Mamlakatimizda kimyo sanoati jadal rivojlanmoqda. So‘nggi besh yilda bu sohada mahsulot ishlab chiqarish hajmi qariyb 2 barobarga oshib, 45 trillion so‘mga yetdi. Xususan, yangi quvvatlar hisobiga mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish hajmi 17 foizga ko‘payib, yiliga 1,4 million tonnadan oshdi. Bunda samarali investitsiya loyihalari katta o‘rin tutmoqda.
Sobiq Qo‘qon superfosfat zavodi moliyaviy sog‘lomlashtirish va diversifikatsiya qilish maqsadida 2019-yilda Singapurning “Indorama Holdings BV” kompaniyasiga investitsiya majburiyatlari bilan sotilgan edi. Uning negizida “Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals” korxonasi tashkil etildi. 70 million dollar xorijiy investitsiya jalb etilib, ishlab chiqarish texnologiyalari modernizatsiya qilindi. Ispaniya, AQSH, Xitoy, Hindiston, Turkiya, Ispaniya va Rossiya davlatlarining yetakchi kompaniyalaridan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatildi. Qo‘shimcha 150 ta ish o‘rni yaratildi.
2021-yilda modernizatsiya ishlarining birinchi bosqichi doirasida ammoniylashgan superfosfat, suvda tez eruvchan kompleks mineral o‘g‘itlar, azot-fosfor-kaliyli (NPK) mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Zavod quvvati yiliga 75 ming tonnadan 450 ming tonnaga yetkazildi.
Xomashyolar mahalliy korxonalardan olib kelinadi. Masalan, fosforit uni Qizilqumdan, sulfat kislotasi Olmaliqdan, ammoniy sulfat Chirchiqdan, ammiak "Farg‘onaazot" va "Navoiyazot"dan keltiriladi. Bu mahsulot tannarxini barqaror saqlash imkonini berayotir.
Yana bir muhim tomoni, modernizatsiya natijasida ishlab chiqarishga sarflanadigan elektr energiyasi va tabiiy gaz xarajatlarini 35-40 foizga qisqartirishga erishilgan. Bundan tashqari, atrof-muhitni ifloslantirmaslik uchun asosiy ishlab chiqarish sexlariga to‘rt bosqichli tozalash uskunalari o‘rnatilgan. Ilgari bu faqat ikki bosqichli bo‘lgan.
Korxona yiliga 30 million dollar mahsulotni eksport qilish quvvatiga ega. Bugungi kunda MDH, Yevropa, Afrika va Osiyoning 16 davlatiga mineral o‘g‘itlar eksport qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari zavod bo‘ylab yurib, ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi. Korxona yirik kimyo klasteriga aylanib, nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy namuna bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi. Zavod xodimlari uchun zamonaviy uy-joylar qurish, kelajakda maktab va shifoxona loyihalarini ham nazarda tutish bo‘yicha fikr almashildi.
Korxona izchil rivojlanmoqda va keyingi bosqichlar bo‘yicha ham ish olib borilmoqda. Ikkinchi bosqich doirasida 50 million dollar investitsiya o‘zlashtirildi. Shveysariya, Germaniya, Hindiston, Xitoy va Italiyadan zamonaviy texnologik uskunalar keltirib o‘rnatildi. Ushbu bosqichda yiliga 24 million dollarlik kaliy sulfat, sulfat kislotasi va ammoniy-xlorid o‘g‘itlari ishlab chiqariladi. 120 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Uchinchi bosqich ishlari 2025-2028-yillarda amalga oshiriladi. Unda mono va dikalsiy fosfat, kaliy-nitrat, azot-fosfor-kaliyli kompleks mineral o‘g‘it, kalsiy xlorid, mono ammoniy fosfat, mono kaliy fosfat ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Loyiha qiymati – 100 million dollar. 235 ta ish o‘rni yaratiladi.

Президент посетил крупное химическое предприятие в Коканде
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью акционерного общества «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals».
В нашей стране динамично развивается химическая промышленность. За последние пять лет объем производства продукции в этой сфере увеличился почти вдвое и достиг 45 триллионов сумов. В частности, за счет новых мощностей производство минеральных удобрений выросло на 17 процентов и превысило 1,4 миллиона тонн в год. Большую роль в этом играют эффективные инвестиционные проекты.
В целях финансового оздоровления и диверсификации бывшего Кокандского суперфосфатного завода в 2019 году он был продан сингапурской компании «Indorama Holdings BV» с инвестиционными обязательствами. На его базе создано предприятие «Indorama Kokand Fertilizers and Chemicals». Привлечено 70 миллионов долларов иностранных инвестиций, модернизировано производство. Было установлено современное оборудование ведущих компаний Испании, США, Китая, Индии, Турции, Испании и России. Создано дополнительно 150 рабочих мест.
В 2021 году в рамках первого этапа работ по модернизации было налажено производство аммонизированного суперфосфата, быстрорастворимых комплексных минеральных удобрений, азотно-фосфорно-калийных (NPK) минеральных удобрений. Мощность завода увеличена с 75 тысяч до 450 тысяч тонн в год.
Сырье поставляется отечественными предприятиями. Например, фосфоритную муку завозят из Кызылкума, серную кислоту - из Алмалыка, сульфат аммония - из Чирчика, аммиак - из «Ферганаазота» и «Навоиазота».  Это играет важную роль в обеспечении невысокой себестоимости продукции.
Еще одним важным аспектом является то, что в результате модернизации достигнуто снижение затрат электроэнергии и природного газа на 35-40 процентов. Кроме того, для предотвращения загрязнения окружающей среды в основных производственных цехах внедрена четырехступенчатая очистка вместо прежней двухступенчатой.
Предприятие способно экспортировать продукцию на 30 миллионов долларов в год. На сегодняшний день минеральные удобрения экспортируются в 16 стран СНГ, Европы, Африки и Азии.
Глава государства обошел завод и ознакомился с производственным процессом. Отмечалось, что предприятие должно стать крупным химическим кластером, не только экономическим, но и социальным примером. В этом контексте состоялся обмен мнениями о перспективах строительства современного жилья, школ и больниц для работников завода и их семей.
Предприятие последовательно развивается и ведется работа над следующими этапами. В рамках второго этапа освоено 50 миллионов долларов инвестиций. Установлено современное технологическое оборудование из Швейцарии, Германии, Индии, Китая и Италии. На этом этапе будут выпускаться сульфат калия, серная кислота и аммиачно-хлоридные удобрения на 24 миллиона долларов в год. Будет создано 120 новых рабочих мест.
Третий этап запланирован на 2025-2028 годы. Будет налажено производство моно- и дикальцийфосфатов, нитрата калия, азотно-фосфорно-калийного (NPK) комплексного минерального удобрения, хлорида кальция, моноаммонийфосфата, монофосфата калия. Стоимость проекта - 100 миллионов долларов. Будет создано 235 рабочих мест.