“Ўзбекистон-2030” стратегиясида юртимизда жаҳон стандартларига тўлиқ жавоб берадиган, ижодий ёндашув ва касбий маҳоратни ривожлантиришга хизмат қиладиган таълим тизимини яратишга қаратилган.
Жумладан, давлат-хусусий шерикчилик асосида ташкил этилган хусусий сектор вакиллари учун банк кредитлари бўйича биноларни гаровга қўйиш ҳуқуқларининг берилиши ва кўп қаватли уйларда ёки шахсий уй жойларда мактабгача таълим ташкилотларини ташкил этиш имкониятларининг яратилиши мактабгача таълим муассасалари сонининг 33942 тага етишига ва 3-7 ёшдаги болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасининг 74,0 фоизга ошишига ижобий таъсир кўрсатди.
Таълим соҳасидаги муҳим жиҳатлардан яна бири бу - умумий ўрта таълимни ривожлантириш учун хусусий секторни жалб қилишдир. Мазкур масалага мисол сифатида 2023 йилда “E-auksion” электрон савдолари орқали 4,79 гектар ер майдони нодавлат умумтаълим муассасаларини қуриш учун ажратилганини келтириш мумкин. Бу эса келажакда таълим хизматларининг хилма-хиллиги ва уларнинг сифатини оширишга кўмаклашади. Шунингдек, хусусий секторнинг жалб этилиши орқали таълим муассасаларида замонавий ўқитиш усуллари, технологиялар ва дастурлар жорий этилиши мумкин, бу эса ўқувчиларнинг таълим олиш тажрибасини янада бойитади ва уларнинг келажакдаги муваффақиятларига тайёрлайди.
Ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини қўллаб-қувватлаш ва янада ошириш мақсадида халқаро имтиҳонларда юқори балл олган ёшларнинг харажатларини қоплаб бериш бўйича давлат хизматлари йўлга қўйилди (2023 йилда мазкур хизмат йўлга қўйилганидан бошлаб ёшларнинг 35,6 миллиард сўмлик харажатлари қоплаб берилди – 2024 йил 8 агуст ҳолатига кўра 1$ = 12536,61 сум) ва ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида 800 турдаги танловлар, мусобақалар ва ўйинлар ўтказилди.
Ёшларни замонавий билим ва кўникмаларга ўргатиш ҳамда уларнинг юқори даромадли соҳаларда қулай ишлашлари учун шароитлар яратиш мақсадида https://uzbekcoders.uz платформасида АҚШнинг Coursera компанияси курслари ташкил этилди, натижада 215 мингдан ортиқ ёшлар мазкур курсларда қамраб олинди. Шунингдек, спорт билан шуғулланувчи ёшлар сонини ошириш мақсадида “Беш ташаббус олимпиадаси” доирасида маҳаллаларда яшаётган ёшлар ўртасида спортнинг 11 тури бўйича беш босқичли маҳалла-сектор-туман-вилоят-республика даражасида спорт мусобақалари ташкил этилди.
Глобал инновацион индексдаги паст кўрсаткичлар бўйича аниқ чора-тадбирлар режасининг тасдиқланиши, мамлакатнинг инновацион салоҳиятини оширишга бўлган интилишини кўрсатмоқда. 2023 йилги Глобал инновацион индекс рейтингида Ўзбекистон 132 мамлакатлар орасида 82-ўринни сақлаб қолди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг муҳим жиҳатларидан бири бу соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш ҳисобланади. Миллатнинг саломатлиги – унинг фаровонлигининг асосидир. Тиббиётга инвестициялар киритиш, замонавий тиббий марказларни ташкил этиш ва сифатли тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш соғлом ва самарали жамиятни шакллантиришга хизмат қилади. Бу ўз навбатида, фуқароларнинг жисмонан ва руҳан фаровонлигига ғамхўрлик қилишга шароит яратиб беради.
