"O'zbekiston - 2030" strategiyasida uglevodorod xomashyosi zaxiralarini ko'paytirish, sohani 60 ming kvadrat metrga modernizatsiya qilish va raqamlashtirishga, ularga xorijiy investorlarni jalb etishga qaratilgan geologiya-qidiruv ishlari belgilangan.
Mahalliy geologiya tarmog 'iga har yili trillion so' m ajratiladi. Maqsadli dasturlarni amalga oshirish natijasida o'tgan yili tog ' - kon sanoati qariyb 11 milliard dollarga yetdi.
Joriy yilning 29 aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bo'lib o'tgan geologiya va kon-metallurgiya sanoati sohasidagi vazifalarni muhokama qilish bo'yicha yig'ilishda qayd etilganidek, ushbu hajmning asosiy qismi qimmatbaho va rangli metallar yo'nalishiga to'g'ri keladi, garchi sanoat uchun muhim bo'lgan minerallar uchun ulkan foydalanilmagan salohiyat mavjud. Xususan, mamlakatimizda bunday foydali qazilmalarning 32 turi topilgan.
Dunyoda texnologiyaning jadal rivojlanishi kuzatilmoqda. Elektr, elektrotexnika sanoati va yashil energetikada noyob tuproq metallariga talab ortib bormoqda. Shu sababli, so'nggi yillarda jahon bozorida molibden, tellur, selen va grafit narxlari sezilarli darajada oshdi.
Davlatimiz rahbari katta istiqbollar ochilayotganini ta'kidladi. Muhim xom ashyoning mavjud konlarini o'zlashtirish va yangi konlarni qidirishni kengaytirish zarurligi ta'kidlandi. Mamlakatimizda bunday xom ashyoning olti turi qazib olinadi. Shu bilan birga, platina, Hindiston, vanadiy, shuningdek volfram, molibden, reniy, rux va marganets o'z ichiga olgan minerallardan yuqori qo'shimcha qiymatga ega mahsulotlarni olish imkoniyati mavjud. Masalan, respublikada ilgari mavjud bo'lmagan 300 million dollarlik kukunli metallurgiya va yiliga 100 million dollarlik asbob-uskunalar va butlovchi qismlar ishlab chiqarishni tashkil etish mumkin.
Zamonaviy iqtisodiyot va sanoatda yuqori texnologiyali mahsulotlar, qayta tiklanadigan energiya manbalari va boshqa ko'plab muhim sanoat tarmoqlarida ishlatiladigan muhim minerallar (yuqori iqtisodiy ahamiyatga ega bo'lgan elementlar va birikmalar va etkazib berishda uzilishlar xavfi) ham muhim rol o'ynaydi.
Yashil iqtisodiyotga o'tish uchun zarur bo'lgan muhim minerallar, - bular kobalt va nikel (qayta zaryadlanuvchi batareyalar, issiqqa chidamli qotishmalar), grafit (batareyalar, yonilg'i xujayralari), litiy (avtomobillar, kompyuterlar va smartfonlar uchun batareyalar), galliy va indiy (quyosh panellari), disprosium (doimiy magnitlar, shamol turbinalari, saqlash moslamalari, lazerlar), lantan (qayta zaryadlanuvchi batareyalar, asboblar (doimiy magnitlar, shamol turbinalari, tibbiy va sanoat lazerlari), prazeodim (doimiy magnitlar, batareyalar, aerokosmik qotishmalar), samarium (doimiy magnitlar, yadro komponentlari) reaktorlar, onkoterapiya).
Harbiy texnologiyalar ham muhim minerallarga bog'liq. Noyob tuproq elementlari raketalar, sun'iy yo'ldoshlar va boshqa mudofaa tizimlarida qo'llaniladi.
Agar biz ushbu resurslarni mamlakatlar nuqtai nazaridan ko'rib chiqsak, unda Xitoy noyob tuproq elementlari kabi ko'plab muhim minerallarning eng yirik ishlab chiqaruvchisi va iste'molchisidir. Avstraliya noyob tuproq, lityum va boshqa muhim minerallarning katta zaxiralari bilan mashhur. Kongo lityum-ion batareyalar uchun muhim bo'lgan kobalt uchun muhim resurslarga ega. Indoneziya, Filippin, Kanada va Rossiya, shuningdek, nikel, volfram va platina kabi muhim minerallarning yirik ishlab chiqaruvchilari qatoriga kiradi.
