"O'zbekiston - 2030" strategiyasida uglevodorod xomashyosi zaxiralarini ko'paytirish, sohani 60 ming kvadrat metrga modernizatsiya qilish va raqamlashtirishga, ularga xorijiy investorlarni jalb etishga qaratilgan geologiya-qidiruv ishlari belgilangan.
Mahalliy geologiya tarmog 'iga har yili trillion so' m ajratiladi. Maqsadli dasturlarni amalga oshirish natijasida o'tgan yili tog ' - kon sanoati qariyb 11 milliard dollarga yetdi.
Joriy yilning 29 aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bo'lib o'tgan geologiya va kon-metallurgiya sanoati sohasidagi vazifalarni muhokama qilish bo'yicha yig'ilishda qayd etilganidek, ushbu hajmning asosiy qismi qimmatbaho va rangli metallar yo'nalishiga to'g'ri keladi, garchi sanoat uchun muhim bo'lgan minerallar uchun ulkan foydalanilmagan salohiyat mavjud. Xususan, mamlakatimizda bunday foydali qazilmalarning 32 turi topilgan.
Dunyoda texnologiyaning jadal rivojlanishi kuzatilmoqda. Elektr, elektrotexnika sanoati va yashil energetikada noyob tuproq metallariga talab ortib bormoqda. Shu sababli, so'nggi yillarda jahon bozorida molibden, tellur, selen va grafit narxlari sezilarli darajada oshdi.
Davlatimiz rahbari katta istiqbollar ochilayotganini ta'kidladi. Muhim xom ashyoning mavjud konlarini o'zlashtirish va yangi konlarni qidirishni kengaytirish zarurligi ta'kidlandi. Mamlakatimizda bunday xom ashyoning olti turi qazib olinadi. Shu bilan birga, platina, Hindiston, vanadiy, shuningdek volfram, molibden, reniy, rux va marganets o'z ichiga olgan minerallardan yuqori qo'shimcha qiymatga ega mahsulotlarni olish imkoniyati mavjud. Masalan, respublikada ilgari mavjud bo'lmagan 300 million dollarlik kukunli metallurgiya va yiliga 100 million dollarlik asbob-uskunalar va butlovchi qismlar ishlab chiqarishni tashkil etish mumkin.
Zamonaviy iqtisodiyot va sanoatda yuqori texnologiyali mahsulotlar, qayta tiklanadigan energiya manbalari va boshqa ko'plab muhim sanoat tarmoqlarida ishlatiladigan muhim minerallar (yuqori iqtisodiy ahamiyatga ega bo'lgan elementlar va birikmalar va etkazib berishda uzilishlar xavfi) ham muhim rol o'ynaydi.
Yashil iqtisodiyotga o'tish uchun zarur bo'lgan muhim minerallar, - bular kobalt va nikel (qayta zaryadlanuvchi batareyalar, issiqqa chidamli qotishmalar), grafit (batareyalar, yonilg'i xujayralari), litiy (avtomobillar, kompyuterlar va smartfonlar uchun batareyalar), galliy va indiy (quyosh panellari), disprosium (doimiy magnitlar, shamol turbinalari, saqlash moslamalari, lazerlar), lantan (qayta zaryadlanuvchi batareyalar, asboblar (doimiy magnitlar, shamol turbinalari, tibbiy va sanoat lazerlari), prazeodim (doimiy magnitlar, batareyalar, aerokosmik qotishmalar), samarium (doimiy magnitlar, yadro komponentlari) reaktorlar, onkoterapiya).
Harbiy texnologiyalar ham muhim minerallarga bog'liq. Noyob tuproq elementlari raketalar, sun'iy yo'ldoshlar va boshqa mudofaa tizimlarida qo'llaniladi.
Agar biz ushbu resurslarni mamlakatlar nuqtai nazaridan ko'rib chiqsak, unda Xitoy noyob tuproq elementlari kabi ko'plab muhim minerallarning eng yirik ishlab chiqaruvchisi va iste'molchisidir. Avstraliya noyob tuproq, lityum va boshqa muhim minerallarning katta zaxiralari bilan mashhur. Kongo lityum-ion batareyalar uchun muhim bo'lgan kobalt uchun muhim resurslarga ega. Indoneziya, Filippin, Kanada va Rossiya, shuningdek, nikel, volfram va platina kabi muhim minerallarning yirik ishlab chiqaruvchilari qatoriga kiradi.
Ko'plab muhim minerallarni qazib olish bir qator mamlakatlarda to'planganligi sababli, etkazib berishda uzilishlar xavfi katta. Dunyo "yashil" iqtisodiyotga o'tishi bilan ushbu muhim minerallar va birikmalarga talab sezilarli darajada oshadi. Masalan, Turkiya dunyodagi bor ta'minotining 75 foizini ta'minlaydi. Xitoy noyob tuproq minerallari va 70 ga yaqin lityum mahsulotlarini etkazib berishning 80-90 foizini jamladi. Bu mamlakatlar va kompaniyalarni manbalarni diversifikatsiya qilishga va muqobil materiallarni izlashga undaydi.
