Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 3-4 июль кунлари амалий ташриф билан Остона шаҳрида бўлади ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ)нинг навбатдаги саммитида иштирок этади.
ШҲТ 2001 йилда тузилган минтақавий халқаро ташкилотдир. Ўзбекистон Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия ва Тожикистон билан бирга ташкилотнинг асосчиларидан бири ҳисобланади. Бугунги кунда ШҲТга тўққиз давлат аъзо. Бундан ташқари, уч давлат унга кузатувчи сифатида қўшилди, 14 давлат ташкилот билан мулоқот бўйича ҳамкор мақомига эга. Бу ШҲТнинг ўтган йиллар давомида нуфузи ва халқаро сиёсатдаги роли ҳозирги мураккаб геосиёсий шароитда мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беради.
Бугунги кунда ШҲТга аъзо давлатларнинг умумий майдони 34 миллион километр квадратни, яъни Евроосиё қитъасининг 60 фоизини ташкил этади. Аъзо давлатлар аҳолиси 3 миллиардга яқин ёки ер юзи аҳолисининг қарийб 42 фоизига тенг. Шунингдек, ШҲТ мамлакатлари иқтисодиёти жаҳон иқтисодиётининг 24 фоиздан ортиғини қоплайди.
Ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида ўзаро ишонч, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш йўлида кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш, янги демократик, адолатли ва оқилона сиёсий-иқтисодий халқаро тартиб ўрнатишга кўмаклашиш, терроризм, сепаратизм ва экстремизмга, гиёҳвандлик воситалари ва қурол-яроғ савдоси, трансмиллий жиноятларнинг бошқа турларига биргаликда қарши оқилона курашиш ШҲТнинг асосий мақсад ва вазифалари ҳисобланади. Аъзо давлатлар, шунингдек, халқаро ҳуқуқнинг асосий тамойиллари асосида турли соҳаларда самарали минтақавий ҳамкорликни ривожлантирмоқда.
ШҲТнинг асосий органи Давлат раҳбарлари кенгаши бўлиб, у ташкилотнинг кўп қиррали ҳамкорлиги ва фаолиятини ривожлантириш стратегияси, истиқболлари ва устувор йўналишларини кўриб чиқади ва белгилайди. Кенгаш ШҲТ мақсад ва вазифаларини амалга оширишга қаратилган фундаментал хусусиятдаги қарорлар қабул қилади, энг долзарб глобал муаммолар, бошқа халқаро ташкилотлар ва давлатлар билан ўзаро ҳамкорлик масалаларни ҳал қилади ҳамда ташкилот таркибини кенгайтириш тўғрисидаги қарорларни чиқаради. Бундан ташқари, ШҲТ ва ташкилот доимий органларининг тузилиши ва фаолиятининг ички сиёсатининг асосий масалаларини белгилайди.
Тузилманинг бошқа муҳим органлари — булар Ҳукумат раҳбарлари кенгаши (Бош вазирлар), Ташқи ишлар вазирлари кенгаши, вазирлик ва идоралар раҳбарларининг мажлиси, Миллий координаторлар кенгаши (МКК), Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (ШҲТ МАТТ), Котибият, Ишбилармонлар кенгаши ва Банклараро бирлашмаси кенгашидир.
Котибиятга ШҲТ Бош ижрочи директори бўлган Бош котиб бошчилик қилади ва у аъзо давлатлар фуқаролари орасидан 3 йил муддатга ротация асосида Давлат раҳбарлари кенгаши томонидан тайинланади. 2022 йил 1 январдан буён ШҲТ Бош котиби вазифасини Хитой Халқ Республикаси вакили Чжан Мин бажариб келмоқда. Бундан аввал ушбу лавозимда Ўзбекистон вакили фаолият юритган.
Шунингдек, ШҲТ Форуми – норасмий мулоқот механизми, мустақил тузилмаси мавжуд бўлиб, у ташкилотга аъзо ҳар бир давлатдан биттадан илмий муассасани ўз ичига олади, миллий тадқиқот маркази мақомига эга. 5 июнь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон томони раислигида Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан ташкил этилган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти форумининг XIX йиғилиши ўтказилди.
Бугунги кунда ШҲТ ўзини тўлақонли ва нуфузли халқаро ташкилот сифатида тўлиқ намоён қилмоқда. ШҲТ платформаси унга аъзо йирик давлатлар – Хитой, Россия ва Ҳиндистон билан тенг ҳуқуқли сиёсий мулоқот ва халқаро ҳамда минтақавий сиёсатнинг кенг кўламли масалалари бўйича фикр алмашишни қўллаб-қувватлайди.