Ko'plab muhim minerallarni qazib olish bir qator mamlakatlarda to'planganligi sababli, etkazib berishda uzilishlar xavfi katta. Dunyo "yashil" iqtisodiyotga o'tishi bilan ushbu muhim minerallar va birikmalarga talab sezilarli darajada oshadi. Masalan, Turkiya dunyodagi bor ta'minotining 75 foizini ta'minlaydi. Xitoy noyob tuproq minerallari va 70 ga yaqin lityum mahsulotlarini etkazib berishning 80-90 foizini jamladi. Bu mamlakatlar va kompaniyalarni manbalarni diversifikatsiya qilishga va muqobil materiallarni izlashga undaydi.
Ushbu bozor ishtirokchilari yuqori texnologiyali mahsulotlarni ishlab chiqarishning xavfsizligi va zarur xom ashyoning tashqi ta'minotiga bog'liqligini baholaydilar. Shu asosda davlatlar muhim minerallar ro'yxatini tuzadilar va tegishli strategiyani ishlab chiqadilar.
Garchi muhim minerallar zamonaviy dunyoda ajralmas rol o'ynasa-da, texnologik taraqqiyot va barqaror energiya manbalariga o'tishni ta'minlasa-da, ularni qazib olish va ulardan foydalanish muhim qiyinchiliklar bilan birga keladi. Ularni bartaraf etish uchun xalqaro hamkorlik, ilmiy tadqiqotlarga sarmoya kiritish va barqaror qazib olish va qayta ishlash amaliyotini rivojlantirish zarur.
O'zbekiston ham muhim minerallar va noyob yer elementlarini o'rganish, qazib olish va qayta ishlash bo'yicha choralar ko'rmoqda.
2023 yilda Toshkent xalqaro sanoat ko'rgazmasi "Innoprom. Markaziy Osiyo " mamlakatimiz lityum qazib olishni boshlash niyatida ekanligi e'lon qilindi. O'zbekiston Respublikasi tog ' - kon sanoati va geologiya vazirligi rahbariyatining ta'kidlashicha, bizda yirik litiy koni bor, uni o'zlashtirish Teo tomonidan ishlab chiqilgan va biz ushbu metallni qazib olish va qayta ishlashni boshlashga tayyorgarlik ko'rmoqdamiz. Vazirlik past uglerodli texnologiyalar va yashil energetikaga o'tish doirasida sanoat tomonidan talab qilinadigan texnologik metallar tarmog'ini rivojlantirishni respublika uchun istiqbolli yo'nalish deb hisoblashi ta'kidlandi.
O'zbekistonning investitsiya takliflaridan biri Toshkent viloyati Ohangaron tumanidagi Nurlikon lityum konini ishlab chiqishdir. Rudalar va zaxiralardagi lityumning o'rtacha miqdori (123 ming tonnadan ortiq) bo'yicha Nurlikon AQSh va Xitoyda xuddi shunday turdagi konlardan kam emas.
Shu yil boshida geologiya fanlari universitetida Lithium day Uzbekistan 2024 konferensiyasi bo'lib o'tdi. Tadbir O'zbekiston Respublikasi tog ' - kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan Germaniya Deutsches Lithiuminsititut instituti va GP Papenburg AG kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Tadbirning asosiy maqsadlari dunyodagi muhim foydali qazilmalarni rivojlantirish tendensiyalarini, ularni qayta ishlash texnologiyalarini va qo'shilgan qiymat zanjirini yaratish bo'yicha xorijiy tajribani o'rganish, shuningdek, bunday loyihalarni amalga oshirishga qodir injiniring kompaniyalari bilan hamkorlikni yo'lga qo'yishdir.
Konferensiyada Germaniya, Buyuk Britaniya, Finlyandiya sohasi mutaxassislari, xorijiy konsalting kompaniyalari va boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Yaqinda Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok yolning O'zbekistonga davlat tashrifi chog'ida bir qator ikki tomonlama bitimlar imzolandi. Ulardan biri O'zbekiston tog ' - kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Koreya Respublikasi savdo, sanoat va energetika vazirligi o'rtasida tuzilgan bo'lib, muhim minerallarni qazib olish, qayta ishlash sohasidagi hamkorlikka tegishli.
Ushbu chora-tadbirlar O'zbekistonda "yashil" kelajakka yo'naltirilgan ilg'or texnologik kompaniyalar bilan qo'shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirishga qaratilgan.

The Strategy "Uzbekistan - 2030" outlines exploration activities aimed at increasing hydrocarbon reserves, modernizing and digitalizing the industry on 60 thousand square meters, and attracting foreign investors to them.
A trillion soums are allocated annually to the domestic geological industry. As a result of the implementation of targeted programs, last year the volume of production in the mining industry reached almost $ 11 billion.
As noted at the meeting to discuss tasks in the field of geology and the mining and metallurgical industry, held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev on April 29 this year, the bulk of this volume falls on the direction of precious and non-ferrous metals, although there is a huge untapped potential for minerals critically important for the industry. In particular, 32 types of such minerals have been discovered in our country.
