Sharoit va talabchanlik tufayli bugun barcha hududlarda ish sur’ati yuqori. Bir korxona ishga tushib, boshqalari qurilayapti. Ayniqsa, sanoat tarmoqlarida loyihalar shunchalik ko‘pki, hammasiga ulgurish qiyin.
Shu bois davlatimiz rahbarining hududlarga tashrifi chog‘ida eng muhim loyihalarga to‘xtalish an’anaga aylangan. Farg‘ona viloyatida ham yangi korxonalarni ishga tushirish va qurilishini boshlash marosimi bo‘ldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida so‘nggi besh yilda Farg‘onada sanoat hajmi 1,3 barobarga ko‘payganini qayd etdi. Eksport hajmi qariyb 2 barobarga oshib, 722 million dollarni tashkil etgan.
Investitsiyalar miqdori ham yil sayin o‘sib bormoqda. 2018-yilda viloyatda bor-yo‘g‘i 90 million dollar sarmoya o‘zlashtirilgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu ko‘rsatkich 1 milliard 300 million dollar bo‘lgan. Chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 470 taga yetgan.
Viloyatda 6 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalar hisobidan 110 ta va yana 1,1 milliard dollarlik 22 ta mahalliy loyiha bo‘yicha ishlar jadal ketmoqda. Ularda 20 mingdan ortiq ish o‘rni bo‘ladi.
- Ilgari viloyatda 6 ta loyiha qilish amri mahol edi. Bugun 6 milliard dollarlik loyihalar haqida gapirayapmiz. Nima uchun? O‘sdik, rivojlandik, investorlarni ishontirdik, sharoit yaratdik. Bunday ishlarni yana davom ettiramiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Birgina “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasida 370 million dollarlik yuzga yaqin loyiha bajarilib, 9 mingta yangi ish o‘rni yaratildi. Ular tomonidan joriy yilning birinchi yarmida 1 trillion 500 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, 60 million dollarlik eksport qilindi.
Kuni kecha qabul qilingan Prezident qaroriga ko‘ra, ushbu sanoat zonasi Quvasoy shahri bo‘ylab 210 gektarga kengaytiriladi. Unda qiymati 1 milliard dollarlik 185 ta loyiha joylashtirilib, 12 mingta ish o‘rni yaratiladi. Bundan tashqari, Qo‘qon shahrida 230 gektar maydonda “O‘zbekiston – Xitoy” maxsus sanoat zonasi tashkil etiladi.
Viloyatdagi muvaffaqiyatli loyihalardan biri – Singapurning “Indorama” kompaniyasi bilan hamkorlikdagi mineral o‘g‘itlar zavodi. Endi uning yuqori samarador kompleks o‘g‘itlar ishlab chiqarish bo‘yicha 2-bosqichi ishga tushirilmoqda hamda 3-bosqichi boshlanmoqda. Bularning natijasida yiliga 300 ming tonnadan ortiq mahsulot ishlab chiqarilib, qo‘shimcha 50 million dollarlik eksport ta’minlanadi.
Marosimdagi yana to‘rtta loyiha energetika sohasida. Ular – Beshariq tumanida quyosh elektr stansiyasi, O‘zbekiston tumanida elektr energiyasini saqlash tizimi, Farg‘ona tumanida kichik gidroelektr stansiyalari.
Iqtisodiyotimizda elektr energiyaga bo‘lgan talab yiliga o‘rtacha 6 foizga oshib bormoqda. Shu bois an’anaviy manbalar bilan birga qayta tiklanuvchi quvvatlar ham rivojlantirilmoqda.
So‘nggi uch yilda 2 milliard dollar xorijiy investitsiya hisobiga quvvati 2,4 gigavatt bo‘lgan 10 ta quyosh va shamol elektr stansiyasi tarmoqqa ulandi. Yil yakuniga qadar yana 12 ta stansiyaning qariyb 2,6 gigavatt quvvatlari ulanadi. Shuningdek, hozirgi kunda jami 19 milliard dollarlik, 18,3 gigavattli 32 ta “yashil” loyiha amalga oshirilmoqda. Muhimi, bunday loyihalar har bir viloyatda bor.
Xususan, Farg‘onaning Beshariq tumanida Germaniyaning “Hyper Partners” kompaniyasi bilan 500 megavattli quyosh elektr stansiyasi qurilishi boshlanmoqda. 350 million dollarlik mazkur loyihaning dastlabki 200 megavatti shu yilning o‘zida tarmoqqa ulanib, kelgusi yilda to‘liq ishga tushiriladi. Unda yiliga 1 milliard 600 million kilovatt soat yoki 675 ming xonadonning bir yillik iste’moliga teng “yashil” energiya ishlab chiqariladi. Natijada 466 million metr kub tabiiy gaz tejaladi.
O‘zbekiston tumanida 144 million dollar xorijiy investitsiya hisobiga 150 megavattli ilk elektr energiyasini saqlash tizimi barpo etiladi. Xitoyning “Gezhouba Group” kompaniyasi bilan hamkorlikdagi ushbu majmua shu yil yakuniga qadar ishga tushiriladi. U elektr energiyasiga talab ortgan vaqtda avtomatik ishga tushib, energetika tizimi barqarorligini ta’minlaydi.
Ushbu zamonaviy stansiyalar energetika xavfsizligini ta’minlashga, iqtisodiy samaradorlikni oshirishga, ekologik barqarorlikni yaxshilashga xizmat qiladi.
Sohadagi yana bir yo‘nalish – suv resurslaridan samarali foydalanish. So‘nggi yetti yilda 630 million dollar investitsiya hisobiga 400 megavattdan ortiq yangi quvvatlar barpo etilib, gidroelektr stansiyalar quvvati 2,2 gigavattga yetkazildi.
