Xususan, O'zbekistonning xalqaro hamjamiyati, avvalo, qo'shni davlatlar bilan hamkorlik, o'zaro qo'llab-quvvatlash va tinchlikka asoslangan do'stona munosabatlarni mustahkamlash va rivojlantirishga intilayotgani aniqlandi.
Shuningdek, davlatning tashqi siyosati tamoyillari Konstitutsiyaning 17-moddasida "davlatlarning hududiy yaxlitligi" qoidasi bilan to'ldirilib, 18-moddasida O'zbekiston Respublikasi davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan ikki tomonlama va ko'p tomonlama munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan tinchliksevar tashqi siyosat olib borishi belgilab qo'yilgan.
Amaliy tashqi siyosat natijasida qisqa vaqt ichida mamlakatimizning xalqaro miqyosdagi obro'si va obro'si oshdi, uning mutlaqo yangi demokratik imidji shakllandi.
Dunyoning uzoq va yaqin mamlakatlari bilan o'zaro manfaatli munosabatlar o'rnatildi. So'nggi yillarda O'zbekiston rahbariyati dunyoning yetakchi mamlakatlariga (AQSh, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Rossiya, Xitoy, Yaponiya, Janubiy Koreya, Turkiya, Eron, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqalar) 100 dan ortiq yuqori va yuqori darajadagi tashriflarni amalga oshirdi.
O'zbekiston mintaqaviy va nufuzli xalqaro tashkilotlarda, shu jumladan BMT, MDH, Shanxay hamkorlik tashkiloti, turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, iqtisodiy hamkorlik tashkiloti ixtisoslashtirilgan muassasalari va institutlarida faol ishtirok etmoqda.
Shunday qilib, O'zbekiston qisqa vaqt ichida turkiy davlatlar Tashkilotining a'zosi bo'ldi, Evroosiyo iqtisodiy Ittifoqida kuzatuvchi maqomini oldi. Mamlakatimiz o'z tarixida birinchi marta BMTning inson huquqlari bo'yicha Kengashi a'zosi etib saylandi, shuningdek, mustaqil davlatlar Hamdo'stligiga raislik qilish vazifasini muvaffaqiyatli bajardi.
Bundan tashqari, so'nggi yillarda Evropa Ittifoqi mamlakatlari bilan munosabatlar sezilarli darajada faollashdi va yangi ma'noga ega bo'ldi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan aloqalar tiklandi. Jahon banki, xalqaro valyuta jamg'armasi, Osiyo taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki kabi dunyodagi eng yirik iqtisodiy, moliyaviy va investitsiya tashkilotlari bilan aloqalar izchil rivojlanmoqda. Faol iqtisodiy diplomatiya O'zbekistonning yangilangan tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishiga aylandi, shuningdek, Markaziy Osiyoni tinchlik va osoyishtalik, barqaror rivojlanish va yaxshi qo'shnichilik mintaqasiga aylantirdi.
O'zbekiston nafaqat dunyoning yetakchi davlatlari, balki mintaqa mamlakatlari bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga, savdo-iqtisodiy munosabatlarni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratmoqda. Natijada Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik kengaydi, ishonch va o'zaro tushunish mustahkamlandi.
Faqatgina 2022-2023 yillarda markaziy Osiyo yo'nalishi bo'yicha 150 dan ortiq yuqori va yuqori darajadagi tadbirlar o'tkazildi. Mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishning noyob mexanizmi-mintaqa davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari joriy etildi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi savdo-iqtisodiy, transport va tranzit-logistika munosabatlari, xavfsizlik va barqarorlikni ta'minlash, davlat chegaralari bilan bog'liq masalalarni hal etish, suv resurslaridan adolatli foydalanish, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o'rtasida madaniy-gumanitar munosabatlar, do'stlik va yaxshi qo'shnichilikni mustahkamlashga qaratilgan amaliy ishlar.
Shunisi e'tiborga loyiqki, bugungi kunda mamlakatimiz jahon siyosatining markazlaridan biriga va global tashabbuslarning muallifiga aylanmoqda.
Ochiq, pragmatik va konstruktiv ruhda yangi siyosiy tashabbuslar jahon hamjamiyatini qo'llab-quvvatladi. Ushbu fikr O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 4 ta muhim rezolyutsiyasi qabul qilinishi bilan tasdiqlanadi.
