Faol va ilg‘or yoshlarga davlat mukofotlari topshirildi
Yoshlar kuni arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon va qaroriga muvofiq, azmu shijoati, bilim va salohiyati bilan mamlakatimiz rivojiga munosib hissa qo‘shayotgan bir guruh faol yoshlar «Kelajak bunyodkori» medali hamda «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
28-iyun kuni Ko‘ksaroyda ana shu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida yigit-qizlarni Yoshlar kuni bilan tabriklab, mehru e’tiborini izhor qildi.
– Mamlakatimiz yoshlarining yutuqlari, maqsad va rejalari bilan yaqindan tanishib, beqiyos kuch va ilhom olaman.  Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha qanday katta imkoniyatlarga ega ekanimizni his etib, xursand bo‘laman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bugun hayotning har bir jabhasida – davlat boshqaruvida, iqtisodiyotda, ilm va ta’limda, sportu madaniyatda yoshlarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Oliy Majlis palatalari qoshida Yoshlar Parlamentlari ish olib bormoqda. Yurtimizdagi har bir tashkilotda yoshlar ishlari bo‘yicha maslahatchi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Davlat va jamiyat zamonaviy bilim va texnologiyalarni egallagan, jismoniy va ma’naviy yetuk yoshlar bilan qudratli. Shu bois ta’lim tizimi tubdan rivojlantirilmoqda. Prezident maktablari, ijod va ixtisoslashgan maktablar, oliy o‘quv yurtlari yetuk kadrlarni tarbiyalashga xizmat qilmoqda. IT-park, kreativ park va texnoparklarda, madaniyat va sport maskanlarida o‘g‘il-qizlar sevimli mashg‘ulotlari bilan shug‘ullanib, qobiliyatini charxlamoqda.
Bu sharoitlardan unumli foydalangan yoshlar ilm-fan, sport, madaniyat, san’at va boshqa sohalarda katta-katta yutuqlarga erishib, Yangi O‘zbekistonni jahonga tarannum etmoqda.
Birgina o‘tgan o‘quv yilida 55 nafar o‘quvchimiz matematika, kimyo, biologiya, fizika va informatika bo‘yicha nufuzli xalqaro olimpiadalarda 8 ta oltin, 15 ta kumush, 32 ta bronza medallarini qo‘lga kiritgan.
Madaniyat va san’at bo‘yicha nufuzli xalqaro tanlovlarda esa yoshlarimizdan 383 nafari bosh sovrinni, 1 ming 400 ga yaqini 1-o‘rinni egallagan.
Oxirgi 2 yilda sportchilarimiz xalqaro musobaqalarda 900 tadan ziyod oltin, 550 dan ortiq kumush, 731 ta bronza medallarini qo‘lga kiritdi. Yaqinda Qatarda o‘tgan futbol bo‘yicha Osiyo kubogida terma jamoamiz O‘zbekiston tarixida ilk bor Olimpiya yo‘llanmasini olishga muvaffaq bo‘ldi.
– Sizlar mana shunday natijalaringiz bilan yangi tarix yaratyapsizlar. Ishonchim komil, xalqimiz qo‘lga kiritayotgan ulkan yutuqlar bilan birga, bu natijalar Yangi O‘zbekiston tarixiga, Uchinchi Renessans tarixiga aylanadi, – deya ta’kidladi Prezident.
Davlatimizning yoshlarga oid siyosati xalqaro miqyosda tan olinmoqda. Masalan, o‘tgan yili Yoshlar taraqqiyoti indeksiga ko‘ra, O‘zbekiston yoshlar siyosati sohasida eng tez rivojlanayotgan mamlakatlardan biri, deb e’tirof etildi. Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularni davlat va jamiyat boshqaruviga, muhim ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni hal etishga keng jalb etish bo‘yicha 60 dan ziyod tashabbuslar xalqaro hamjamiyat tomonidan ma’qullandi.
