Prezident mahalla hayoti bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati Bag‘dod tumanidagi Yuksalish mahallasida bo‘lib, aholi turmush sharoiti bilan tanishdi.
Hunarmandchilik, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan bu mahallada 3 ming 300 nafarga yaqin aholi yashaydi. 560 dan ortiq xonadonning barchasida tomorqa, o‘ndan ortiq issiqxona bor. Ulardan omilkorlik bilan foydalanib, ikki martalab hosil olinmoqda.
Yana ba’zi oilalar yog‘och o‘ymakorligi, temirchilik, kashtachilik bilan shug‘ullanadi. Bugungi kunda mahallada tadbirkorlik subyektlari soni yigirmatadan oshdi. Maktab, bog‘cha va poliklinika bor. Ularda hudud aholisining bir qismi doimiy ish bilan band.
O‘tgan yili 131 kishi ishga joylashtirilgan. Aholini tadbirkorlikka jalb qilish uchun 22 ta loyihaga 240 million so‘m kredit ajratilgan.
Davlatimiz rahbari mahalladagi “Gulnora Matqulobod bodomlari” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bag‘dodda bodom yaxshi o‘sadi. Korxona 11 ta mahalladagi 500 dan ortiq xonadonlarga bodom tarqatib, sotuvga tayyorlatadi. Bir kunda 3 tonnagacha mahsulot qayta ishlanadi. Hozirda po‘sti yumshatilgan mazali bodomlar poytaxtimiz va viloyatlarga yetkazib berilmoqda. Tadbirkor ayol endi uni eksport qilishni rejalashtirayotganini aytdi.
Prezidentimiz tadbirkor va kasanachi ayollar bilan samimiy suhbatlashdi. Tashabbuskorligi va mehnatsevarligi, islohotlarga kamarbasta bo‘lib, xotin-qizlarni ishli qilayotgani uchun ularga minnatdorlik bildirdi.
Mahalla budjetida 83 million so‘m bor. Ko‘chalar obod, xonadonlar saranjom-sarishta. Mahalla markazida huquq-tartibot idorasi, chiqindi yig‘ish punkti barpo etilgan.
Shu yil 25-iyun kuni davlatimiz rahbari huzurida o‘tgan yig‘ilishda mahallalarda servis kompaniyasi tashkil qilish choralari belgilangan edi. Shu asosida bu yerda ham “Yuksalish ” mahalla-servis kompaniyasi tashkil etildi.
Servis kompaniyasi Bag‘dod tumanidagi 5 ta mahallaga xizmat ko‘rsatadi. 24 soatlik ish yo‘lga qo‘yilgan. 22 nafar ishchi, o‘nga yaqin yuk tashish va maxsus transportlar, ta’mirlash anjomlari el xizmatida.
To‘lovlarni undirishda “Mening uyim” elektron dasturidan foydalaniladi. Uning idorasi hovlisida hunarmandlar uchun ham sharoit yaratilgan.
Bu tajribani kengaytirib, mahallalarni obod qilish, bandlik va ozodalikka alohida e’tibor qaratish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Юксалиш Багдадского района Ферганской области и ознакомился с условиями жизни населения.
В этой махалле, специализирующейся на ремесленничестве, производстве и оказании услуг, проживает около 3,3 тысячи человек. В более чем 560 домах имеются приусадебные участки, организованы десятки теплиц. Эффективно используя их, жители получают два урожая в год.
Некоторые семьи занимаются также резьбой по дереву, кузнечным делом, вышивкой. Сегодня количество субъектов предпринимательства в махалле превысило двадцать. Есть школа, детский сад и поликлиника, в которых также трудятся местные жители.
В прошлом году был трудоустроен 131 человек. Для привлечения населения к предпринимательству на 22 проекта выделено 240 миллионов сумов кредитов.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия "Гулнора Маткулобод бодомлари".
В Багдаде хорошо растет миндаль. Предприятие раздает миндаль более 500 домохозяйствам в 11 махаллях, которые готовят их к продаже. За один день перерабатывается до 3 тонн продукции. В настоящее время миндаль с мягкой скорлупой поставляется в столицу и области. Предпринимательница сообщила, что теперь планирует наладить экспорт.
Президент тепло пообщался с женщинами-предпринимателями и надомницами. Он поблагодарил их за инициативность и трудолюбие, поддержку реформ, создание рабочих мест для женщин.
В бюджете махалли имеется 83 миллиона сумов. Улицы и дворы благоустроены.
На совещании у главы государства 25 июня текущего года были определены меры по созданию сервисных компаний в махаллях. На этой основе и здесь создана махаллинская сервисная компания "Юксалиш".
Сервисная компания обслуживает 5 махаллей Багдадского района. Налажена круглосуточная работа. Компания имеет технический персонал из 22 работников, около десяти грузовых и специальных транспортных средств, ремонтный инвентарь.
При взимании платежей используется электронная программа "Мой дом". Во дворе офиса компании созданы условия для ремесленников.
Подчеркнута важность расширения этого опыта, особого внимания благоустройству махаллей, обеспечению занятости и чистоты.