Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-iyun kuni yoshlar siyosati sohasidagi ishlar sarhisobi, yangi vazifa va takliflar muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish avvalida ishlar samaradorligi ko‘rib chiqildi. Oxirgi yetti yilda yoshlarga oid 100 dan ziyod qonun va qarorlar qabul qilinib, 200 dan ortiq imtiyozlar berilgani qayd etildi.
Birgina ta’lim kreditidan 151 ming yoshlar foydalangan. Ehtiyojmand oiladan bo‘lgan yana 110 ming talabaning shartnoma to‘lovi to‘lab berilgan.
“El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali AQSH va Buyuk Britaniyaning eng nufuzli universitetlarini 50 nafar yigit-qiz bitirdi. Bugungi kunda ularda o‘qiyotgan vatandoshlarimiz 200 dan oshdi. Umuman, 110 ming yoshlarimiz xorijda tahsil olayapti.
Prezident maktabining baholash tizimi 500 ta maktabda joriy qilinishi natijasida bir yilning o‘zida bilimlarni o‘zlashtirish 53 foizdan 60 foizga oshdi. Bu tizim yangi o‘quv yilidan yana mingta maktabda joriy qilinadi.
Bu yil maktablarni 14 mingdan ziyod o‘quvchi oltin va kumush medallar bilan bitirdi. “Katta beshlik” fan olimpiadalarida qo‘lga kiritilgan medallar oxirgi to‘rt yilda 2 karra ko‘paydi.
“Oilaviy tadbirkorlik” dasturlari doirasida berilgan kredit evaziga 1 million yosh band bo‘ldi. 205 ta “Yoshlar sanoat zonasi”da 1 ming 200 ta loyiha ishga tushirildi. Hozirda biznesdagi aylanma mablag‘ini million dollardan oshirgan 1,5 ming nafar yosh tadbirkor bor.
Davlatimiz rahbari yoshlarda bilim va yangi g‘oyalar ko‘pligi, ularga sharoitlar yanada kengaytirilishini ta’kidladi. Jumladan, ular quyidagilar:
Mamlakatimiz jadal rivojlanishi uchun “to‘rtinchi sanoat” kasblari juda muhim. Shu maqsadda yoshlarning fizika, kimyo, biologiya, texnologiya, muhandislik, matematika bilan bog‘liq kasblarga qiziqishini oshirish uchun yangi tizim bo‘ladi. Oliy o‘quv yurtlari qoshidagi jami 73 ta akademik litseyda tajriba tarzida “Xalqaro bakalavriat” va “A-Level” dasturi joriy qilinadi. Bu dasturlar asosida sertifikat olgan o‘quvchilar o‘sha oliygohga imtihonsiz, kontrakt asosida qabul qilinadi.
“SAT” testida 75 foizdan yuqori natija ko‘rsatgan o‘quvchilar mamlakatimiz universitetlariga ham grantga qabul qilinadi.
Nogironligi bo‘lgan yoshlarga chet tili bo‘yicha milliy sertifikat olishda kompyuterda imtihon topshirish sharoiti yaratiladi.
Yoshlarimiz xalqaro olimpiadalarning nazariy qismida har doim yuqori natijalarga erishsa-da, laboratoriya mashqlarini bajarishda pastroq ball olayapti. Shu bois endi Prezident maktablari agentligi qoshida Olimpiadalarga tayyorlash markazi ochilib, maxsus laboratoriyalar bilan jihozlanadi. Xalqaro olimpiadada qatnashuvchi terma jamoa reja asosida ushbu markazda tayyorgarlik ko‘radi. Buning uchun har bir fan bo‘yicha malakali olim va xorijiy mutaxassislar jalb qilinadi.
Oliy ta’limning birinchi va ikkinchi kurslaridagi fanlar texnikumlar bilan uyg‘unlashadi. Texnikumda yaxshi o‘qigan yoshlarga xalqaro klassifikatorning tegishli darajasiga mos keluvchi diplom beriladi. Ularga oliygohni ikkinchi yoki uchinchi kursdan o‘qishni kontrakt asosida davom ettirish imkoniyati beriladi. Kasbi bo‘yicha malaka darajasi va ikki yillik staji bor yoshlar korxona tavsiyasi bilan kontrakt asosida oliy ta’limga qabul qilinadi.
