Mamlakatimiz aholisining 18,9 mln. nafari yoki 54 foizini 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar va bolalar tashkil etadi. Yoshlarning 9,5 millioni erkak, 9,4 millioni esa ayol jinsiga mansubdir.
Respublikada yoshlarga oid davlat siyosatining huquqiy asoslarini mustahkamlash maqsadida 2017 — 2021-yillarda 50 dan ortiq qonun va qonunosti hujjatlari qabul qilindi, 30-iyun — “Yoshlar kuni” deb e’lon qilindi.
Mamlakatimizda keyingi yillarda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy islohotlar natijasida taraqqiyotning mutlaqo yangi bosqichiga qadam qo‘yildi.
Yoshlarga oid davlat siyosati doirasida ijtimoiy-iqtisodiy, tashkiliy va huquqiy chora-tadbirlarni tizimli ravishda amalga oshiruvchi davlat boshqaruv organi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatida Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi, Oliy Majlis Senati qoshida 100 nafar va Qonunchilik palatasi qoshida 250 nafar faol va tashabbuskor yoshlardan iborat “Yoshlar parlament”lari, Qonunchilik palatasida Yoshlar masalalari bo‘yicha komissiya tashkil qilindi.
Respublikada faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlarining 22,9 foizi yoki ularning 106 ming 574 tasi 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Yakka tartibdagi tadbirkorlarning 21,5 foizini 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar tashkil etmoqda. Shuningdek, mamlakatda 3,5 mingdan ortiq yosh fermerlar, 7,8 mingga yaqin yosh hunarmandlar faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasiga 2019-yilda o‘tkazilgan saylovlarda 9 nafar (6 foiz) yoshlar deputat etib saylangan bo‘lsa, mahalliy kengashlar deputatlarining 10 foizini yoshlar tashkil etadi.
“Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti va “Kelajak bunyodkori” medali ta’sis etilib, mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotida faolligi va tashabbuskorligi bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘layotgan, shuningdek, o‘qishda va mehnat faoliyatida katta yutuqlarga erishgan 14 yoshga to‘lgan va 30 yoshdan oshmagan yoshlar mukofotlanmoqda. Bu amaliy natijalarning zamirida yangilangan islohotlar strategiyasi va yoshlar siyosatiga oid davlat rahbarining qa’tiy  irodasi asosida olib orilayotgan izchil va samarali islohotlar yotibdi.
Respublikada amalga oshirilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining strategik maqsadi har bir yoshning erkin taʼlim olish, samarali mehnat faoliyatini olib borish, oʻz-oʻzini anglash va ijodiy rivojlanishi uchun sharoit yaratish, ijtimoiy hayotning barcha jabha darajasiga ko‘tarilganligi yurtimizda o‘rnak olsa arzigulik tajriba to‘planishiga imkon berdi. Shu o‘rinda ta’idlash joizki, iste’dodli yoshlarni izlash va ularni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ishlarni amalga oshirishda davlat tashkilotlari bilan bir qatorda yurtimizda faoliyat yuritayotgan nodavlat tashkilotlari ham faol ishtirok etmoqdalar. Masalan, yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri yoshlarning iste’dod va qobiliyatlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilganligi ahamiyatga molikdir. Shu bilan birga, 2019-yil Prezidentning alohida farmoni bilan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi “El-yurt umidi” jamg‘armasi tashkil etildi. Ushbu jamg‘arma tomonidan ajratilayotgan ta’lim grantlari orqali minglab iste’dodli yoshlarimiz rivojlangan xorijiy davlatlarning nufuzi oliygohlarida tahsil olishga va ilg‘or xorijiy tajribani o‘zlashtirishga musharraf bo‘lmoqda. Xususan, o‘tgan 2022-2023-o‘quv yili