов – на 02.08.2024г $1 = 12536,61 сум). Более того, организовано около 800 разных конкурсов, состязаний и игр для продуктивного проведения свободного времени молодых людей.
В целях обучения молодежи современным знаниям и навыкам, а также создания условий для их комфортной работы в высокодоходных сферах на платформе uzbekcoders.uz компанией Coursera (США) были организованы курсы, на которых прошли обучение 215 тысяч человек.
В целях расширения охвата молодежи, занимающейся спортом, были организованы соревнования среди молодежи, проживающей в махаллях, по 11 видам спорта в пять этапов, т.е. по принципу махалля-сектор-район-область-республика, в рамках Олимпиады пяти инициатив.
Утверждение плана целевых мероприятий при низких показателях, зафиксированных в Глобальном инновационном индексе, свидетельствует о стремлении улучшить инновационный потенциал страны. В рейтинге Глобального инновационного индекса на 2023 год Узбекистан сохранил свою позицию на 82-м месте среди 132 стран.
Важным аспектом Стратегии “Узбекистан-2030” также является развитие системы здравоохранения. Здоровье нации является основой ее процветания. Инвестиции в медицину, создание современных медицинских центров и обеспечение доступа к качественным медицинским услугам способствуют формированию здорового и продуктивного общества. Это также подразумевает создание условий для заботы о физическом и психологическом благополучии граждан.
В области здравоохранения была проделана ощутимая работа, в частности по дальнейшему совершенствованию мер по охране здоровья матери и ребенка и профилактике заболеваний:
– 8,6 миллиона женщин (92%) репродуктивного возраста прошли медицинские осмотры, 2,2 миллиона беременных и кормящих женщин получили 308 116 упаковок препаратов йода, 5,9 миллиона женщин в возрасте до 35 лет получили 636 129 упаковок препаратов железа и 168 389 упаковок фолиевой кислоты.;
– 416 655 детей в возрасте от 6 до 23 месяцев на первом этапе и 175 592 детей на втором этапе получили 53,3 миллиона (упаковок) порошков с микроэлементами, 8,4 миллиона детей в возрасте от 3 до 15 лет получили 847371 упаковку препаратов йода, а 6,3 миллиона детей в возрасте от 2 до 10 лет (99%) были дегельминтизированы.
Социальная справедливость также занимает важную роль в Стратегии «Узбекистан - 2030». Продвижение равенства, независимо от пола, социального статуса или этнической принадлежности, способствует формированию общества, в котором каждый гражданин может реализовать свой потенциал.
В целях организации социальной защиты на уровне махалли, предоставления социальных услуг и помощи на основе комплексного подхода, повышения адресности и эффективности социальной защиты с 15 октября 2023 года в 28 районах (городах) внедрена новая система предоставления социальных услуг и помощи группами социальных работников через центры социального обслуживания “Инсон".
Запущена единая национальная интерактивная платформа Xotinqizlar.uz для изучения проблем женщин и предоставления системных решений. Платформа предусматривает прием онлайн-обращений по существующим проблемам, направляя их в соответствующие государственные органы для решения и мониторинга их выполнения, предоставление онлайн-психологических консультаций по вопросам защиты от насилия и домогательств, содействие в трудоустройстве женщин, оказание помощи в ремонте жилья, предоставлении жилья, компенсации арендной платы, экстренной медицинской помощи женщинам с ограниченными возможностями и оказанием других услуг. На конец 2023 года с помощью этой платформы было выявлено 490 111 женских проблем, из которых 472 458 были решены.
Таким образом, анализ реализации Стратегии “Узбекистан-2030” показывает, что правительство страны предпринимает значительные шаги в развитии человеческого капитала, который является важным фактором устойчивого экономического и социального развития Узбекистана. Это не только инвестиции в знания и здоровье, но и стратегические инвестиции в будущее, где образованные, здоровые и мотивированные люди станут движущей силой устойчивого развития страны в ближайшем будущем.