Hozirgi jadal islohotlar davri oldimizga yangi vazifalarni qo‘ymoqda. Shu ma’noda aholi turmush darajasini yuksaltirish, qashshoqlikni kamaytirish, doimiy ish o‘rinlari yaratish oliy maqsadlardir. Masalan, ipakchilik sohasida ham katta e’tibor va yangicha yondashuvlar tufayli yuqori samaradorlik ta’minlanmoqda. So‘nggi to‘rt-besh yil davomida davlatimiz rahbarining mazkur sohaga oid qator farmon va qarorlari qabul qilinib, ular hayotga izchil tatbiq etilmoqda. Natijada o‘zbek ipakchiligining shuhrati butun dunyoga tarqaldi.
Biroq jahon bozori kon’yunkturasi juda tez o‘zgarmoqda, iste’molchilar talablari ortib bormoqda, tashqi bozorlarda O‘zbekiston mahsulotlariga talab ortib bormoqda. Binobarin, ipakchilikni rivojlantirish chora-tadbirlarini izchil amalga oshirish talab etiladi. Bunda Prezidentimizning 2017-yil 29-martdagi qaroriga muvofiq “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi tashkil etilgani katta ahamiyatga ega. Hujjatda ipakchilik sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab olindi: em-xashak bazasini jadal rivojlantirishga qaratilgan yagona tashkiliy-texnologik zanjirni yaratish, pilla yetishtirish va yig‘ib olish jarayonlarini takomillashtirish, ishlab chiqarishning samarali usullarini joriy etish va joriy etish. mahsulotlarni chuqur qayta ishlash, tayyor ipak mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, tarmoqning eksport salohiyatini oshirish, investisiyalarni jalb etish.
Yiliga to'rtta hosil
Yiliga to'rt marta hosil olish mumkin bo'ldi. Shu tufayli o‘tgan yilning o‘zida umumiy qiymati 117,4 million dollarlik 101 ta investitsiya loyihasi amalga oshirildi. 2021-yilda sohada 862 mingdan ortiq kishi mehnat qildi. Joriy yilda bu ko‘rsatkichni 1 million 130 ming nafardan oshishini ta’minlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Barcha kasanachilar bilan shartnomalar tuzilgan. Uchinchi va to‘rtinchi mavsumda pilla yetishtirish ko‘rsatkichini 27 ming tonnaga yetkazish, 96 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan. 2022-yilda 115 ta loyiha doirasida 132 million dollarlik xorijiy investitsiyalar o‘zlashtiriladi. Respublika tovar-xom ashyo birjasida “O‘zbekipaksanoat” tizimidagi korxonalar mahsulotlarini sotish uchun maxsus maydoncha ishga tushirildi.
Eski pilla yetishtirish korxonalari o‘rnida zamonaviy pillachilik klasterlari tashkil etilib, qisqa vaqt ichida ularning soni 74 taga yetdi. 2017-yilda atigi 19 ta shunday korxona mavjud bo‘lib, ular o‘z quvvatining 30 foizi bilan ishladi. Endilikda eski, bir paytlar tashlandiq binolar nol qiymatda tadbirkorlarga topshirildi. Natijada qayta ta’mirlangan binolarda faoliyat yo‘lga qo‘yildi, yuzlab ish o‘rinlari yaratildi. Ipak yetishtiruvchilar mashaqqatli mehnati uchun yaxshi mukofot oladilar. Pilla yetishtiruvchilarga qayta ishlash korxonalari bilan kelishilgan holda har bir kilogramm hosil uchun 24 ming 700 so‘mdan to‘lanadi. Masalan, ikki quti grena parvarishlagan pillachi oyiga 2 million 800 ming so‘m oladi. Subsidiyalar ajratilgani evaziga uning daromadi 3,4 million so‘mni tashkil etmoqda. 2022-yilda yetishtiriladigan pilla uchun Davlat byudjetidan 120 milliard so‘m subsidiyalar ajratiladi. Pilla narxining 10 foizga oshishi natijasida tarmoq korxonalari ipakchilarga qo‘shimcha ravishda 54 milliard so‘m to‘lash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Yana bir muhim jihati shundaki, ipakchilarning qisqa muddatli mehnati tegishli tartibda rasmiylashtirilib, kelajakda pensiya hisoblash uchun zarur bo‘lgan ish stajining uzluksizligi ta’minlanadi.