uchun 420 nafar talaba, magistrlar “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiyalari va xorijda tahsil olish grantlari sohibi bo‘ldilar. Bu amaliy ishlar albatta, Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining maqsadlariga monanad tarzda olib borilayotganligini ko‘rishimiz mumkin. Chunki, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan tarqqiyot satrategiyasining 50-maqsadiga binoan “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali erkin va ijodiy fikrlaydigan yoshlarni nufuzli xorijiy oliygohlarga o‘qishga yuborish ko‘lamini ikki baravarga oshirish, bunda yoshlarning ellik  foizini texnik, aniq fanlar va IT sohalariga o‘qitish belgilangan bo‘lib, xorijiy davlatlarning eng nufuzli universitetlarida bakalavriat, magistratura va doktoranturada ta’lim olish uchun ochiq saralash tanlovlarini o‘tkazish, xorijiy oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat, magistratura va doktorantura ta’lim dasturlarida qatnashish maqsadida Jamg‘arma tomonidan ochiq tanlov e’lon qilish va o‘tkazish kabi muhum maqsadlar belgilangan edi. Jamg‘arma tomonidan qilingan amaliy ishlar natijasida qator yoshlar bugun zamon talab etgan bilim va ko‘nikmlarni o‘zlashtirib, yurtimizdagi islohotlarining qator sohalariga tadbiq etib kelmoqdalar.
Ta’kidlash joizki, ta’lim, fan, texnika, axborot texnologiyalari, madaniyat, san’at, sport, tadbirkorlik sohalaridagi iste’dodli va iqtidorli yoshlarni rag‘batlantirib borish, ularning turli tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash vazifalari bu tashkilotning mazkur yo‘nalishdagi dolzarb vazifalaridan biri qilib belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezideni O‘zbekiston yoshlari forumida ta’kidlab o‘tganidek, “Biz yurtimizda qanday islohotlarga qo‘l urmaylik, avvalo, siz kabi yoshlarga, sizlarning kuch-g‘ayratingiz, azmu shijoatingizga suyanamiz. Barchangiz  yaxshi bilasiz, bugun o‘z oldimizga ulkan marralar qo‘yganmiz. Ona Vatanimizda Uchinchi Renessans poydevorini yaratishga kirishdik. Biz oila, maktabgacha ta’lim, maktab va oliy ta’limni hamda ilmiy-madaniy dargohlarni bo‘lg‘usi Renessansning eng muhim bo‘g‘inlari deb hisoblaymiz. Shu sababli ayni ushbu sohalarda tub islohotlarni amalga oshirmoqdamiz. Ishonamanki, mamlakatimiz taraqqiyotining yangi poydevorini yaratishda sizlar singari fidoyi va vatanparvar yoshlarimiz faol ishtirok etib, munosib hissa qo‘shadilar”.
Ana shunday azmi qa’tiy yoshlarni o‘z salohiyatini ruyobga chiqarish  borasida yangilangan islohotlarning o‘ziga xos yo‘l xaritasi sifatida xizmat qilayotgan “Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi”da belgilangan har bir maqsadning  zamirida inson qadr-qimmati uchun, yosh avlodni qo‘llab-quvvatlash uchun qaratilgan islohotlar mujasamlashgandir.
Yurtimizda olib borilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bu yoshlar bandligini ta’minlash, ularga bilim berish bilan birga kasb-hunarga o‘rgatish masalasi hisoblanadi. Davlat rahbari 2021-yil Yoshlar forumi doirasida yoshlar bilan uchrashuv chog‘ida bu borada yangi va juda dolzarb takliflarni ilgari so‘rgan edi. Xususan, bundan buyon viloyat, tuman va shahar hokimlari, vazirlar va mas’ul rahbarlar yoshlar bilan uchrashuvlarni muntazam ravishda yo‘lga qo‘yishi, hokimlar yoshlarning muammolarini hal etishga qaratilgan “yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqib, ijrosini ta’minlashi, shu masala bo‘yicha har olti oyda mahalliy kengashlarga hisobot berishi va kelgusi yarim yillik uchun rejalarni belgilab olishlari belgilangan edi.