Shu kunlarda azim Samarqand shahrida Butunjahon yoshlar festivali bo‘lib o‘tmoqda. Bu ham xalqaro e’tirofning yana bir ifodasi ekani ta’kidlandi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlarga davlat mukofotlarini topshirdi.
– Bugungi yutuqlaringiz – uzoq yo‘lning boshlanishi. Davlat sharoit yaratishi, kimdur yordam berishi mumkin. Lekin kelajagingiz faqat o‘z qo‘lingizda. Bu yo‘lda barcha yoshlarimizni qo‘llab-quvvatlab, orzu-intilishlarida muvaffaqiyatlar tilayman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mukofotlanganlar yuksak ishonch va e’tibor, yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi, o‘qish va ishlarida yanada katta natijalarga erishib, xalqimiz ishonchini oqlashini ta’kidlashdi.

В преддверии Дня молодежи, согласно указу и постановлению Президента Республики Узбекистан группа активной молодежи, вносящая достойный вклад в развитие нашей страны, была награждена медалями «Келажак бунёдкори» и государственной премией «Мард ўғлон».
28 июня в резиденции “Куксарой” состоялась церемония вручения этих наград. В начале своего выступления глава нашего государства поздравил молодежь с Днем молодежи и выразил им наилучшие пожелания.
– Знакомясь с достижениями, целями и планами нашей молодежи, я получаю огромную энергию и вдохновение. Я рад, что у нас есть такие большие возможности для строительства Нового Узбекистана, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня в каждой сфере жизни - в государственном управлении, экономике, науке и образовании, спорте и культуре - молодежи уделяется особое внимание. При палатах Олий Мажлиса работают молодежные парламенты. В каждом учреждении нашей страны действует советник по делам молодежи.
Государство и общество сильны благодаря физически и духовно развитой молодежи, обладающей современными знаниями и технологиями. Поэтому система образования кардинально развивается. Президентские школы, школы творчества и специализированные школы, высшие учебные заведения служат воспитанию квалифицированных кадров. В IT-парках, креативных парках и технопарках, культурных и спортивных центрах молодые люди занимаются любимым делом и развивают свои способности.
Молодежь, эффективно использующая эти условия, добивается больших успехов в науке, спорте, культуре, искусстве и других областях, прославляя Новый Узбекистан на весь мир.
Только в прошлом учебном году 55 наших учащихся завоевали 8 золотых, 15 серебряных и 32 бронзовых медали на престижных международных олимпиадах по математике, химии, биологии, физике и информатике.
На престижных международных конкурсах по культуре и искусству 383 наших молодых участника завоевали главные призы, около 1400 - первые места.
За последние 2 года наши спортсмены завоевали более 900 золотых, свыше 550 серебряных и 731 бронзовую медаль на международных соревнованиях. Недавно на Кубке Азии по футболу в Катаре наша сборная впервые в истории Узбекистана смогла завоевать олимпийскую путевку.
– Своими достижениями вы создаете новую историю. Уверен, что вместе с большими достижениями нашего народа, эти результаты станут частью истории Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса, - подчеркнул Президент.
Государственная молодежная политика нашей страны получает международное признание. Например, в прошлом году Узбекистан был признан одной из самых быстро развивающихся стран в области молодежной политики согласно Индексу развития молодежи. Более 60 инициатив по поддержке молодежи, их вовлечению в государственное и общественное управление, решению важных социально-экономических вопросов были одобрены международным сообществом.
В эти дни в прекрасном городе Самарканд проходит Всемирный молодежный фестиваль. Это также свидетельствует о международном признании.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев вручил молодежи государственные награды.
– Ваши достижения – это начало долгого пути. Государство может создать условия, кто-то может помочь. Но ваше будущее зависит только от вас. Поддерживаю всех наших молодых людей на этом пути, желаю успехов на пути к мечте, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Награжденные выразили благодарность главе нашего государства за высокое доверие и внимание, за создаваемые для молодежи возможности, подчеркнули, что добьются больших успехов в учебе и работе, оправдав доверие нашего народа.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, интеллигенция и родители.