Oliy ta’lim sifatini oshirish masalalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-iyul kuni davlat oliy ta’lim muassasalariga qabul jarayonlari, oliy ta’lim tizimida sifatni oshirish va xalqaro o‘quv dasturlarini tatbiq etishga oid hisobot bilan tanishdi.
Shu kunlarda oliy ta’lim muassasalariga qabul imtihonlari bo‘lib o‘tmoqda. Bu yil unda 805 ming nafar abituriyent ishtirok etmoqda.
Mutasaddilar 2024/2025-o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga kadrlar tayyorlash davlat buyurtmasi rejasi bo‘yicha axborot berdi. Qayd etilganidek, bu yil bakalavriatda ham, magistraturada ham muhandislik, qurilish, tabiiy fanlar, matematika, axborot texnologiyalari yo‘nalishlariga kvotalar soni oshirilmoqda. To‘lov-kontrakt asosida qabul davlat va nodavlat muassasalarga bir xil shartlar asosida, oliygohning ilmiy salohiyati va moddiy-texnika bazasiga rioya etilgan holda amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari oliy ta’lim muassasalariga umumiy davlat buyurtmasini tasdiqlash, bunda mamlakatimiz rivoji va mehnat bozori talablariga e’tibor qaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yurtimizda muhandis kadrlarga talab yuqori. 20-iyun kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida bu sohadagi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini takomillashtirish vazifasi qo‘yilgan edi.
Masalan, hozir Surxondaryoda Termiz muhandislik-texnologiya instituti hamda Termiz agrotexnologiyalar va innovatsion rivojlanish instituti bor. Ularni yiriklashtirish orqali Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalar universitetini tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Bu samarali boshqaruv tizimini joriy etish, takrorlanuvchi fakultet va kafedralarni qisqartirish, ayrim shtat birliklarini maqbullashtirish imkonini beradi.
Yangi universitetda Ilg‘or muhandislik maktabi tashkil etiladi. Unga bilimi yuqori talabalar tanlov asosida olinib, amaliyotga yo‘naltirilgan maxsus ta’lim dasturlari asosida o‘qitiladi. Bu maktabning yo‘nalishlariga mos sanoat hamkorlari belgilanib, zamonaviy laboratoriyalar tashkil etiladi. Ularning takliflari asosida ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlari yo‘lga qo‘yiladi.
Universitetning boshqaruv va o‘qituvchilik lavozimlariga xorijiy tajribaga ega, ilmiy va amaliy malakasi yuqori mutaxassislarni jalb etish, ularning ish samarasini xalqaro standartlar asosida baholash vazifalari qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari tarmoq, korxona va oliy ta’lim muassasasi uzviyligini mustahkamlash, o‘z sohasida ilg‘or, raqobatdosh mutaxassislar tayyorlash zarurligini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidentining 2023-yil sentyabr oyida AQSHga tashrifi chog‘ida ta’lim sohasi bo‘yicha ham kelishuvlarga erishilgan edi. Shunga muvofiq, Toshkent shahrida Amerika texnologiyalar universiteti ochilishi kutilmoqda.
Uning faoliyati 2024/25-o‘quv yilidan boshlanadi. Universitetda muhandislik, arxitektura va dizayn, axborot texnologiyalari, sog‘liqni saqlash, iqtisodiyot va moliya, xalqaro munosabatlar sohalari uchun kadrlar tayyorlanadi. Bitiruvchilarga Arizona davlat universiteti yoki AQSHda tan olinadigan hamkor xorijiy universitetning diplomi beriladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 июля ознакомился с отчетом о процессе приема в государственные высшие образовательные учреждения, повышении качества системы высшего образования и внедрении международных учебных программ.
В эти дни проходят вступительные экзамены в высшие учебные заведения. В них принимают участие 805 тысяч абитуриентов.
Ответственные лица представили информацию о плане государственного заказа на подготовку кадров в высших образовательных учреждениях на 2024/2025 учебный год. Отмечалось, что в этом году увеличивается количество квот как в бакалавриате, так и в магистратуре по направлениям "инженерия", "строительство", "естественные науки", "математика", "информационные технологии". Прием на обучение на платно-контрактной основе в государственные и негосударственные учреждения осуществляется на одинаковых условиях, в рамках научного потенциала и материально-технической базы вузов.
Глава государства дал указания по утверждению общего государственного заказа высшим образовательным учреждениям, уделив при этом особое внимание требованиям развития страны и потребностям рынка труда.
В нашей стране высок спрос на инженерные кадры. На состоявшемся 20 июня видеоселекторном совещании была поставлена задача по совершенствованию деятельности высших образовательных учреждений в этой сфере.
В настоящее время в Сурхандарье действуют Термезский инженерно-технологический институт и Термезский институт агротехнологий и инновационного развития. За счет их укрупнения планируется создание Термезского государственного университета инженерии и агротехнологий.
Это позволит внедрить эффективную систему управления, сократить количество дублирующих факультетов и кафедр, оптимизировать отдельные штатные единицы.
В новом университете будет создана передовая инженерная школа. Студенты с высокими знаниями будут отбираться на конкурсной основе и обучаться по специальным образовательным программам, ориентированным на практику. Будут определены соответствующие направлениям школы промышленные партнеры, созданы современные лаборатории. На основе их предложений будут организованы научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы.
На презентации даны поручения по привлечению на руководящие и преподавательские должности университета специалистов с зарубежным опытом, высокой научной и практической квалификацией, оценке эффективности их работы на основе международных стандартов.
Глава государства подчеркнул необходимость укрепления интеграции отрасли, предприятия и высшего образовательного учреждения, подготовки передовых, конкурентоспособных специалистов.
В ходе визита Президента Узбекистана в США в сентябре 2023 года были достигнуты договоренности и в сфере образования. Так, в Ташкенте ожидается открытие Американского технологического университета.
Университет будет готовить кадры в области инженерии, архитектуры и дизайна, информационных технологий, здравоохранения, экономики и финансов, международных отношений. Студентам будет предоставлена возможность провести один год обучения бакалавриата и магистратуры в дистанционной форме. Выпускникам будет выдаваться диплом Аризонского государственного университета или диплом зарубежного университета-партнера, признаваемый в США.