Ўзбекистон ШҲТ фаолиятида фаол иштирок этиб, ташкилотга тўрт марта — 2003-2004, 2009-2010, 2015-2016 ва 2021-2022 йилларда раислик қилган.
Ўзбекистон ташаббуси билан 2004 йилда Тошкентда ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ташкил этилди, Хавфсизлик кенгаши котиблари йиғилишлари формати жорий этилди, ташкилотда кузатувчи мақоми бериш механизми ишга туширилди. Тошкентда ШҲТ Халқ дипломатияси маркази ҳам муваффақиятли фаолият юритиб, ШҲТ оиласи доирасида маданиятлараро ва гуманитар мулоқотни мустаҳкамлашга ҳисса қўшаётир.
2017 йилдан республикамиз ШҲТ доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ташаббускорига айланди. Ўзбекистон Президенти томонидан ўтган йиллар мобайнида ШҲТ саммитларида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-логистика, инновация ва бошқа соҳалар бўйича ҳамкорлик самарадорлигини оширишга доир 91 та ташаббус илгари сурилди. Шулардан 75 таси ҳаётга татбиқ этилган бўлса, қолган 16 таси амалга оширилиш жараёнида.
2022 йил 15-16 сентябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг 14 та иштирокчи мамлакат етакчилари, кузатувчилар ва меҳмонлар, шунингдек, халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирок этган йиғилиши, экспертларнинг фикрича, ташкилот учун тарихий бўлди. Саммит якунлари бўйича, ШҲТ доирасидаги ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги амалий мазмун билан тўлдиришга ёрдам берадиган рекорд миқдордаги ҳужжатлар қабул қилинди. Бундан ташқари, Самарқанд саммитида ШҲТни кенгайтириш бўйича муҳим келишувларга эришилди. Жумладан, Эроннинг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш учун мажбуриятлари тўғрисидаги меморандум имзоланди. Миср, Қатар ва Саудия Арабистонига ШҲТнинг мулоқот бўйича ҳамкори мақомини бериш бўйича ҳуқуқий ҳужжатлар иши якунланди. Беларусь Республикасини ШҲТ аъзолигига қабул қилиш жараёни бошланди. Баҳрайн, Мальдив ороллари, БАА, Кувайт ва Мьяньма томонидан ШҲТнинг мулоқот бўйича ҳамкорлари мақомини олиш тўғрисидаги аризалари қўллаб-қувватланди.
Саммит доирасида ШҲТ ва Араб давлатлари лигаси, БМТнинг ЮНЕСКО ва ЭСКАТО ташкилотлари ўртасида ўзаро англашув меморандумлари имзоланди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммитида Ўзбекистон Президенти сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-логистика, инновациялар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик самарадорлигини оширишга қаратилган 16 ташаббусни илгари сурди.
Давлатимиз раҳбари томонидан Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган саммитда илгари суриладиган янги ташаббуслар аввал эришилган келишувларни амалий амалга оширишга қўшимча туртки беради ва ШҲТ макони халқларининг тинчлиги ва фаровонлигини таъминлаш учун ҳамкорлик кун тартибини янги мазмун билан бойитишга салмоқли ҳисса қўшади.

3-4 июля Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит с рабочим визитом город Астану и примет участие в мероприятиях очередного саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
ШОС – региональное международное объединение, созданное в 2001 году. Узбекистан был одним из основателей организации вместе с Казахстаном, Китаем, Кыргызстаном, Россией и Таджикистаном. Сегодня членами ШОС являются уже девять стран. Кроме того, в качестве наблюдателей к ней присоединились три страны, а 14 государств являются партнерами по диалогу с организацией. Это свидетельствует о том, что за годы существования авторитет ШОС и ее роль в международной политике в текущих непростых геополитических условиях продолжают неизменно укрепляться.
Сегодня общая территория входящих в ШОС стран составляет более 34 миллиона квадратных километров, то есть свыше 60% территории Евразии. Общая численность населения превышает 3 миллиарда человек, или около 42% населения планеты. Экономика же стран ШОС составляет более 24% мировой экономики.
Основными целями и задачами ШОС являются укрепление взаимного доверия, дружбы и добрососедства между государствами-членами, развитие многопрофильного сотрудничества в целях поддержания мира, безопасности и стабильности в регионе, содействие построению нового демократического, справедливого и рационального политического и экономического международного порядка, совместное противодействие терроризму, сепаратизму и экстремизму, борьба с незаконным оборотом наркотиков и оружия и другими видами транснациональной преступности. Страны-члены поощряют эффективное региональное сотрудничество в различных областях на основе ключевых принципов международного права.
