O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning davlat tashrifi yakunlandi.
Ikki kunlik tashrif doirasida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi, ularning yakunida yetakchilar Keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risida qo‘shma bayonotni imzoladilar.
Ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami qabul qilindi. Energetika, avtomobilsozlik va to‘qimachilik sanoatida yirik qo‘shma loyihalarga start berildi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qirg‘iziston san’at ustalarining konsertini tomosha qildilar.
Bugun yetakchilarning muloqoti Xivada davom etdi. "Xiva gilamlari" kombinatining ishlab chiqarish quvvatlari, "Made in Uzbekistan" brendi ostidagi mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishildi.
Prezidentlar rafiqalari bilan birgalikda qadimiy Xiva shahrining tarixiy-me’moriy durdonalarini ham ziyorat qildilar.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, Prezident Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan Urganch xalqaro aeroportida Prezident Sadir Japarov va rafiqasini kuzatib qo‘ydi.

Узбекско-кыргызский саммит прошел плодотворно
Состоявшийся по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева государственный визит Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова завершился.
В рамках двухдневной программы пребывания состоялись переговоры на высшем уровне, по итогам которых лидеры подписали Совместное заявление о дальнейшем углубленииmи расширении отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Принят солидный пакет двусторонних документов. Дан старт крупным совместным проектам в сферах энергетики, автомобилестроения и текстильной промышленности.
Главы государств приняли участие в совместном концерте мастеров искусств Узбекистана и Кыргызстана.
Сегодня диалог глав государств продолжился в Хиве. Президенты ознакомились с производственными мощностями коврового комбината «Хива гиламлари», а также выставкой продукции под брендом «Сделано в Узбекистане».
Лидеры вместе с супругами также посетили историко-архитектурные жемчужины древнего города-оазиса.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту города Ургенча Президент Шавкат Мирзиёев с супругой проводили Президента Садыра Жапарова и его супругу.