Quva tumanida 12-iyul kuni Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘sib borayotgan aholi talabini ta’minlash uchun iqtisodiyotni izchil rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
– Farg‘ona katta viloyat. Hozirgi kunda aholi 4 milliondan oshdi. Bunday o‘sish bilan 2030 yilga borib 5 millionga yetadi. Bu aytishga oson. Lekin bu raqam ortida qancha mas’uliyat va javobgarlik bor. Har yili yangi bog‘cha va maktablar, uylar qurish, yuz minglab ish o‘rinlari yaratish zarur. Shuning uchun hozirgi tahlikali zamonda qanday qilib iqtisodiyotimizni barqaror qilamiz, degan savol hammamizni qiynashi kerak, – dedi Prezident.
So‘nggi yetti yilda viloyatda katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Yo‘l, suv, yer, uy-joy, ta’lim va tibbiyot infratuzilmasi yaxshilandi. Kiritilgan investitsiyalar hajmi 3 karra o‘sdi. Tovar aylanmasi 10 million dollardan oshgan 122 ta korxona paydo bo‘ldi.
Eksport ham oshayapti. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yili 722 million dollarni tashkil etdi. Farg‘onalik korxonalar 60 ta yangi bozorga kirib bordi.
Lekin 19 ta korxonada quvvatlar pasaygan. 3 ta loyihani ishga tushirish kechikkan. 6 ming 700 ta korxonada ish o‘rinlari kamaygan. O‘tgan yili eksport qilgan 135 ta korxona bu yil hali chetga mahsulot sotmagan.
Viloyat sanoat o‘sishi bo‘yicha respublikada eng oxirgi o‘rinda. Shuncha sharoit bo‘la turib, Farg‘onada o‘tgan yili bor-yo‘g‘i 220 million dollarlik meva-sabzavot eksport bo‘lgan. Atigi 30 foiz ip kalava qayta ishlanmoqda.
Ro‘yxatga olingan 545 ta tadbirkor hisobraqam ochmagan, mingdan oshig‘i bank orqali aylanma qilmagan. Shu bois ishchilar to‘layotgan daromad solig‘ining yarmini tuman budjetida qoldirish masalasi qo‘yildi. Bu orqali tumanda manfaat ko‘payishi, tadbirkorlarni “soyadan” chiqarishi aytildi.
Mamlakatimizda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha ko‘p ishlar qilindi. Ishsiz va muhtojlarga bank-moliya orqali ko‘maklashish yo‘lga qo‘yildi. Endi yangicha yondashuvga ehtiyoj sezilayapti.
Davlatimiz rahbari buni Bog‘dod tumani misolida tahlil qilib, tizim takomillashtirilishini aytdi.
– Kambag‘al deb qancha nafaqa to‘laganimiz bilan, ish topib bermasak, yana ijtimoiy yordamga qayta-qayta kelaveradi, boqimandalik kuchayib boraveradi. Shu bois endi kambag‘allikni qisqartirish va ijtimoiy himoya bir tizimda bo‘ladi. Buni respublikada Ijtimoiy himoya agentligi boshqaradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidentining 10-iyuldagi qaroriga ko‘ra, “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasining hududi Quvasoy shahrining Pakana, Kokilon va So‘fon mahallalaridagi 210 gektarga kengaytirildi. U yerda 2026-yil oxirigacha kamida 1 milliard AQSH dollari miqdoridagi investitsiyalar o‘zlashtirilishi, 11 mingdan ortiq ish o‘rni yaratilishi, yiliga 965 million dollarlik mahsulot ishlab chiqarilishi belgilangan. Mutasaddilarning bu boradagi vazifalari yana bir ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, Xitoy tajribasi asosida 19 ta tuman-shaharning har biri sanoatning aniq yo‘nalishiga ixtisoslashtirilib, sanoat zonalari tashkil qilinadi.
Yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish va ish o‘rinlarini ko‘paytirish sharti bilan qo‘shimcha 1 ming 210 gektar yer ajratiladi. Buning uchun viloyat hokimligi huzurida direksiya tashkil qilinib, ushbu yerlar uning ixtiyoriga beriladi. Mahalliy tadbirkorlar sanoat zonalaridagi binolarni ijaraga yoki muddatli sotib olishi mumkin bo‘ladi.
Sanoatni tuman va mahallaga tushirish uchun infratuzilma xarajatlariga 50 million dollar ssuda ajratiladi. 161 ta yirik mahallada ham 4-5 qavatli sanoat markazlari tashkil qilinadi.
Davlatimiz rahbari Farg‘onada sanoatga katta turtki beradigan loyihalarni ko‘paytirish zarurligini ta’kidladi.
Xususan, energetika, neft-gaz va kimyo sohalarida 2 milliard dollarlik loyiha qilinadi. 700 million dollarlik investitsiya hisobidan 230 turdagi yangi qurilish materiallari ishlab chiqarish tashkil etiladi.
Elektr texnikasi sanoatida 420 million dollarlik, avtomobilsozlikda 500 million dollarlik loyihalar amalga oshiriladi. Jumladan, Quvasoyda elektromobilni zaryadlash stansiyasi hamda qishloq xo‘jaligi texnikalari ishlab chiqarish rejalashtirilgan. To‘qimachilik tarmog‘ida 300 million dollarlik loyiha orqali ip-kalavani qayta ishlashni 60 foizga olib chiqish mo‘ljallangan.
Qishloq xo‘jaligi sohasi tahlil qilinar ekan, so‘nggi uch yilda 110 ming aholiga dehqonchilik qilish uchun 25 ming gektardan ziyod yer ajratilgani qayd etildi. Bu yerlarda uch martagacha hosil olish muhimligi aytildi.
Farg‘ona tumanida 200 gektarda sanoat usulida Italiya va Polshaning serhosil malina navlarini ekiladi. Qo‘shtepa va Yozyovonda yuqori hosildor bodom, shaftoli, gilos va olxo‘ri bog‘lari barpo etiladi. Yirik bog‘bonlarning yerida muzlatkichli omborlar tashkil qilinadi.
Bog‘bon-tadbirkorlar uchun qator yangiliklar e’lon qilindi. Meva-sabzavotni saqlash, saralash va qayta ishlash loyihalariga xorijiy valyutada olingan kreditlarning 6 foizgacha qismi qoplab beriladi. Quvasoy shahridagi 616 ta fermerning og‘irini yengil qilish uchun yer solig‘i yarmiga kamaytiriladi.
Farg‘onada turizm salohiyati ham katta. Sayyohlarga qulaylik yaratish uchun Shohimardon va Yordon qishloqlariga vertolyot parvozini yo‘lga qo‘yish, “Vodil” va “Oq-qiya” postlariga xalqaro maqom berish masalasi ko‘rib chiqildi. Mutasaddilarga ushbu qishloqlar va Vodil shaharchasining master-rejasini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Farg‘ona tumanini turistik rekreatsion zona qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda Quva tumanida qishloq xo‘jaligi, hunarmandchilik va xizmatlarni rivojlantirish, Qo‘qon va Marg‘ilon shaharlarida ko‘p qavatli uylar, sanoat korxonalari, madaniyat va turizm maskanlari barpo etish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Yosh avlod qalbi va ongiga ona yurtga muhabbat va sadoqat, bugungi tinch-osoyishta hayotimizni qadriga yetish va shukronalik tuyg‘ularini chuqur singdirish ishlarini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida Qo‘qon va Marg‘ilonda nuroniylar, imom-xatiblar, mahalla faollaridan iborat Oqsoqollar kengashi va ota-onalar guruhlarini tuzish taklifi ilgari surildi.
