O'zbekiston yoshlar mamlakati. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, O'zbekiston aholisining qariyb 60 foizini 30 yoshgacha bo'lgan odamlar tashkil etadi. Shunday qilib, O'zbekistonning 18 milliondan ortiq aholisi yoshlardir va 2040 yilga kelib bu ko'rsatkich 25 millionga yetishi mumkin. Bu ta'lim, bandlik va yoshlarning ijtimoiy integratsiyasini ta'minlash nuqtai nazaridan davlat uchun noyob imkoniyatlar va maxsus qiyinchiliklarni keltirib chiqaradi. Joriy yilning 21 fevral kuni prezident Farmoni bilan yoshlar va biznesni qo'llab – quvvatlash yilida "O'zbekiston-2030" strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi tasdiqlandi. Unda yoshlar muammolarini hal etish va ularning salohiyatini ro'yobga chiqarish bo'yicha qator vazifalar belgilab berilgan.
So'nggi yillarda O'zbekistonda yosh avlodning huquq va manfaatlarini ta'minlash, ularga munosib ta'lim va ish o'rinlari olish, iste'dod va qobiliyatlarini ro'yobga chiqarish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish davlat siyosatining ustuvor yo'nalishiga aylandi va bu borada katta ishlar amalga oshirilmoqda.
Buning yorqin tasdig'i shundaki, o'tgan qisqa vaqt ichida ushbu sohaga oid 100 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilindi va izchil amalga oshirildi. O'zbekistonning yangilangan Konstitutsiyasiga yosh avlodning huquqlari va manfaatlariga oid aniq maqolalarni kiritish, shubhasiz, huquqiy bazani yanada mustahkamlash va bu boradagi amaliy ishlarni yangi bosqichga ko'tarish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
O'tgan davrda yoshlar bilan ishlashda mutlaqo yangi vertikal boshqaruv tizimi yaratildi.
Mamlakatning barcha mahallalarida yoshlar yetakchilari faoliyat ko'rsatmoqda. Ushbu tizim tufayli mahallalarda yoshlar uchun 100 dan ortiq turli imkoniyatlar yaratilgan.
"Yoshlar daftari" tizimi yo'lga qo'yildi, uning doirasida 1,1 milliondan ortiq yoshlar 25 ta yo'nalish bo'yicha 1,3 trillion so'mlik yordam oldi. Xususan, kam ta'minlangan oilalardan kelgan o'n minglab talabalarga o'qish uchun to'lov-kontrakt asosida haq to'langan.
Mamlakatdagi oliy o'quv yurtlari soni qariyb uch baravar ko'payib, 199 taga yetdi va qamrovi 9 foizdan 38 foizgacha o'sdi, bu esa yoshlar uchun zamonaviy bilim va kasb-hunarlarga erishish uchun keng imkoniyatlar ochdi.
Mamlakatda 210 ta yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari tashkil etildi, 4 trillion so'mga 2,5 mingta loyiha amalga oshirildi. Natijada yosh tadbirkorlar soni ikki baravar ko'payib, 200 mingdan oshdi.
So'nggi yillarda 750 dan ortiq yoshlar Vatan farovonligiga katta hissa qo'shgan davlat mukofotlariga sazovor bo'lishdi.
Mamlakat yoshlari taqdim etilgan imkoniyatlardan samarali foydalanayotgani va turli sohalardagi yutuqlari bilan ilhomlantirayotgani quvonarli.
O'zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini yanada samarali amalga oshirish uchun mustahkam tashkiliy-huquqiy va institutsional asoslarni yaratish bo'yicha amaliy islohotlarni davom ettirish zarur.
Avvalo, amaldagi qonunchilikda yoshlar huquqlari to'g'risidagi yangi konstitutsiyaviy normalarni ishlab chiqish bo'yicha ishlar davom ettiriladi.
Shu bilan birga, kelgusi davrda yoshlar va biznesni qo'llab – quvvatlash yilida "O'zbekiston-2030" strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturida belgilangan vazifalarni sifatli bajarishga alohida e'tibor qaratiladi.
Shunday qilib, har bir mintaqada, vazirlik va idorada yoshlar bilan ishlashga yangicha yondashuvni joriy etish boshlandi. Yoshlar muammolarini o'rganish va istiqbolli kadrlar tayyorlash bo'yicha ilmiy-tahliliy ishlarni takomillashtirish dolzarb hisoblanadi.
Bugungi kunda "ibrat farzandlari" loyihasi doirasida chet tillarini o'rganayotgan yoshlar sonini 1 millionga, "mutolaa" dasturi doirasida yosh kitobxonlar sonini 1,5 millionga yetkazish bo'yicha tezkor choralar ko'rilmoqda. Buning uchun hududlarda qo'shimcha infratuzilma qurilmoqda. Shu bilan birga, bo'sh vaqtni mazmunli tashkil etish, yoshlarning iste'dodi va qobiliyatlarini ro'yobga chiqarish uchun yanada keng sharoitlar yaratish masalalariga alohida e'tibor qaratish lozim.