There is a dynamic development of technology in the world. There is an increasing demand for rare earth metals in the electric vehicle, electrical engineering, and green energy industries. Therefore, in recent years, prices for molybdenum, tellurium, selenium and graphite have increased significantly on the world market.
The Head of State pointed out the great prospects opening up. The need to expand the development of existing and exploration of new deposits of critically important raw materials was emphasized. Six types of such raw materials are mined in our country. At the same time, it is possible to obtain products with high added value from platinum, indium, vanadium, as well as from minerals containing tungsten, molybdenum, rhenium, zinc and manganese. For example, it is possible to organize the production of products that previously did not exist in the republic of powder metallurgy for $ 300 million and in the field of equipment and components for $ 100 million per year.
Critical minerals (elements and compounds of high economic importance and the risk of supply disruptions), which are used in the production of high-tech products, renewable energy sources, and many other important industries, also play a key role in the modern economy and industry.
Critical minerals needed for the transition to a green economy, - these are cobalt and nickel (rechargeable batteries, heat-resistant alloys), graphite (batteries, fuel cells), lithium (batteries for cars, computers and smartphones), gallium and indium (solar panels), dysprosium (permanent magnets, wind turbines, data storage devices, lasers), lanthanum (rechargeable batteries, devices night vision), neodymium (permanent magnets, wind turbines, medical and industrial lasers), praseodymium (permanent magnets, batteries, aerospace alloys), samarium (permanent magnets, components of nuclear reactors, oncotherapy).
Military technology also depends on critical minerals. Rare earth elements are used in rockets, satellites and other defense systems.
If we consider these resources by country, then China is the largest producer and consumer of many critical minerals, such as rare earth elements. Australia is known for significant reserves of rare earth elements, lithium and other critical minerals. Congo has significant resources for cobalt, which is important for lithium-ion batteries. Indonesia, the Philippines, Canada and Russia are also among the major producers of critical minerals such as nickel, tungsten and platinum.
Since the extraction of many critical minerals is concentrated in a number of countries, there is a significant risk of supply disruptions. As the world transitions to a "green" economy, the demand for these important minerals and compounds increases significantly. For example, Turkey provides 75 percent of the world's boron supplies. China has concentrated 80-90 percent of the supply of rare earth minerals and about 70 percent of lithium products. This encourages countries and companies to diversify their sources and look for alternative materials.
Participants in this market assess the security and dependence of their production of high-tech products on external supplies of the required raw materials. Based on this, the States compile their list of critical minerals and develop an appropriate strategy.
Although critical minerals play an indispensable role in the modern world, ensuring technological progress and the transition to sustainable energy sources, at the same time their extraction and use are accompanied by significant challenges. To overcome them, international cooperation, investments in scientific research and the development of sustainable mining and processing practices are necessary.
Uzbekistan is also taking steps to explore, extract and process critical minerals and rare earth elements.
In 2023, on the sidelines of the Tashkent International Industrial Exhibition "Innoprom. Central Asia" it was stated that our country intends to start lithium mining. As the leadership of the Ministry of Mining and Geology of the Republic of Uzbekistan emphasized, we have a large lithium deposit, a feasibility study has been developed for its development, and we are preparing to start mining and processing this metal. It was emphasized that the Ministry considers the development of the industry of technological metals, which are in demand by industry as part of the transition to low-carbon technologies and green energy, to be a promising direction for the republic.
One of the investment proposals of Uzbekistan is the development of the Nurlikon lithium mine in the Akhangaran district of the Tashkent region. According to the average lithium content in ores and reserves (more than 123 thousand tons) Nurlicon is not inferior to similar deposits of the same type in the USA and China.
Earlier this year, the University of Geological Sciences hosted the Lithium day Uzbekistan 2024 conference. The event was organized by the Ministry of Mining and Geology of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the German Institute Deutsches Lithiuminsititut and GP Papenburg AG. The main objectives of the event are to study trends in the development of critically important minerals in the world, technologies for their processing and foreign experience in creating a value chain, as well as establishing cooperation with engineering companies capable of implementing such projects.
The conference was attended by industry experts from Germany, Great Britain, Finland, representatives of foreign consulting companies and other organizations.
A number of bilateral agreements were signed during the recent state visit of the President of the Republic of Korea Yun Seok-yong to Uzbekistan. One of them is concluded between the Ministry of Mining and Geology of Uzbekistan and the Ministry of Trade, Industry and Energy of the Republic of Korea and concerns cooperation in the field of extraction and processing of critical minerals.
These measures are designed to accelerate the implementation of joint projects in Uzbekistan with advanced technology companies focused on a "green" future.