Chorvachilik tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 25-iyun kuni chorvachilik tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Aholining kundalik iste’molida go‘sht, tuxum, sut va ulardan tayyorlangan mahsulotlar katta o‘rin egallaydi. Shu bois parrandachilik, qorako‘lchilik va echkichilikni rivojlantirish, oziq-ovqat inflyatsiyasini kamaytirish choralari ko‘rilmoqda. Qolaversa, bu sohalarda aholini band qilish va daromadini oshirish imkoniyati ham ko‘p.
Masalan, 2023-yilda parrandachilik tarmog‘ida 253 ta loyiha amalga oshirilib, bunday xo‘jaliklar soni 1 ming 300 taga yetgan, 4 mingta yangi ish o‘rni ochilgan. Kelgusidagi istiqbolli loyihalar uchun xalqaro tashkilot va banklardan 420 million dollar jalb qilinmoqda.
Taqdimotda mutasaddilar parrandachilik tarmog‘ini rivojlantirish strategiyasi hamda bu yilgi rejalari yuzasidan axborot berdi.
Jumladan, bu yil parranda go‘shti hajmi 700 ming tonnadan 800 ming tonnaga, tuxum yetishtirish 8,5 milliard donadan 10 milliard donaga yetkazilishi aytildi.
Bu tarmoqdagi eng muhim masala – nasl. Yurtimizda go‘sht yo‘nalishidagi parrandaning 1-tartibli genetikasi yo‘q, 2-tartibli genetika esa Vengriyadan olib kelinayapti.
Jahon bozorida parranda genetikasining 80 foizi AQSH kompaniyasiga to‘g‘ri keladi. Shu bois ular bilan hamkorlikda parrandachilikda genetik texnologiyalarni joriy qilish va naslchilik xo‘jaliklari tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, parrandachilikda klaster tizimini joriy etish, tayyor biznes loyihalar qilib, tadbirkorlarga berish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Soha rivojini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyatlar belgilandi. Unga ko‘ra, parrandachilik korxonalari 5 yilga yer solig‘idan ozod qilinadi. Parranda go‘shti eksportiga ruxsat beriladi. Tadbirkorlarga berilgan 35 million dollar arzon resursni qaytarish muddati 3 yilga uzaytiriladi.
Davlatimiz rahbari ozuqa-yem zaxirasini kengaytirish va parrandachilik xo‘jaliklariga markazlashtirilgan tartibda yetkazish bo‘yicha ham topshiriqlar berdi.
Hozirgi kunda yurtimizda 39 ta qorako‘lchilik xo‘jaligi bor. Buxoro viloyatidagi 2 million gektardan ziyod yaylovda 2 million bosh qo‘y boqilayapti. Bular, albatta, yetarli emas.
Shu bois qorako‘l qo‘yini kooperatsiya asosida xonadonlarda boqish taklifi bildirildi. Xususan, Qorako‘l, Qorovulbozor, G‘ijduvon, Peshku, Jondor, Olot tumanlarida aholiga qo‘ylar yetkazib berilib, yaylov va quduqlar ajratiladi. Ozuqabop o‘simliklar maydonlari kengaytiriladi.
Bu kabi choralar orqali qorako‘l qo‘ylarini 6 million boshdan 7 million boshga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbarining Namangan viloyatiga tashrifi chog‘ida echkichilikni rivojlantirish bo‘yicha topshiriq berilgan edi. Shunga muvofiq, Turkiya va Rossiyadan zotdor echkilar olib kelinib, naslli echkichilik klasteri tashkil etildi.
Xuddi shu taxlit, Mo‘g‘uliston tajribasi asosida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Jizzax, Namangan va Toshkent viloyatiga 5 ming boshdan naslli echki olib kelib, ko‘paytirish zarurligi aytildi. Bu ikki yilda echkilar sonini 100 ming boshdan oshirish imkonini beradi.
Shuningdek, echkichilikda ham naslni yaxshilash, junni qayta ishlash orqali kashemir va tivit mahsulotlari yetishtirib, eksportini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Рассмотрены предложения по развитию отраслей животноводства
Мясо, яйца, молоко и продукты их переработки занимают значительное место в ежедневном рационе населения. В связи с этим принимаются меры по развитию птицеводства, овцеводства и козоводства, а также снижению продовольственной инфляции. Кроме того, эти отрасли предоставляют значительные возможности для трудоустройства и увеличения доходов населения.
Например, в 2023 году в отрасли птицеводства было реализовано 253 проекта, количество таких хозяйств достигло 1,3 тысячи, было создано 4 тысячи новых рабочих мест. Для перспективных проектов планируется привлечь 420 миллионов долларов от международных организаций и банков.
На презентации ответственные лица представили информацию о стратегии развития птицеводства и планах на текущий год.
В частности, отмечалось, что в этом году объем производства мяса птицы будет увеличен с 700 тысяч тонн до 800 тысяч тонн, а производство яиц — с 8,5 миллиарда до 10 миллиардов.
Наиболее важным вопросом в этой отрасли является генетика. В нашей стране отсутствует репродуктор мясной птицы первого порядка, а птица второго порядка импортируется из Венгрии.
80 процентов мирового рынка решений по генетике сельскохозяйственной птицы приходится на американскую компанию. Планируется совместно с ней внедрить генетические технологии в птицеводство и создать племенные хозяйства.
Также обсуждены предложения по внедрению кластерной системы в птицеводстве, разработке готовых бизнес-проектов и предоставлению их предпринимателям.
Определены дополнительные возможности для поддержки развития отрасли. В соответствии с этим, птицеводческие предприятия будут освобождены от земельного налога на 5 лет. Будет разрешен экспорт мяса птицы. Срок возврата предоставленных предпринимателям 35 миллионов долларов недорогих ресурсов будет продлен на 3 года.
Глава государства также дал поручения по расширению запасов кормов и централизованной поставке их в птицеводческие хозяйства.
В настоящее время в нашей стране есть 39 хозяйств, занимающихся каракулеводством. На более чем 2 миллионах гектаров пастбищ в Бухарской области содержится 2 миллиона голов овец. Это, конечно, недостаточно.
В этой связи предложено выращивать каракульских овец на основе кооперации в домашних хозяйствах. В частности, в Каракульском, Караулбазарском, Гиждуванском, Пешкунском, Джандарском и Алатском районах населению будут предоставлены овцы, а также выделены пастбища и колодцы. Площади для кормовых растений будут расширены.
С помощью таких мер поставлена задача увеличить поголовье каракульских овец с 6 до 7 миллионов голов.
Во время поездки Президента в Наманганскую область было дано указание по развитию козоводства. В соответствии с этим из Турции и России были привезены породистые козы, создан племенной козоводческий кластер.
Указано на необходимость аналогичным образом, теперь на основе опыта Монголии, завезти по 5 тысяч породистых коз в Республику Каракалпакстан, Бухарскую, Джизакскую, Наманганскую и Ташкентскую области для их разведения. Это позволит за два года увеличить поголовье коз до более чем 100 тысяч голов.
Также даны указания по улучшению племенной работы и в козоводстве, производству и экспорту кашемира и твида из козьей шерсти.