Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази: Халқаро валюта жамғармасининг баҳолашига кўра, Ўзбекистоннинг ЯИМ ҳажми $101,6 миллиардни ташкил этди
2023 йилда Халқаро Валюта Фонди олиб борган баҳолаш натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикасининг номинал ЯИМ ҳажми 125,6 триллион сўм ($10,7 миллиард)га ошиб, 1 192,2 триллион сўм ($101,6 миллиард)ни ташкил этди.
Бугун, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида Статистика агентлиги ва Халқаро валюта жамғармаси томонидан ўтказилган тадқиқот натижалари эксперт ва илмий доираларда муҳокама қилинди. Тадқиқотнинг асосий мақсади Ўзбекистонда “кузатилмайдиган иқтисодиёт” ҳажмини баҳолаш натижаларини муҳокама қилиш ва унинг бошқа макроиқтисодий кўрсаткичларга таъсирини ўрганишдан иборат.
2024 йил 31 июль куни Тошкентда «Ўзбекистондаги норасмий ва яширин иқтисодиётни статистик баҳолаш натижалар» мавзусида Халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди. Мазкур тадбирнинг мақсади Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) техник кўмак миссиялари доирасида олиб борилган таҳлил натижаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди.
Тадбирни ташкил этганлар – Статистика агентлиги ҳамда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази, Статистика агентлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Марказий банк, Солиқ қўмитаси, экспертлари, шунингдек, вазирликлар ва идоралар, “ақлий марказлар”, университетлар, халқаро ташкилотлар ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хақимов, тадбирни очиб, иштирокчиларни Ўзбекистонда иқтисодий вазиятни яхшилашга қаратилган ислоҳотлар ҳақида хабардор қилди. У норасмий ва яширин иқтисодиётни статистик баҳолашни мавжуд салоҳиятни аниқлаш ва самарали давлат сиёсатини ишлаб чиқиш учун муҳим инструмент сифатида таъкидлади.
«Бу тадқиқотлар фақатгина иқтисоднинг ҳозирги ҳолатини тушунишга ёрдам бермай, балки норасмий секторни легализация қилиш ва расмий иқтисодиётга интеграция қилиш учун шароит яратишга ҳам хизмат қилади», – деди.
Обид Хақимов иштирокчиларни таклиф этилган мавзуларни фаол муҳокама қилишга ва ўз фикрларини бўлишишга чақирди, шунга кўра, биргаликда барқарор иқтисодий ўсиш ва ижтимоий барқарорликни таъминловчи стратегияларни ишлаб чиқиш мумкин.
Статистика Агентлиги директори Баходир Бегалов иштирокчиларга мурожаат қилиб, статистик маълумотларни самарали иқтисодий сиёсат ва барқарор ривожланишни шакллантиришдаги аҳамиятини таъкидлади. Статистика агентлиги директори мамлакат раҳбарияти томонидан статистик маълумотларни йиғиш ва шакллантиришнинг сифати, шаффофлиги ва халқаро стандартларга мослигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани, шунингдек, бу жараёнда халқаро ташкилотлар томонидан техник ва методологик ёрдам кўрсатилаётганини қайд этди.
Мутахассислар томонидан норасмий иқтисодиётнинг кенг қамровли йўналиш эканлиги қайд этилди. Норасмий ва яширин секторларни инобатга олган ҳолда мароиқтисодий кўрсаткичларни қайта ҳисоблаш натижасида мамлакат иқтисодиётининг тармоқлар бўйича таркибидаги ўзгаришлар муҳокама қилинди.
Халқаро валюта жамғармасининг Ўзбекистондаги доимий вакили Коба Гвенетадзе: «Ўзбекистон бозор иқтисодиётига ўтиш жараёнида, бу эса узоқ йўл. Биз ўзбек ҳамкасбларимизга статистик ҳисоб-китоб ва таҳлил соҳасида кўмак беришга тайёрмиз. ХВЖ экспертлари томонидан тақдим этиладиган техник кўмак биз учун ҳам манфаатли, чунки бу мамлакатдаги статистика ҳолати ҳақидаги маълумотлардан фойдаланиш имконини беради. Бунинг асосида, иқтисодий ривожланиш динамикасини кузатиш имконига эга бўламиз», деб таъкидлади.
