26 июль куни Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси ва бир қатор тадбирлари бўлиб ўтди.
Жорий йилда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари Кенгашлари сайловини Конституция ва қонунларга тўла мувофиқ ҳолда юқори савияда ўтказиш кун тартибининг асосий масаласи бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 128-моддасига кўра, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари Кенгашлари сайлови уларнинг ваколат муддати тугайдиган йил октябрь ойининг учинчи ўн кунлиги биринчи якшанбасида ўтказилиши белгиланган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари Кенгашлари депутатларининг ваколат муддати 2024 йилда тугашини инобатга олиб, сайловлар жорий йилнинг 27 октябрида ўтказилиши ва сайлов кампанияси 26 июлдан бошланиши ҳақида Марказий сайлов комиссиясининг қарори қабул қилинди.
Қайд этиш керакки, ушбу сайловлар Конституциямизда белгилаб берилган мутлақо янги ижтимоий-сиёсий муҳитда ўтказилаётганлиги алоҳида аҳамият касб этади.
Мажлисда таъкидланганидек, бу сайловларнинг ўзига хослиги қуйидагиларда намоён бўлади.
Биринчидан, Ўзбекистон тарихида илк бор Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сайловлари аралаш сайлов тизими, яъни мажоритар-пропорционал тизим асосида ўтказилади.
Депутатларнинг 75 нафари бевосита мажоритар тизим асосида, яъни сайловчилар ўзларига мақбул номзодларга овоз бериши йўли билан, қолган 75 нафари эса, пропорционал тизим бўйича сиёсий партияларга берилган овозлар асосида сайланишади.
Иккинчидан, барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолияти, уларнинг сайлов жараёнлари иштирокчилари билан ўзаро муносабатлари тўлиқ рақамлаштирилди. Эндиликда сайлов тартиботларидаги бюрократия, ортиқча вақт сарфи ва ҳужжатлар ҳаракати қисқартирилди.
Учинчидан, сайлов қонунчилиги илғор демократик стандартларга мос равишда тубдан такомиллаштирилди. Жумладан, сайлов органларининг Марказий сайлов комиссияси бошчилигидаги янги тизими жорий этилди, сиёсий партиялар томонидан депутатликка номзодларни кўрсатишда аёлларнинг улуши камида 40 фоиз бўлиши белгиланди. Бундан ташқари, депутатликка номзод сайланиши учун сайловчиларнинг нисбий кўпчилиги овозини олиши белгиланди. Унга кўра, номзод тегишли сайлов округида бошқа номзодларга нисбатан кўпроқ овоз тўплаган тақдирда депутат бўлиб сайланиши мумкин бўлади ва шу орқали такрорий овоз беришни ташкил этиш талаб этилмайди.
Тўртинчидан, сайлов Янгиланган Конституция мустаҳкамлаган кучли парламентаризм ва жойларда вакиллик органларининг ваколатлари сезиларли даражада кучайтирилган шароитда ўтади. Хусусан, Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари амалдаги 5 тадан 12 тага, Сенатда эса, 12 тадан 18 тага кўпайтирилди. Парламентнинг ижро этувчи, суд, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва махсус хизматлар фаолияти устидан назорат функциялари кенгайтирилди. Ҳокимларнинг халқ депутатлари Кенгашларига раҳбарлик қилиши бекор қилинди. Давлат ҳаётининг муҳим масалаларини ҳал этишда вакиллик органларининг ролини ошириш мақсадида аввал ҳокимлар ваколатида бўлган 33 та ваколатлар маҳаллий Кенгашларга ўтказилди.
Мажлисда мазкур сайлов мамлакатимизда демократик давлатчиликнинг ёрқин намунаси, фуқароларимизнинг сайлаш ва сайланиш, давлат органларини демократик тарзда шакллантиришда иштирок этишга бўлган конституциявий ҳуқуқларини рўёбга чиқаришда муҳим аҳамиятга эга эканлиги алоҳида таъкидланди.