Основным органом ШОС является Совет глав государств, который рассматривает и определяет стратегию, перспективы и приоритеты развития многопланового сотрудничества и деятельности организации. Совет принимает решения принципиального характера, направленные на реализацию целей и задач ШОС, рассматривает наиболее актуальные международные проблемы и вопросы взаимодействия с другими международными организациями и государствами, принимает решения о расширении состава, решает вопросы внутреннего устройства и функционирования ШОС и её постоянно действующих органов.
Другими важными органами структуры являются Совет глав правительств (премьер-министров), Совет министров иностранных дел, Совещание руководителей министерств и ведомств, Совет национальных координаторов (СНК), Региональная антитеррористическая структура (РАТС), Секретариат, Деловой совет и Межбанковское объединение.
Секретариат возглавляет Генеральный секретарь, который является главным исполнительным должностным лицом ШОС и назначается СГГ из числа граждан государств-членов на основе ротации сроком на 3 года. С 1 января 2022 года Генеральным секретарем ШОС является представитель КНР – Чжан Мин. Он сменил представителя Узбекистана.
Существует также Форум ШОС – неофициальный диалоговый механизм, независимая структура, в которую входят по одному научному учреждению от каждого государства-члена ШОС, имеющему статус национального исследовательского центра. 5 июня в Ташкенте под председательством узбекской стороны состоялось XIX заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества, организованное Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана.
На сегодняшний день ШОС прочно утвердилась в качестве полноценной и авторитетной международной организации. Площадка ШОС способствует поддержанию равноправного политического диалога и обмену мнениями по широкому спектру вопросов международной и региональной политики с её крупными государствами-участниками – КНР, Россией и Индией.
Узбекистан активно участвует в деятельности ШОС и уже четырежды председательствовал в Организации: в 2003-2004, 2009-2010, 2015-2016 и 2021-2022 годах.
По инициативе Узбекистана в Ташкенте в 2004 году была создана Региональная антитеррористическая структура ШОС, внедрён формат Встреч секретарей Советов безопасности, запущен механизм предоставления статуса наблюдателей в организации. В Ташкенте также успешно функционирует Центр народной дипломатии ШОС, вносящий вклад в укрепление межкультурного и гуманитарного диалога в рамках семьи ШОС.
С 2017 года Узбекистан перешёл к реализации инициативной линии по развитию сотрудничества в рамках ШОС. За этот период Президентом Узбекистана была выдвинута 91 инициатива по повышению эффективности сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-логистической, инновационной и других сферах. 75 инициатив уже воплощены в жизнь, 16 – в процессе реализации.
Состоявшееся 15-16 сентября 2022 года в Самарканде заседание Совета глав государств-членов ШОС, в котором приняли участие лидеры 14 стран-участниц, наблюдателей и гостей, а также руководители международных организаций, по мнению экспертов, стало историческим по своему значению и содержанию для организации. По итогам саммита было принято рекордное количество документов, которые способствуют наполнению сотрудничества в рамках ШОС качественно новым практическим содержанием. Кроме того, на Самаркандском саммите были приняты важные решения касательно расширения ШОС. Подписан Меморандум об обязательствах Ирана, что открыл прямой путь к полноправному членству этой страны в ШОС. Соответствующими документами завершено правовое оформление статуса Египта, Катара и Саудовской Аравии в качестве партнера по диалогу ШОС, принято решение о начале процедуры приёма Беларуси в качестве полноправного члена организации, поддержаны также заявки Бахрейна, Мальдив, ОАЭ, Кувейта и Мьянмы на получение статуса партнёров по диалогу ШОС.
На полях саммита подписаны меморандумы о взаимопонимании ШОС с Лигой арабских стран, ЮНЕСКО и ЭСКАТО ООН.
В ходе Самаркандского саммита ШОС Президентом Узбекистана выдвинуто 16 инициатив, направленных на повышение эффективности сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-логистической, инновационной и других сферах.
Нет сомнений, что новые инициативы главы нашего государства, которые будут выдвинуты на предстоящем саммите в Астане, привнесут динамизм реализации достигнутых ранее договоренностей и наполнят новым содержанием повестку сотрудничества в рамках объединения во благо мира и процветания народов стран-членов ШОС.