Ўзбекистонда мулкий ҳуқуқларни ноқонуний тажовузлардан ҳимоя қилиш, мулкдорлар ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган 300 дан ортиқ норматив ҳужжатлар қабул қилинди. Шу билан бирга, хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш асосларини такомиллаштириш борасида қатор ташкилий чоралар амалга оширилди.
Биринчидан, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича ҳаракатлар стратегиясида хусусий мулк ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва унинг устувор мавқеини янада кучайтиришга қаратилган институционал ва таркибий ислоҳотларни давом эттириш мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш ва либераллаштиришнинг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланди;
Иккинчидан, мамлакатимизда хусусийлаштирилган давлат мулки негизида хусусий мулкчилик ва тадбиркорликни ривожлантириш соҳасида давлат сиёсатини янги босқичга олиб чиқиш, тадбиркорлик субъектларини амалий қўллаб-қувватлаш, шунингдек, давлат мулкидан фойдаланиш самарадорлигини оширишнинг ҳуқуқий асослари яратилди;
Учинчидан, хусусий мулк ва мулкдорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг кафолатлари кучайтирилди, тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларни ташкил қилиш тизими яратилди, шунингдек, тадбиркорлик субъектларининг имкониятлари кенгайтирилди;
Тўртинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 10 январдаги “Урбанизация жараёнларини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони асосида юридик ва жисмоний шахслар ўзларига доимий фойдаланиш (эгалик қилиш), ижара ёхуд мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқлари асосида тегишли бўлган ер участкаларини қонунчиликка мувофиқ хусусийлаштириш имкониятлари яратилди;
Бешинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини янада қисқартириш ва хусусийлаштиришни жадаллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида давлат тасарруфидаги мулкларни хусусийлаштириш, яъни иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш ва хусусий секторни ривожлантириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратилди;
Олтинчидан, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясида белгиланган мулкий ҳуқуқларнинг дахлсизлигини ишончли ҳимоя қилиш ҳамда давлат органларининг мулкий муносабатларга ноқонуний аралашувини чеклаш мақсадига эришиш учун хусусий мулк дахлсизлиги ва ҳимояси кафолатларини кучайтириш, мулкий, шу жумладан, ер участкасига бўлган ҳуқуқларни сўзсиз таъминлаш, хусусий мулк устуворлигини асосий тамойил сифатида белгилаш, давлат идорасининг расмий маълумотига ишониб мол-мулк сотиб олган шахснинг ҳуқуқини ҳимоя қилиш тизимини жорий этиш чоралари кўрилмоқда;
Еттинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 24 августдаги “Мулк ҳуқуқининг дахлсизлигини ишончли ҳимоя қилиш, мулкий муносабатларга асоссиз аралашувга йўл қўймаслик, хусусий мулкнинг капиталлашув даражасини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони асосида хусусий мулкка эгалик қилиш, ундан фойдаланиш ва уни тасарруф этиш ҳуқуқини бевосита ёки билвосита чеклашни назарда тутувчи, мулкий муносабатларда бозор иқтисодиёти тамойилларини тўлиқ жорий этишга тўсқинлик қилувчи тартиблар, талаблар ва чекловлар бекор қилинди.
Мазкур йўналишдаги ислоҳотлар доирасида тизимнинг шаффофлигини таъминлашда ахборот технологиялари жорий этилмоқда. Жумладан, 2023 йилнинг 1 январидан эътиборан кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларнинг давлат реестри ҳамда кўчмас мулк объектлари ҳақидаги маълумотлар юритиладиган, маълумотларнинг ҳақиқийлиги ва ишончлилиги давлат томонидан кафолатланадиган кадастр ва кўчмас мулкларни рўйхатдан ўтказишга йўналтирилган ягона “UZKAD” интеграцияланган ахборот тизими фаолияти йўлга қўйилди. Тизимга кўчмас мулк объектларига оид маълумотлар юритилаётган бошқа барча давлат ахборот тизимлари интеграция қилиниб, реал вақт режимида онлайн маълумот алмашинуви, кўчмас мулк билан боғлиқ битимларни расмийлаштириш ва давлат рўйхатидан ўтказиш жорий қилинган.
