18-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov rafiqasi bilan birga davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Toshkent shahri xalqaro aeroportida ularni davlatimiz rahbari va rafiqasi kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarilib, faxriy qorovul saf tortdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, oliy darajada muzokaralar o‘tkaziladi, ularda O‘zbekiston-Qirg‘iziston keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Sammit yakunida qator yirik qo‘shma loyihalarni ishga tushirish va salmoqli ikki tomonlama hujjatlarni imzolash rejalashtirilgan.

Президент Кыргызстана прибыл с государственным визитом в Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров вместе с супругой 18 июля прибыл в нашу страну с государственным визитом.
В международном аэропорту города Ташкента их встретили глава нашего государства с супругой.
В соответствии с программой состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут обсуждены вопросы дальнейшего углубления узбекско-кыргызских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства.
По итогам саммита предусматриваются запуск ряда крупных совместных проектов кооперации и подписание весомого пакета двусторонних документов.