Prezident Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy himoya sohasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi.
"O‘zbekiston – ijtimoiy davlat" tamoyili asosida mamlakatimizda aholini qo‘llab-quvvatlash, bu sohada sharoitlarni yaxshilash va xizmatlarni kengaytirish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Bunda nogironligi bor shaxslarga qulayliklar yaratish muhim vazifalardan. Shu maqsadda nogironlikni belgilashda raqamlashgan tizimga o‘tish taklif etilmoqda.
Unga ko‘ra, bu dastlab Toshkent shahri va Navoiy viloyatida, 2025-yil 1-sentabrga qadar barcha hududlarda bosqichma-bosqich joriy etiladi. Ekspert komissiyalariga tibbiy hujjatlar oilaviy shifokorlar tomonidan elektron yuboriladi. Baholash Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining moslashtirilgan mezonlari asosida “Inson” markazlari xodimlari tomonidan amalga oshiriladi. Nogironlikni belgilash bilan bir vaqtda uning reabilitatsiya dasturi hamda protezga muhtojligi bo‘yicha ma’lumotlar shakllantiriladi.
Endi ekspert komissiyalari tomonidan kasbga, ta’limga, sportga tavsiya berish, mehnatga layoqatsizlikni belgilash tartibi bekor qilinadi. Bunday shaxslar ish, sport va ta’limga individual yondashuv asosida yo‘naltiriladi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarning xavfsiz va to‘siqlarsiz harakatlanishi uchun sharoitlarni kengaytirish ham ko‘zda tutilmoqda. Shu bois quriladigan va ta’mirlanadigan binolar bunga moslashganligi bo‘yicha majburiy ekspertizadan o‘tkaziladi. “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” jamg‘armasining kamida 10 foiz mablag‘i har yili chorrahalarni nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun moslashtirish bo‘yicha qurilish va jihozlashga yo‘naltiriladi. To‘siqlarsiz muhit yaratilgan obyektlarning elektron interaktiv xaritasi yaratiladi.
Jamoat transporti bo‘yicha tenderlarda faqatgina nogironligi bo‘lgan shaxslarga moslashtirilgan avtobuslar ishtirok etishi mumkin bo‘ladi. Shahar jamoat transportida I guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarga bepul xizmat ko‘rsatiladi. Nogironligi bo‘lgan shaxslarni madaniy tadbirlar, ko‘ngilochar tomosha va marosimlarga jalb qilish bo‘yicha amaliy choralar ko‘riladi.
Taqdimotdagi yana bir taklif Jahon banki ishtirokidagi “Inson” loyihasi haqida bo‘ldi. Bu loyiha aholining zaif qatlamlarini jamiyatga integratsiya qilishga qaratilgan bo‘lib, uning doirasida 55 ta ko‘pfunksiyali hududiy xizmatlar markazi tashkil etiladi va 20 turdagi ijtimoiy xizmat yo‘lga qo‘yiladi. Toshkent, Farg‘ona va Samarqandda 4 ta namunali inklyuziv kasb-hunar ta’limi markazlari tashkil etiladi.
Besh ming nafar xodimning ijtimoiy ish bo‘yicha malakasi oshiriladi. Moslashuvchan ijtimoiy xizmat va yordam bo‘yicha normativ-huquqiy baza shakllantiriladi.
Sohadagi yana bir yangilik “ijtimoiy karta” tizimining joriy etilishi bo‘ladi. Bu orqali ijtimoiy to‘lovlar va subsidiyalar, ijtimoiy xizmatlar va yordamlarni tayinlash, taqdim etish, monitoring qilish va baholash jarayonlari to‘liq avtomatlashtiriladi. “Ijtimoiy karta” bir vaqtning o‘zida ham to‘lov vositasi, ham ehtiyojmand toifaga mansublik tasdig‘i hisoblanadi.
