O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-iyul kuni Ostona shahrida "SHHT plyus" formatining "Ko‘p tomonlama muloqotni mustahkamlash - barqaror tinchlik va taraqqiyot sari intilish" mavzusidagi uchrashuvida ishtirok etdi.
Tadbirda SHHTga a’zo davlatlar delegatsiyalari va uning doimiy faoliyat yurituvchi organlari rahbarlaridan tashqari kuzatuvchi va muloqot bo‘yicha sherik mamlakatlar yetakchilari, faxriy mehmonlar, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish va boshqa xalqaro tuzilmalar rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida keng tarkibdagi “SHHT plyus” yig‘ilishi ayni vaqtida o‘tkazilayotganini ta’kidladi.
- Hozir dunyo ishonch, adolat va hamjihatlik qayta tiklanishiga har qachongidan ham ko‘proq ehtiyoj sezmoqda, - dedi Prezidentimiz.
Bugungi global jarayonlarga baho berar ekan, davlatimiz rahbari siyosiy va iqtisodiy “parchalanishlar”, urushlar va mojarolar xalqaro munosabatlar tizimi asosi va hal qiluvchi tamoyillarining yemirilishiga olib kelayotganini qayd etdi.
- Qarama-qarshilik va proteksionizm jahon iqtisodiyoti parchalanishi va yetkazib berish zanjirlari uzilishiga sabab bo‘lmoqda. Mamlakatlarning savdo, moliya, sarmoya, texnologiya va innovatsiyalar transferi sohalaridagi samarali hamkorligida to‘sqinlik qiladigan yangi ajratuvchi chegaralar vujudga kelmoqda, - dedi Prezident.
Ta’kidlanganidek, "ushbu muammolarni hal qilishning yagona yo‘li – umumiy xavfsizlik, taraqqiyot va farovonlik uchun sa’y-harakatlarimizni birlashtirishdir".
O‘zbekiston rahbari SHHT har doim xalqaro huquqning umume’tirof etilgan tamoyillari va BMTning markaziy muvofiqlashtiruvchi roliga tayanadigan ko‘p tomonlamalik asosidagi adolatli dunyo tartiboti tarafdori bo‘lib kelgani va shunday bo‘lib qolayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, yuzaga kelgan voqelik Shanxay hamkorlik tashkiloti faoliyati samarasini oshirishda yangi strategik yondashuvlarni talab etmoqda.
- Tashkilotimizning ulkan salohiyati hamda jahon siyosati va iqtisodiyotidagi ortib borayotgan roliga mos keladigan yangi maqsad va vazifalarni ishlab chiqish vaqti keldi, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari SHHT ta’sis etilgan davrdan buyon zamonaviy tahdidlarning tabiati va miqyosi sezilarli darajada o‘zgargani sababli xavfsizlikni ta’minlash masalalarida uning faoliyatining konseptual asoslariga yangi nigoh bilan qarashni taklif qildi.
SHHT salohiyatini mustahkamlashda, jumladan, Xavfsizlikka xatar va tahdidlarga qarshi kurash bo‘yicha universal markazni tashkil etishda ushbu omillarni hisobga olish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston Prezidenti vakolatli organlar rahbarlari va ekspertlar ishtirokida har yili “Xavfsizlik masalalari bo‘yicha SHHT plyus muloqoti”ni o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Prezidentimiz SHHT makonida savdo-iqtisodiy hamkorlikni izchil “qayta ishga tushirish”, ko‘p tomonlama savdo va tarmoqlararo sheriklikning mustahkam asoslarini yaratish muhimligini ta’kidladi.
Sammit davomida tomonlar savdo tartib-taomillarini soddalashtirish va elektron savdoni rivojlantirish, texnologik kooperatsiyani, shu jumladan kelajak sanoati tarmoqlarini rag‘batlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ko‘rishga kelishib olgani ta’kidlandi.
Biznes muloqoti uchun samarali platformani shakllantirish maqsadida O‘zbekiston yetakchisi barcha sheriklarni jalb qilgan holda har yili "SHHT EKSPO" xalqaro sanoat ko‘rgazmasini o‘tkazishni taklif etdi.