Endi oliy o‘quv yurti, vazirlik va korxonalarga tegishli laboratoriyalarning yagona onlayn platformasi yaratiladi. Bunday ilmiy markazlar Toshkent texnika, Samarqand va Urganch davlat universitetlarida ham tashkil qilinadi. Yosh olimlar tadqiqotlari uchun kerak bo‘lgan uskuna, butlovchi qism va kimyoviy vositalar bojdan ozod qilinadi.
Bugungi kunda axborot texnologiyalari sohasida o‘zini o‘zi band qilgan yoshlar 50 mingdan oshdi. Qo‘shilgan qiymat yaratib, xizmatlarni eksport qilayotgan bunday yoshlar uchun katta imkoniyatlar ochib beriladi.
Xususan, 1-avgustdan boshlab, bu sohada o‘zini o‘zi band qilgan yoshlarga IT-park rezidenti maqomi beriladi. Ular uch yil muddatga barcha soliqlardan ozod qilinadi. IT-park tomonidan ularga tibbiyot, sport va ofisdan foydalanishi uchun “ijtimoiy karta” beriladi.
Yoshlarni katta daromad keltiradigan kasblarga o‘rgatish, yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan loyihalarni ko‘paytirishga alohida e’tibor qaratiladi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Yoshlar tadbirkorligi jamg‘armasi Yoshlar agentligi tizimiga o‘tkaziladi. Loyihaning tayyor biznesga aylanib, daromad keltirishgacha barcha jarayonda ko‘maklashiladi. 14 ta tuman tanlab olinib, “to‘rtinchi sanoat” kasblariga o‘qitish markazi ochiladi.
Jamg‘arma tomonidan hududlardagi Yoshlar sanoat zonalarida binolar qurilib, “sanoat ipotekasi” asosida yuqori qiymat yaratadigan loyihalar uchun yoshlarga 7 yilda bo‘lib to‘lash sharti bilan beriladi. Bunda birinchi yili to‘lov undirilmaydi.
Har bir viloyatdagi bittadan Barkamol avlod markazida “Kreativ sanoat parklari” tashkil qilinib, ularga IT-park rezidentlari uchun nazarda tutilgan imtiyozlar beriladi. Bu joylar yosh tadbirkorlar, ilm va biznes o‘rtasida muloqot maydonchasi bo‘ladi. Jamg‘arma bu yerdagi yoshlarning “startaplari”ga uch yilga 100 million so‘mgacha ssuda beradi.
Magistral yo‘llar bo‘yida 50 mingta ko‘chma savdo nuqtalari tashkil qilinib, yoshlarga ijaraga beriladi. Bunda dastlabki 6 oyda yoshlar ijara haqi va soliq to‘lamaydi.
Ma’lumki, yil boshida hokimlar, vazirlar va davlat tashkilotlari rahbarlariga sharoiti og‘ir 4 million o‘g‘il-qiz biriktirilgan edi. Manzilli ishlash natijasida, hayotda qiyinchilikka duch kelgan 420 ming yoshlar muammosi hal etildi, 65 mingining bandligi ta’minlandi, 15 ming nafari harbiy xizmatga yuborildi. Alohida e’tiborga muhtoj 1 million yoshlar sport bilan shug‘ullanishni boshladi.
Shu tarzda, tarbiyasi og‘ir, oilaviy ajrim yoqasidagi va jinoyatga moyilligi bor yoshlarni to‘g‘ri yo‘lga boshlash zarurligi ta’kidlandi.
Maktab, kollej, oliy o‘quv yurtlarining stadionlari, sport zali, basseyn va kutubxonalari mahalla yoshlari uchun doim ochiq bo‘lishi belgilandi. Shuningdek, yoz mavsumida sport musobaqalari, ijodiy tanlovlar va kino kunlari o‘tkazilish aytildi.
Mehnat yarmarkalari tashkil qilinib, 350 ming yoshlarni ishga joylashtirish choralari ko‘riladi. Shuningdek, 100 ming kishini qurilish ishlariga jalb qilish mumkin.
