Quvasoyda 450 gektar intensiv bog‘ yaratildi
Bu adirlik ilgari foydalanilmaydigan yaydoq joylar edi. Davlatimiz rahbarining 2020-yil iyunda Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida tadbirkorning bu yerda bog‘ yaratish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Hozir bu agroloyiha bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Dastlabki ikki yilda 450 gektar yerda intensiv bog‘ yaratilib, tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yildi. Eksportbop gilos va shaftoli ko‘chatlari hosilga kirib qoldi.
Bugungi tashrifda Prezident «Uz-Segang» qo‘shma korxonasining ushbu bog‘ini ko‘zdan kechirdi. Tadbirkorning muammo va takliflarini so‘radi.
Korxonaga Quva tumanidan qariyb 2 ming gektar va Quvasoy shahridan 1 ming 600 gektar yer ajratilgan.
Kelgusi ikki yilda qayta o‘zlashtirilgan bu yerlarda yana 980 gektar intensiv bog‘ barpo etiladi. Shuningdek, ekoturizm va logistika markazlari ishga tushiriladi. Eng muhimi yana qo‘shimcha 200 ta doimiy, 3 mingta mavsumiy ish o‘rni paydo bo‘ladi.
O‘tgan yili korxona tomonidan fermer xo‘jaliklari va xonadonlardan 1 ming 700 tonna gilos, shaftoli va anor yig‘ib olinib, 5 million dollardan ziyod eksport qilindi. Bu yil eksport miqdorini 15 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Korxona faqat meva yetishtirish bilan cheklanmaydi. Italiya, Turkiya, Janubiy Koreya va Xitoydan ilg‘or texnologiyalar keltirilib, mahsulotlarni saqlash, qayta ishlash, qadoqlash yo‘lga qo‘yilgan.
Prezident bunday loyihalarni ko‘paytirish zarurligini ta’kidlab, buning uchun qanday taklif bo‘lsa, qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Shu yerda viloyatdagi agrosanoat mahsulotlari namoyish etildi. Sohadagi kelgusi rejalar taqdimot qilindi.
Viloyatda 48 ming 300 gektar bog‘ va tokzor mavjud bo‘lib, uning 3 ming 400 gektarini intensiv bog‘lar tashkil etadi. Keyingi to‘rt yilda 6 ming 400 gektar bog‘ va 2 ming 900 gektar tokzorlar barpo etilgan. Shuningdek, 1 ming 400 gektarda tomchilatib sug‘orish tizimi joriy qilingan.
Bu yil yana 3 ming 400 gektar intensiv bog‘ va tokzorlar barpo qilinib, 2 ming 400 ta ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan.

Предложение предпринимателя о создании садов на неосвоенных землях было поддержано в ходе поездки главы государства в Ферганскую область в июне 2020 года.
Сейчас этот агропроект реализуется в несколько этапов. За первые два года на 450 гектарах были созданы интенсивные сады и налажено капельное орошение. Черешни и персик экспортоориентированных сортов скоро начнут давать плоды.
В ходе сегодняшнего приезда Президент ознакомился с садом совместного предприятия "Uz-Segang". Поинтересовался проблемами и предложениями предпринимателя.
Предприятию выделено около 2 тысяч гектаров земли в Кувинском районе и 1,6 тысячи гектаров в городе Кувасае.
В ближайшие два года на этих вновь освоенных землях будет создано еще 980 гектаров интенсивных садов. Также будут запущены центры экотуризма и логистики. Самое главное, появится еще 200 постоянных и 3 тысячи сезонных рабочих мест.
В прошлом году предприятие собрало у фермерских хозяйств и домохозяйств 1,7 тысячи тонн черешни, персика и граната, экспортировало продукцию более чем на 5 миллионов долларов. В этом году поставлена цель довести объем экспорта до 15 миллионов долларов.
Предприятие не ограничивается выращиванием и экспортом фруктов. Внедрены передовые технологии из Италии, Турции, Южной Кореи и Китая, налажены хранение, переработка и упаковка продукции.
Президент подчеркнул необходимость увеличения количества таких проектов и выразил готовность поддержать любые предложения.
Здесь же состоялась презентация агропромышленной продукции области. Представлены дальнейшие планы в сфере.
В области имеется 48 тысяч 300 гектаров садов и виноградников, из которых 3 тысячи 400 гектаров составляют интенсивные сады. За последние четыре года создано 6,4 тысячи гектаров садов и 2,9 тысячи гектаров виноградников. Также на 1400 гектарах внедрена система капельного орошения.
В этом году будет создано еще 3,4 тысячи гектаров интенсивных садов и виноградников, а также 2,4 тысячи рабочих мест.