Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-iyul kuni geologiya sohasidagi ishlar va investitsiya loyihalari ijrosi bilan tanishdi.
Mutasaddilar yil boshida belgilangan vazifalarning bajarilishi yuzasidan axborot berdi.
Jumladan, o‘tgan 6 oyda qariyb 3 million tonna ko‘mir qazib olingan. “Sharg‘unko‘mir” aksiyadorlik jamiyatida mexanizatsiyalashgan yerosti komplekslari to‘liq ishga tushirilib, ko‘mir qazib chiqarish bir kecha-kunduzda 3,5 ming tonnaga yetkazilgan.
Ikkinchi yarim yillikda yana 5 million tonnadan ziyod ko‘mir qazib olinishi rejalashtirilgan. Shundan 1,8 million tonna issiqlik elektr stansiyalariga, 1 million tonnadan ortig‘i aholiga, 540 ming tonna ijtimoiy muassasalarga yetkazib beriladi, 1,8 million tonna mahalliy ko‘mir birja savdolariga chiqariladi.
Umuman, bu yil ko‘mir qazib chiqarish o‘tgan yilga nisbatan 1,4 million tonnaga ko‘p bo‘lib, import hajmi sezilarli qisqaradi.
Tarmoqda qator investitsiya loyihalari ham amalga oshirilmoqda. Xususan, Nishbosh konini o‘zlashtirishga Xitoyning “Henan” kompaniyasi 400 million dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiya kiritishi ko‘zda tutilgan. Bu loyiha samarasida yerosti usulida yiliga 8 million tonnagacha ko‘mir qazib chiqarish va shundan 5 million tonnasini boyitish rejalashtirilgan.
Yurtimizda kaolinning ham katta zaxirasi mavjud. Hozirda konlarni o‘zlashtirishga jalb qilingan tadbirkorlar tomonidan 396 ming tonna mahsulot qazib olinmoqda. Bu juda kam.
Shu bois 2024-2025-yillarda Geologiya dasturi doirasida 7 ta kon tashabbuskorlarga taklif etiladi va bu orqali qazib olish hajmi 2 million 700 ming tonnaga yetkaziladi.
Toshkent viloyatidagi “Apartak-3” koni negizida Turkiyaning “Bab Energy ve Petrol Urunleri A.S.” kompaniyasi bilan hamkorlikda ish olib borilmoqda. 15 million dollarlik mazkur loyiha natijasida 40 ta yangi ish o‘rni yaratilib, yiliga 70 ming tonna boyitilgan kaolin tayyorlanadi.
Shu yil 29-aprel kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari sanoat uchun muhim minerallar masalasiga alohida e’tibor qaratgan edi. Shundan so‘ng, bu yo‘nalishga ixtisoslashgan “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” aksiyadorlik jamiyati tashkil etildi. Ilmiy va texnologik tadqiqot hamda geologiya-qidiruv ishlariga qaratilgan 40 million dollarlik 34 ta loyiha ishlab chiqildi.
Bu tarmoqqa yetakchi xorijiy kompaniyalar va malakali ekspertlarni jalb qilib, o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda. Jumladan, o‘tgan oyda Koreya Respublikasi Prezidentining mamlakatimizga tashrifi doirasida “KIGAM” instituti bilan noyob minerallarni izlash, texnologik tadqiqotlar o‘tkazish va raqamlashtirish bo‘yicha 10 million dollarlik grant loyihasi yuzasidan kelishuv imzolandi.
Xitoy Xalq Respublikasi bilan hamkorlikdagi umumiy qiymati 800 million dollarlik loyihalarning borishi haqida ham axborot berildi.
Davlatimiz rahbari geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish, olingan xomashyolardan qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 июля ознакомился с отчетом о проводимой работе и ходе реализации инвестиционных проектов в сфере геологии.
Ответственные лица доложили о выполнении задач, поставленных в начале года.
В частности, за последние 6 месяцев добыто почти 3 миллиона тонн угля. В акционерном обществе "Шаргунькумир" полностью введены в строй подземные механизированные комплексы, суточная добыча угля достигла 3,5 тысячи тонн.
Во втором полугодии планируется добыть еще более 5 миллионов тонн угля. Из них 1,8 миллиона тонн будут поставлены на тепловые электростанции, более 1 миллиона тонн - населению, 540 тысяч тонн - социальным учреждениям, 1,8 миллиона тонн местного угля будет выставлено на биржевые торги.
В целом ожидается, что в этом году добыча угля увеличится на 1,4 миллиона тонн по сравнению с прошлым годом, а объем импорта значительно сократится.
В отрасли также реализуется ряд инвестиционных проектов. В частности, на освоение месторождения Нишбаш китайская компания "Henan" планирует направить прямые инвестиции в размере 400 миллионов долларов. В результате этого проекта планируется добывать подземным способом до 8 миллионов тонн и обогащать 5 миллионов тонн угля в год.
В нашей стране имеются большие запасы каолина. В настоящее время предпринимателями, привлеченными к освоению месторождений, добывается 396 тысяч тонн этого сырья.
Поэтому в рамках Программы геологии на 2024-2025 годы инициаторам будет предложено 7 месторождений, благодаря чему объем добычи будет доведен до 2 миллионов 700 тысяч тонн.
Также планируется совместно с турецкой компанией "Bab Energy ve Petrol Urunleri A.S." производить обогащенный каолин на базе месторождения Апартак-3 в Ташкентской области. В результате будет создано 40 новых рабочих мест и заготавливаться 70 тысяч тонн обогащенного каолина в год.
На состоявшемся 29 апреля текущего года совещании глава государства уделил особое внимание вопросу критических для промышленности минералов. После этого было создано специализирующееся на этом направлении акционерное общество "Узбекский комбинат технологических металлов". Разработаны 34 проекта на 40 миллионов долларов, направленные на научно-технологические исследования и геологоразведочные работы.
Принимаются меры по развитию кооперации с зарубежными партнерами с привлечением в эту сферу ведущих иностранных компаний и квалифицированных экспертов. В частности, в прошлом месяце в рамках визита Президента Республики Корея в нашу страну было подписано соглашение с институтом KIGAM о грантовом проекте на 10 миллионов долларов по поиску редких минералов, проведению технологических исследований и цифровизации.
Также представлена информация о ходе реализации совместных проектов с Китайской Народной Республикой на общую сумму 800 миллионов долларов.
Глава государства дал указания по расширению геологоразведочных работ, производству продукции с добавленной стоимостью из полученного сырья.