Ushbu bozor ishtirokchilari yuqori texnologiyali mahsulotlarni ishlab chiqarishning xavfsizligi va zarur xom ashyoning tashqi ta'minotiga bog'liqligini baholaydilar. Shu asosda davlatlar muhim minerallar ro'yxatini tuzadilar va tegishli strategiyani ishlab chiqadilar.
Garchi muhim minerallar zamonaviy dunyoda ajralmas rol o'ynasa-da, texnologik taraqqiyot va barqaror energiya manbalariga o'tishni ta'minlasa-da, ularni qazib olish va ulardan foydalanish muhim qiyinchiliklar bilan birga keladi. Ularni bartaraf etish uchun xalqaro hamkorlik, ilmiy tadqiqotlarga sarmoya kiritish va barqaror qazib olish va qayta ishlash amaliyotini rivojlantirish zarur.
O'zbekiston ham muhim minerallar va noyob yer elementlarini o'rganish, qazib olish va qayta ishlash bo'yicha choralar ko'rmoqda.
2023 yilda Toshkent xalqaro sanoat ko'rgazmasi "Innoprom. Markaziy Osiyo " mamlakatimiz lityum qazib olishni boshlash niyatida ekanligi e'lon qilindi. O'zbekiston Respublikasi tog ' - kon sanoati va geologiya vazirligi rahbariyatining ta'kidlashicha, bizda yirik litiy koni bor, uni o'zlashtirish Teo tomonidan ishlab chiqilgan va biz ushbu metallni qazib olish va qayta ishlashni boshlashga tayyorgarlik ko'rmoqdamiz. Vazirlik past uglerodli texnologiyalar va yashil energetikaga o'tish doirasida sanoat tomonidan talab qilinadigan texnologik metallar tarmog'ini rivojlantirishni respublika uchun istiqbolli yo'nalish deb hisoblashi ta'kidlandi.
O'zbekistonning investitsiya takliflaridan biri Toshkent viloyati Ohangaron tumanidagi Nurlikon lityum konini ishlab chiqishdir. Rudalar va zaxiralardagi lityumning o'rtacha miqdori (123 ming tonnadan ortiq) bo'yicha Nurlikon AQSh va Xitoyda xuddi shunday turdagi konlardan kam emas.
Shu yil boshida geologiya fanlari universitetida Lithium day Uzbekistan 2024 konferensiyasi bo'lib o'tdi. Tadbir O'zbekiston Respublikasi tog ' - kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan Germaniya Deutsches Lithiuminsititut instituti va GP Papenburg AG kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Tadbirning asosiy maqsadlari dunyodagi muhim foydali qazilmalarni rivojlantirish tendensiyalarini, ularni qayta ishlash texnologiyalarini va qo'shilgan qiymat zanjirini yaratish bo'yicha xorijiy tajribani o'rganish, shuningdek, bunday loyihalarni amalga oshirishga qodir injiniring kompaniyalari bilan hamkorlikni yo'lga qo'yishdir.
Konferensiyada Germaniya, Buyuk Britaniya, Finlyandiya sohasi mutaxassislari, xorijiy konsalting kompaniyalari va boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Yaqinda Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok yolning O'zbekistonga davlat tashrifi chog'ida bir qator ikki tomonlama bitimlar imzolandi. Ulardan biri O'zbekiston tog ' - kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Koreya Respublikasi savdo, sanoat va energetika vazirligi o'rtasida tuzilgan bo'lib, muhim minerallarni qazib olish, qayta ishlash sohasidagi hamkorlikka tegishli.
Ushbu chora-tadbirlar O'zbekistonda "yashil" kelajakka yo'naltirilgan ilg'or texnologik kompaniyalar bilan qo'shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirishga qaratilgan.

В Стратегии «Узбекистан - 2030» намечены геологоразведочные работы, направленные на увеличение запасов углеводородного сырья, модернизацию и цифровизацию отрасли на 60 тысячах квадратных метров, привлечение к ним зарубежных инвесторов.
Отечественной геологической отрасли ежегодно выделяется триллион сумов. В результате реализации целевых программ в прошлом году объем производства в горнодобывающей промышленности достиг почти 11 млрд долларов.
Как отмечалось на совещании по обсуждению задач в сфере геологии и горно-металлургической промышленности, прошедшем под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 апреля нынешнего года, основная часть этого объема приходится на направление драгоценных и цветных металлов, хотя имеется огромный неиспользованный потенциал по критически важным для промышленности минералам. В частности, в нашей стране обнаружено 32 вида таких полезных ископаемых.
В мире наблюдается динамичное развитие технологий. Возрастает спрос на редкоземельные металлы в электромобильной, электротехнической промышленности, зеленой энергетике. Поэтому в последние годы на мировом рынке значительно выросли цены на молибден, теллур, селен и графит.
