O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-iyul kuni Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti doirasida Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Vengriya ko‘p qirrali munosabatlarining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va amaliy hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajalarda faol muloqotlar davom etmoqda. May oyida Toshkent shahrida qo‘shma Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumi samarali o‘tkazildi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash hajmi qariyb ikki barobar oshdi, qo‘shma loyiha va korxonalar soni ko‘paymoqda, 30-iyundan Toshkent va Budapesht o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar tiklandi.
Sanoat, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, logistika, qurilish va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Investitsiya loyihalarining yangi portfelini tayyorlash va joriy yil yakuniga qadar Qo‘qon shahrida Hududlar forumini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Ta’lim, madaniyat va sport sohalaridagi hamkorlik faollashdi. Ikki mamlakat xalqlarini yaqinlashtirishga qaratilgan madaniy tadbirlarni o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi.
Turkiy davlatlar tashkiloti va Yevropa Ittifoqi doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Венгрии отметили важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
В рамках программы неформального саммита Организации тюркских государств 6 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
Были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-венгерского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено последовательное развитие стратегического партнерства и практического взаимодействия Узбекистана и Венгрии.
Продолжаются интенсивные контакты на всех уровнях. В мае в городе Ташкенте плодотворно проведены заседание совместной Межправительственной комиссии и бизнес-форум.
За последние годы товарооборот увеличился почти в два раза, растет количество совместных проектов и предприятий, 30 июня возобновлено прямое авиасообщение между Ташкентом и Будапештом.
Особое внимание уделено ускорению реализации проектов кооперации в сферах промышленности, фармацевтики, сельского хозяйства, логистики, строительства и других направлениях.
Подчеркнута важность подготовки нового портфеля инвестиционных проектов и проведения до конца этого года совместного Форума регионов в городе Коканде.
Активизировалось взаимодействие в области образования, культуры и спорта. Отмечена необходимость проведения взаимных культурных мероприятий, направленных на сближение народов двух стран.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам сотрудничества в рамках Организации тюркских государств и Европейского Союза.