Qirg‘iziston Prezidenti davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov 18-19-iyul kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi, ularda O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilinadi.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, biznes va hududlar darajasida kooperatsiya aloqalarini kuchaytirish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish, transport-tranzit sohasidagi imkoniyatlardan foydalanish, madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan ham fikr almashadilar, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qiladilar.
Bir qator qo‘shma loyihalarni ishga tushirish va ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini imzolash ko‘zda tutilgan.
Ta’kidlash joizki, ayni kunlarda O‘zbekistonda biznes forumi, rektorlar forumi, Qirg‘iziston madaniyati kunlari va boshqa qo‘shma tadbirlar o‘tkazilmoqda.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров 18-19 июля посетит нашу страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания предусматривается проведение переговоров на высшем уровне, в ходе которых будут обсуждены вопросы дальнейшего углубления узбекско-кыргызских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Особое внимание будет уделено наращиванию объемов взаимной торговли, усилению кооперационных связей на уровне бизнеса и регионов, продвижению совместных проектов в приоритетных отраслях экономики, использованию возможностей в транспортно-транзитной сфере, активизации культурно-гуманитарного обмена.
Главы государств также обменяются мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики, обсудят вопросы взаимодействия в рамках многосторонних структур.
Предусматриваются запуск ряда совместных проектов и подписание пакета двусторонних документов.
Следует отметить, что в эти дни в Узбекистане проходят бизнес-форум, форум ректоров, Дни культуры Кыргызстана и другие совместные мероприятия.