Qizlarga ko‘maklashish, sharoitlarini yaxshilashga e’tibor davom ettiriladi. Og‘ir sharoitga tushib qolgan xotin-qizlar uchun barcha hududlarda 1 xonali ijtimoiy uylar quriladi. Ular ishga joylashib, “oyoqqa turib olgunga qadar”, ushbu uylarda 3 yil davomida bepul yashashi mumkin bo‘ladi.
Sog‘ligi tufayli ishga qatnay olmaydigan qizlar xonadonida kasanachilik yoki masofaviy ish bilan ta’minlanadi. Bundan tashqari, uch yoshgacha farzandi bor talaba-qizlarga masofaviy ta’lim olish imkoniyati yaratiladi.
Yig‘ilish ochiq muloqot shaklida bo‘ldi. Yurtimizning turli hududlaridan qatnashgan hamda chet ellarda o‘qiyotgan yoshlar o‘z fikr va takliflarini bildirdi.
Mutasaddilarga ularni umumlashtirib, farmon loyihasiga kiritish topshirildi.
– Yoshlarimiz hayotda munosib o‘rnini topishi uchun bundan keyin ham bor kuch va imkoniyatlarni to‘liq ishga solamiz. Sizlar mamlakatimizning ishonchi va tayanchi, kelajagimiz bunyodkorlarisiz, – dedi Prezident.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное подведению итогов и обсуждению новых задач и предложений в области молодежной политики.
В начале совещания было обращено внимание на эффективность и масштаб проводимых работ. За последние семь лет было принято более 100 законов и постановлений, касающихся молодежи, ей предоставлено более 200 льгот.
Одной только возможностью образовательных кредитов воспользовалась 151 тысяча молодых людей. Предоставлена оплата контрактов 110 тысяч студентов из малообеспеченных семей.
Через фонд «Эл-юрт умиди» 50 молодых людей окончили самые престижные университеты США и Великобритании. В настоящее время количество наших соотечественников, обучающихся там, превысило 200. В общей сложности 110 тысяч наших молодых людей получают образование за рубежом.
Благодаря внедрению системы оценки Президентских школ в 500 школах за один год уровень усвоения знаний повысился с 53 до 60 процентов. Эта система будет внедрена еще в тысяче школ с нового учебного года.
В этом году более 14 тысяч учеников закончили школы с золотыми и серебряными медалями. Количество медалей, полученных на международных олимпиадах «большой пятерки», удвоилось за последние четыре года.
Благодаря кредитам, выданным в рамках программ «Семейное предпринимательство», был трудоустроен 1 миллион молодых людей. В 205 молодежных промышленных зонах было реализовано 1200 проектов. В настоящее время 1500 молодых предпринимателей имеют бизнес с оборотом, превышающим миллион долларов.
Глава нашего государства отметил, что у молодежи много знаний и новых идей, и условия для них будут еще более расширяться.
В частности, для ускоренного развития нашей страны крайне важны профессии «четвертой промышленной революции». С этой целью будет введена новая система для повышения интереса молодежи к профессиям, связанным с физикой, химией, биологией, технологиям, инженерией и математикой. В 73 академических лицеях при вузах будут введены программы «Международный бакалавриат» и «A-Level» в качестве эксперимента. Ученики, получившие сертификаты по этим программам, будут приняты в вузы без экзаменов на контрактной основе.
Ученики, набравшие более 75 процентов на тесте SAT, будут приняты в университеты нашей страны на грантовой основе.
Для молодых людей с ограниченными возможностями будут созданы условия для сдачи экзаменов на получение национального сертификата по иностранному языку на компьютере.
Несмотря на то, что наши молодые люди всегда достигают высоких результатов в теоретической части международных олимпиад, в выполнении лабораторных упражнений они получают более низкие баллы. Поэтому при Агентстве Президентских школ будет создан Центр подготовки к олимпиадам, оснащенный специальными лабораториями. Национальная команда для участия в международных олимпиадах будет готовиться в этом центре. Будут привлечены квалифицированные ученые и зарубежные специалисты по каждому предмету.