Леван Гогоберишвили, реал сектор статистикаси бўйича Халқаро валюта жамғармаси мутахассиси, ўз видео мурожаатида ХВФнинг миллий ҳисоблар статистикаси бўйича Ўзбекистонда ўтказилган техник ёрдам миссиялари натижалари бўйича қисқа хулосаларни тақдим этди.
Мутахассис кузатилмайдиган иқтисодиётни ҳисобга олган ҳолда миллий ҳисобларни қайта кўриб чиқиш зарурлигини таъкидлади, статистик маълумотларнинг тўлиқлигини таъминлаш ва иқтисодиётнинг ҳолати ҳақида аниқроқ тасаввурга эга бўлиш муҳимлигини қайд этди.
Шунингдек, мутахассис 2019 йилда Ўзбекситон миллий ҳисоблари кўрсаткичлари бўйича ўтказилган олдинги қайта кўриб чиқиш натижасида асосий ўзгаришлар қишлоқ хўжалиги маълумотларига тегишли бўлганини таъкидлади. 2024 йилдаги қайта кўриб чиқиш давомида эса асосий ўзгаришлар кузатилмайдиган иқтисодиёт элементларига тегишли бўлган. Бу соҳаларга қурилиш, меҳмонхоналар ва ресторанлар, соғлиқни сақлаш, таълим ва бошқалар киритилган.
Экспертнинг сўзларига кўра, қайта баҳолашлар натижасида номинал ЯИМ даражаси тахминан 10-12 фоизга ошади. Шу билан бирга, реал ЯИМ ўсиш суръатининг максимал ўзгариши тахминан 0,8 фоиз пунктгачани ташкил этади. «Шунинг учун, бу маълумотларнинг эълон қилиниши миллий ҳисоблар кўрсаткичлари сифатининг сезиларли яхшиланишини таъминлайди», - деди Гогоберишвили.
Мутахассис, шунингдек, миллий ҳисоблар кўрсаткичларининг навбатдаги умумий қайта кўриб чиқилиши 2029 йилда амалга оширилиши мўлжалланганини билдириб ўтди.
Давра суҳбатида Статистика агентлиги Макроиқтисодий индикаторлар ва миллий ҳисоблар бошқармаси бошлиғи Аброрали Мамаджанов макроиқтисодий кўрсаткичлар таркибида норасмий ва яширин иқтисодиётни статистик баҳолаш натижаларини тақдим этди. Унинг қайд этишича, норасмий ва яширин секторлар ҳажмини баҳолаш кенг кўламли таҳлиллар ва аниқ маълумотларни талаб қилади. Сифатли амалга оширилган ҳисоб-китоблар иқтисодий сиёсатни самарали режалаштириш ва асосланган қарорлар қабул қилиш имконини беради.
Мазкур тадбир доирасида норасмий ва яширин иқтисодиётнинг ҳажми ҳамда унинг макроиқтисодий кўрсаткичларга таъсири бўйича ҳисоб-китоб натижалари муҳокама қилинди. Норасмий ва яширин иқтисодиётни баҳолаш танланма статистик кузатувлар ва маъмурий маълумотлар асосида амалга оширилди.
Тадқиқот республика бўйича 14 та ҳудудда олиб борилди: Хусусан, 2023 йилнинг июль-август ойларида Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) техник кўмак миссияси жалб этилиб, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида жами 165 та туман бўйича 7 мингдан зиёд уй хўжаликларининг яшаш ва овқатланиш, транспорт, маданият, таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа хизматларига харажатлари сўровнома асосида ўрганилди.
