Prezident Shavkat Mirziyoyev Qo‘qon universitetida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 17-avgustdagi qarori asosida tashkil etilgan ushbu ta’lim maskani 6 ming 400 o‘ringa mo‘ljallangan. O‘quv binolari, 500 o‘rinli 2 ta talabalar turar joyi hamda axborot-kutubxona markazida yoshlar uchun barcha sharoit yaratilgan. Talabalarga 233 nafar professor-o‘qituvchi saboq bermoqda.
Bu yerda xorijiy universitetlar bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Jumladan, 80 ga yaqin xorijiy universitet bilan shartnomalar imzolangan. Universitet Turkiy tilli davlatlar universitetlari kengashi a’zosi. O‘tgan o‘quv yilida Kengashning ta’lim grantlari asosida 22 nafar o‘qituvchi Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘istonda malaka oshirib qaytdi. 15 nafar xorijlik o‘qituvchi esa Qo‘qon universitetida malaka oshirdi.
Hududda olti qavatli, ikki ming o‘ringa mo‘ljallangan yangi o‘quv binosi qurilmoqda. Bu yerda o‘quv xonalari, fan laboratoriyalari, tipografiya joylashadi. Shuningdek, ikki qavatli “Yoshlar IT akademiyasi” barpo etilmoqda. Ularni shu yil sentyabrda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
2022-yilda universitetning turizm fakulteti uchun ming o‘rinli yangi bino barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari milliy uslubdagi ushbu majmuani ko‘zdan kechirdi. Xorijdan professorlarni taklif etib, dual ta’lim tizimini keng qo‘llash, turizm tashkilotlari buyurtmasi asosida talabalarni maqsadli tayyorlash zarurligi ta’kidlandi. Bu sohada yetuk nazariy va amaliy bilimlarga ega kadrlar ishlashini ta’minlaydi.
Shu yerda Farg‘ona turizm halqasini yaratishga oid konsepsiya taqdimot qilindi.
O‘tgan yili Farg‘onaga 430 ming xorijiy turist kelgan. Lekin viloyatning tarixi, so‘lim tabiatiga nisbatan qaralsa, bu kam.
Farg‘ona turizm halqasidan maqsad xorijiy va mahalliy turistlarning viloyatda qolish muddatini 3 kundan 7 kungacha uzaytirish, tashrif obyektlari sonini 2 barobar oshirishdir. Buning uchun Farg‘ona, Oltiariq, Quva, Uchko‘prik tumanlaridagi diqqatga sazovor joylar turizm yo‘nalishlariga kiritiladi. Umuman, halqada 577 ta maskan bo‘ladi, 50 dan ortiq savdo-xizmat turlari taqdim etiladi.
Prezidentimiz universitet yonidagi Tepaqo‘rg‘on arxeologiya yodgorligini ham ko‘zdan kechirdi.
Yodgorlik shahar yoshini aniqlagani hamda qadimgi o‘rda o‘rnida joylashgani bilan ahamiyatlidir. Ya’ni bu yer Qo‘qon shahrining eng qadimiy asosidir.
Xo‘qand milodiy era boshlarida nafaqat yirik shahar, balki kichik davlat poytaxti bo‘lgan. U haqda ko‘plab tarixiy manbalarda yozilgan. Qo‘rg‘on xarobaga aylangach, uzoq yillar davomida qabriston bo‘lgan. Bu yerda ko‘plab alloma, adib va mudarrislar dafn etilgan.
Ushbu yodgorlik 2019-yilda moddiy madaniy meros obyektlari milliy ro‘yxatiga kiritilgan. 2022-yilda olib borilgan arxeologik qazuv ishlari natijasida yodgorlik arkining tuzilishi aniqlangan.
Davlatimiz rahbari mazkur arxeologik yodgorlikni rekonstruksiya va konservatsiya qilib, "ochiq osmon ostidagi muzey"ga aylantirish tashabbusini bildirdi.
- Ziyorat o‘zi xayrli ish. Lekin millat tarixini ziyorat qilish yanada ulug‘ ne’mat. Bu yerda ana shunday sharoit yaratish kerak. Bu odamlarga, ayniqsa, yoshlarimizga ham bilim, ham g‘urur beradi. Qo‘rg‘on haqida chet ellardagi manbalarni o‘rganib, ma’lumotlarni boyitib borish ham zarur, - dedi Prezident.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в Кокандском университете.
Образовательное учреждение, созданное на основании постановления Кабинета Министров от 17 августа 2019 года, рассчитано на 6,4 тысячи студентов. Созданы все условия в учебных корпусах, двух студенческих общежитиях на 500 мест и информационно-библиотечном центре. Обучение ведут 233 профессора и преподаватели.
Здесь налажено плодотворное сотрудничество с зарубежными университетами. В частности, подписаны договоры с около 80 вузами. Университет является членом Совета университетов тюркоязычных государств. В прошлом учебном году на основе образовательных грантов совета 22 учителя повысили квалификацию в Турции, Азербайджане и Казахстане. В Кокандском университете повысили квалификацию 15 зарубежных преподавателей.
На территории строится новый шестиэтажный учебный корпус на две тысячи мест. Здесь разместятся аудитории, научные лаборатории, типография. Также возводится двухэтажная молодежная IT-академия. Их планируется сдать в эксплуатацию в сентябре этого года.
В 2022 году для факультета туризма университета было построено новое здание на тысячу мест.
Глава государства осмотрел этот комплекс, выполненный в национальном стиле. Подчеркнута необходимость широкого применения системы дуального образования, целевой подготовки студентов на основе заказов туристических организаций с приглашением профессоров из-за рубежа. Это обеспечит подготовку кадров, обладающих конкретными академическими и практическими знаниями в туристической сфере.
Здесь же состоялась презентация концепции создания Ферганского туристического кольца.
В прошлом году Фергану посетили 430 тысяч иностранных туристов. Этого мало, учитывая богатую историю и прекрасную природу региона.
Целью Ферганского туристического кольца является продление срока пребывания иностранных и местных туристов в области с 3 до 7 дней, увеличение количества объектов посещения в 2 раза. Для этого в туристические маршруты будут включены достопримечательности Ферганского, Алтыарыкского, Кувинского, Учкуприкского районов. В целом маршрут кольца будет состоять их 577 пунктов, будет предоставляться более 50 видов услуг.
Президент также осмотрел археологический памятник Тепакурган рядом с университетом.
Памятник имеет важное значение тем, по нему определяется возраст города Коканда. В древности здесь располагалась урда – дворец правителя.
В начале нашей эры Хоканд был не только крупным городом, но и столицей небольшого государства. Об этом свидетельствуют многие исторические источники. После того, как крепость пришла в упадок, на протяжении многих лет это место было кладбищем. Здесь похоронены многие ученые, писатели и преподаватели.
Памятник был включен в Национальный список объектов материального культурного наследия в 2019 году. В результате археологических раскопок, проведенных в 2022 году, удалось обнаружить фундамент цитадели.
Глава нашего государства выступил с инициативой о реконструкции и консервации этого археологического памятника, превращении его в музей под открытым небом.
- Паломничество - доброе дело. Но знакомство с историей нации - еще более великое благо. Здесь должны быть созданы соответствующие условия. Это источник как знаний, так и гордости для людей, особенно нашей молодежи. Необходимо также изучать зарубежные источники и обогащать знания о крепости, - сказал Президент.