Стратегия доирасида 2023 йилда соғлиқни сақлаш соҳасида хам сезиларли ишлар амалга оширилди, хусусан оналар ва болалар саломатлилигини мустахкамлаш ҳамда касалликларни олдини олиш мақсадида:
8,6 миллион (92%) репродуктив ёшдаги аёллар тиббий кўрикдан ўтказилди, 2,2 миллион ҳомиладор ва эмизадиган аёлларга 308 116 қадоқ йод препаратлари, 5,9 миллион 35 ёшгача бўлган аёлларга 636 129 қадоқ темир препаратлари ва 168 389 қадоқ фолий кислотаси берилди;
6-23 ойлик 416 655 нафар болалар биринчи босқичда ва 175 592 нафар болалар иккинчи босқичда 53,3 миллион (пакет) микроэлементлар кукунлари, 3-15 ёшдаги 8,4 миллион болалар 847 371 қадоқ йод препаратлари билан таъминланди ва 2-10 ёшдаги 6,3 миллион болалар (99%) дегельминтизациядан ўтказилди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ижтимоий адолат ва хилма-хиллик ҳам муҳим ўрин тутади. Жинси, ижтимоий мақоми ёки этник мансублигидан қатъи назар, тенгликни таъминлаш ҳар бир фуқарога ўз салохиятини амалга ошириши мумкин бўлган жамиятни шакллантиришга ёрдам беради.
Ижтимоий ҳимояни маҳалла даражасида ташкил этиш, ижтимоий хизмат ва ёрдамларни комплекс ёндашув асосида кўрсатиш, аҳолининг оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолишининг олдини олиш, шунингдек, ижтимоий ҳимоянинг манзиллилиги ва самарадорлигини ошириш ҳамда аҳолининг кўмакка муҳтож қатлами ижтимоийлашувини таъминлаш мақсадида, 2023 йилнинг 15 октябридан бошлаб 28 та туман (шаҳар)да “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ижтимоий ходимлар гуруҳлари томонидан ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар кўрсатишнинг янги тизими йўлга қўйилди.
Аёлларнинг мавжуд муаммоларини ўрганиб бориш ва уларга систематик равишда ечим топиш мақсадида "Xotinqizlar.uz" деб номланган ягона миллий интерактив платформа ишга туширилди. Платформа мавжуд муаммолар бўйича онлайн мурожаатлар қабул қилиш, уларни тегишли давлат идораларига жўнатиш ва ижросини назорат қилиш, зўравонлик вa тазйиқдан ҳимояланиш борасида онлайн психологик маслаҳатларни бериб бориш, аёлларнинг ишга жойлашишига кўмаклашиш, уй-жойини таъмирлаш, уй-жой билан таъминлаш, ижара тўловлари учун компенсациялар тўлаш, ногирон аёлларга тезкор тиббий ёрдам кўрсатиш ва бошқа хизматларни кўрсатишни назарда тутади. 2023 йил якунига кўра, ушбу платформа орқали 490 111 та аёллар муаммоси аниқланган бўлиб, улардан 472 458 таси ўз ечимини топди.
Шуни таъкидлаш лозимки, “Ўзбекистон-2030” стратегиясининг амалга оширилиши таҳлили шуни кўрсатадики, ҳукумат томонидан инсон капиталини ривожлантиришда муҳим қадамлар ташланди, бу эса Ўзбекистоннинг барқарор иқтисодий ва ижтимоий тараққиёти учун муҳим омилдир. Бу фақат билим ва соғлиққа сармоя киритиш эмас, балки келажакка стратегик сармоядир, унда ақлли, соғлом ва мотивацияга эга инсонлар мамлакатнинг барқарор ривожланиши учун етакчи куч бўлиб хизмат қилади.

The “Uzbekistan-2030” Strategy focuses on the creation of a modern education system in the country that meets international standards and promotes critical thinking, creative approach and professionalism.
