O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-iyul kuni Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo‘mitasi Raisi Chjao Letszi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Xitoy parlamenti rahbari O‘zbekiston yetakchisiga Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik va barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida Xitoyga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda.
Ostona shahridagi SHHT sammiti doirasida o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralar natijalari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga yangi sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirildi.
Xitoy O‘zbekistondagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni, ayniqsa, kambag‘allikni qisqartirish dasturini, shuningdek, infratuzilmani rivojlantirish, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va "yashil" energetika sohalarida strategik hamkorlik dasturlarini qabul qilish rejalarini qat’iy qo‘llab-quvvatlayotgani tasdiqlandi.
“Xitoy - Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish bo‘yicha amaliy ishlarni tez fursatda boshlash muhimligi qayd etildi.
Jadal hududlararo aloqalarga yuqori baho berildi. Kelgusi yilda ikkinchi Hududlar forumi o‘tkaziladi.
O‘zbekistonda Xitoy oliy o‘quv yurtlarining filiallarini ochish, professional ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, Konfutsiy instituti faoliyatini qo‘llab-quvvatlash masalalari ko‘rib chiqildi. Kelgusi yilda ikkinchi Ta’lim forumini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Madaniyat va turizm sohalaridagi almashinuv yuzasidan fikr almashildi.
Parlamentlararo hamkorlikni yanada kengaytirish, parlament a’zolari o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish va amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qonun ijodkorligi tajribasini o‘rganish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish nazarda tutilgani qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 июля принял делегацию Всекитайского собрания народных представителей во главе с Председателем Постоянного комитета Чжао Лэцзи.
Руководитель парламента Китая передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В ходе встречи с глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного всестороннего стратегического партнерства.
Последовательно выполняются договорённости, достигнутые в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в январе этого года.
Выражена уверенность, что итоги состоявшихся в рамках саммита ШОС в городе Астане плодотворных переговоров на высшем уровне придадут новый импульс расширению многопланового сотрудничества между нашими странами.
Подтверждена решительная поддержка Китаем программы социально-экономических реформ в Узбекистане, особенно в вопросах сокращения бедности, а также планов по принятию программ стратегического сотрудничества в сфере развития инфраструктуры, промышленной кооперации, сельского хозяйства и «зеленой» энергетики.
Подчеркнута важность скорейшего начала практических работ по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Дана высокая оценка интенсивным межрегиональным контактам. В следующем году состоится второй Форум регионов.
Рассмотрены вопросы открытия филиалов вузов КНР, расширения сотрудничества в области профессионального образования, поддержки деятельности Института Конфуция в Узбекистане. В следующем году намечено проведение второго Образовательного форума.
Состоялся обмен мнениями по вопросам культурного и туристического обмена.
Особо подчеркнута необходимость дальнейшего расширения межпарламентского взаимодействия, активизации обменов между парламентариями и изучения опыта законотворческой деятельности по поддержке проводимых реформ.
Отмечено, что предусматривается принятие «дорожной карты» по реализации мероприятий, нацеленных на углубление сотрудничества парламентов двух стран.