Forumda “Yoshlar: 1+1” dasturi doirasida ishsiz va uyushmagan yoshlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitishni tashkil etish kabi muhum tashabbus ilgari surilgan edi. “Har bir tadbirkor  -  yoshlarga madadkor”  tamoyili asosida bir nafar tadbirkorga bir nafardan ishsiz yoshni biriktirish tashabbusi ko‘plab tadbirkorlarimiz tomonidan faol qo‘llab-quvvatlandi. Kamida 500 ming nafar yoshni ish bilan ta’minlashi mumkin bo‘lgan bu ezgu harakatni davlat rahbari ma’qullagan edi.
Ushbu tashabbus doirasida o‘tgan davr mobaynida yoshlarni kasb-hunarga o‘rgatish, ish bilan ta’minlash, tadbirkorlikka yo‘naltirish bo‘yicha qator ishlar amalga oshirildiki, yoshlar orasida ishsizlik darajasi sezirali darajada pasayib bormoqda.
Shu o‘rinda keyingi yillarda yoshlarga oid islohotlarni yanada jadallashtirish, ular orasida ishsizlikni kamaytirish, kasb hunarga o‘qitish ko‘lamini yanada kengaytirish, iqtidorli yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2021 -yil 18-yanvar kunidagi Vazairlar Mahkamasining Qarori bilan “O‘zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini 2025-yilgacha rivojlantirish” Konsepsiyasi tasdiqlandi. Unga binoan  yoshlarga oid davlat siyosati isohotlari natijasida mamlakat iqtisodiy salohiyatini yanada mustahkamlashga, ilg’or tajribalarni keng qo‘llashga imkoniyatlar yaratiladi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining 2030-yilga kelib PISA (The Programme for International Student Assessment)  Xalqaro miqyosda o‘quvchilarni baholash dasturi reytingi bo‘yicha jahonning birinchi 30 ta ilg‘or mamlakati qatoriga kirishiga erishilishi kutilmoqda.
Shu bilan birga ta’lim muassasalaridagi o‘qitish dasturlari xalqaro standartlarga (PISA, STEAM) moslashtirilishi,
bolalarning maktabgacha ta’lim muassasalari, yoshlarning umumta’lim maktablari va oliy ta’lim muassasalariga qamrovi nodavlat ta’lim muassasalari uchun imkoniyatlar kengaytirilishi hisobiga bosqichma-bosqich oshiriladi. Jumladan, Respublikada 3-7 yoshgacha bo‘lgan bolalarning 80 foizi maktabgacha ta’lim tashkilotlariga qamrab olinadi.
Yoshlarning madaniy saviyasini oshirish uchun kutubxonalar, teatrlar, kinoteatrlar, muzeylar, istirohat bog‘lari va boshqa madaniyat muassasalari soni bosqichma-bosqich oshirilib, yoshlarning ommaviy sport turlari bilan shug‘ullanishlari uchun shart-sharoitlar yaratish orqali sport inshootlarining sig‘imi 30 foizga oshiriladi.
Mahallalarda yoshlarning ommaviy sport turlari bilan shug‘ullanishlari uchun shart-sharoitlar yaratiladi;
barcha hududlarda IT-parklar barpo etiladi, tuman (shahar)larda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etiladi, “Bir million o‘zbek dasturchi” loyihasi asosida 200 mingga yaqin yoshlar o‘qitililmoqda.
Yoshlarning sifatli, tezkor va arzon internet xizmatlaridan foydalanishi uchun sharoitlar yaratiladi, aloqa va axborotlashtirish xizmatlarini 2 baravar o‘stirish ta’minlanishi “O‘zbekiston Yoshlari - 2025” konsepsiyasining eng muhum natijalari bo‘ladi.
