Davlatimiz rahbari Farg‘ona viloyatida rejalashtirilgan yangi investitsiya loyihalari bilan tanishdi.
Keyingi yetti yilda Farg‘ona viloyatiga qariyb 77 trillion so‘mlik investitsiyalar jalb etilgan. Ularning natijasida 116 mingta ish o‘rni va 4,5 milliard dollarlik eksport imkoniyati yaratilgan.
Bu yil viloyatda 1,3 milliard dollarlik mingdan ortiq loyiha amalga oshirilmoqda.
Endi Farg‘ona viloyatida xorijiy investor va mahalliy tadbirkorlar tomonidan umumiy qiymati 7 milliard dollardan ziyod 132 ta loyiha shakllantirilgan. Shundan 2,1 milliard dollarlik 25 tasi davlatimiz rahbariga taqdimot qilindi.
Loyihalarga Avstriya, AQSH, Xitoy, Rossiya, Turkiya, Germaniya, Saudiya Arabistoni, Quvayt, Yaponiya va Ozarbayjon kabi mamlakatlar kompaniyalari investitsiya kiritmoqda. Ular to‘qimachilik, oziq-ovqat, tibbiyot, elektrotexnika, qurilish materiallari, xizmat ko‘rsatish va boshqa tarmoqlarni qamrab olgan.
Masalan, Xitoy investorlari bilan hamkorlikda Uchko‘prik tumanida qiymati 50 million dollarga keramik plitalar ishlab chiqarish loyihasi amalga oshirilmoqda. Buning natijasida 500 nafar yangi ish o‘rni yaratiladi. Quva tumanida Saudiya Arabistoni investorlari bilan birgalikda isitish va sovutish tizimlari ehtiyot qismlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Qiymati 50 million dollarlik ushbu loyiha yakunlangach, 350 kishining bandligi ta’minlanadi.
Mazkur 132 ta loyiha ishga tushirilishi natijasida 23 mingdan ortiq aholi ish bilan ta’minlanadi.
Prezidentimiz mutasaddilarga loyihalarning huquqiy-tashkiliy asoslarini tezlashtirish, investorlar uchun barcha sharotlarni ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

В Фергане запланированы инвестиционные проекты на 7 миллиардов долларов
Глава государства ознакомился с новыми инвестиционными проектами, которые планируется реализовать в Ферганской области.
За последние семь лет в Ферганскую область было привлечено инвестиций почти на 77 триллионов сумов. В результате создано 116 тысяч рабочих мест и экспортный потенциал в 4,5 миллиарда долларов.
В этом году в регионе реализуется более тысячи проектов на 1,3 миллиарда долларов.
Сейчас иностранными инвесторами и местными предпринимателями сформированы 132 проекта на сумму свыше 7 миллиардов долларов. Из них 25 проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов были представлены главе нашего государства.
В проекты инвестируют компании из Австрии, США, Китая, России, Турции, Германии, Саудовской Аравии, Кувейта, Японии и Азербайджана. Они охватывают текстильную, пищевую, медицинскую, электротехническую промышленность, производство строительных материалов, сферу услуг и другие отрасли.
Так, в Учкуприкском районе совместно с китайскими инвесторами будет реализован проект по производству керамических плит стоимостью 50 миллионов долларов.  В результате будет создано 500 новых рабочих мест. В Кувинском районе совместно с саудовскими инвесторами будет налажено производство запасных частей для систем отопления и охлаждения. После завершения проекта стоимостью 50 миллионов долларов будет обеспечена занятость 350 человек.
В результате реализации 132 проектов предусматривается обеспечить работой более 23 тысяч человек.
Президент дал ответственным лицам дополнительные указания по ускорению создания организационно-правовой базы проектов, обеспечению всех условий для инвесторов.