Farg‘ona viloyatining Marg‘ilon shahrida aholi zich yashaydi. Yaqin kelajakda bu nufus oshib boradi. Yosh oilalarga va kelgusi avlodlarga munosib sharoit yaratish maqsadida Prezidentimiz shaharda yangi massiv qurish g‘oyasini ilgari surdi. Tashrif chog‘ida bu borada marg‘ilonlik nuroniylar, jamoatchilik vakillari bilan maslahatlashildi.
- Mamlakatimizning ko‘p joylarida yangi massivlar, shaharchalar qurayapmiz. Marg‘ilonliklarning yashash sharoitlaridan, uy-joylarga ehtiyojidan xabarim bor. Shu talab va istaklarni, ko‘pchilik oilalarning orzularini inobatga olib, zamonaviy imoratlar qurishni o‘ylayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Loyihaga ko‘ra, 110 gektar maydonda bunyodkorlik ishlari olib boriladi. Xususan, 25 ming aholiga mo‘ljallangan 5 mingta xonadonli ko‘p qavatli uylar quriladi. Shuningdek, Burhonuddin Marg‘iloniy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Maqom teatri, yuridik institut, 4 ta mehmonxona, shoir va san’atkorlar hiyoboni, savdo va xizmat majmualari bo‘ladi. Istirohat bog‘i unga fayz va havo bag‘ishlaydi.
Jamoatchilik nomidan so‘z olgan nuroniylar bu xalq kutgan loyiha ekanini aytib, mamnunligini bildirdi. Ushbu ezgu ishga muvaffaqiyat tilab duo qilindi.
- Bugun borib ko‘rdik, Farg‘onada katta sanoat korxonalari ishlayapti. Yangi elektr stansiyalarini ishga tushirdik. Nima uchun? Xalqimizning sharoiti bo‘lishi uchun, korxonalar barqaror ishlashi uchun. Endi sizlar ham islohotlarga kamarbasta bo‘lib, mahallalar ishsizlik va kambag‘allikdan xoli bo‘lishiga ko‘mak berishingizni istardim, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga massivni xorij tajribasi asosida puxta loyihalashtirish, uylar va infratuzilmani uzoqni ko‘zlab barpo etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Сегодня Маргилан в Ферганской области является одним из самых густонаселенных городов, и в ближайшем будущем численность его населения будет расти.
В целях создания достойных условий для молодых семей и будущих поколений Президент выдвинул идею возведения нового массива в городе. На состоявшейся сегодня встрече с представителями старшего поколения и общественности Маргилана Президент поинтересовался их мнением касательно строительства массива.
- Во многих местах нашей страны мы строим новые массивы, городки. Я знаю об условиях жизни маргиланцев, их потребность в жилье. Учитывая эти требования и пожелания, мечту многих семей, мы думаем о строительстве современных домов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Согласно проекту, массив займет 110 гектаров. В частности, будут построены многоэтажные дома на 5 тысяч квартир, рассчитанные на 25 тысяч жителей. Предусматривается также размещение международного научно-исследовательского центра Бурхонуддина Маргилани, театра искусства маком, юридического института, 4 гостиниц, аллеи поэтов и артистов, торговых комплексов. Особое внимание будет уделено и зеленым зонам - здесь будет парк
Выступившие от имени общественности представители старшего поколения одобрили планы, отметив, что народ давно ждет такой проект, благословили благое дело и пожелали успехов.
- Сегодня мы увидели крупные промышленные предприятия Ферганы. Запустили новые электростанции. Для чего? Чтобы у нашего народа были условия, чтобы предприятия работали стабильно. Теперь я хотел бы, чтобы и вы присоединились к реформам и помогли махаллям превратиться в территорию, где нет места бедности и безработице, - сказал Президент.
Глава государства дал ответственным лицам указания по тщательному проектированию массива на основе зарубежного опыта, строительству домов и инфраструктуры с прицелом на перспективу.