Yig‘ilganlar ushbu taklifni qo‘llab-quvvatlab, tarbiyasi og‘ir yoshlarni to‘g‘ri yo‘lga solish, adashgan, murakkab vaziyatga tushib qolgan yoshlarga o‘z o‘rinini topishida yordam berish, ularni ma’rifatga chorlash, ma’naviyatini yuksaltirish bo‘yicha tajriba yaratilsa, bu butun respublikaga namuna bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Umuman, viloyat hokimi va o‘rinbosarlari, shahar va tuman rahbarlari mas’uliyatini oshirib, yil yakuniga qadar asosiy kapitalga 2,1 milliard dollar qo‘shish, 400 ming odamni band qilish, 80 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha xalq oldida kafolat berdi. Viloyat kengashi deputatlari komissiya tuzib, buni nazoratga oladi.
Bank va hududiy filiallar boshliqlari ishlab chiqarish, xizmatlar, bandlik dasturlarini moliyalashtirish rejalari bo‘yicha hisobot berdi.

В Кувинском районе 12 июля состоялось совещание по приоритетным задачам социально-экономического развития Ферганской области.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость последовательного развития экономики для удовлетворения растущих потребностей населения.
- Фергана большая область. В настоящее время население превышает 4 миллиона человек. При таком росте к 2030 году достигнет 5 миллионов. Это легко сказать. Но сколько ответственности стоит за этой цифрой. Ежегодно необходимо строить новые детские сады и школы, дома, создавать сотни тысяч рабочих мест. Поэтому вопрос о том, как стабильно развивать нашу экономику в нынешнее тревожное время, должен беспокоить всех нас, - сказал Президент.
За последние семь лет в области произошли большие изменения. Улучшилась дорожная, водная, земельная, жилищная, образовательная и медицинская инфраструктура. Объем вложенных инвестиций вырос в 3 раза. Появилось 122 предприятия с оборотом более 10 миллионов долларов.
Растет и экспорт. В прошлом году этот показатель составил 722 миллиона долларов. Ферганские предприятия вышли на 60 новых рынков.
Однако мощности на 19 предприятиях снизились. Запуск 3 проектов запаздывает. На 6,7 тысячи предприятий сократились рабочие места. 135 предприятий, экспортировавших в прошлом году, в этом году еще не реализовали продукцию за рубеж.
Область занимает последнее место в республике по росту промышленности. При наличии достаточных условий в прошлом году Фергана экспортировала плодоовощную продукцию на 220 миллионов долларов. Перерабатывается лишь 30 процентов пряжи.
545 зарегистрированных предпринимателей не открыли счета, более тысячи не проводили свой оборот через банки. В связи с этим поручено рассмотреть вопрос оставления в районном бюджете половины подоходного налога с физических лиц. Отмечалось, что это повысит заинтересованность района и выведет предпринимателей из тени.
В нашей стране проделана большая работа по сокращению бедности. Налажены банковско-финансовые инструменты помощи безработным и нуждающимся. Теперь ощущается потребность в новом подходе.
Глава государства проанализировал это на примере Багдадского района и отметил, что система будет усовершенствована.
- Сколько бы пособий мы ни выплачивали малообеспеченным, если мы не найдем им работу, они снова и снова будут приходить за социальной помощью. Поэтому сокращение бедности и социальная защита теперь будут в одной системе. Это будет осуществляться Агентством социальной защиты, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании обсуждены приоритетные задачи по развитию экономики области.
Согласно постановлению Президента Узбекистана от 10 июля территория свободной экономической зоны "Коканд" была расширена на 210 гектаров за счет махаллей Пакана, Кокилон и Суфон города Кувасая. До конца 2026 года здесь намечено освоить инвестиции в размере не менее 1 миллиарда долларов США, создать более 11 тысяч рабочих мест, производить продукцию на 965 миллионов долларов в год. Обозначены задачи ответственных лиц в этом направлении.
