Ostona shahriga amaliy tashrif doirasida 3-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Xitoy Raisiga O‘zbekistondagi ortga qaytmas islohotlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlayotgani hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratayotgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Yetakchilar keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida ulkan yutuqlarga erishilganini ta’kidladilar.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida Xitoyga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Hukumatlar, parlamentlar, tashqi siyosat va tarmoq idoralari darajasidagi aloqalar sezilarli darajada faollashdi.
Yil yakuniga qadar Tashqi ishlar vazirlari strategik muloqotining ikkinchi yig‘ilishini Toshkent shahrida o‘tkazish rejalashtirilgan. Yaqin kunlarda Xitoy parlamentining yuqori darajadagi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi kutilmoqda.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda.
O‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 14 milliard dollarga yetdi. Yaqin istiqbolda bu ko‘rsatkichni 20 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari qayd etildi.
Investitsiya loyihalarining joriy portfeli 50 milliard dollardan oshgan. Shu yil boshidan buyon mamlakatimizda 3 milliard dollardan ziyod Xitoy sarmoyasi o‘zlashtirilib, 500 dan ortiq yangi qo‘shma korxona tashkil etildi.
Infratuzilma, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va "yashil" energetika sohalarida strategik hamkorlik dasturlarini qabul qilishni jadallashtirishga kelishib olindi.
Yaqinda Jizzax viloyatida O‘zbekiston-Xitoy texnoparki ishga tushirilgani va mintaqamizda birinchi bo‘lib "BYD" elektromobillari ishlab chiqarila boshlangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xitoyning yetakchi moliyaviy tuzilmalari bilan hamkorlik kengaymoqda. Xususan, "Ipak yo‘li" jamg‘armasi bilan investitsiya platformasi yaratildi, Xitoy Eksimbanki ko‘magida poytaxtimizda Olimpiya shaharchasi qurilishi yakunlanmoqda. Ushbu bankning Toshkent shahrida hududiy filiali ochilishi kutilmoqda.
Hududlararo almashinuvlar faollashgani yuqori baholandi. Yil boshidan buyon mamlakatimizning barcha hududlari rahbarlari bir necha bor Xitoyga tashrif buyurdi, Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni, Anxoy, Szyansi, Szyansu, Chjetszyan, Shandun, Shensi va Shanxay muzofotlari delegatsiyalari O‘zbekistonda bo‘ldi. Pekin, Urumchi va boshqa bir qator shaharlarda savdo uylari ochildi.
Kelgusi yilda ikkinchi Hududlar forumi o‘tkazilishi belgilab olindi.
Prezidentimiz XXR Raisini kambag‘allikka qarshi kurashish sohasida amaliy hamkorlikni qo‘llab-quvvatlayotganini alohida ta’kidladi. Bu muhim yo‘nalishda tajriba almashish bo‘yicha uzoq muddatli dastur qabul qilish taklifi bildirildi.
"Bir makon, bir yo‘l" tashabbusi doirasida transport bog‘liqligini mustahkamlash va mintaqani rivojlantirishda strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston temir yo‘lini qurish bo‘yicha amaliy ishlarni tez fursatda boshlash muhimligi ta’kidlandi.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. O‘zbekiston tomonining "yagona Xitoy" siyosatini qo‘llab-quvvatlash va "uch yovuz kuch"ga qarshi kurashish borasidagi pozitsiyasi o‘zgarmas ekani tasdiqlandi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, "Markaziy Osiyo - Xitoy" formati va boshqa xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi yaqin hamkorlik davom ettiriladi.
