Mamlakatimizning barcha hududlarida iqtisodiyot uchun g‘oyat zarur bo‘lgan korxonalar barpo etilmoqda. Bu yangi ish o‘rinlari ochilishi, sanoat tarmoqlari rivojlanishi, pirovardida, xalqimiz farovonligi oshishiga xizmat qilayapti.
Jumladan, Jizzax viloyatida so‘nggi besh yilda qayta ishlash sanoati hajmi 1,6 barobarga ko‘payib, o‘tgan yilning o‘zida 19 trillion so‘mni tashkil qilgan. Eksport hajmi 2,2 barobarga oshib, 202 million dollarga yetgan.
Xorijiy investitsiyalar miqdori ham yil sayin o‘sib bormoqda. 2018-yilda viloyatda bor-yo‘g‘i 18 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu raqam salkam 700 million dollarga yetgan. Chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 260 tani tashkil qilmoqda.
Bunda har bir tumanning o‘z o‘rni bor. Xususan, Zomin tumanida investitsiya dasturlari doirasida so‘nggi besh yilda 1,8 trillion so‘mlik 300 ga yaqin loyiha amalga oshirilgan va uch mingdan ortiq ish o‘rni ochilgan. Qulay biznes muhiti tufayli tumandagi kichik tadbirkorlik subyektlari soni 4 barobar ko‘paygan.
Zominning go‘zal tabiatiga asoslanib turizm sohasi uning “drayveri”ga aylantirilmoqda. Bunday xizmatlarni ko‘paytirish maqsadida yaqinda Zomin turistik zonasi tashkil etildi.
Bular bilan cheklanib qolmasdan, Zominda sanoatni rivojlantirishga kirishilgan. Chunki hudud buning uchun juda qulay. Tuman mamlakatimiz markaziy qismida joylashgan. Bu yerdan temir yo‘l o‘tgan. Yaqinda Zomin aeroporti kengaytirilib, rekonstruksiya qilindi.
Endi tumanda Xitoyning “Mingyuan” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Texnopark” maxsus sanoat zonasi barpo etilmoqda. Buning uchun 400 gektar yer maydoni ajratilgan. Uni infratuzilma bilan ta’minlash bo‘yicha manzilli dastur tasdiqlanib, 160 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirildi.
Bu boradagi amaliy ishlar avvalroq boshlangan bo‘lib, 30 dan ortiq loyihalar shakllantirilgan. Ularga xitoylik investorlar tomonidan 1,2 milliard dollar investitsiya yo‘naltiriladi.
Mazkur zonada tashqi bozorlarda talab yuqori bo‘lgan qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar chiqaruvchi korxonalar tashkil etiladi. Xususan, elektrotexnika, mashinasozlik, qurilish materiallari, mebelsozlik, oziq-ovqat va xizmat ko‘rsatish yo‘nalishdagi loyihalar amalga oshiriladi.
Natijada 5 mingdan ortiq ish o‘rinlari paydo bo‘ladi, 4,7 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqariladi hamda 70 million dollarlik eksport salohiyati yaratiladi.
Texnopark hududida Xalqaro tajriba almashinuv injenerlik markazi tashkil etilib, sanoat korxonalari uchun shu yerning o‘zida malakali mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, ushbu hududda ofis markazi, turar joylar, ekobog‘, ko‘rgazmalar zali va savdo markazi barpo etiladi.

Во всех регионах нашей страны создаются востребованные экономикой предприятия. Это способствует созданию новых рабочих мест, развитию промышленных отраслей, а в конечном итоге – повышению благосостояния народа.
В частности, за последние пять лет объем перерабатывающей промышленности в Джизакской области увеличился в 1,6 раза, достигнув 19 триллионов сумов только за прошлый год. Объем экспорта вырос в 2,2 раза и достиг 202 миллионов долларов.
Также ежегодно растет количество иностранных инвестиций. Если в 2018 году в области было освоено всего 18 миллионов долларов иностранных инвестиций, то в прошлом году эта цифра достигла почти 700 миллионов долларов. В регионе действуют 260 предприятий с участием иностранного капитала.
В этом успехе есть вклад каждого района. В частности, в Зааминском районе в рамках инвестиционных программ за последние пять лет реализовано около 300 проектов на сумму 1,8 триллиона сумов и создано более трех тысяч новых рабочих мест. Благодаря благоприятной бизнес-среде количество малых предпринимательских субъектов в районе увеличилось в 4 раза.
Благодаря прекрасной природе Заамина драйвером района становится туризм. С целью развития туристических услуг недавно была создана туристическая зона "Заамин".
Не ограничиваясь этим, в Заамине началось развитие промышленности. Район для этого очень благоприятен. Он расположен в центральной части нашей страны. Здесь проходит железная дорога. Недавно был расширен и реконструирован аэропорт Заамина.
Теперь в районе совместно с китайской компанией "Мингюан" создается особая промышленная зона "Технопарк".
Для этого выделено 400 гектаров земли. Утверждена целевая программа обеспечения инфраструктурой и выделено 160 миллиардов сумов.
Уже сформировано 30 проектов. Китайские инвесторы вложат в них 1,2 миллиарда долларов.
В зоне будут созданы предприятия по производству товаров с высокой добавленной стоимостью и импортозамещающей продукции, востребованной на внешних рынках. В частности, будут реализованы проекты в области электротехники, машиностроения, строительных материалов, мебельной промышленности, пищевой промышленности и сферы услуг.
В результате будет создано более 5 тысяч рабочих мест, произведена промышленная продукция на сумму 4,7 триллиона сумов и создан экспортный потенциал на 70 миллионов долларов.
На территории технопарка будет создан Международный центр обмена опытом и инженерии, где будут готовить квалифицированных специалистов для промышленных предприятий.
Также здесь построят офисный центр, жилые здания, эко-парк, крупный выставочный зал и торговый центр.
На церемонии глава нашего государства нажал символическую кнопку и запустил строительство первых инвестиционных проектов в технопарке.