Также в каждом из 19 районов и городов на основе китайского опыта будут созданы промышленные зоны, специализирующиеся на конкретных направлениях промышленности.
В целях производства продукции с высокой добавленной стоимостью и увеличения количества рабочих мест государство готово выделить еще 1 210 гектаров земли. Для этого при областном хокимияте будет создана дирекция, в распоряжение которой будут переданы эти земли. Местные предприниматели смогут арендовать или приобретать помещения в промышленных зонах.
Для развития промышленности в районах и махаллях будет выделено 50 миллионов долларов на инфраструктурные расходы. В 161 крупной махалле также будут организованы 4-5-этажные промышленные центры.
Глава государства подчеркнул необходимость увеличения числа проектов, способных придать большой импульс промышленности Ферганы.
В частности, будут реализованы проекты на 2 миллиарда долларов в энергетической, нефтегазовой и химической отраслях. За счет инвестиций в размере 700 миллионов долларов будет налажено производство 230 видов новых строительных материалов.
В электротехнической промышленности будут реализованы проекты на 420 миллионов долларов, в автомобилестроении - на 500 миллионов долларов. В частности, в Кувасае планируется построить предприятие по выпуску зарядных станций для электромобилей, а также наладить производство сельскохозяйственной техники. В текстильной отрасли планируется довести переработку пряжи до 60 процентов за счет реализации проекта стоимостью 300 миллионов долларов.
Касаясь сферы сельского хозяйства, отмечалось, что за последние три года 110 тысячам жителей было выделено более 25 тысяч гектаров земли. Указано на важность получения на этих землях до трех урожаев в год.
В Ферганском районе на 200 гектарах будут промышленным способом выращиваться высокоурожайные сорта малины из Италии и Польши. В Куштепе и Язъяване будут созданы высокоурожайные миндальные, персиковые, черешневые и сливовые сады. На землях крупных садоводов будут организованы холодильные склады.
Объявлен ряд льгот для садоводов-предпринимателей. Им будут компенсироваться до 6 процентов кредитов, полученных в иностранной валюте на проекты по хранению, сортировке и переработке плодоовощной продукции. Чтобы облегчить деятельность 616 фермеров в городе Кувасае, земельный налог будет снижен наполовину.
В Фергане также имеется большой туристический потенциал. Рассмотрены вопросы организации полетов вертолетов в села Шахимардан и Ёрдон, присвоения международного статуса постам "Вуадиль" и "Оккия". Ответственным лицам поручено разработать мастер-план этих сел и поселка Вуадиль. Поручено превратить Ферганский район в туристическую рекреационную зону.
На совещании отдельно затронуты вопросы развития сельского хозяйства, ремесленничества и услуг в Кувинском районе, строительства многоэтажных домов, промышленных предприятий, объектов культуры и туризма в Коканде и Маргилане.
В целях поднятия на новый уровень работы по утверждению в сердцах и сознании молодого поколения любви и преданности Родине, ценности нынешней мирной и спокойной жизни, чувства благодарности предложено создать в Коканде и Маргилане Совет старейшин и родительские группы из числа представителей старшего поколения, имам-хатибов, активистов махаллей.
Собравшиеся поддержали это предложение и выразили уверенность: если будет создан опыт по наставлению молодежи с трудным воспитанием, оказанию помощи сошедшим с правильного пути, попавшим в сложную ситуацию молодым людям в поисках своего места, просвещению и повышению духовности, это станет примером для всей республики.
В целом хоким области и его заместители, руководители городов и районов заверили, что повысят свою ответственность и приложат все усилия для роста основного капитала на 2,1 миллиарда долларов, обеспечения занятости 400 тысяч человек, выведения из бедности 80 тысяч семей. Депутаты областного кенгаша создадут комиссию и возьмут на контроль достижение целевых показателей.
Начальники банков и их региональных филиалов рассказали о своих планах по финансированию программ производства, услуг и занятости.