Eksport geografiyasi kengaymoqda
Besh yilda 2 million 190 ming quti don yetishtirish rejalashtirilgan: 2022-yilda 320 ming, 2023-yilda 380 ming, 2024-yilda 460 ming, 2025-yilda 500 ming, 530 ming quti don yetishtirish rejalashtirilgan. Ipak qurti genofondini kengaytirish maqsadida Ipakchilik ilmiy tadqiqot institutiga iqlim sharoiti turli mamlakatlardan 120 dan ortiq turdagi grena zotlari keltirildi. Institut olimlari ular bilan naslchilik ishlarini olib bormoqda, natijada ipak qurtining o‘ndan ortiq yangi va duragay zotlari paydo bo‘ldi.
Shuningdek, institutda 16 davlatdan olib kelingan tutning 240 navi, shakli va tizimi mavjud. Ular bilan ishlashda institut olimlari tutning yuzdan ortiq yangi va kesishgan turlarini kashf etdilar.
2021-yilda “Jarariq-13”, “Jarariq-14”, “Mustaqillik-2018”, “Marhamat-2017” kabi yuqori mahsuldor va kasalliklarga chidamli tut navlari yaratildi. Ular ishlab chiqarishga kiritilgan. Xorijiy davlatlar bilan tuzilgan memorandumlar asosida tut genofondini oshirish maqsadida 2022-2026 yillarda mahalliylashtiriladigan yangi navlarni xorijdan olib kirish rejalashtirilgan.
2026-yilga borib ipak mahsulotlari eksportini 191 million dollardan ziyodga oshirish rejalashtirilgan. 2021-yilga nisbatan 104 million dollardan ortiq ipak mahsulotlarini xorijga eksport qilish mumkin bo‘ladi.
O‘tgan yili eksport hajmi 87 million dollardan oshib, belgilangan ko‘rsatkich 101 foizga bajarildi. Yana bir jihatga e’tibor qaratmoqchiman: agar 2020-yilga qadar mamlakatimiz ipak mahsulotlari 15 ta xorijiy davlatga eksport qilingan bo‘lsa, bugungi kunda ipakimiz 24 davlatga jo‘natilmoqda.
Laboratoriyada sinovdan o'tgan sifat
2026-yilga borib ipak xom ashyosi ishlab chiqarishni 3300 tonnaga, ipak paxmoq ishlab chiqarishni 1100 tonnaga, ipak ipni 2300 tonnaga, ipak matolarni 24 million chiziqli metrga, ipak gilam mahsulotlari ishlab chiqarishni koʻpaytirish koʻzda tutilmoqda. 2450 donagacha va tayyor ipak mahsulotlari – 12,5 million donagacha.
Mahsulot sifatini oshirish maqsadida “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi tomonidan sinov laboratoriyasi tashkil etildi. Joriy yil davomida barcha ipakchilik klasterlarida ana shunday sinov laboratoriyalarini ishga tushirish ta’minlanadi.
Shu o‘rinda alohida ta’kidlash joizki, joriy yilda Andijon viloyatida 54,6 ming quti grena sotib olish rejalashtirilgan edi. Ayni paytda “Asaka ipak qurti” va “Andijon Guang Tong” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari tomonidan 60 ming quti grena tayyorlandi. Shunday qilib, bu hududda grena yig'ish allaqachon to'liq mahalliylashtirilgan.
Shuningdek, 2023-yilda urug‘chilik korxonalari tomonidan grena hosilini yig‘ishda mahalliy mahsulotlar ulushini oshirish maqsadida mahalliylashtirish darajasini 72,2 foizga, 2024-yilda esa 81,5 foizga yetkazish ko‘zda tutilgan.
O'zaro aloqa o'rnatildi
O‘zbekistonda ipak mahsulotlari ishlab chiqarish tizimli asosda tashkil etilib, shu munosabat bilan qo‘shni davlatlardan tajribamizni o‘z mamlakatlarida joriy etish bo‘yicha takliflar tushmoqda.
