Ўзбекистон Президенти “Аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини узлуксиз ошириш тизимини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорни имзолади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашишнинг ҳуқуқий ва институционаk асослари тобора такомиллаштирилиб борилмоқда. Шу билан бирга аҳоли ва давлат хизматчиларида коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, уларга “ҳалоллик вакцинаси”ни сингдириш ҳамда коррупцияга қарши билим ва кўникмаларини ошириш тизимини замон талабларидан келиб чиққан ҳолда янги босқичга олиб чиқиш зарурати юзага келмоқда.
Бугунги кунинг ана шу муҳим талабидан келиб чиқиб, куни-кеча Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини узлуксиз ошириш тизимини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори имзоланди.
Қарор билан эндиликда аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билим ва кўникмаларини узлуксиз ошириб боришнинг кенг қамровли тизими жорий этилади.
Шу мақсадда 2025 йил 1 январдан “Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси” электрон платформасини (Виртуал академия) жорий этиш белгиланди.
Виртуал академияда ўқув фаолиятини ташкил этиш ва юритиш Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан амалга оширилади.
Шунга кўра, Агентлик ва Академияга қарор доирасида бир қатор муҳим вазифалар юклатилди. Жумладан, Агентлик ўқитилиши лозим бўлган давлат хизматчилари контингентини шакллантиради ва Академия билан келишган ҳолда йиллик ўқитиш режа-графигини тасдиқлайди, ўқув жараёни сифатли ташкил этилишини мониторинг қилиб боради. Ҳар йили Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашига Виртуал академия фаолияти юзасидан ахборот киритилади.
Энг муҳими, Академияда ҳар қандай фуқаро ихтиёрий равишда базавий курсларда таълим олиш имконияти яратилади. Жумладан, боғча ёшидаги болалардан тортиб, мактаб ўқувчиси, талаба-ёшлар, тадбиркорлар, нодавлат ташкилотлари вакиллари учун уларнинг ёши ва ривожланиш даражаси, соҳасидан келиб чиқиб турли форматдаги ўқув дастурлари ишлаб чиқилади.
Барча давлат хизматчилари учун эса мазкур Академия орқали коррупцияга қарши бўйича билим ва малакасини ошириб бориш мажбурий этиб белгиланди.
Бу эса аҳоли ва давлат хизматчиларининг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга нисбатан ҳуқуқий иммунитетни шакллантириш, ёш авлод онгига ҳалоллик қадриятларини сингдиришда, шубҳасиз, катта аҳамият касб этади.
Виртуал академияда ўқитиш базавий курсларда барча учун бепул, махсус (чуқурлаштирилган) курсларда эса тўлов-шартнома асосида йўлга қўйилади.
Агентлик олий таълим ва илмий-тадқиқот ташкилотлари учун коррупцияга қарши курашиш соҳасида тавсиявий йиллик илмий-тадқиқот мавзуларини шакллантиради.
Барча олий таълим ва илмий-тадқиқот ташкилотлари коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилган илмий-тадқиқотлар натижаларини ҳар йили Агентликка тақдим этади. Академия коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги ютуқлар, миллий ва хорижий тажриба, илмий, услубий-амалий ишланмалар ва илмий тадқиқот ишлари бўйича электрон маълумотлар базасини юритади.
Қарор асосида “Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси” электрон платформасининг самарали фаолиятини таъминлаш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланди.
Унга мувофиқ, 2025 йил 1 январга қадар “Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси” электрон платформаси ва унинг мобил иловаси ишга туширилади. 2024 йил 1 октябрга қадар Виртуал академияда ташкил этиладиган махсус дастурлар ва контент ишлаб чиқилади.
Академияда таълим олувчилар учун Коррупцияга қарши таълим ва ёшларнинг имкониятларини кенгайтириш глобал ресурси (GRACE) дастури доирасида сифатли мультипликацион фильм, видеолавҳа ва аудиоматериалларни яратиш чоралари кўрилади.