Йиғилган маълумотлар асосида норасмий ва яширин иқтисодиётнинг ҳажми ҳамда унинг ЯИМ га таъсири соҳалар ва ҳудудлар бўйича 2017-2023 йиллар учун баҳоланди. Бу эса мамлакатда кузатилмайдиган иқтисодиётнинг кўлами ва унинг умумий иқтисодий фаолиятга таъсирини аниқлаш имконини берди.
Олиб борилган танланма статистик кузатувлар ва ҳисоб-китоблар натижасида ЯИМ ва аҳоли жон бошига ЯИМ каби макроиқтисодий кўрсаткичларнинг қамрови яхшиланди, шунингдек, уларнинг халқаро методологияларга мувофиқлиги таъминланди.
Амалга оширилган ҳисоб-китоблар натижасида 2023 йилда Ўзбекистон Республикасининг номинал ЯИМ ҳажми 125,6 триллион сўмга (10,7 миллиард долларга) ошди ва 1 192,2 триллион сўм (101,6 миллиард доллар)ни ташкил этди.
Муҳокамалар давомида экспертлар маълумотларни халқаро стандартларга (ХВЖ ёки Жаҳон банки методологияси) мувофиқлаштиришнинг аҳамиятини таъкидладилар. Бу бошқа мамлакатлар билан маълумотларни таққослаш, иқтисодий кўрсаткичларни аниқ таҳлил қилиш учун фойдаланишга ёрдам беради.
Давра суҳбати яширин иқтисодиётни соядан чиқариш стратегияларини ишлаб чиқиш учун муҳим платформа бўлди. Бу эса, ўз навбатида, макроиқтисодий кўрсаткичлар, жумладан, ЯИМ таркибида кузатилмайдиган иқтисодиёт ҳажмларини тўлиқ акс эттириш бўйича олиб борилган ишларнинг муҳимлигини кўрсатди.
Иштирокчилар давлат органлари, халқаро ташкилотлар ва илмий муассасалар ўртасидаги ҳамкорликни давом эттириш зарурлигини таъкидладилар. Бу ҳамкорлик норасмий ва яширин иқтисодиётни соядан чиқариш ва расмий секторга интеграция қилишга ёрдам беради, барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш ҳамда Ўзбекистон фуқароларининг ҳаёт даражасини яхшилашда калит омил бўлади.

According to the IMF's assessment, the nominal GDP of the Republic of Uzbekistan in 2023 increased by 125.6 trillion sums ($10.7 billion) and amounted to 1,192.2 trillion sums ($101.6 billion).
CERR hosted a discussion among experts and academics regarding a study conducted by the Statistics Agency in collaboration with the IMF. The primary goal of this study was to assess the size of the unobserved economy in Uzbekistan and examine its impact on other macroeconomic indicators.
According to the IMF's assessment, the nominal GDP of the Republic of Uzbekistan in 2023 increased by 125.6 trillion sums ($10.7 billion) and amounted to 1,192.2 trillion sums ($101.6 billion).
On July 31, 2024, an International Roundtable on the "Results of the Statistical Assessment of the Informal and Shadow Economy in Uzbekistan" was held in Tashkent. The purpose of the event was to discuss the results of the analysis conducted within the framework of the technical mission of the International Monetary Fund (IMF) and the World Bank (WB).
The event was organized by the Center for Economic Research and Reforms (CERR) in cooperation with the Statistics Agency of Uzbekistan.
The event was attended by experts from the Center for Economic Research and Reforms, the Statistics Agency, the Ministry of Economy and Finance, the Central Bank, the Tax Committee, as well as representatives of ministries and agencies, think tanks, universities, international organizations, public figures, and the media.
Obid Khakimov, Director of CERR, opened the event by informing participants about the reforms aimed at improving the economic situation in Uzbekistan. He emphasized the importance of the statistical assessment of the informal and shadow economy as a tool for identifying hidden reserves and developing effective public policy.