Xorazm viloyatida faoliyat yurituvchi “Xorazm Pilla Holding” mas’uliyati cheklangan jamiyati va Ozarbayjonning Sheke viloyatida joylashgan “Ozar ipagi” korxonasi hamkorligida O‘zbekiston-Ozarbayjon qo‘shma korxonasi ishga tushirilmoqda. Tojikistonlik mutaxassislar O‘zbekistonning ipak qurti yetishtirish tajribasini o‘rganish bo‘yicha taklif bilan chiqdi. Shu bois “Surxon ipagi” mas’uliyati cheklangan jamiyati vakillari Tojikistondagi besh ming quti grenani parvarish qilishdi.
Ayni paytda 74 pillachilik klasterida 7,5 ming tonna quruq pilla qayta ishlanmoqda. 2021-yilda 2378 tonna ipak xom ashyosi ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilga nisbatan yetti foizga ko‘pdir.
Pillani qayta ishlash korxonalari ham ipak mahsulotlari turlarini ishlab chiqarish hajmini oshirmoqda. Jumladan, 2021-yilda ipak paxta ishlab chiqarish 793 tonnani, tayyor ipak mahsulotlari 935,7 mingtani tashkil etdi.
Qo'lda ishlash va maxsus talab uchun
Qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish tarmog‘ini yaratish maqsadida Germaniyaning “Afgan Bazar Carpets Gmbg” kompaniyasi bilan hamkorlikda ipak, jun va vatka aralashmalaridan qo‘lda gilam ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
U bilan Andijon viloyatida qo‘shma korxona ochildi. Uning loyihaviy quvvati bir million dollarni tashkil etadi. Bu yerda 40 gilam to‘qish uskunasi o‘rnatilib, yuz nafardan ortiq xotin-qiz ish bilan ta’minlandi.
Qashqadaryo viloyatidagi xuddi shunday loyiha quvvatiga ega “Afghan Bazar Silk Carpets Shahrisabz” qo‘shma korxonasida 50 ta mashina, 80 nafar xotin-qiz ish bilan ta’minlandi.
Surxondaryo viloyatida ham loyiha quvvati besh million dollar bo‘lgan, 50 ta gilam to‘qish dastgohiga ega “Afghan Bazar Silk Carpets Asia” qo‘shma korxonasi faoliyat ko‘rsatib, 220 nafar xotin-qizni ish bilan ta’minladi.
2021-yilgi Davlat dasturiga kiritilgan loyihalarga ko‘ra, sohaga 19,7 million dollar sarmoya kiritilishi belgilangan. Shundan 6,4 million dollari korxonalarning o‘z mablag‘lari, 7,9 million dollari tijorat banklari kreditlari, 5,4 million dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalar hisobidan o‘zlashtirildi. 2020 yilga nisbatan bu mablagʻlar 15,6 million dollarga yoki 126 foizga oshgan. Shuningdek, 2021-yilda uyushma tizimidagi korxonalar tomonidan yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish va mavjudlarini modernizatsiya qilish hisobiga 117,4 million AQSh dollari miqdorida investisiya mablag‘lari o‘zlashtirildi.
Yana tut plantatsiyalari
Umummilliy ko‘kalamzorlashtirish harakati doirasida respublika bo‘ylab 70 million tup tut ko‘chatlari ekish rejalashtirilgan. Bugungi kunga kelib, bu ko'rsatkich allaqachon 122 millionga oshirilgan. Tut plantatsiyalarining maydoni 54 ming gektardan oshdi. Ular daraxtlarga g‘amxo‘rlik qilishdan tashqari, yo‘laklarga sabzavot ekib, daromad olishi mumkin bo‘lgan kasanachilarga taqsimlanadi.
Kuzdan boshlab, fermerlar faoliyat turidan qat’i nazar, dalalar chetiga uzum va tut ko‘chatlarini ekishadi. Bu borada uyushmamiz tizimidagi korxonalarda amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Taqqoslash uchun: 2017-yilda tut ko‘chatlari to‘liq Xitoydan olib kelingan bo‘lsa, hozirda mamlakatimizda ana shunday ko‘chatlar tayyorlashga ixtisoslashgan 22 fermer xo‘jaligi tashkil etilgan. Ko‘chatlar allaqachon eksport qilinmoqda. Bu borada Andijonda yaxshi tajriba to'plangan. Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan birgalikda “In vitro” usulida laboratoriya tashkil etish ishlari yakunlanmoqda. Ilmiy tashabbus tufayli yil davomida tut ko‘chatlarini yetishtirish imkoniyati paydo bo‘ldi.
