Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Қирғизистон Президенти Садир Жапаров 18-19 июль кунлари давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади.
Қирғизистон – Ўзбекистоннинг ишончли ҳамкори ва энг яқин қўшнисидир. Икки халқнинг тарихи ва маданияти бир-бири билан узвий боғлиқ, яқин қардошлик муносабатлари эса илиқ дўстлик ва яхши қўшничилик учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Мустақилликка эришган дастлабки кунларданоқ Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилди ҳамда икки давлат пойтахтларида элчихоналар очилди. Бугун мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик мисли кўрилмаган даражага кўтарилди.
Қирғизистон билан яхши қўшничилик ва стратегик шериклик тамойилларига асосланган конструктив, кўп қиррали ва ўзаро манфаатли мулоқот Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Ҳамкорликнинг ҳуқуқий асоси мустаҳкамланди. Хусусан, шартномавий-ҳуқуқий база савдо-иқтисодий, фан, туризм, транспорт, маданият ва бошқа соҳаларни қамраб олган 180 дан ортиқ битим ва шартномалардан иборат.
Улардан энг муҳими – Абадий дўстлик тўғрисидаги шартнома, Стратегик шериклик, дўстлик, яхши қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлаш тўғрисидаги декларация икки томонлама муносабатларни янги амалий мазмун билан тўлдириш учун шароит яратмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил сентябрь ва 2023 йил январь ойларида қўшни республикага давлат ташрифлари, Президент Садир Жапаровнинг 2021 йил март ойда мамлакатимизга давлат ташрифи Янги Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришдаги муҳим воқеалар бўлди. Шунингдек, ушбу ташрифлар барча даражадаги кўп қиррали мулоқотни ривожлантиришга кучли туртки берди.
Парламентлараро ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашди. 2017 йил сентябрь ойида Ўзбекистон Президентининг Қирғизистонга ташрифи чоғида Олий Мажлис ва Жўқорғу Кенеш ўртасида парламентлараро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланган эди. 2020 йил июнь ойида ҳамкорлик бўйича парламентлараро комиссия тузилган бўлса, 2021 йил сентябрь ойида Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати раиси Қирғизистонга ташриф буюрди.
Парламент делегацияларининг ўзаро ташрифлари ошди, шунингдек, икки давлат парламентарийлари МДҲга аъзо давлатларнинг Парламентлараро Ассамблеяси, Марказий Осиё давлатлари етакчи аёллари мулоқоти ва бошқа платформаларда ўзаро ҳамкорлик қилмоқда.
Икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари даражасида самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган. Ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг, жумладан, телефон орқали мулоқотлари ва халқаро майдонларда доимий учрашувлари ўтказилмоқда.
Шунингдек, икки мамлакатнинг таҳлилий марказлари ўртасида Ўзбекистон-Қирғизистон муносабатларини янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича аниқ қўшма таклиф ва ташаббуслар ишлаб чиқишга қаратилган илмий-тадқиқот алоқалари йўлга қўйилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик икки томонлама муносабатларнинг муҳим йўналиши ҳисобланади ва ушбу йўналишда юқори натижаларга эришилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми сўнгги йилларда қарийб тўрт баробар ошди. 2024 йилнинг январь-май ойларида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 294,3 миллион АҚШ долларга етди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Қирғизистон капитали иштирокидаги 273 корхона муваффақиятли фаолият кўрсатмоқда. Қирғизистонда эса мамлакатимиз резидентлари иштирокида 70 та корхона ташкил этилган.
1996 йилдан буён фаолият юритаётган Ҳукуматлараро комиссия ва 2021 йилда ташкил этилган Ишбилармонлар кенгаши икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Икки давлат учун яна бир стратегик йўналиш – транспорт коммуникацияларини ривожлантиришдир. Шу нуқтаи назардан, томонлар Марказий Осиёнинг транспорт тизимини мустаҳкамлаш ва ривожлантириш бўйича биргаликда саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш орқали йирик трансчегаравий лойиҳаларни амалга оширмоқда. Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон қўшма темир йўлини қуриш лойиҳаси шулар жумласидандир.