Bu tartib dastlab Toshkent shahri va Yangiyo‘l tumanida, keyingi yildan boshqa hududlarda joriy etiladi. Natijada 72 turdagi ijtimoiy xizmatlar, 76 turdagi yordamlar va 200 ga yaqin imtiyozlar yagona elektron tizimga umumlashtiriladi. Qog‘oz shaklidagi hujjatlar bekor qilinib, vaqt va mablag‘ tejaladi. Soha to‘liq raqamlashtirilishi orqali har bir oilaning ehtiyojlari va imkoniyatlarini aks ettiradigan “ijtimoiy-raqamli pasporti” joriy etiladi.
Davlatimiz rahbari bu borada tegishli hujjatlarni ishlab chiqib, samarali joriy etish, ehtiyojmand insonlarning hayotda o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дополнительных мер в сфере социальной защиты.
На основе принципа "Узбекистан - социальное государство" в нашей стране проводится последовательная работа по поддержке населения, улучшению и расширению предоставления социальных услуг.
Одной из важных задач является создание благоприятных условий для лиц с инвалидностью. С этой целью предлагается перейти на цифровизированную систему установления инвалидности.
Согласно документу, новая система сперва будет внедрена в городе Ташкенте и Навоийской области, а до 1 сентября 2025 года - поэтапно во всех регионах. Медицинские документы направляются в Экспертные комиссии семейными врачами в электронном виде. Оценка проводится сотрудниками центров "Инсон" на основе адаптированных критериев Всемирной организации здравоохранения. Одновременно с установлением инвалидности формируется программа реабилитации и информация о нуждаемости лица в протезе.
Предусматривается отмена порядка выдачи экспертными комиссиями рекомендаций по профессиональной реабилитации, получению образования, занятию спортом, а также установления ими нетрудоспособности. Ориентация на труд, спорт и образование будет осуществляться на основе индивидуального подхода.
Предусматривается также расширение условий для безопасного и безбарьерного передвижения лиц с инвалидностью. Поэтому строящиеся и ремонтируемые здания подлежат обязательной экспертизе на предмет безбарьерной среды. Не менее 10 процентов средств Фонда "Безопасная дорога и безопасный пешеход" будут ежегодно направляться на строительство и оснащение перекрестков с учетом потребностей лиц с инвалидностью. Будет создана электронная интерактивная карта объектов, в которых создана безбарьерная среда.
В тендерах на закупку общественного транспорта смогут участвовать только автобусы, адаптированные для лиц с инвалидностью. В городском общественном транспорте лицам с инвалидностью I группы услуги будут предоставляться бесплатно. Будут приняты практические меры по привлечению лиц с инвалидностью к культурным и развлекательно-зрелищным мероприятиям.
Еще одним предложением на презентации стал проект "Инсон" с участием Всемирного банка. Проект направлен на интеграцию уязвимых слоев населения в общество, в его рамках будет создано 55 многофункциональных региональных центров обслуживания с запуском оказания 20 видов социальных услуг. В Ташкенте, Фергане и Самарканде будут созданы 4 образцовых центра инклюзивного профессионального образования.
Пять тысяч сотрудников системы пройдут повышение квалификации в сфере социальной работы. Будет сформирована нормативно-правовая база по гибкому социальному обслуживанию и помощи.
Еще одним новшеством в сфере станет внедрение "социальной карты". Это позволит полностью автоматизировать процессы назначения, предоставления, мониторинга и оценки социальных выплат и субсидий, социальных услуг и помощи. "Социальная карта" будет одновременно и средством оплаты, и подтверждением принадлежности к нуждающейся категории.
Данный порядок будет внедрен сначала в городе Ташкенте и Янгиюльском районе, а со следующего года - в других регионах. В результате 72 вида социальных услуг, 76 видов помощи и около 200 льгот будут объединены в единую электронную систему. Бумажные документы будут отменены, что позволит сэкономить время и средства. За счет полной цифровизации сферы будет внедрен "социальный цифровой паспорт", отражающий потребности и возможности каждой семьи.
Глава государства дал указания по разработке и эффективному внедрению соответствующих документов, оказанию помощи нуждающимся в помощи лицам реализовать себя в жизни.