Budjet mablag‘larining moliyaviy nazorati kuchaytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev budjet mablag‘laridan foydalanilishi ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bugun dunyodagi murakkab jarayonlar iqtisodiyotga ham o‘z ta’sirini o‘tkazmoqda. Mablag‘ topish, jamg‘arish, ko‘paytirish tobora qiyin bo‘lib bormoqda. Bunday sharoitda bor manbalardan samarali foydalanish, tejamkorlik va aniqlik yanada muhim.
Shu yil 16-yanvar kuni iqtisodiyotdagi ustuvor vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida davlatimiz rahbari budjet xarajatlarining samaradorligi masalasiga alohida to‘xtalib, moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi.
Ma’lumki, bu vazifani O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi amalga oshiradi. Hozirgi tizimda faqat budjet va maqsadli jamg‘armalar xarajati tashqi audit bilan qamrab olingan. Bu jami xarajatlarning 86 foizini tashkil etadi.
Shu bois Hisob palatasi tomonidan konsolidatsiyalashgan budjet ijrosini tashqi auditdan o‘tkazish taklif etilmoqda. Bu budjetdan tashqari jamg‘armalar hamda tashqi qarz hisobidan xarajatlarni ham qamrab olish imkonini beradi.
Hisob palatasi faoliyatida davlat dasturlaridagi milliy maqsad va vazifalarga erishishda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni baholashga qaratilgan strategik audit hamda davlat tashkilotlaridagi dasturiy ta’minotlar samaradorligi bo‘yicha axborot texnologiyalari auditi joriy etilishi mo‘ljallanmoqda.
Yurtimizda 30 mingga yaqin budjet tashkiloti va davlat korxonalari bo‘lib, ularni joyiga chiqib o‘rganishga ko‘p vaqt va mablag‘ ketadi. Shuning uchun Hisob palatasida “Masofaviy nazorat markazi” ishga tushirildi. Endi ilg‘or xorijiy tajriba asosida 36 ta risk-tahlil mezonlari va indikatorlarini takomillashtirish zarurligi ta’kidlandi.
So‘nggi yillarda hududlar rivojiga katta mablag‘lar yo‘naltirilayapti. Lekin mahalliy kengashlar budjet muhokamasida asosan viloyat yoki tuman budjeti bilan cheklanayapti. Bu – har bir hududga barcha manbalardan berilayotgan mablag‘larning 65-70 foizi ularning nazoratidan chetda qolayapti, degani.
Shu bois Hisob palatasi budjet jarayonini nafaqat Oliy Majlis palatalarida, balki mahalliy kengashlarda ham muhokama qilib borishi kerakligi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по усилению финансового контроля за расходованием бюджетных средств.
Сегодняшние кризисные процессы в мире оказывают значительное влияние на экономику. Все более усложняется процесс накопления и аккумулирования средств. В таких условиях эффективное использование имеющихся ресурсов, экономность и точность приобретают особую важность.
На состоявшемся 16 января текущего года видеоселекторном совещании по приоритетным задачам в экономике глава государства отдельно остановился на вопросе эффективности бюджетных расходов и дал поручения по усилению финансового контроля.
Как известно, эту функцию выполняет Счетная палата Республики Узбекистан. В нынешней системе внешним аудитом охвачены только расходы бюджета и целевых фондов. Это составляет 86 процентов от общих расходов.
Поэтому предлагается проведение Счетной палатой внешнего аудита исполнения консолидированного бюджета. Это позволит охватить расходы внебюджетных фондов и за счет внешнего долга.
В деятельность Счетной палаты намечается внедрить практику стратегического аудита, направленного на оценку возможных рисков при достижении национальных целей и задач в государственных программах, а также аудита информационных технологий по эффективности программного обеспечения в государственных организациях.
В нашей стране насчитывается около 30 тысяч бюджетных организаций и государственных предприятий, изучение деятельности которых на местах требует много времени и средств. Поэтому в Счетной палате запущен "Центр дистанционного контроля". Отмечена необходимость совершенствования 36 критериев и индикаторов риск-анализа на основе передового зарубежного опыта.
В последние годы на развитие регионов направляются большие средства. Однако местные кенгаши при обсуждении бюджета в основном ограничиваются областным или районным бюджетом. Это означает, что 65-70 процентов средств, выделяемых каждому региону из всех источников, остаются вне их контроля.
В связи с этим отмечалось, что Счетная палата должна обсуждать бюджетный процесс не только в палатах Олий Мажлиса, но и в местных кенгашах.