Xuloasa o‘rnida shuni aytish mumkinki, mamlakatimizning 2030-yilga borib ”Aholisining daromadi o‘rtachadan yuqori  bo‘lgan davlatlar” qatoriga kirishida, mamlakat yalpi ichki mahsulotining aholi jon boshiga to‘rt ming dollardan oshishida, iqtisodiyotimiz hozirgi holatidan ikki barobar oshishi kabi muhum maqasadlarga erishishda yoshlarga oid davlat siyosatining ayniqsa bu boradagi muhum huquqiy asos bo‘layotgan “O‘zbekiston Yoshlari - 2025” konsepsiyasining samarali amalga oshirilishi muhum ahamiyat kasb etadi. Har qanday davlatning yoshlari intellektual salohiyatli, bilimli va zamonaviy kasb-hunarga ega bo‘lishi mamlakat taraqqiyotining muhum omili bo‘lib qolaveradi.

New Uzbekistan strategy – a new way of supporting the young generation
18.9 million of the population of Uzbekistan or 54 percent are young people and children under 30 years of age. 9.5 million of young people are male and 9.4 million are female.
More than 50 laws and regulations were adopted in 2017-2021 in order to strengthen the legal basis of state policy regarding youth in the republic, and June 30 was declared as "Youth Day ".
As a result of the socio-political and economic reforms implemented in our country in recent years, a step has been taken to a completely new level of development. Youth , culture and sports issues was established in the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan , a "Youth Parliament" consisting of 100 active and enterprising young people under the Senate of the Oliy Majlis and 250 active and initiative young people under the Legislative Chamber, a commission on youth issues was established in the Legislative Chamber. 22.9 percent of business entities operating in the republic or 106 thousand 574 of them belong to young people under the age of 30 will come 21.5% of individual entrepreneurs are young people under 30 years old. Also, more than 3.5 thousand young farmers and about 7.8 thousand young craftsmen are working in the country.
In the 2019 elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, 9 (6%) young people were elected as deputies, and 10% of local council deputies are young people.
The "Brave Boy" state award and the "Builder of the Future" medal were established to reward young people between the ages of 14 and under 30, who set an example for their peers with their activity and initiative in the social and political life of the country, as well as who have achieved great achievements in their studies and work. At the core of these practical results are consistent and effective reforms carried out on the basis of the renewed strategy of reforms and the strong will of the head of state regarding youth policy.
The strategic goal of the state youth policy implemented in the republic is to create conditions for every young person to get a free education, to carry out productive work, to realize themselves and to develop creatively, and to raise the level of social life in all aspects , which made it possible to accumulate valuable experience in our country. At this point, it should be emphasized that, along with state organizations, non-governmental organizations operating in our country are actively involved in the search for talented young people and their support. For example, it is important that one of the main directions of the state policy regarding youth is aimed at supporting the talents and abilities of young people. At the same time, in 2019, by a special decree of the President, the "Hope of the Country" fund under the President of the Republic of Uzbekistan was established. Thousands of talented young people through educational grants awarded by this foundation
Our country has the opportunity to study in prestigious universities of developed foreign countries and learn advanced foreign experience. In particular, for the 2022-2023 academic year, 420 students and masters received scholarships and grants for studying abroad from the "Hope of the Country" fund. We can see that these practical works are being carried out in accordance with the goals of the development strategy of New Uzbekistan. Because, according to the 50th goal of the development strategy for 2022-2026, through the "Hope of the Country" fund, to double the scope of sending free and creative thinking young people to study at prestigious foreign universities, in which fifty percent of young people are trained in technical, exact sciences and IT fields and conducting open selection contests for bachelor's, master's and doctoral studies in the most prestigious universities of foreign countries, bachelor's, master's and doctoral programs of foreign higher education institutions important goals such as announcing and conducting an open competition were set by the Foundation for the purpose of participation in educational programs. As a result of the practical work carried out by the Foundation, a number of young people have mastered the knowledge and skills required by the times and are applying them to a number of areas of reforms in our country.