Granting the right to pledge the building as collateral for bank loans and the possibility of organising pre-school education activities in multi-apartment buildings or individual houses for the private sector created on the basis of public-private partnership’s had a positive impact on increasing the number of preschool institutions to 33,942 units and increasing the coverage of children aged 3-7 years with preschool education to 74.0 per cent.
An important aspect in the field of education is also the involvement of the private sector in the development of general secondary education, a clear example of which is the offering of 4.79 hectares of land for the construction of non-state general education institutions through the “E-auksion” electronic trade system, which will further contribute to the development of diversity and quality of educational services.
In order to provide comprehensive support and increase the intellectual potential of young people, there has been launched a state service to reimburse the costs of international examinations for young people with high scores (35.6 billion sums have been reimbursed in the past period alone – as of 02.08.2024 $1 = 12536.61 sums) and about 800 different contests, competitions and games have been organised for young people to spend their free time productively.
In order to train young people in modern knowledge and skills, as well as to create conditions for young people to work comfortably in high-income spheres, the courses of Coursera company (USA) were organised on the https://uzbekcoders.uz platform. As a result, more than 215 thousand young people were covered with the training.
In order to expand the coverage of young people involved in sports, competitions have been organised among young people living in mahallas in 11 sports in five stages, i.e., on the principle of mahalla-sector-district-oblast-republic, as part of the Five Initiatives Olympics.
The approval of a plan of targeted measures for low indicators recorded in the Global Innovation Index, indicates the desire to improve the innovative potential of the country. In the ranking of the Global Innovation Index for 2023, Uzbekistan retained its position at 82nd place among 132 countries.
An important aspect of the “Uzbekistan-2030” Strategy is also the development of the health care system. The health of the nation is the foundation of its prosperity. Investing in medicine, creating modern medical centres and ensuring access to quality medical services contribute to the formation of a healthy and productive society. It also implies the creation of conditions for caring for the physical and psychological well-being of citizens.
Tangible work has been done in the area of health care, in particular to further improve the measures on maternal and child health and disease prevention:
– 8.6 million women (92%) of reproductive age went through medical check-ups, 2.2 million pregnant and lactating women received 308,116 packs of iodine preparations, 5.9 million women under 35 received 636,129 packs of iron preparations and 168,389 packs of folic acid;
– 416,655 children aged 6-23 months in phase 1 and 175,592 children in phase 2, received 53.3 million (packets) of micronutrient powders, 8.4 million children aged 3-15 years received 847,371 packs of iodine preparations, and 6.3 million children aged 2-10 years (99%) were dewormed.
Social justice and diversity also hold a prominent place in the strategy. Promoting equality, regardless of gender, social status or ethnicity, contributes to formation of a society in which every citizen can fulfil his or her potential.
In order to organize social protection at the mahalla level, provide social services and assistance on the basis of an integrated approach, increase the targeting and effectiveness of social protection, a new system of providing social services and assistance by groups of social workers through the “Inson” social service centres has been introduced in 28 districts (towns) since 15 October 2023.
A unified national interactive platform Xotinqizlar.uz has been launched to study women’s problems and provide systemic solutions. Platform provides for the receipt of online appeals on existing problems, forwarding them to the relevant State bodies for resolution and monitoring their implementation, providing online psychological counselling on matters of protection against violence and harassment, assisting in the employment of women, providing assistance with housing repair, housing provision, rental compensation, emergency medical assistance to women with disabilities, etc. At the end of 2023, 490,111 women’s problems have been identified through this platform, of which 472,458 have been resolved.
Thus, the analysis of the implementation of the “Uzbekistan-2030” Strategy shows that the government of the country is taking significant steps in the development of human capital, which is an important factor for sustainable economic and social development of Uzbekistan. This is not only an investment in knowledge and health, but also a strategic investment in the future, where educated, healthy and motivated people will be the driving force of sustainable development of the country in the near future.