Сайловда Қонунчилик палатасининг 150 нафар депутати, Сенатнинг 56 нафар аъзоси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси 65 нафар депутати, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, 208 та туман (шаҳар) Кенгашлари депутатлари сайланади. Шунга кўра, 30 мингга яқин номзодлар, 90 мингга яқин уларнинг ишончли вакиллари сайлов жараёнида фаол иштирок этиши ҳамда 120 мингдан ортиқ сайлов комиссиялари аъзолари ташкилотчи сифатида, 70 мингдан ортиқ маҳаллий ва хорижий (халқаро) кузатувчилар иштироки кутилмоқда.
Сайловнинг мамлакат ҳаётидаги алоҳида ўрнини эътиборга олиб, ушбу жараёнда фуқароларни кенг жалб этиш мақсадида Марказий сайлов комиссияси томонидан 27 октябрдаги сайлов “Менинг танловим – обод Ватаним” шиори остида ўтказилиши эълон қилинди.
Тадбир доирасида сайловнинг технологик янгилиги сифатида ишга туширилган “E-saylov” ахборот тизимининг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
“E-saylov” ахборот тизими орқали сайлов комиссияларининг сиёсий партиялар, номзодлар, кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари билан деярли 60 турдаги муносабатлари тўлиқ электрон тарзда амалга оширилади.
Ахборот тизими бошқа электрон платформалар билан интеграция қилинган бўлиб, сайловдаги кўпгина тартиб-таомиллар инсон омилисиз тўлиқ автоматлаштирилган тарзда амалга оширилади.
Мазкур тизимда 400 мингга яқин сайлов жараёни иштирокчилари, жумладан сайлов комиссиялари аъзолари, депутатликка номзодлар, кузатувчиларга оид катта маълумотлар базаси шаклланади. Ахборот тизимидан 32 минг нафар сайлов жараёни иштирокчилари профессионал тарзда фойдаланишади. Фойдаланувчилар билан 40 турдаги SMS-хабарномалар орқали мулоқот ўрнатилади.
“E-saylov” ахборот тизимида фуқаролар учун ҳам сайловга оид ахборотларни олишда бир қатор қулайликлар жорий этилган. Хусусан, ахборот тизими сайловчилар ва сайлов участкаларига оид статистик маълумотларни олиш, барча турдаги сайловлар бўйича депутатликка номзодлар ҳақида ахборотга эга бўлиш, интерактив хариталарда депутатликка номзодлар ва уларнинг таржимаи ҳоли билан танишиш имконини беради.
Мажлисда қайд этилганидек, “E-saylov” ахборот тизими сайловларни технологик ва очиқлик жиҳатдан мутлақо янги босқичга олиб чиқмоқда.
Таъкидлаш керакки, Сайлов кодексининг 37-моддасига кўра, Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзод кўрсатиш ҳуқуқига сиёсий партиялар эга.
Сайловда иштирок этиш учун сиёсий партиялар сайлов кампанияси бошланганлиги эълон қилинган кундан камида тўрт ой олдин Адлия вазирлиги томонидан рўйхатга олинган бўлиши ва партиянинг сайловда иштирок этишини қўллаб-қувватловчи камида 40 минг сайловчининг имзосини тўплаши лозим.
Бундан ташқари, комиссия мажлисида сайловни ўтказиш билан боғлиқ тадбирларни сайлов қонунчилигида белгиланган муддатларда босқичма-босқич ўтказилишини таъминлаш юзасидан календарь режа тасдиқланди. Мажлисда таъкидланганидек, Марказий сайлов комиссияси холис ва мустақил конституциявий орган сифатида бўлажак сайловга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш билан боғлиқ барча тадбирларни миллий қонунчилик, халқаро сайлов стандартларига тўла мувофиқ ҳолда очиқ ва ошкора ўтказилишини таъминлаш бўйича барча чораларни кўради.

The Central Election Commission held a meeting and a series of events on July 26th. The primary agenda item was the preparation and high-level accomplishment of the upcoming elections for the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the Councils of People's Deputies in full compliance with the Constitution and laws.