One of the urgent tasks of this organization in the fields of education, science, technology, information technology, culture, art, sports, and entrepreneurship, and the tasks of encouraging and supporting their various initiatives.
As the President of Uzbekistan stated at the Youth Forum of Uzbekistan, "No matter what reforms we try in our country, we will first of all rely on young people like you, on your energy and determination. As you all know, today we have set ourselves huge goals. We have begun to create the foundations of the Third Renaissance in our Motherland. We consider the family, pre-school education, school and higher education as well as scientific and cultural centers to be the most important links of the Renaissance. For this reason, we are implementing fundamental reforms in these areas. I believe that in creating a new foundation for the development of our country, you, our devoted and patriotic youth, will actively participate and make a worthy contribution."
In the "New Development Strategy of Uzbekistan", which serves as a unique road map of the renewed reforms aimed at realizing the potential of such determined young people.
One of the priority directions of the state policy regarding youth in our country is the issue of ensuring youth employment, providing them with education, and training them in the profession. During the meeting with young people within the framework of the 2021 Youth Forum, the head of state asked for new and very relevant proposals in this regard. In particular, from now on, governors of regions, districts and cities, ministers and responsible leaders should hold regular meetings with young people, governors should develop and implement "road maps " aimed at solving the problems of young people, and report to local councils on this issue every six months. it was decided to give and determine the plans for the next six months.
An important initiative was put forward at the forum, such as the organization of vocational and entrepreneurship training for unemployed and unorganized youth within the framework of the "Youth: 1+1" program. Based on the principle "Each entrepreneur helps young people", the initiative to connect one unemployed youth to one entrepreneur was actively supported by many of our entrepreneurs. The head of state approved this noble action, which can provide employment to at least 500,000 young people.
Within the framework of this initiative, during the past period, a number of activities have been carried out to train young people, provide them with jobs, and direct them to entrepreneurship, so that the level of unemployment among young people is significantly decreasing.
In this place, in the following years, in order to further accelerate youth reforms, including reducing unemployment, further expanding the scope of vocational training, and providing comprehensive support to talented young people, with the Resolution of the Cabinet of Ministers dated January 18, 2021 "A youth-oriented state in Uzbekistan Policy Development until 2025" Concept was approved. According to it, as a result of the statements of the state policy on youth, opportunities will be created to further strengthen the economic potential of the country and to widely apply advanced practices.
And also it is expected that by 2030, Uzbekistan will be among the first 30 advanced countries of the world according to the PISA (The Program for International Student Assessment) rating .
At the same time, adaptation of educational programs to international standards (PISA, STEAM), coverage of children in pre-school educational institutions, youth comprehensive schools and higher educational institutions will be gradually increased due to the expansion of opportunities for non-state educational institutions. In particular, 80 percent of children under 3-7 years of age in the republic are enrolled in pre-school education organizations.
To increase the cultural level of young people, the number of libraries, theaters, cinemas, museums, parks and other cultural institutions will be gradually increased, and the capacity of sports facilities will be increased by 30% by creating conditions for young people to engage in mass sports.
Conditions will be created for youth to engage in public sports in neighborhoods; IT-parks will be established in all regions, Digital technology training centers will be established in districts (cities), about 200,000 young people will be trained on the basis of the "One million Uzbek programmers" project.
Conditions will be created for young people to use high-quality, fast and cheap Internet services, provision of double growth of communication and information services will be the most important results of the "Youth of Uzbekistan - 2025" concept.
In conclusion, it can be said that by 2030, our country will become one of the "countries with an income above the average", the country's gross domestic product will exceed four thousand dollars per capita, and our economy will double from its current state. The effective implementation of the concept "Youth of Uzbekistan - 2025", which is an important legal basis, is of great importance. The fact that young people of any country have intellectual potential, knowledge and modern profession remains an important factor of the country's development.