O'zbekiston o'zining tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri sifatida belgilab bergan dunyoning asosiy xalqaro tashkiloti bilan hamkorlikka katta ahamiyat beradi.
Zamonaviy qiyin sharoitlarda BMTning xalqaro miqyosda tinchlik va xavfsizlik, barqarorlik, inson huquqlarini himoya qilish va insoniyat uchun ortib borayotgan tahdidlar sharoitida tizimli rivojlanishni ta'minlash uchun a'zo davlatlarning sa'y-harakatlarini birlashtirishga qaratilgan universal xalqaro tuzilma sifatida roli va mas'uliyati ortib bormoqda
O'zbekiston BMT va uning ixtisoslashtirilgan institutlari, jumladan, jahon sog'liqni saqlash tashkiloti, xalqaro mehnat tashkiloti, jahon intellektual mulk tashkiloti, YUNESKO, Jahon oziq-ovqat dasturi, Jahon banki, IAEA va boshqalar faoliyatida faol ishtirok etmoqda.
"O'zbekiston-2030" strategiyasi Osiyo-tinch okeani mintaqasi mamlakatlari bilan hamkorlikni mustahkamlash, mintaqaviy bozorlarga eksport hajmi va nomenklaturasini oshirish, mamlakatimizga investitsiyalar oqimini oshirish bo'yicha vazifalarni belgilaydi.
Shuningdek, Janubiy Osiyo, yaqin Sharq va Afrika mamlakatlari bilan munosabatlarni yanada kengaytirish, yangi va istiqbolli yo'nalishlar bo'yicha o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo'yish, hududlarni bog'laydigan va O'zbekistonning jahon bozorlariga chiqishiga imkon beruvchi transport-logistika yo'laklarini shakllantirish bo'yicha vazifalar qo'yildi.
Mamlakatning tashqi siyosiy yo'nalishini amalga oshirishda qonun chiqaruvchi organlarning eng muhim vazifalaridan biri tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatni samarali amalga oshirish uchun me'yoriy-huquqiy bazani takomillashtirishdir.
O'z navbatida, tashqi siyosatda mamlakatning eng yuqori vakillik organi bo'lgan ikki palatali parlamentning roli va ahamiyati har qachongidan ham oshdi. So'nggi yillarda Oliy Majlis palatalarining xalqaro aloqalar geografiyasi sezilarli darajada kengaydi, xorijiy mamlakatlar parlamentlari va xalqaro parlamentlararo birlashmalar bilan hamkorlik yangi bosqichga ko'tarildi. Agar 2015-2019 yillar davomida 28 mamlakat parlamentlari bilan hamkorlik bo'yicha parlamentlararo guruhlar faoliyat ko'rsatgan bo'lsa, 2020 yilda ularning soni 43 taga yetdi. Hozirgi vaqtda Oliy Majlis palatalari tomonidan 58 mamlakat parlamentlari bilan ikki tomonlama do'stlik va hamkorlik guruhlari tashkil etilgan. Shuningdek, Yevropa parlamenti bilan hamkorlik qilish bo'yicha alohida parlamentlararo qo'mita mavjud.
Xususan, 2020 yilda parlamentning xorijiy mamlakatlar bilan munosabatlarni rivojlantirishdagi rolini yanada kuchaytirish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari Kengashlari tomonidan parlament diplomatiyasi konsepsiyasi qabul qilindi. Uning ustuvor vazifalari xorijiy mamlakatlar parlamentlari bilan hamkorlikni rivojlantirish, ularning qonun ijodkorligi tajribasini o'rganish bo'yicha parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, oliy Majlisning xalqaro parlamentlararo tashkilotlar faoliyatida faol ishtirokini ta'minlash, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar va mamlakatimiz tashabbuslarini ilgari surish yuzasidan xalqaro jamoatchilikni xabardor qilishdir.
Xorijiy mamlakatlar parlamentlari bilan hamkorlikni yanada takomillashtirish maqsadida o 'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari Kengashlarining o' zbekiston Respublikasi oliy Majlisi guruhlari va komissiyalarining xorijiy mamlakatlar parlamentlari bilan hamkorlik qilish va amaliy hamkorlikni kengaytirish bo 'yicha ishlarini faollashtirish to' g 'risida qo' shma qaror qabul qilindi.