Глава государства указал на открывающиеся большие перспективы. Подчеркнута необходимость расширения освоения существующих и разведки новых месторождений критически важного сырья. В нашей стране добывают шесть видов такого сырья. Вместе с тем есть возможность получать продукцию с высокой добавленной стоимостью из платины, индия, ванадия, а также из минералов, содержащих вольфрам, молибден, рений, цинк и марганец. Например, можно организовать выпуск продукции, прежде не существовавшей в республике порошковой металлургии на 300 млн долларов и в сфере оборудования и комплектующих на 100 млн долларов в год.
Ключевую роль в современной экономике и промышленности также играют критические минералы (элементы и соединения, имеющие высокую экономическую значимость и риск перебоев в поставках), которые используются в производстве высокотехнологичных продуктов, возобновляемых источниках энергии, и многих других важных отраслях.
Критические минералы, необходимые для перехода к «зеленой» экономике, - это кобальт и никель (перезаряжаемые аккумуляторы, жаропрочные сплавы), графит (аккумуляторы, топливные элементы), литий (аккумуляторы для автомобилей, компьютеров и смартфонов), галлий и индий (солнечные панели), диспрозий (постоянные магниты, ветряные турбины, устройства хранения данных, лазеры), лантан (перезаряжаемые аккумуляторы, приборы ночного видения), неодим (постоянные магниты, ветряные турбины, медицинские и промышленные лазеры), празеодим (постоянные магниты, аккумуляторы, аэрокосмические сплавы), самарий (постоянные магниты, компоненты ядерного реакторы, онкотерапия).
Военные технологии также зависят от критических минералов. Редкоземельные элементы используются в ракетах, спутниках и других оборонных системах.
Если рассматривать данные ресурсы в разрезе стран, то Китай - крупнейший производитель и потребитель многих критических минералов, таких как редкоземельные элементы. Австралия известна значительными запасами редкоземельных элементов, лития и других критических минералов. Конго имеет существенные ресурсы по кобальту, который важен для литий-ионных аккумуляторов. Индонезия, Филиппины, Канада и Россия также входят в число крупных производителей критических минералов, таких как никель, вольфрам и платина.
Поскольку добыча многих критических минералов сосредоточена в ряде стран, существует значительный риск перебоев в поставках. По мере перехода мира к «зеленой» экономике спрос на эти важные минералы и соединения возрастает в разы. Например, Турция обеспечивает 75 процентов мировых поставок бора. Китай сосредоточил 80-90 процентов поставок редкоземельных минералов и около 70 - литиевой продукции. Это побуждает страны и компании диверсифицировать источники и искать альтернативные материалы.
Участники данного рынка оценивают обеспеченность и зависимость своего производства высокотехнологичной продукции от внешних поставок требуемого сырья. На основании чего государства составляют свой список критических полезных ископаемых и разрабатывают соответствующую стратегию.
Хотя критические минералы играют незаменимую роль в современном мире, обеспечивая технологический прогресс и переход к устойчивым источникам энергии, в то же время их добыча и использование сопровождаются значительными вызовами. Для их преодоления необходимы международное сотрудничество, инвестиции в научные исследования и развитие устойчивых практик добычи и переработки.
Узбекистан тоже предпринимает шаги по изучению, добыче и переработке критических минералов и редкоземельных элементов.
В 2023 году на полях Ташкентской Международной промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия» было заявлено, что наша страна намерена начать добычу лития. Как подчеркнуло руководство Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан, у нас имеется крупное месторождение лития, разработано ТЭО его освоения, и мы готовимся начать добычу и переработку этого металла. Подчеркивалось, что перспективным направлением для республики министерство считает развитие отрасли технологических металлов, востребованных промышленностью в рамках перехода к низкоуглеродным технологиям и зеленой энергетике.
Одним из инвестиционных предложений Узбекистана является разработка литиевого рудника Нурликон в Ахангаранском районе Ташкентской области. По среднему содержанию лития в рудах и запасам (более 123 тысяч тонн) Нурликон не уступает аналогичным месторождениям такого же типа в США и Китае.
В начале этого года в Университете геологических наук прошла конференция Lithium day Uzbekistan 2024. Мероприятие организовано Министерством горнодобывающей промышленности и геологии РУз в сотрудничестве с Немецким институтом Deutsches Lithiuminsititut и компании GP Papenburg AG. Основные цели мероприятия - изучение тенденций развития критически важных полезных ископаемых в мире, технологий их переработки и зарубежного опыта по созданию цепочки добавленной стоимости, а также налаживание сотрудничества с инжиниринговыми компаниями, способными реализовать подобные проекты.
В конференции приняли участие эксперты отрасли из Германии, Великобритании, Финляндии, представители зарубежных консалтинговых компаний и других организаций.
В ходе недавнего государственного визита Президента Республики Корея Юн Сок Ёля в Узбекистан подписан ряд двусторонних соглашений. Одно из них заключено между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана и Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея и касается сотрудничества в сфере добычи, переработки критических минералов.
Эти меры призваны ускорить реализацию в Узбекистане совместных проектов с передовыми технологическими компаниями, ориентированными на «зеленое» будущее.