Халқаро тажрибадан маълумки, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 17-моддасида “Ҳар бир инсон якка ҳолда, шунингдек, бошқалар билан биргаликда мулкка эгалик қилиш ҳуқуқига эга. Ҳеч ким зўравонлик билан ўз мулкидан маҳрум этилиши мумкин эмас”лиги алоҳида қайд этилган. Франциянинг 1789 йилдаги “Инсон ва фуқаронинг ҳуқуқ ва эркинликлари декларацияси” хусусий мулк кафолатларини белгилаб берган конституциявий аҳамиятга эга бўлган биринчи ҳужжат ҳисобланиб, унда хусусий мулк инсоннинг табиий ва ажралмас, муқаддас ва дахлсиз ҳуқуқи сифатида кўрсатилган. Германия Конституциясида мулк ва мерос ҳуқуқлари кафолатланиши, уларнинг мазмуни ва чегаралари қонунлар билан тартибга солиниши, Данияда хусусий мулк дахлсиз эканлиги, ҳеч ким ўз мулкидан воз кечишга мажбурланиши мумкин эмаслиги, фақат жамоатчилик фойдаси учун талаб қиладиган ҳолатлар бундан мустаснолиги, Индонезияда ҳар бир инсон шахсий мулкка эгалик қилиш ҳуқуқига эга ва бундай мулк ҳар қандай томон тарафидан ноҳақ тортиб олиниши мумкин эмаслиги, Грузияда эса хусусий мулкка бўлган умумий ҳуқуқни бекор қилиш тақиқланиши белгиланган.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан ўтказилган конституциявий ислоҳотлар натижасида 2023 йилнинг 30 апрелида қабул қилинган Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида “инсон — жамият — давлат” тизими инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг мутлақо янги механизмларини назарда тутувчи конституциявий асослар билан мустаҳкамланди. Жумладан, хусусий мулк дахлсизлиги, мулкдор ўз мол-мулкидан қонунда назарда тутилган ҳоллардан ва тартибдан ташқари ҳамда суднинг қарорига асосланмаган ҳолда маҳрум этилиши мумкин эмаслиги конституциявий норма даражасида кафолатланди, уй-жойидан маҳрум этилган мулкдорга уй-жойнинг қиймати ва у кўрган зарарларнинг ўрни олдиндан ҳамда тенг қийматда қопланиши таъминланиши белгиланди. Қолаверса, Асосий Қонунимизнинг 68-моддаси иккинчи қисмида ер хусусий мулк бўлиши конституциявий даражада белгиланди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, хусусий мулкнинг дахлсизлигини таъминлаш ва ҳимоя қилишда мулкдорларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонун билан қўриқланадиган манфаатларини бузилишини олдини олиш борасида профилактик чора-тадбирлар муҳим аҳамият касб этади.
Бу борада аҳолининг мулкий муносабатларга оид ҳуқуқий билимларини мунтазам ошириб бориш, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари вакилларининг мулкий ҳуқуқларни таъминлаш бўйича ҳуқуқий маданиятини ошириб бориш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг мулк ҳуқуқи бузилиши ҳолатига мутлақо муросасиз муносабатини шакллантириш, бу борада профилактик чораларни кучайтириш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мол-мулки, бошқа ҳуқуқ ва эркинликларига тажовузлардан суд орқали ҳимояланишга бўлган ишончини кучайтириш муҳим аҳамиятга эга. Зеро, фақат барча давлат органларининг конституциявий қонунийликни таъминлаш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатлари мамлакатда инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқлари олий қадрият эканлиги тўғрисидаги умуминсоний принципларнинг амалга оширилишини кафолатлайди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев “жисмоний ва юридик шахсларнинг мулк ҳуқуқи кафолатларини таъминлаш мақсадида халқаро андозаларга жавоб берадиган ислоҳотларимизни бундан буён ҳам қатъий давом эттирамиз, дея алоҳида таъкидлаб ўтган эди. Хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш, турли тўсиқлардан ҳимоя қилиш, хусусий мулкни сақлаш ва кўпайтириш учун барча зарур шарт-шароитларни яратиш, мулкдорларни қўллаб-қувватлаш, ўзига тегишли бўлган мол-мулкка мустақил эгалик қилиш, фойдаланиш ва тасарруф этиш ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш – бу ҳуқуқий демократик давлат ва фуқаролик жамиятини ривожлантиришнинг муҳим мезони бўлиб қолади. Бу борада янгиланган Конституциямизда белгиланган концептуал нормалар ижтимоий, иқтисодий, сиёсий ҳаётнинг барча соҳаларини тадрижий йўл билан такомиллаштиришга ҳуқуқий пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.

Constitutional-legal reforms in Uzbekistan - guarantee for inviolability of private property
In Uzbekistan more than 300 regulatory documents aimed at protecting property rights from illegal encroachments and ensuring the rights of owners have been adopted. At the same time, a number of organizational measures were implemented to improve the foundations of ensuring the privacy of private property.