Izlanishlar davom ettirilib, yurtimizda 56 megavatt quvvatli 200 ta kichik va mikro GESlar qurish imkoniyati aniqlandi. Bu borada alohida dastur qabul qilindi. Uning doirasida Farg‘ona tumanining cheka hududlarida 2 ta kichik GES barpo etildi. Birinchisi, Shohimardon qishlog‘ida qurilgan 2,2 megavattli, ikkinchisi, Yuqori Vodil qishlog‘idagi 430 kilovattli stansiyalardir. Ular yaqin mahallalardagi aholini uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlaydi.

Дан старт работе предприятий и строительству новых мощностей
Благодаря благоприятным условиям сегодня во всех регионах наблюдается значительный прогресс. Как только одно предприятие начинает свою работу, уже другие находятся в процессе строительства. Проектов, особенно в промышленности, настолько много, что трудно уследить за всеми.
Поэтому во время поездок главы нашего государства в регионы стало традицией рассматривать важнейшие проекты. И в Ферганской области состоялась церемония запуска и начала строительства новых предприятий.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления отметил, что за последние пять лет объем промышленности в Фергане увеличился в 1,3 раза. Объем экспорта вырос почти в 2 раза и составил 722 миллиона долларов.
Объем инвестиций также растет с каждым годом. Если в 2018 году в области было освоено всего 90 миллионов долларов инвестиций, то в прошлом году этот показатель составил 1,3 миллиарда долларов. Количество предприятий с участием иностранного капитала достигло 470.
В области ускоренными темпами идет работа по 110 проектам на 6 миллиардов долларов иностранных инвестиций и 22 локальным проектам на 1,1 миллиарда долларов. В них будет создано более 20 тысяч рабочих мест.
- Раньше в области было проблем реализовать даже шесть проектов. Сегодня мы говорим о проектах на 6 миллиардов долларов. Почему? Мы росли, развивались, убеждали инвесторов, создавали условия. Мы продолжим эту работу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Только в свободной экономической зоне "Коканд" реализовано около ста проектов на сумму 370 миллионов долларов, создано 9 тысяч новых рабочих мест. В первом полугодии текущего года ими произведено продукции на 1,5 триллиона сумов и экспортировано на 60 миллионов долларов.
Согласно принятому недавно постановлению Президента эта промышленная зона будет расширена на 210 гектаров вдоль города Кувасай. В ней будут размещены 185 проектов на сумму 1 миллиард долларов и создано 12 тысяч рабочих мест. Кроме того, в городе Коканде будет создана узбекско-китайская специальная промышленная зона площадью 230 гектаров.
Одним из успешных проектов в области является завод по производству минеральных удобрений совместно с сингапурской компанией "Indorama". В настоящее время запускается его второй этап по производству высокоэффективных комплексных удобрений и начинается третий этап. В результате будет производиться более 300 тысяч тонн продукции в год и обеспечен дополнительный экспорт на 50 миллионов долларов.
Еще четыре запущенных проекта - в сфере энергетики. Это солнечная электростанция в Бешарыкском районе, система хранения электроэнергии в Узбекистанском районе, малые гидроэлектростанции в Ферганском районе.
Потребность в электроэнергии в нашей экономике растет в среднем на 6 процентов в год. Поэтому наряду с традиционными также развиваются возобновляемые источники энергии.
За последние три года за счет 2 миллиардов долларов иностранных инвестиций к сети подключены 10 солнечных и ветряных электростанций мощностью 2,4 гигаватта. К концу года будет подключено около 2,6 гигаватта мощностей от 12 станций. Также в настоящее время реализуются 32 "зеленых" проекта общей мощностью 18,3 гигаватта на сумму 19 миллиардов долларов. Важно отметить, что такие проекты есть в каждой области.
В частности, в Бешарыкском районе Ферганы совместно с немецкой компанией "Hyper Partners" начинается строительство солнечной электростанции мощностью 500 мегаватт. Первые 200 мегаватт проекта стоимостью 350 миллионов долларов будут подключены к сети уже в этом году и полностью запущены в следующем году. Она будет вырабатывать 1,6 миллиарда киловатт-часов "зеленой" энергии в год, что эквивалентно годовому потреблению 675 тысяч домохозяйств. В результате будет сэкономлено 466 миллионов кубометров природного газа.
В Узбекистане за счет 144 миллионов долларов иностранных инвестиций будет построена первая система хранения электроэнергии мощностью 150 мегаватт. Комплекс, создаваемый в сотрудничестве с китайской компанией "Gezhouba Group", будет запущен до конца текущего года. Он автоматически включается при повышении спроса на электроэнергию и обеспечивает стабильность энергосистемы.
Эти современные станции будут способствовать обеспечению энергетической безопасности, повышению экономической эффективности, улучшению экологической устойчивости.
Еще одно направление - эффективное использование водных ресурсов. За последние семь лет за счет инвестиций в размере 630 миллионов долларов создано более 400 мегаватт новых мощностей, а мощность гидроэлектростанций доведена до 2,2 гигаватта.
Выявлены возможности для строительства в нашей стране 200 малых и микроГЭС мощностью 56 мегаватт. В связи с этим была принята отдельная программа. В ее рамках в отдаленных районах Ферганского района построены 2 малые ГЭС. Первая - станция мощностью 2,2 мегаватта, построенная в селе Шахимардан, вторая - мощностью 430 киловатт в селе Юкори Водил. Они будут бесперебойно обеспечивать электроэнергией жителей близлежащих махаллей.
Нажав символическую кнопку, глава государства дал старт деятельности предприятий и строительным работам в рамках новых проектов.