Қирғизистон ва Ўзбекистон ўртасидаги давлат чегараларини делимитация ва демаркация қилиш масалалари бўйича ҳам муҳим қарорларга эришилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил январь ойида Қирғизистонга давлат ташрифини якунлар экан, Ўзбекистон-Қирғизистон давлат чегарасининг айрим участкалари тўғрисида Битим имзолангани икки томонлама муносабатларда чинакам тарихий воқеа бўлганини алоҳида таъкидлади. “Чегарани делимитация қилиш масалалари тўлиқ тартибга солингани икки томонлама ҳамкорлик ва ҳудудлараро алмашинувлар ривожида муҳим ўрин тутади, минтақамизда барқарорлик ва хавфсизликнинг мустаҳкамланишига хизмат қилади”, – деди Ўзбекистон Президенти.
Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги узоқ йиллардан буён ўзаро муносабатлардаги мураккаб масалалардан бири сув ресурсларини бошқариш бўлиб келган. Икки давлатнинг сиёсий иродаси туфайли бу борада ҳам муҳим келишувларга, хусусан, Кампиробод (Андижон) сув омбори сув ресурсларини биргаликда бошқариш бўйича келишувга эришилди. 2022 йилда Қўшма сув комиссияси тузилиб, унинг тўртта йиғилиши бўлиб ўтди. Уларнинг охиргиси 2024 йилнинг апрель ойида Андижон шаҳрида ўтказилган. Комиссия фаолияти кўп йиллик мунозарали масалаларни ҳал этиш ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланишни таъминлашга қаратилган. Бу мамлакатлар ўртасидаги ишончни мустаҳкамлаш ва минтақанинг барқарор ривожланиши учун шароит яратишга хизмат қилмоқда.
Яна бир муҳим жиҳат, мамлакатларимиз ўртасидаги маданий алоқаларнинг юқори даражасидир. Ўзбекистонда 300 мингдан ортиқ қирғизлар истиқомат қилса, Қирғизистондаги ўзбеклар жамоаси 1 миллионга яқин кишини ташкил қилади. Ҳар икки давлатда она тилларида таълим берадиган маданият марказлари ва мактаблар фаол ишламоқда.
2017 ва 2018 йилларда Қирғизистонда ва Ўзбекистонда икки давлат маданияти кунлари ўтказилди. 2022 йилда Ўзбекистонда қирғиз маданият марказларининг 30 йиллиги нишонланди, 2023 йил апрель ойида Бобур номидаги Ўш давлат ўзбек академик мусиқа драма театрида Ўзбекистон ҳукумати кўмагида амалга оширилган реконструкция ишлари якунланди.
Томонлар фан ва таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор. Ўзбекистон ва Қирғизистон ҳукуматлари ўртасида олий таълим соҳасида ҳамкорлик тўғрисида беш йиллик шартнома имзоланди. Мазкур Битим доирасида педагог кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш соҳасида ҳамкорлик ривожлантирилиб, талабалар ва ўқитувчиларнинг ўзаро алмашинуви йўлга қўйилган.
Қирғизистон ва Ўзбекистоннинг чегарадош вилоятларидаги олий таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорлик самарали ривожланмоқда. Ўқув дастурлари доирасида талабалар алмашинуви амалга ошириляпти, Қирғизистоннинг Ўш ва Жалолобод вилоятлари ҳамда Ўзбекистоннинг Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятлари олий таълим муассасалари ўртасида бир қатор ҳамкорлик меморандумлари тузилган.
Илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисидаги битимни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Фанлар академияси ва Қирғизистон Миллий фанлар академияси ўртасида самарали алоқалар ўрнатилди. Икки мамлакат илм-фан намоёндаларининг ташрифлари алмашилмоқда. Томонлар Ўзбекистон ва Қирғизистонда ўтказиладиган илмий-амалий анжуманларда мунтазам иштирок этяпти. Бугунги кунда таълим ва фан соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш учун ҳали фойдаланилмаган катта имкониятлар мавжуд.