"These studies will help not only to understand the current state of the economy, but also to create conditions for the legalization and integration of informal sectors into the formal economy," the CERR director emphasized.
He urged participants to actively discuss the proposed topics and share their opinions in order to jointly develop strategies that promote sustainable economic growth and social justice.
Next, Bahodir Begalov, Director of the Statistics Agency, addressed the participants, emphasizing the importance of statistical data for shaping effective economic policy and sustainable development. He noted the importance attached by the country's leadership to the quality and standards of data collection, as well as the support provided by international organizations in this process.
Experts presented data on the scale of the informal economy. Changes in the sectoral structure of the country's economy as a result of recalculations taking into account the informal and shadow sectors were discussed.
Koba Gvenetadze, the IMF Resident Representative in Uzbekistan, greeted the participants, noting that "Uzbekistan is in the process of transforming its economy towards a market economy, and this is a long journey. We provide all possible assistance to our Uzbek colleagues in many areas of statistical calculation and analysis. The technical assistance that IMF experts can provide is also of interest to us, because it will also allow us to access data on the current state of statistics in the country. Based on this, we will see the dynamics of economic development."
Levan Gogoberishvili, an expert on Real Sector Statistics at the International Monetary Fund, presented a brief summary of the results of the IMF's technical assistance missions in the field of national accounts statistics in his video message.
Emphasizing the need to revise national accounts to take into account the unobserved economy, he noted the importance of ensuring the completeness of statistical data and a more accurate representation of the state of the economy.
It was also indicated that the previous general revision was conducted in 2019, during which the main changes concerned agricultural data. During the 2024 general revision, the main changes concerned estimates of the unobserved economy in such service sectors as construction, hotels and restaurants, healthcare, education, and others.
According to the IMF expert, the adjustment resulted in an increase in the nominal GDP level by approximately 10-12%. The maximum change in the growth rate of real GDP is up to 0.8 percentage points. "Therefore, the publication of this data will significantly improve the overall quality of national accounts," Gogoberishvili emphasized.
He also reminded that the next general revision of the national accounts time series is scheduled for 2029.
During the roundtable, Abrorali Mamajanov, Head of Department at the Statistics Agency, presented the results of calculations on the statistical assessment of the informal and shadow economy in macroeconomic indicators. He noted that "research shows that the integration of the informal sector into the formal economy requires careful analysis and accurate data, which will allow for more effective economic policy planning and informed decision-making."
The event discussed the results of calculations of the volume of the informal and shadow economy and its impact on macroeconomic indicators. The assessment of the informal and shadow economy was conducted based on the results of sample statistical observations and administrative data.
The study was conducted throughout the republic in 14 regions: in 165 districts of Uzbekistan, more than 7,000 households were surveyed on expenditures on transport, housing, food, culture, education and healthcare, as well as on construction and industry.
Based on the collected data, an assessment was made of the volume of the informal and shadow economy and its impact on GDP by sector and region for the period from 2017 to 2023, which allowed identifying the scale of the unobserved economy and its impact on overall economic activity.
As a result of the sample statistical observations and calculations, the coverage of macroeconomic indicators, such as GDP and GDP per capita, was improved, as well as their alignment with international methodologies.
According to the results of the IMF assessment, the nominal GDP of the Republic of Uzbekistan in 2023 increased by 125.6 trillion sums ($10.7 billion) and amounted to 1,192.2 trillion sums ($101.6 billion).
During the discussions, experts noted that aligning data with international standards (IMF or World Bank methodology) ensures comparability with other countries. This allows for more accurate analysis of economic indicators and their use for international comparisons.
The roundtable served as an important platform for exchanging views and developing strategies for legalizing the informal economy, which, in turn, can significantly impact macroeconomic indicators, including GDP.
Participants emphasized the need for further cooperation between government agencies, international organizations, and research institutions to create effective policies that promote the integration of informal sectors into the formal economy. This cooperation will be a key factor in achieving sustainable economic growth and improving the living standards of Uzbek citizens.