Shunday qilib, O'zbekistonda amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar yoshlarning ta'lim, ma'naviy, intellektual, jismoniy va axloqiy rivojlanishida muhim yutuqlarga olib keldi. Ta'lim muassasalari sonining ko'payishi, ta'lim sifatini yaxshilash, yoshlarning ilmiy va madaniy tadbirlarda faol ishtirok etishi, ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish — bularning barchasi yosh avlodning barkamol rivojlanishi uchun ijobiy o'zgarishlar va poydevorlarning mustahkamlanishidan dalolat beradi.
Bekzod Jo'raboyev,
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat institutining bosh ilmiy xodimi, institutning yosh olimlar Kengashi raisi

Узбекистан – страна молодежи. По статистическим данным, около 60% населения Узбекистана составляют люди в возрасте до 30 лет. Так, более 18 миллионов жителей Узбекистана – молодые люди, а к 2040 году этот показатель может достигнуть 25 миллионов. Это создает уникальные возможности и особые вызовы для государства в плане обеспечения образования, занятости и социальной интеграции молодежи. 21 февраля этого года Указом Президента утверждена Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в Год поддержки молодежи и бизнеса. В ней определен ряд задач по решению проблем молодежи и реализации ее потенциала
В последние годы в Узбекистане создание благоприятных условий для обеспечения прав и интересов молодого поколения, получения ими достойного образования и рабочих мест, а также реализации их талантов и способностей стало приоритетом государственной политики, и в этом направлении проводится большая работа.
Ярким подтверждением этого является то, что за прошедший короткий период было принято и последовательно реализовано более 100 законодательных актов, касающихся данной сферы. Включение в обновленную Конституцию Узбекистана конкретных статей о правах и интересах молодого поколения, несомненно, открывает новые возможности для дальнейшего укрепления правовой базы и выведения практической работы в этой области на новый уровень.
За прошедший период была создана совершенно новая вертикальная система управления в работе с молодежью.
Во всех махаллях страны действуют молодежные лидеры. Благодаря этой системе в махаллях для молодежи создано более 100 различных возможностей.
Налажена система «Молодежной тетради», в рамках которой более 1,1 миллиона молодых людей получили помощь по 25 направлениям на сумму 1,3 триллиона сумов. В частности, десяткам тысяч студентов из малообеспеченных семей была оплачена учеба на платно-контрактной основе.
Количество высших учебных заведений в стране увеличилось почти в три раза и достигло 199, а охват вырос с 9 до 38 процентов, что открывает перед молодежью широкие возможности для получения современных знаний и профессий.
В стране создано 210 молодежных промышленных и предпринимательских зон, реализовано 2,5 тысячи проектов на 4 триллиона сумов. В результате число молодых предпринимателей увеличилось вдвое и превысило 200 тысяч.
Государственные награды в последние годы получили более 750 молодых людей, вносящих значимый вклад в процветание Родины.
Отрадно, что молодежь страны эффективно использует предоставленные возможности и вдохновляет своими достижениями в различных сферах.
Для дальнейшей эффективной реализации государственной молодежной политики в Узбекистане необходимо продолжать действенные реформы по созданию прочных организационно-правовых и институциональных основ.
В первую очередь, будет продолжена работа по развитию новых конституционных норм о правах молодежи в действующем законодательстве.
Вместе с тем, в предстоящий период будет уделено особое внимание качественному исполнению задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в Год поддержки молодежи и бизнеса.
Так, в каждом регионе, министерстве и ведомстве начато внедрение нового подхода к работе с молодежью. Актуальным считается совершенствование научно-аналитической работы по изучению проблем молодежи и подготовке перспективных кадров.
Сегодня предпринимаются стремительные меры по увеличению числа молодых людей, изучающих иностранные языки в рамках проекта «Ибрат фарзандлари», до 1 миллиона, количества юных читателей в рамках программы «Мутолаа» – до 1,5 миллиона. Для этого в регионах строится дополнительная инфраструктура. Вместе с тем, следует обратить особое внимание вопросам создания более широких условий для содержательной организации досуга, реализации талантов и способностей молодежи.
Таким образом, системные реформы, проводимые в Узбекистане, привели к значительным достижениям в области образования, духовного, интеллектуального, физического и нравственного развития молодежи. Увеличение числа образовательных учреждений, улучшение качества обучения, активное участие молодежи в научных и культурных мероприятиях, реализация социальных проектов — все это свидетельствует о положительных изменениях и укреплении основ для гармоничного развития подрастающего поколения.
Бекзод Журабаев,
главный научный сотрудник Института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, председатель Совета молодых ученых Института