Davlatimiz rahbari XXR yetakchisiga SHHTga raislik davrida katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Turizm, ilm-fan, ta’lim, kadrlar tayyorlash va xitoy tilini o‘rganish sohalarida hamkorlikni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Yaqinda Toshkentda Markaziy Osiyodagi Konfutsiy institutlari forumi bo‘lib o‘tadi. Mamlakatimizda XXR oliy o‘quv yurtlari filiallarini ochish, Xitoyning professional ta’lim tizimi - "Lu Ban ustaxonasi"ni keng joriy etish rejalari belgilandi. Ikkinchi Ta’lim forumini kelgusi yilda o‘tkazish taklifi bildirildi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Prezidenti XXR Raisini mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

Лидеры Узбекистана и Китая обсудили вопросы дальнейшего укрепления отношений всепогодного стратегического партнёрства
В рамках программы рабочего визита в город Астану 3 июля состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В начале встречи глава нашего государства выразил искреннюю признательность Председателю Китая за решительную поддержку необратимых реформ в Узбекистане и особое внимание укреплению узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного всестороннего стратегического партнерства.
Лидеры констатировали, что за последние годы совершен мощный прорыв по всем направлениям двустороннего взаимодействия.
С особым удовлетворением отмечено последовательное выполнение договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в январе этого года.
Существенно активизировались контакты на уровне правительств, парламентов, внешнеполитических и отраслевых ведомств.
До конца года запланировано проведение второго заседания Стратегического диалога министров иностранных дел в городе Ташкенте. В ближайшее время ожидается визит высокой парламентской делегации Китая в Узбекистан.
В прошлом году товарооборот достиг 14 миллиардов долларов. Отмечены возможности по доведению этого показателя в ближайшей перспективе до 20 миллиардов долларов.
Текущий портфель инвестиционных проектов превышает 50 миллиардов долларов. С начала года в нашей стране освоено более 3 миллиардов долларов китайских инвестиций, создано свыше 500 новых совместных предприятий.
Достигнута договоренность об ускорении принятия программ стратегического сотрудничества в сфере инфраструктуры, промышленной кооперации, сельского хозяйства и «зеленой» энергетики.
С удовлетворением отмечен недавний запуск узбекско-китайского технопарка и первого в нашем регионе производства электромобилей «BYD» в Джизакской области.
Расширяется партнерство с ведущими китайскими финансовыми структурами. Так, с Фондом «Шелковый путь» создана инвестиционная платформа, а при содействии Эксимбанка Китая завершается строительство Олимпийского городка в нашей столице. Ожидается открытие регионального филиала этого банка в городе Ташкенте.
Дана высокая оценка активизации межрегиональных обменов. С начала года главы всех регионов нашей страны неоднократно посетили Китай, в Узбекистане побывали делегации Синьцзян-Уйгурского автономного района, провинций Аньхой, Цзянси, Цзянсу, Чжэцзяна, Шаньдуна, Шэньси и Шанхая. Открыты торговые дома в Пекине, Урумчи и ряде других городов.
Намечены планы по проведению в следующем году второго Форума регионов.
Президент нашей страны особо отметил поддержку Председателя КНР в вопросах практического взаимодействия в области борьбы с бедностью. Предложено принять долгосрочную программу по обмену опытом в этом важном направлении.
Подчеркнута важность скорейшего начала практических работ по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, имеющей стратегическое значение для укрепления транспортной взаимосвязанности и развития региона в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Подтверждена неизменная позиция узбекской стороны в вопросах поддержки политики «одного Китая» и борьбы с «тремя силами зла».
Будет продолжено тесное взаимодействие в рамках Организации Объединённых Наций, Шанхайской организации сотрудничества, формата «Центральная Азия – Китай» и других международных и региональных структур.
Глава нашего государства пожелал лидеру КНР больших успехов в период председательства в ШОС.
Указано на необходимость наращивания партнерства в области туризма, науки, образования, подготовки кадров и изучения китайского языка.
На днях в Ташкенте состоится Форум институтов Конфуция в Центральной Азии. Намечены планы по открытию в нашей стране филиалов вузов КНР, широкому внедрению китайской системы профессионального образования – «Мастерская Лу Бань». Предложено провести второй Образовательный форум в следующем году.
В завершение переговоров Президент Узбекистана пригласил Председателя КНР посетить нашу страну с визитом.