Мунтазам ҳаво қатновининг тиклангани, Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги давлат чегарасини кесиб ўтиш тартиб-таомилларининг соддалаштирилгани ўзаро сайёҳлар оқимининг ошишига хизмат қиляпти. Ўзбекистонга келаётган қирғизистонлик сайёҳлар сони йил сайин ортиб бормоқда ва бу ҳам мамлакатларимиз халқлари ўртасидаги маданий алоқалар ва қардошлик ришталари мустаҳкамлигидан далолат беради.
Ҳеч шубҳасиз, олий даражадаги конструктив мулоқот, фаол иқтисодий ҳамкорлик ва маданий алмашинувлар Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги шерикликни янада мустаҳкамлаш учун хизмат қилади. Шунингдек, ўзаро ҳурмат ва ҳамкорликка интилиш ҳар икки давлатнинг барқарор ривожланиши ва фаровонлиги учун қулай шарт-шароит яратади. Шу нуқтаи назардан, Қирғизистон Президенти Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга бўлажак давлат ташрифи эришилган ҳамкорлик даражасини мустаҳкамлаш ва ўзаро манфаатли шерикликни янада жадаллаштиришга туртки берадиган муҳим қадам бўлади.

18-19 июля по приглашению Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан с государственным визитом посетит Президент Кыргызстана Садыр Жапаров.
Кыргызстан - надежный партнер и ближайший сосед Узбекистана. История и культура двух народов неразрывно связаны друг с другоми служат прочной основой братских отношений, теплой дружбыи добрососедства.
С первых лет обретения независимости Республика Узбекистан и Кыргызская Республика установили дипломатические отношения и открыли посольства в своих столицах. Сегодня взаимодействие наших стран вышло на новый беспрецедентный уровень.
Конструктивный, многогранный и взаимовыгодный диалогс Кыргызстаном, основанный на принципах добрососедстваи стратегического партнерства, является одним из приоритетов внешней политики Узбекистана. Укрепились правовые основы сотрудничества - договорно-правовая база состоит более чем из 248 двусторонних документов, охватывающих сферы торговли, экономики, науки, туризма, транспорта, культуры и другие области.
Важнейшие из них - Договор о вечной дружбе, Декларация о стратегическом партнерстве, дружбе, добрососедстве и укреплении доверия, а также Декларация о всеобъемлющем стратегическом партнёрстве между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой, создают условия для наполнения двусторонних отношений новым практическим содержанием.
Ключевыми событиями в развитии сотрудничества Узбекистана и Кыргызстана стали государственные визиты Президента Шавката Мирзиёева в соседнюю республику в сентябре 2017 года и январе 2023 года, государственный визит Президента Садыра Жапарова в нашу страну в марте 2021 года. Эти визиты придали мощный импульс развитию многогранного диалога на всех уровнях.
Значительно активизировалось межпарламентское сотрудничество. В сентябре 2017 года в ходе визита Президента Узбекистана в Кыргызстан был подписан Меморандум о межпарламентском сотрудничестве между Олий Мажлисом и Жогорку Кенешем. В июне 2020 года была создана Межпарламентская комиссия по сотрудничеству, а в сентябре 2021 года состоялся визит председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана в Кыргызстан.
Обрел динамику взаимные обмены визитами парламентских делегаций, парламентарии двух стран взаимодействуют и на многосторонних площадках – Межпарламентской ассамблеи государств–участников СНГ, Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии и других.
Плодотворное сотрудничество налажено на уровне внешнеполитических ведомств двух стран. Осуществляются регулярные телефонные переговоры и постоянные встречи глав внешнеполитических ведомств, в том числе на международных площадках.
Устанавливаются прямые научные и исследовательские связи между аналитическими центрами двух стран, нацеленные на выработку конкретных совместных предложений и инициатив по дальнейшему расширению и углублению узбекско-кыргызских отношений.
Достигнуты впечатляющие результаты в развитии сотрудничества в торгово-экономической сфере. Объемы взаимной торговли за последние годы выросли почти в четыре раза. За январь-май 2024 года товарооборот между странами составил 294,3 миллиона долларов.
273 предприятий с участием кыргызского капитала успешно работают в Узбекистане, в то время как в Кыргызстане на сегодняшний день создано 70 предприятий с участием резидентов нашей страны.
Действующая с 1996 года Межправительственная комиссия, созданный в 2021 году Деловой совет вносят свой вклад в расширение и укрепление двустороннего торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия.