Yana bir yo'nalish-O'zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari bo'yicha majburiyatlarning bajarilishi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish. Shunday qilib, barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarga erishish bo'yicha tizimli ishlar olib borilmoqda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati tomonidan tashkil etilgan maxsus parlament komissiyasi tegishli vazirliklar va idoralar tomonidan barqaror rivojlanishning milliy maqsadlariga erishish uchun hukumat tomonidan qo'yilgan vazifalarning bajarilishi ustidan doimiy ravishda parlament nazoratini amalga oshiradi. Shu bilan birga, belgilangan maqsadlarni amalga oshirish samaradorligini baholash ishlab chiqilgan ko'rsatkichlarga muvofiq amalga oshiriladi.
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda parlament nazoratining zamonaviy usullaridan foydalanish va parlament a'zolari tomonidan xalqaro tashkilotlar imkoniyatlaridan foydalanish, shubhasiz, 2030 yilgacha O'zbekistonning barqaror rivojlanishining milliy maqsad va vazifalariga muvaffaqiyatli erishishga yordam beradi va xalq farovonligini oshirishga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.
Ya'ni, bugungi kunda parlament xalqaro munosabatlarning faol ishtirokchisi sifatida harakat qilib, jahon miqyosida milliy manfaatlarni ilgari surish uchun keng imkoniyatlarga ega bo'lmoqda. Oliy Majlis tinchlik va xavfsizlikni saqlash, barqaror rivojlanishga erishish uchun xalqaro va parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirishga qaratilgan.

Uzbekistan’s foreign policy is based on the norms and principles of its Constitution, the laws “On the Basic Principles of Foreign Policy of Uzbekistan”, “On International Treaties of the Republic of Uzbekistan”, “On Defense”, the Military Doctrine, on the principles and objectives of the United Nations and the Organization for Security and Cooperation in Europe, along with obligations arising from international treaties and agreements of the country, ratified by the Oliy Majlis (Supreme Assembly).
Adopted during a referendum in 2023, the new edition of the Constitution introduced a range of new norms that define the basic principles of foreign policy.
In particular, as the Basic Law stipulates, in the international community, Uzbekistan strives first and foremost to cement and develop friendly relations with neighboring nations based on principles of partnership, mutual support and peace.
In addition, under Article 17 of the Constitution, in its foreign policy the country shall adhere to the principles of sovereign equality of states, non-use of force or threat of force, inviolability of borders, territorial integrity of states, peaceful settlement of disputes, non-interference in the internal affairs of other states and other generally recognized principles and norms of international law. Article 18 stipulates that the Republic of Uzbekistan pursues a peaceful foreign policy aimed at the comprehensive development of bilateral and multilateral relations with states and international organizations.
Mutually advantageous ties have been established with countries distant and near. In recent years, the Uzbek leadership has made more than 100 senior and high-level visits to leading nations of the world like the USA, EU countries, Russia, China, Japan, South Korea, Turkey, Iran, United Arab Emirates, among others.
Uzbekistan has been active participant of regional and international organizations, including specialized agencies and institutions of the UN, the Commonwealth of Independent States, Shanghai Cooperation Organization, the Organization of Turkic States, the Organization of Islamic Cooperation, and the Economic Cooperation Organization. The country received observer status in the Eurasian Economic Union.
For the first time in its history, Uzbekistan has been elected member of the UN Human Rights Council, and also successfully completed the task of chairmanship in the Commonwealth of Independent States.
In addition, in recent years, bonds with countries of the European Union have intensified significantly and acquired a new meaning.
Relations with the European Bank for Reconstruction and Development were restored. Those with the major economic, financial and investment institutions in the world, such as the World Bank, the International Monetary Fund, the Asian Development Bank, and the Islamic Development Bank, are steadily developing. Proactive economic diplomacy has become a priority direction of the new foreign policy of Uzbekistan, along with the vision of transforming Central Asia into a region of peace and tranquility, stable development and good neighborliness.