According to Article 128 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, elections for the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the Councils of People's Deputies are scheduled to take place on the first Sunday of the third ten-day period of October in the year their term expires. Considering that the term of the deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the Councils of People's Deputies ends in 2024, the elections will be held on October 27th of this year, and the election campaign will begin on July 26th, as decided by the Central Election Commission.
These elections mark a significant departure from the past, taking place in a new socio-political environment as stipulated by our Constitution. The meeting underscored the unique features of these elections, which include:
For the first time in Uzbekistan's history, the Legislative Chamber of the Oliy Majlis elections will be conducted using a mixed electoral system, combining majoritarian and proportional systems. This significant change will see seventy-five deputies elected directly through the majoritarian system, where voters vote for specific candidates. The remaining seventy-five deputies will be elected based on votes cast for political parties under the proportional system.
One of the most significant advancements is the full digitization of election commissions' activities at all levels and their interactions with participants in the election process. This development significantly reduces bureaucracy, time, and document handling in election procedures, ushering in a new era of efficiency in our electoral system.
Our election legislation has been fundamentally improved to align with advanced democratic standards. These improvements include introducing a new system for election bodies led by the Central Election Commission and requiring political parties to ensure that at least 40% of their candidates for deputy positions are women. Additionally, a candidate must receive a relative majority of votes to be elected. If a candidate gets more votes than other candidates in their respective electoral district, they will be elected without needing a repeat vote.
4. The elections are taking place in conditions of significantly strengthened parliamentarianism and the powers of representative bodies at the local level, as established by the Updated Constitution. Specifically, the absolute powers of the Legislative Chamber have increased from 5 to 12, and those of the Senate from 12 to 18. The parliament's oversight functions over the activities of executive, judicial, law enforcement agencies, and special services have been expanded. The institution of hokims leading local Councils of People's Deputies is being abolished. To enhance the role of representative bodies in resolving important state issues, 33 powers previously held by hokims have been transferred to local Councils.
The meeting underscored the significance of these elections as a vivid example of democratic state-building in our country and an essential means for citizens to exercise their constitutional rights to vote and be elected to democratic state bodies. The elections will involve the election of 150 deputies to the Legislative Chamber, 65 members to the Senate, 65 deputies to the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, deputies to 208 district (city) Councils in the regions and Tashkent city, with around 30,000 candidates and nearly 90,000 trusted representatives actively participating. Over 120,000 election commission members and more than 70,000 citizens and international observers are expected to participate in the election process.
Considering the important role of elections in state life and with the aim of widely engaging citizens in this process, the Central Election Commission announced that the elections will be held on October 27th under the slogan “My Choice—My Prosperous Homeland.”
The 'E-Saylov' information system is a key tool in making the election process more transparent and accessible. It facilitates around 60 interactions between election commissions, political party candidates, observers, and the media entirely electronically. Integrated with other electronic platforms, the system automates many procedures in the election process without human intervention. This system forms an extensive database of nearly 400,000 participants in the election process, including election commission members, candidates, and observers. Around 32,000 participants will professionally use the information system, which includes communication through 40 types of SMS notifications.
For citizens, the "E-Saylov" information system introduces several conveniences in obtaining election-related information. Specifically, it provides statistical data on voters and polling stations, information on candidates for various elections, and interactive maps to learn about candidates and their biographies.
The meeting emphasized that the "E-Saylov" information system represents a new level of technological advancement and transparency in elections.
It was also noted that according to Article 37 of the Election Code, political parties have the right to nominate candidates for deputies to the Legislative Chamber and local Councils.
To participate in the elections, political parties must have been registered by the Ministry of Justice at least four months before the announcement of the election campaign and collect at least 40,000 signatures supporting their participation.
Additionally, the meeting approved a calendar plan to ensure that the activities related to conducting the elections are carried out step-by-step within the timelines specified by election legislation. The Central Election Commission, as an impartial and independent constitutional body, will take all necessary measures to prepare for and conduct the upcoming elections in full compliance with national legislation and international election standards, ensuring the process is open and transparent.