Tut plantatsiyalari maydoni doimiy ravishda o'sib bormoqda. Masalan, Jizzax viloyatining Yangiobod tumanidagi “Zomin asl ipak to‘lasi” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 1,5 ming gektar lalmi yer o‘zlashtirildi. Tomchilatib sug‘orish tizimini joriy etish uchun ularga 37 ta artezian qudug‘i qazilib, 37 ta transformator o‘rnatilib, foydalanishga topshirildi. Tomorqalarga daraxt ko‘chatlari o‘tqazilib, 247 gektar maydonda yangi tut plantatsiyalari barpo etildi.
Agar 2021-yilda sohada 862,5 ming fuqaro ish bilan ta’minlangan bo‘lsa, 2026-yilga borib pilla yetishtirish hajmini oshirish va investisiya loyihalarini amalga oshirish hisobiga bu ko‘rsatkichni 1 million 322 ming nafarga yetkazish ko‘zda tutilmoqda. Joriy yilda bu ko‘rsatkich 1 million 130 ming, 2023 yilda 1 million 175 ming, 2024 yilda 1 million 222 ming va 2025 yilda 1 million 271 mingni tashkil etadi. Pillachilikda ish o‘rinlarining ko‘payishi soha rivoji bilan chambarchas bog‘liq. Pillani chuqur qayta ishlash orqali ipga aylantirish uni xomashyo shaklida sotishdan ko‘ra ko‘proq daromad keltiradi. Undan tayyor mahsulotlar - gilam yoki kiyim-kechak ishlab chiqarish esa uni ko'paytiradi. Demak, sohada band bo‘lgan ishchilarning daromadlari ham ortadi.

Узбекский шелк завоевывает популярность
Нынешний период ускоренных реформ ставит перед нами все новые задачи. В этом смысле повышение уровня жизни населения, сокращение бедности, создание постоянных рабочих мест являются конечными целями. В сфере шелководства, например, также благодаря большому вниманию и новым подходам обеспечивается высокая эффективность. В течение последних четырех-пяти лет принят ряд касающихся данной отрасли указов и постановлений главы государства, и они последовательно претворяются в жизнь. В результате слава узбекского шелка распространяется на весь мир.
Однако конъюнктура мирового рынка очень быстро меняется, усиливаются запросы потребителей, на зарубежных рынках растет спрос на продукцию из Узбекистана. Следовательно, требуется последовательная реализация мер по развитию шелководства. И в этом большое значение имеет то, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 марта 2017 года образована ассоциация «Узбек­ипаксаноат». Документом были обозначены приоритетные задачи по дальнейшему углублению реформ, осуществляемых в шелковой отрасли: создание единой организационно-технологической цепочки, направленной на интенсивное развитие кормовой базы, совершенствование процессов выкормки и заготовки коконов тутового шелкопряда, внедрение эффективных методов производства и углубленной переработки продукции, налаживание выпуска готовых изделий из шелка, увеличение экспортного потенциала отрасли, привлечение инвестиций.
Четыре урожая в год
Стало возможным получать урожай по четыре раза в течение года. За счет этого только в прошлом году реализован 101 инвестиционный проект на 117,4 миллиона долларов. В 2021 году в сфере трудились более 862 тысяч человек. Определены конкретные меры, чтобы в текущем году этот показатель превысил 1 миллион 130 тысяч человек.
Заключены договоры со всеми надомниками. В третьем и четвертом сезоне планируется довести показатель выращивания коконов до 27 тысяч тонн и отправить на экс­порт продукцию на 96 миллионов долларов. В 2022 году в рамках 115 проектов будет освоено 132 миллиона долларов иностранных инвестиций. На Республиканской товарно-сырьевой бирже запущена специальная платформа по реализации продукции предприятий системы «Узбекипаксаноат».
На месте старых предприятий по выращиванию коконов созданы современные шелководческие кластеры, количество которых за короткое время достигло 74. В 2017 году таких предприятий было всего 19 и они работали на 30 процентов своей мощности. Теперь старые, некогда заброшенные здания переданы предпринимателям по нулевой стоимости. Как результат в обновленных помещениях налажена деятельность, созданы сотни рабочих мест. Шелководы получают хорошее вознаграждение за свой нелегкий труд. Заготовителям коконов по согласованию с перерабатывающими предприятиями платят по 24 700 сумов за килограмм урожая. К примеру, шелковод, ухаживавший за двумя коробками грены, в месяц получает 2,8 миллиона сумов. Благодаря выделению субсидии его доход составляет 3,4 миллиона сумов. В счет коконов, выращиваемых в 2022 году, на субсидии из Государственного бюджета будет выделено 120 миллиардов сумов. Предприятия отрасли в результате повышения цены коконов на 10 процентов смогут дополнительно выплатить шелководам 54 миллиарда сумов.