Uzbekistan pays special attention to the advancement of mutually beneficial interaction with adjacent nations and the consolidation of trade and economic ties with them. Thus, in 2022-2023 alone, more than 150 top and high-level events took place in Central Asia. A unique mechanism for the development of regional cooperation – consultative meetings of heads of state in the region – has been introduced.
Practical work has been underway to ensure trade, economic, transport and transit relations among the countries of Central Asia, security and stability issues, those related to state borders, fair use of water resources, consolidation of cultural and humanitarian relations, friendship and good neighborliness among the states and peoples.
Uzbekistan has been active in authoring initiatives of global importance.
New political initiatives in an open, pragmatic and constructive spirit received support from the international community. At the initiative of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, 4 important resolutions have been passed by the UN General Assembly.
Uzbekistan attaches great significance to cooperation with the principal international organization of the world, which it has identified as one of the priorities of its foreign policy.
In the current intricate global circumstances, the role and responsibility of the UN have been never been so essential as a universal institution designed to unite the efforts of member states to ensure peace and security, stability, protection of human rights and systemic development at the international level in the face of increasing threats to humanity.
Uzbekistan actively participates in the work of the UN and its specialized institutions, including the World Health Organization, International Labor Organization, World Intellectual Property Organization, UNESCO, World Food Program, World Bank, IAEA and others.
The Uzbekistan-2030 Strategy defines the tasks of strengthening interaction with Asia-Pacific countries, increasing the volume and range of exports to regional markets, and increasing the influx of investments into our country.
Efforts are also underway to further enhance relations with the countries of South Asia, the Middle East and Africa, establish mutually beneficial cooperation in new and promising areas, and form transport and logistics corridors connecting the regions and allowing Uzbekistan to enter world markets.
One of the most important tasks of legislative bodies in overseeing the country’s foreign policy is to improve the regulatory framework for the effective implementation of foreign policy and foreign economic activity.
The role and importance of the bicameral parliament, the highest representative body of Uzbekistan, has increased in foreign policy more than ever. In recent years, the geography of international relations of the chambers of the Oliy Majlis has expanded significantly, and cooperation with legislatures of other countries and international inter-parliamentary associations has risen to a new level. Thus, during 2015-2019 there were inter-parliamentary groups for cooperation with the parliaments of 28 countries, while in 2020 they numbered 43. Currently, the chambers of the Oliy Majlis have set up bilateral groups of friendship and cooperation with the parliaments of 58 countries. There is also a separate inter-parliamentary committee for cooperation with the European Parliament.
In particular, in 2020, to further strengthen the role of parliament in the development of relations with foreign countries, the Kengashes (Councils) of the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan adopted the Concept of Parliamentary Diplomacy. The priority objectives of which are the development of cooperation with other national parliaments, strengthening inter-parliamentary relations to study their legislative experience, ensuring the active participation of the Oliy Majlis in the activities of international inter-parliamentary organizations, informing the international community about the reforms carried out in the country and promoting Uzbekistan’s international initiatives.
In order to further improve cooperation with the parliaments of foreign countries, Kengashes of the chambers of the Oliy Majlis of Uzbekistan adopted a joint resolution on intensifying the work of groups and commissions of the Oliy Majlis for cooperation with the parliaments of foreign countries and expanding practical interaction.
Another direction is to reinforce parliamentary control over the fulfillment of obligations under international treaties of the Republic of Uzbekistan. Thus, systemic efforts are in full swing to achieve national goals and objectives in the field of sustainable development.
Established by the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis, a special parliamentary commission exercises parliamentary control over the implementation by the relevant ministries and departments of the tasks set by the government to achieve national sustainable development goals. At the same time, the assessment of the effectiveness of achieving the set goals is carried out in accordance with corresponding indicators.
The use of modern methods of parliamentary oversight in the realization of sustainable development goals and the use by parliamentarians of the capacities of international organizations will undoubtedly contribute to the successful achievement of national goals and objectives in sustainable development of Uzbekistan until 2030 and will have a positive impact on improving the well-being of the people.
That is, the national legislature today has been entitled broad opportunities to promote national interests on the world stage, acting as a proactive participant in international relations. And the Oliy Majlis aims to further develop international and inter-parliamentary relations for the sake of maintaining peace and security and achieving sustainable development.