O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux birgalikda Toshkent shahridagi Texnoparkka tashrif buyurdilar.
Ushbu zamonaviy innovatsion majmua davlatimiz rahbari tashabbusi bilan sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarish maqsadida barpo etilgan.
Bugungi kunda bu yerda 365 million dollardan ortiq to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar evaziga 16 ta ishlab chiqarish maydoni joylashgan.
Mo‘g‘uliston Prezidentiga Texnopark korxonalarida ishlab chiqarilayotgan keng turdagi yuqori texnologik mahsulotlar, shu jumladan maishiy texnika, elektron hisoblagichlar, liftlar, suv nasoslari, sanoat konditsionerlari, sovutish uskunalari va boshqalar namoyish etildi.
Ta’kidlash joizki, yetakchi xorijiy brendlar ostida va ular nazoratida ishlab chiqarilayotgan bu tovarlar ichki va tashqi bozorlarda katta talabga ega.
Prezidentlar ikki mamlakat yetakchi korxonalari o‘rtasida kooperatsiyani kengaytirish va ilg‘or texnologiyalarni joriy etish tajribasi bilan o‘zaro almashish muhimligini ta’kidladilar.

Президент Монголии высоко оценил инновационный потенциал Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух вместе посетили Технопарк в городе Ташкенте.
Этот современный инновационный комплекс был создан по инициативе главы нашего государства для развития промышленной кооперации и производства высокотехнологичной продукции.
Сегодня здесь размещены 16 производственных площадок с суммой прямых инвестиций более 365 миллионов долларов.
Президенту Монголии была продемонстрирована широкая номенклатура производимой на предприятиях технопарка высокотехнологичной продукции, в числе которой бытовая техника, электронные счетчики, лифты, водяные насосы, промышленные кондиционеры, холодильное оборудование и другое.
Следует отметить, что товары, выпускаемые под ведущими зарубежными брендами и их контролем, пользуются высоким спросом на внутреннем и зарубежных рынках.
Лидеры отметили важность расширения кооперации между ведущими предприятиями двух стран и взаимного обмена опытом внедрения передовых технологий.