First of all, the continuation of institutional and structural reforms aimed at protecting the right of private property and further strengthening its priority position was defined as one of the priority directions for the development and liberalization of the country's economy in the Strategy of actions for the five priority directions of the development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021;
Secondly, the legal basis for bringing the state policy to a new level in the field of private ownership and entrepreneurship development, practical support for business entities, as well as increasing the efficiency of the use of state property on the basis of privatized state property was created in our country;
Thirdly, guarantees of protection of private property and rights of owners have been strengthened, a system of organizing work to support business initiatives has been created, as well as opportunities for business entities have been expanded;
Fourthly, on the basis of the Decree of the President of the Uzbekistan dated on January 10, 2019 "On measures to fundamentally improve urbanization processes", legal entities and individuals will acquire land plots that belong to them on the basis of the rights of permanent use (ownership), lease or lifetime ownership in accordance with the law opportunities for privatization have been created;
Fifthly, on the basis of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated on March 18, 2022 "On additional measures to further reduce state participation in the economy and accelerate privatization", additional conditions were created for the privatization of state-owned properties, hence, the reduction of state participation in the economy and the development of the private sector is being enabled;
Sixthly, in order to reliably protect the inviolability of property rights and achieve the goal of limiting illegal interference of state bodies in property relations defined in the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026, the measures are being taken to strengthen the guarantees of privacy and protection of private property, unconditionally ensure the rights to property, including land, establish the priority of private property as the main principle, introduce a system of protection of the rights of the person who buys property relying on the official information of the state office;
Seventhly, the right to own, use and dispose of private property or the procedures, requirements and restrictions that prevent the full implementation of market economy principles in property relations is thoroughly cancelled on the basis of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated on August 24, 2022 "On measures to reliably protect the inviolability of property rights, prevent unjustified interference in property relations, and increase the level of capitalization of private property".
Information technologies are being introduced to ensure the transparency of the system as part of the reforms in this area. In particular, from January 1, 2023, the state register of rights to real estate objects and the single "UZKAD" integrated information system aimed at the registration of cadastre and real estate, where information about real estate objects is kept, the authenticity and reliability of the data are guaranteed by the state, have been launched. All other state information systems where data on real estate objects are kept are integrated into the system, real-time online exchange of information, formalization of transactions related to real estate and state registration have been introduced.
It is known from international experience that the Article 17 of the Universal Declaration of Human Rights states that "Everyone has the right to own property individually and jointly with others. No one can be deprived of his property by violence". France's 1789 "Declaration of the Rights and Liberties of Man and the Citizen" is considered the first document of constitutional importance to define the guarantees of private property, and it states that private property is a natural and inalienable, sacred and inviolable right of man. The property and inheritance rights are guaranteed, their content and limits are regulated by law in the German Constitution, the private property is inviolable, no one can be forced to give up their property, except in cases where it is required for the public good in Denmark, everyone has the right to own private property and such property cannot be unjustly seized by any party in Indonesia, and it is prohibited to abrogate the common right to private property in Georgia.
The system "person - society - state" was strengthened with constitutional foundations that provide for completely new mechanisms for the protection of human rights and freedoms as a result of the constitutional reforms initiated by the head of our state, in the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, adopted on April 30, 2023. In particular, the inviolability of private property, the fact that the owner cannot be deprived of his property except in the cases and procedures stipulated by the law and not based on the decision of the court, is guaranteed at the level of the constitutional norm. It is determined that the owner who was deprived of his home will be compensated for the value of the home and the damages he suffered in advance and in an equal amount. In addition, it is established at the constitutional level that land is private property pursuit to the second part of Article 68 of our Constitution.
It is worth noting that preventive measures are of great importance in ensuring and protecting the integrity of private property and preventing violations of the rights and interests of owners protected by law.
In this regard, it is expedient to regularly increase the legal knowledge of the population regarding property relations, to increase the legal culture of representatives of local state authorities on the provision of property rights, to form an uncompromising attitude of law enforcement agencies to the situation of property rights violations, to strengthen preventive measures in this regard, to protect the property of individuals and legal entities and it is important to strengthen their confidence in judicial protection from encroachments on their property, other rights and freedoms. After all, only the joint efforts of all state bodies to ensure constitutional legitimacy guarantee the implementation of the universal principles that human, his life, freedom, honor, dignity and other inviolable rights are the highest value in the country.
President Shavkat Mirziyoev emphasized that "we will continue our reforms that meet international standards in order to ensure guarantees of property rights of individuals and legal entities". Ensuring the inviolability of private property, protecting it from various obstacles, creating all the necessary conditions for maintaining and increasing private property, supporting owners, and further strengthening the guarantees of protecting the rights of independent ownership, use and disposal of their own property - this is remains an important criterion for the development of a legal democratic state and civil society. In this regard, the conceptual norms defined in our updated Constitution serve as a legal foundation for the gradual improvement of all spheres of social, economic, and political life.