Виртуал академия фаолиятининг йўлга қўйилиши жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ишларини жадал давом эттириш, шунингдек, аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билим ва кўникмаларини узлуксиз ошириб бориш тизими жорий этилишига хизмат қилади.

В Узбекистане будет создана система непрерывного повышения знаний населения и государственных служащих в сфере борьбы с коррупцией
Президент Узбекистана подписал постановление «О мерах по внедрению системы непрерывного повышения знаний населения и государственных служащих в сфере противодействия коррупции».
За последние годы в Узбекистане усовершенствованы правовые и институциональные основы предупреждения и противодействия коррупции. Вместе с тем возникает необходимость поднятия на новый уровень системы формирования у населения и государственных служащих нетерпимого отношения к коррупции, привития им «вакцины добропорядочности», а также повышения знаний и навыков в сфере противодействия коррупции исходя из требований времени.
В связи с этим Президентом Узбекистана подписано постановление «О мерах по внедрению системы непрерывного повышения знаний населения и государственных служащих в сфере противодействия коррупции».
Документом будет внедрена система непрерывного повышения знаний населения и государственных служащих в сфере противодействия коррупции.
С этой целью с 1 января 2025 года определено внедрить электронную платформу «Виртуальная академия по противодействию коррупции».
Организацию и проведение образовательной деятельности в Виртуальной академии будут осуществлять Агентство по противодействию коррупции и Правоохранительная академия. В этой связи перед Агентством и Академией поставлен ряд важных задач. В частности, Агентство формирует контингент государственных служащих, подлежащих обучению, по согласованию с Академией утверждает годовой план-график обученияя, ведёт мониторинг качественной организации учебного процесса. Ежегодно вносит в Национальный совет по противодействию коррупции информацию о деятельности Виртуальной академии.
Самое главное, что любой гражданин будет иметь возможность добровольно обучаться на базовых курсах Академии. В частности, для детей детсадовского возраста, школьников, студентов, предпринимателей, представителей негосударственных организаций будут разработаны образовательные программы различных форматов с учётом их возраста, уровня развития и сферы деятельности.
Повышение знаний и навыков в области борьбы с коррупцией в Академии для всех государственных служащих является обязательным.
Это, несомненно, имеет большое значение в повышении правового сознания и культуры населения и государственных служащих, формировании правового иммунитета от коррупции в обществе, привитии ценностей добропорядочности в сознании молодого поколения.
Обучение в Виртуальной академии на базовых учебных курсах для всех пользователей организуется бесплатно, а повышение квалификации на специальных учебных курсах — на платно-контрактной основе.
Агентство формулирует рекомендуемые ежегодные темы научных исследований в области противодействия коррупции для высших учебных заведений и научно-исследовательских организаций. Все высшие учебные и научно-исследовательские организации ежегодно будут представлять в Агентство результаты исследований, проведённые ими в сфере противодействия коррупции. Академия будет вести электронную базу данных о достижениях в области противодействия коррупции, отечественном и зарубежном опыте, научных, методических и практических разработках и научно-исследовательских работах.
На основании постановления утверждена «Дорожная карта» по обеспечению эффективного функционирования и укреплению материально-технической базы электронной платформы «Виртуальная академия по противодействию коррупции».
Согласно ей, электронная платформа «Виртуальная академия по противодействию коррупции» и её мобильное приложение будут запущены до 1 января 2025 года. Специальные программы и контент, организуемые в Виртуальной академии для воспитанников, учащихся и студентов образовательных организаций, будут разработаны до 1 октября 2024 года.
В рамках программы Глобального ресурса по вопросам антикоррупционного просвещения и повышения антикоррупционной активности молодёжи (GRACE) будут приняты меры по созданию качественных мультипликационных фильмов, видео- и аудиоматериалов, предназначенных для обучающихся.
Запуск Виртуальной академии послужит ускорению формирования нетерпимого отношения к коррупции в обществе, а также внедрению системы непрерывного совершенствования знаний и навыков населения и государственных служащих в сфере противодействия коррупции.