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi, YEOII, ASЕAN va boshqalar bilan iqtisodiy hamkorlikni faol ilgari surish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish imkoniyatlarini izlash muhimligi qayd etildi.
Bugungi geosiyosiy vaziyatda hududlararo o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish uchun inklyuziv va integratsiyalashgan transport-tranzit tizimini shakllantirish alohida ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, ekologik muammolar kuchayib borayotgan bir sharoitda iqlim sohasidagi hamkorlik SHHT yangi kun tartibining eng muhim qismiga aylanishi kerak. Shu munosabat bilan "yashil" taraqqiyot sohasidagi umumiy maqsad va vazifalarga erishish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashishda hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Bundan tashqari, Toshkentda ekologik barqarorlik va "yashil" o‘sish sohasida tadqiqotlar olib boradigan SHHTning Iqlim muammolari bo‘yicha innovatsion yechimlar markazini tashkil etish taklif qilindi.
Aholining hayot sifatini yaxshilash va ijtimoiy himoya masalalari tashkilot kun tartibida markaziy o‘rinni egallashi lozim, dedi davlatimiz rahbari. Shu ma’noda, kelgusi yili Samarqand shahrida Kelajak sammiti maqsadlariga erishishga munosib hissa qo‘shish uchun BMT shafeligida barqaror ijtimoiy himoya masalalari bo‘yicha global konferensiyani o‘tkazish rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
Mamlakatimiz yetakchisi sivilizatsiyalararo muloqotning noyob modelini ilgari surish va birgalikda mustahkamlashga chaqirdi. Qayd etilganidek, "xalqlarimizning boy madaniy-tarixiy va ma’naviy merosi, an’analari, urf-odatlari va turmush tarzi – bu o‘zaro ishonch ko‘prigini, yaxshi qo‘shnichilik va yaqin do‘stlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan qudratli va hayotbaxsh kuchdir".
Yaqinda qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining "Xalqaro sivilizatsiyalar o‘rtasida muloqot kuni" rezolyutsiyasida aynan shu yo‘nalish aks etganligi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lida hamjihatlik bo‘yicha Samarqand tashabbusining dolzarbligi yana bir bor qayd etildi. Ushbu tashabbusning amalga oshirilishi barqaror rivojlanish yo‘lidagi ziddiyatlarni yengib o‘tishda sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Madaniyat, ta’lim, yoshlar va sayyohlik almashuvlar sohasidagi dasturlarni amalga oshirishga ham e’tibor qaratildi. Xususan, ushbu yo‘nalishlardagi loyihalarni tizimlashtirish va birgalikda amalga oshirish imkonini beradigan SHHT gumanitar tashabbus va dasturlari yagona bankini ishlab chiqish taklif etildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida "SHHT plyus" formatidagi ushbu uchrashuv yakunlari Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi ko‘p qirrali sheriklik rivojiga kuchli turtki berishiga ishonch bildirdi.

4 июля в городе Астане Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие во встрече формата «ШОС плюс» на тему «Укрепление многостороннего диалога – стремление к устойчивому миру и развитию».
В мероприятии помимо глав делегаций стран-членов ШОС и руководителей ее постоянно действующих органов участвовали лидеры государств-наблюдателей и партнеров по диалогу, почетные гости, генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и руководители других международных структур.
В своем выступлении глава Узбекистана подчеркнул, что проведение заседания в широком формате «ШОС плюс» является весьма своевременным и востребованным.
– Мир как никогда нуждается в восстановлении доверия, справедливости и солидарности, - отметил Президент нашей страны.
Давая оценку современным глобальным процессам, он указал, что политические и экономические «разломы», войны и конфликты подрывают устои и ключевые принципы системы международных отношений.
– Противоречия и протекционизм порождают фрагментацию мировой экономики и сбои в цепочках поставок, возводят новые разделительные линии, препятствующие эффективному взаимодействию стран в области торговли, финансов и инвестиций, трансфера технологий и инноваций, – отметил Президент.
