O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahriga amaliy tashrif doirasida Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Turli darajalardagi muloqotlar faol davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va yuk tashish hajmi, qo‘shma korxonalar soni ortmoqda.
Davlatimiz rahbari Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish borasidagi ishlarni davom ettirish muhimligini ta’kidladi.
Qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, farmatsevtika, kimyo va boshqa tarmoqlarda loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutuvchi 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan Sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilish muhim ekani qayd etildi.
Joriy yilda Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi, biznes forumi va sanoat ko‘rgazmasini o‘tkazishga kelishib olindi.
Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirishda birgalikdagi sa’y-harakatlar zarurligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана обсудил с главой Правительства Пакистана вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества
В рамках рабочего визита в город Астану Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Шахбазом Шарифом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнёрства, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах.
С удовлетворением отмечены активные контакты на разных уровнях. Растут объемы взаимной торговли и грузоперевозок, количество совместных предприятий.
Глава нашего государства подчеркнул важность продолжения работы по формированию благоприятных условий для увеличения товарооборота в рамках Соглашения о преференциальной торговле.
Отмечена важность принятия совместной Программы промышленной кооперации на 2025-2026 годы, предусматривающей реализацию проектов в сельском хозяйстве, текстильной, фармацевтической, химической и других отраслях.
Достигнута договоренность о проведении в этом году очередного заседания Межправительственной комиссии, бизнес-форума и промышленной выставки.
Подчеркнута важность совместных усилий в деле практического продвижения проекта строительства Трансафганской железной дороги.