Prezident Shavkat Mirziyoyevning Farg‘onaga tashrifi chog‘ida Lola Murotova nomidagi qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgan kasb-hunar maktabi ochildi.
Lola Murotova O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan qishloq xo‘jaligi xodimi, “El-yurt hurmati” va “Fidokorona xizmatlari uchun” ordenlari sohibasi bo‘lgan. Butun umrini shu sohaga bag‘ishlab, katta muvaffaqiyat va hurmat qozongan.
Bu boy tajribani yoshlarga yetkazish, qishloq xo‘jaligida o‘rta bo‘g‘in kadrlarini tayyorlash maqsadida ushbu ta’lim dargohi tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari bu yerda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Kasb-hunar maktabi 480 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, unda boshlang‘ich professional ta’lim bosqichida kadrlar tayyorlanadi. O‘ttizdan ortiq auditoriyalar, yettita laboratoriya, kompyuter xonalari, faollar zali va muzey barpo etilgan. Shuningdek, 150 o‘rinli turar joy, sport zali, mini-futbol maydonchasi, ustaxona, issiqxona va mashg‘ulotlar uchun avtodrom o‘quvchilar ixtiyorida bo‘ladi.
Muassasaga umumta’lim maktablarining 9-sinfini bitirganlar o‘qishga qabul qilinadi. O‘quv jarayoni boshlang‘ich professional ta’lim dasturlari asosida, amaliyot bilan bog‘liq holda olib boriladi.
Shavkat Mirziyoyev Lola Murotovaning ko‘p yillik mehnati, insoniy fazilatlarini yodga oldi.
- Lola opa o‘zbek ayolining nimalarga qodirligini ko‘rsatdi, shu bilan birga, juda kamtar va soddadil edi. Fidokorligi, mehnatsevarligi bilan yurtimiz rivoji va obodligiga katta hissa qo‘shgan edi. Bu jihatlar yoshlarga o‘rnak bo‘lishi, ular kasbni yaxshi o‘rganishi kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Maktabda “Germaniya tajribasi” asosida o‘quvchilarni qishloq xo‘jaligi sohasida tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish joriy etiladi. Ta’lim jarayonini sifatli tashkil etish, metodik yordam ko‘rsatish uchun maktab Farg‘ona davlat universitetiga biriktirildi. Shuningdek, muassasada “Fermerlar maktabi”ni ham tashkil etish ko‘zda tutilgan. Unda buyurtmachilar mablag‘lari hisobidan fermerlar malaka oshirish kurslari yo‘lga qo‘yiladi.

В ходе поездки Президента Шавката Мирзиёева в Фергану состоялось открытие профессиональной школы сельского хозяйства имени Лолы Муротовой.
Лола Муротова была Героем Узбекистана, заслуженным работником сельского хозяйства Республики Узбекистан, награждена орденами "Эл-юрт ҳурмати" и "Фидокорона хизматлари учун". Всю свою жизнь посвятила сельскому хозяйству, добилась больших успехов и уважения в обществе.
В целях доведения ее богатого опыта до молодежи, подготовки кадров среднего звена в сельском хозяйстве организовано данное образовательное учреждение.
Глава государства ознакомился с созданными здесь условиями.
Профессиональная школа рассчитана на 480 учащихся, в ней готовят кадры на начальном этапе профессионального образования. Обустроено более тридцати аудиторий, семь лабораторий, компьютерные классы, конференц-зал и музей. Также в распоряжении учащихся будут общежитие на 150 мест, спортивный зал, мини-футбольная площадка, мастерская, теплица и учебный автодром.
В учреждение принимаются выпускники 9-х классов общеобразовательных школ. Учебный процесс проводится на основе программ начального профессионального образования в увязке с практикой.
Шавкат Мирзиёев вспомнил многолетний труд и человеческие качества Лолы Муротовой.
- Лола-опа показала, на что способна узбекская женщина, и в то же время была очень скромной и простой. Своим самоотверженным трудом она внесла большой вклад в развитие и благоустройство нашей страны. Эти качества должны служить примером для молодежи, которая должна глубоко познавать профессию, - сказал глава государства.
В школе будет внедрено обучение предпринимательским навыкам в сфере сельского хозяйства на основе опыта Германии. Для качественной организации образовательного процесса и оказания методической помощи школа закреплена за Ферганским государственным университетом. Также предусмотрено создание в учреждении "Школы фермеров". За счет средств заказчиков будут организованы курсы повышения квалификации фермеров.