Предметы первого и второго курсов высшего образования будут интегрированы с техникумами. Молодым людям, закончившим техникумы с хорошими оценками, будет выдан диплом, соответствующий международному классификатору. Им будет предоставлена возможность продолжить обучение в вузе со второго или третьего курса на контрактной основе. Молодые люди с должной профессиональной квалификацией и двухлетним стажем работы будут приняты в вузы на контрактной основе по рекомендации предприятий.
Теперь будет создана единая онлайн-платформа для лабораторий, принадлежащих вузам, министерствам и предприятиям. Такие научные центры будут созданы в Ташкентском техническом университете, Самаркандском и Ургенчском государственных университетах. Оборудование, комплектующие и химические реагенты, необходимые для исследований молодых ученых, будут освобождены от пошлин.
В настоящее время более 50 тысяч молодых людей работают в области информационных технологий в качестве самозанятых. Для таких молодых людей, создающих добавленную стоимость и экспортирующих услуги, будут открыты большие возможности.
В частности, с 1 августа такие самозанятые IT-специалисты получат статус резидента IT-парка. Они будут освобождены от всех налогов на три года. IT-парк предоставит им «социальную карту» для доступа к медицинским, спортивным и офисным услугам.
Особое внимание будет уделено обучению молодых людей профессиям, приносящим высокий доход, и увеличению количества проектов с высокой добавленной стоимостью. Фонд молодежного предпринимательства при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли будет передан в систему Агентства по делам молодежи. Фонд будет поддерживать все этапы проекта от идеи до готового бизнеса. В 14 районах будут созданы центры обучения профессиям «четвертой промышленной революции».
Фонд будет строить здания в молодежных промышленных зонах в регионах и предоставлять их молодым людям для реализации проектов с высокой добавленной стоимостью на условиях «промышленной ипотеки» сроком на семь лет, при этом в первый год платежи не будут взиматься.
В каждом регионе будет создан «Парк креативной индустрии» в одном из центров «Баркамол авлод», им будут предоставлены льготы, предусмотренные для резидентов IT-парка. Эти места станут площадками для общения между молодыми предпринимателями, наукой и бизнесом. Фонд будет предоставлять кредиты до 100 миллионов сумов на три года для стартапов молодых людей.
На магистральных дорогах будет организовано 50 тысяч точек мобильной торговли, которые будут сданы в аренду молодым людям. В первые шесть месяцев молодые люди будут освобождены от арендной платы и налогов.
Как известно, в начале года 4 миллиона молодых людей, находящихся в сложных условиях, были закреплены за хокимами, министрами и руководителями государственных организаций. В результате адресной работы были решены проблемы 420 тысяч молодых людей, столкнувшихся с трудностями в жизни, трудоустроено 65 тысяч молодых людей. 1 миллион молодых людей, нуждающихся в особом внимании, начали заниматься спортом.
Таким образом, было подчеркнуто, что необходимо направлять на правильный путь трудных подростков, молодежь, находящуюся на грани развода и склонную к преступности.
Спортивные залы и стадионы школ, колледжей и вузов, бассейны и библиотеки будут открыты для молодежи махалли. Также объявлено о проведении спортивных соревнований, творческих конкурсов и кино дней в летний сезон.
Будут организованы ярмарки вакансий с принятием мер по трудоустройству 350 тысяч молодых людей. Также возможно обеспечение занятости 100 тысяч молодых людей на строительных объектах.
Поддержка девушек и улучшение их условий будут оставаться в центре внимания. Для женщин, оказавшихся в трудных условиях, во всех регионах будут построены однокомнатные социальные дома. Они смогут проживать в этих домах бесплатно в течение трех лет, пока не устроятся на работу и не встанут на ноги.
Девушки, которые не могут ходить на работу по состоянию здоровья, будут обеспечены надомной или удаленной работой. Кроме того, студенткам с детьми до трех лет будет предоставлена возможность получать дистанционное образование.
Совещание продолжилось в форме открытого диалога. Молодые люди из разных регионов нашей страны, а также обучающиеся за рубежом, высказали свои мнения и предложения.
Ответственным лицам поручено обобщить инициативы и включить в проект указа.
– Мы будем и дальше использовать все силы и возможности, чтобы молодые люди нашли достойное место в жизни. Вы – надежда и опора нашей страны, созидатели нашего будущего, – сказал Президент в завершение.