Еще один важный аспект заключается в том, что краткосрочный труд шелковода оформляется соответствующим образом, обеспечивается непрерывность стажа, необходимого для начисления пенсии в будущем.
Ширится география экспорта
За пять лет намечено вырастить 2 миллиона 190 тысяч коробок грены: в 2022 году — 320 тысяч, в 2023 году — 380 тысяч, в 2024 году — 460 тысяч, в 2025 году – 500 тысяч и в 2026 году — 530 тысяч. В Научно-исследовательский институт шелководства завезено более 120 видов пород грены из стран с разными климатическими условиями, они размножаются с целью расширения генофонда шелкопряда. Ученые института проводят с ними селекционную работу, в результате появилось более десяти новых и гибридных пород шелкопряда.
В институте организована также коллекция тутового дерева из 240 сортов, форм и си­стем, привезенных из 16 стран. При работе с ними учеными института изобретено более ста новых и скрещенных видов тутовника.
В 2021 году разработаны высокоурожайные и устойчивые к заболеваниям сорта тутового дерева, такие как «Джарарык-13», «Джарарык-14», «Мустакиллик-2018» и «Мархамат-2017». Они запущены в производство. С целью увеличения генофонда шелковицы на основе меморандумов, заключенных с зарубежными государствами, в 2022—2026 годах намечено завезти новые сорта, которые будут локализованы.
К 2026 году предусмотрено увеличить экспорт шелковой продукции на более чем 191 миллион долларов. Появится возможность экспортировать за рубеж шелковую продукцию на 104 с лишним миллиона долларов больше, чем в 2021 году.
В минувшем году объем экспорта превысил 87 миллионов долларов и составил 101 процент по отношению к намеченному. Хочу обратить внимание еще на один момент: если до 2020 года отечественная шелковая продукция экспортировалась в 15 зарубежных стран, то теперь наш шелк направляется в 24 государства.
Качество испытают в лаборатории
Предусматривается, что к 2026 году производство сырого шелка будет доведено до 3 тысяч 300 тонн, шелкового пуха — до 1 тысячи 100 тонн, шелковой пряжи — до 2 тысяч 300 тонн, шелковых тканей — до 24 миллионов погонных метров, изготовление шелковых ковровых изделий — до 2 450 и готовых шелковых изделий — до 12,5 миллиона штук.
Для повышения качества изделий при ассоциации «Узбек­ипаксаноат» налажена дея­тельность испытательной лаборатории. В течение этого года будет обеспечен запуск таких испытательных лабораторий во всех шелководческих кластерах.
Здесь необходимо подчеркнуть, что в нынешнем году в Андижанской области было намечено заготовить 54,6 тысячи коробок грены. При этом обществами с ограниченной ответственностью «Asaka Silk Worm» и «Andijan Guang Tong» уже подготовлено 60 тысяч коробок грены. Так что в этой области заготовка грены уже локализована полностью.
Также при заготовке грены семеноводческими предприятиями на 2023 год для увеличения доли отечественной продукции намечено довести уровень локализации до 72,2 процента, а в 2024 году — до 81,5 процента.
Налажено взаимодействие
В Узбекистане выпуск шелковой продукции организован на системной основе, в связи с чем из соседних государств поступают предложения по внедрению у себя нашего опыта.
При сотрудничестве действующего в Хорезмской области ООО «Хоразм пилла холдинг» и предприятия «Озар ипаги», расположенного в районе Шеке Азербайджана, запускается деятельность совместного узбекско-азербайджанского предприятия. Специалисты из Таджикистана внесли предложение об изучении опыта Узбекистана по выращиванию шелкопряда. Поэтому представителями ООО «Сурхон ипаги» был осуществлен уход за пятью тысячами коробок грены в Таджикистане.