По его словам, «единственный путь решения этих проблем – консолидация усилий в интересах всеобщей безопасности, развития и процветания».
Глава Узбекистана констатировал, что ШОС всегда выступала и продолжает выступать за справедливый мировой порядок, основанный на общепризнанных принципах международного права и многосторонности при центральной координирующей роли ООН.
– Пришло время выработать новую повестку дня ШОС, которая соответствовала бы огромному потенциалу и возрастающей роли нашей Организации в мировой политике и экономике, - заявил Президент.
Глава государства предложил по-новому взглянуть на концептуальные основы деятельности ШОС в вопросах обеспечения безопасности, поскольку природа и масштабы современных вызовов существенно изменились со времени учреждения организации.
Он обратил внимание на необходимость учета этих факторов при рассмотрении вопросов укрепления потенциала ШОС, в том числе создании Универсального центра по противодействию угрозам и вызовам безопасности.
Глава Узбекистана выступил с инициативой ежегодно проводить «Диалог ШОС плюс по вопросам безопасности» с участием руководителей компетентных органов и экспертов.
Президент нашей страны указал на важность последовательной «перезагрузки» торгово-экономического сотрудничества на пространстве ШОС, создания прочных основ многосторонней торговли и межотраслевого партнерства.
Подчеркнуто, что в ходе саммита стороны согласились принять комплексные меры по упрощению торговых процедур и развитию электронной торговли, стимулированию технологической кооперации, в том числе в отраслях индустрии будущего.
В целях формирования эффективной платформы для бизнес-диалога с привлечением всех партнеров лидер Узбекистана предложил ежегодно проводить Международную промышленную выставку «ЭКСПО ШОС».
Также отмечена важность активного продвижения экономического взаимодействия и поиска возможностей сопряжения совместных инициатив с Организацией экономического сотрудничества, Советом сотрудничества арабских государств Залива, ЕАЭС, АСЕАН и другими.
Подчеркнуто, что в нынешних геополитических реалиях особое значение приобретает формирование инклюзивной и интегрированной транспортно-транзитной системы для усиления межрегиональной взаимосвязанности.
Как заявил Президент Узбекистана, в условиях нарастающих экологических проблем, важнейшим элементом новой повестки ШОС должно стать климатическое сотрудничество.
В этой связи он выступил за разработку Соглашения о сотрудничестве в борьбе с изменением климата, с конкретными мерами по достижению общих целей и задач в области «зеленого» развития.
Кроме того, было предложено создать в Ташкенте Центр инновационных климатических решений ШОС, который будет проводить исследования в области экологической устойчивости и «зеленого» роста.
Центральное место в повестке организации должно быть отведено улучшению качества жизни населения и социальной защиты, отметил глава государства. В этом контексте он сообщил, что в следующем году в Самарканде под эгидой ООН запланирована Глобальная конференция по вопросам устойчивой социальной защиты как вклад в достижение целей Саммита будущего ООН.
Лидер нашей страны призвал вместе укреплять и продвигать уникальную модель межцивилизационного диалога. По его словам, «богатое культурно-историческое и духовное наследие, традиции, обычаи и уклад жизни наших народов – это мощная, жизнеутверждающая сила, которая служит укреплению мостов взаимного доверия, добрососедства и прочной дружбы».
Отмечено, что именно этот посыл содержится в принятой недавно резолюции Генассамблеи ООН «Международный день диалога между цивилизациями».
В данном контексте еще раз подчеркнута актуальность выдвинутой Узбекистаном Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания, практическая реализация которой будет способствовать укреплению межцивилизационного диалога для преодоления противоречий на пути устойчивого развития.
Также обращено внимание на реализацию программ в сфере культурных, образовательных, молодежных и туристических обменов. В частности, было предложено разработать Единый банк гуманитарных инициатив и программ ШОС, который позволит систематизировать и совместно осуществлять проекты в этих направлениях.
В завершение своего выступления глава нашего государства выразил уверенность, что итоги нынешней встречи в формате «ШОС плюс» придадут мощный импульс развитию многогранного партнерства в рамках Шанхайской организации сотрудничества.