Важное значение для обеих стран имеет сотрудничество в сфере транспорта. В данном контексте стороны предпринимают совместные усилия по укреплению и развитию транспортной системы Центральной Азии, реализуют крупные трансграничные проекты. Флагманским проектом станет строительство совместной железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан.
Достигнуты и важные решения по вопросам делимитации и демаркации госграниц между Кыргызстаном и Узбекистаном.
Завершая государственный визит в Кыргызстан, Президент Шавкат Мирзиёев в январе 2023 года подчеркнул, что поистине историческим событием в двусторонних отношениях стало заключение Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы. «Полное урегулирование вопроса делимитации границы безусловно сыграет важную роль в развитии двустороннего сотрудничества и приграничных обменов, будет способствовать укреплению стабильности и безопасности в нашем регионе, - сказал Президент Узбекистана.
Одним из сложных вопросов в отношениях между Узбекистаном и Кыргызстаном долгие годы было управление водными ресурсами. Благодаря политической воле двух стран достигнуты важные соглашения в этой сфере, в частности соглашение о совместном управлении водными ресурсами Кемпир-Абадского (Андижанского) водохранилища. В 2022 году была создана Совместная водохозяйственная комиссия, которая уже провела четыре заседания, последнее из которых состоялось в апреле 2024 года в Андижане. Работа комиссии направлена на решение многолетних спорных вопросов и обеспечение рационального использования водных ресурсов. Это способствует укреплению доверия между странами и созданию условий для устойчивого развития региона.
Культурные связи между нашими странами также находятся на высоком уровне. В Узбекистане проживает более 300 тысяч кыргызов, в то время как в Кыргызстане узбекская община составляет около 1 миллиона человек. В обеих странах активно работают культурные центры и школы с обучением на родных языках.
В 2017 и 2018 годах перекрестно прошли Дни культуры Узбекистана в Кыргызстане, Дни культуры и искусства Кыргызстана в узбекских городах. В 2022 году в Узбекистане отметили 30-летие кыргызских культурных центров, а в апреле 2023 года завершилась реконструкция Государственного академического узбекского музыкально-драматического театра имени Бабура в Оше, осуществленная при поддержке правительства Узбекистана.
Стороны заинтересованы в расширении сотрудничества в области науки и образования. Между правительствами Узбекистана и Кыргызстана заключено пятилетнее Соглашение о сотрудничестве в области высшего образования. В рамках данного Соглашения развивается сотрудничество в сфере подготовки и повышения квалификации преподавателей, осуществляется взаимный обмен студентами и преподавателями.
Весьма плодотворно развивается сотрудничество между высшими учебными заведениями приграничных областей Кыргызстана и Узбекистана. В рамках академических программ осуществляются обмены студентами, заключены меморандумы о сотрудничестве между высшими учебными заведениями Ошской, Джалалабадской областей Кыргызстана и Андижанской, Ферганской и Наманганской областей Узбекистана.
В рамках реализации Договора о развитии научно-технического сотрудничества между Академией наук Узбекистана и Национальной Академией наук Кыргызстана также налажены плодотворные связи. Осуществляется обмен визитами представителей науки двух стран. Стороны принимают участие в научно-практических конференциях, проходящих на территории Узбекистана и Кыргызстана. Между тем, сотрудничество в сферах образования и науки имеет большой незадействованный потенциал для дальнейшего развития.
Возобновление регулярного авиасообщения, облегчение процедур перехода государственной границы между Узбекистаном и Кыргызстаном способствовали росту взаимного туристического потока. Ежегодно число кыргызских туристов в Узбекистан растет, и это также служит укреплению культурных связей и братской дружбы между народами наших стран.
Таким образом, конструктивный диалог на высшем уровне, активное экономическое взаимодействие и культурные обмены делают всеобъемлющее партнерство между Узбекистаном и Кыргызстаном все более надежным и перспективным. Взаимное уважение и стремление к сотрудничеству создает благоприятные условия для устойчивого развития и процветания обоих государств. В данном контексте предстоящий государственный визит Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан станет еще одним важным шагом, который укрепит достигнутый уровень взаимодействия и придаст импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного партнерства.