В настоящее время 74 шелководческих кластера осуществляют переработку 7,5 тысячи тонн сухого кокона. В 2021 году было произведено 2 378 тонн сырого шелка, что на семь процентов больше, чем годом ранее.
Предприятия по переработке коконов также увеличивают объемы производства по видам шелковой продукции. В частности, в 2021 году производство шелкового пуха составило 793 тонны, готовых шелковых изделий — 935,7 тысячи.
На ручную работу и спрос особый
Для создания цепочки производства продукции с добавленной стоимостью совместно с компанией из ФРГ «Afghan Bazar Carpets Gmbg» начата деятельность предприятий, специализирующихся на ручном изготовлении ковров из смесей шелка, шерсти и ваты.
Совместное с ней предприятие открылось в Андижанской области. Его проектная мощность — миллион долларов. Здесь установлено 40 станков по изготовлению ковров и обеспечена занятость более ста женщин.
На совместном предприятии с такой же проектной мощностью «Afghan Bazar Silk Carpets Shakhrisabz» в Кашкадарьин­ской области — 50 станков, получили работу 80 женщин.
Такое же совместное предприятие «Afghan Bazar Silk Carpets Asia» проектной мощностью пять миллионов долларов с 50 ковроткацкими станками начало действовать и в Сурхандарьинской области, обеспечив рабочими местами 220 женщин.
По проектам, включенным в Государственную программу 2021 года, определено, что в отрасль будет инвестировано 19,7 миллиона долларов. Из них 6,4 миллиона долларов освоены за счет собственных средств предприятий, 7,9 миллиона долларов — за счет кредитов коммерческих банков и 5,4 миллиона долларов — как прямые иностранные инвестиции. По сравнению с 2020 годом эти средства увеличились на 15,6 миллиона долларов, или 126 процентов. Также предприятиями в системе ассоциации в 2021 году освоены инвестиционные средства в объеме 117,4 миллиона долларов за счет запуска новых производственных мощностей и модернизации имеющихся.
Больше тутовых плантаций
В рамках общенационального движения по озеленению намечено по республике посадить 70 миллионов саженцев тутового дерева. К настоящему времени этот показатель уже доведен до 122 миллионов. Площадь тутовых плантаций превысила 54 тысячи гектаров. Они распределены между надомниками, которые, помимо ухода за деревьями, могут сажать в междурядьях овощи и получать доход.
Начиная с осени фермеры независимо от вида деятельности высадят по обочинам полей саженцы винограда и тутового дерева. В данном направлении предприятиями в системе нашей ассоциации уже начата практическая работа.
Для сравнения: если в 2017 году саженцы тутового дерева полностью завозились из Китая, то теперь в нашей стране создано 22 фермерских хозяйства, специализирующихся на подготовке таких саженцев. Саженцы уже отправляются и на экспорт. Хороший опыт в этом деле накопили в Андижане. Совместно с Министерством инновационного развития завершается работа по организации лаборатории по методу «In vitro». Благодаря научной инициативе появляется возможность выращивать саженцы тутового дерева круглый год.
Площадь тутовых плантаций постоянно растет. Например, в Янгиабадском районе Джизакской области ООО «Зомин асл ипак толаси» освоено 1,5 тысячи гектаров богарных земель. Для внедрения капельного орошения на них уже вырыто 37 артезианских колодцев, установлено и задействовано 37 трансформаторов. На участ­ках посажены деревья, и новые тутовые плантации раскинулись на 247 гектарах.
Если в 2021 году в сфере была обеспечена занятость 862,5 тысячи граждан, то к 2026 году за счет увеличения объемов заготовки коконов и реализации инвестиционных проектов намечено довести этот показатель до 1 миллиона 322 тысяч человек. В нынешнем году данный показатель составит 1 миллион 130 тысяч, в 2023 году — 1 миллион 175 тысяч, в 2024 году — 1 миллион 222 тысячи и в 2025 году — 1 миллион 271 тысячу. Увеличение количества рабочих мест в шелководстве тесно связано с развитием сферы. Превращение кокона в пряжу путем его глубокой переработки приносит больше дохода, чем его продажа в виде сырья. А изготовление из него готовой продукции — ковров или одежды — кратно его увеличит. Значит, повысятся и доходы тружеников, занятых в отрасли.
В целом все вышеперечисленное должно увеличить объемы производства и повысить качество узбекского шелка, спрос на который на мировом рынке повышается.